Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
Autor Mesaj
Pompier02 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 45
Alăturat: May 2012
Locatie:
Thanks: 6
Given 18 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #21
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
Cica ordinul asta nu se aplica si la pompieri, e doar pentru politisti... Altul e pentru noi, nu stiu exact...e ceva de prin 1998 parca sau ceva de genu!
13-05-2015 08:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #22
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
(13-05-2015 08:06 AM)Pompier02 Scris:  Cica ordinul asta nu se aplica si la pompieri, e doar pentru politisti... Altul e pentru noi, nu stiu exact...e ceva de prin 1998 parca sau ceva de genu!
Cum nu se aplica ? Citez
Citat:Normelor metodologice privind decontarea cheltuielilor de transport in unele situatii in care cadrele militare, politistii si personalul civil se deplaseaza la si de la locul de munca, aprobate prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul afacerilor interne, nr. 51/2014

Sau pompierii militari sunt cadre didacice ? ..sau cadre de bicicletă? Big Grin

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-05-2015 08:14 AM de Covalciuc Bogdan.)
13-05-2015 08:11 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: FlorianG , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
alonso78 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #23
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
La ISU B-IF a venit in luna aprilie o adresa de la M.A.I. - Directia Generala Financiara care spune : " Ministerul Afacerilor Interne - Directia Generala Financiara a interpretat in mod oficial textul punctului 37 din O.m.i. nr. 107/2001 in sensul ca " militarii numiti in prima functie ca urmare a incadrarii din sursa externa sau a chemarii in activitate nu pot beneficia de drepturile de transport pentru deplasarea la si de la locul de munca intrucat ocuparea posturilor pe care le incadreaza nu s-a realizat prin mutare in interesul serviciului sau prin repartizare dupa absolvirea institutiei militare de invatamant " Tot ei zic ca H.G. nr. 1292/2003 este doar pentru politisti.
13-05-2015 06:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier02 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 45
Alăturat: May 2012
Locatie:
Thanks: 6
Given 18 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #24
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
Cred ca sunt cadre de bicicleta!! Smile)Smile)
Diferenta dintre MAI si MAI. Cred ca Pompierii sunt MIRA si Politia MAI! Sigur d-asta este diferenta! (Pe langa faptu ca nu sunt militari. Si chiar daca, de ce sa fie discriminare in minister intre arme?)
13-05-2015 09:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7130 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #25
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
Diferenta este ca pompierii se opresc cu raportul la primul birou care pune "rezolutie verbala" pe langa raport .... nocomment

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
14-05-2015 05:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier02 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 45
Alăturat: May 2012
Locatie:
Thanks: 6
Given 18 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #26
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
Nu toti. La unii nu vor comandantii sa le inregistreze rapoartele si sa le raspunda! Cica isi asuma. Intrebare: Ce-si asuma?
Cum il poti face pe comandant sa-ti inregistreze raportul? daca nu vrea.
14-05-2015 08:04 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7130 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #27
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
(14-05-2015 08:04 AM)Pompier02 Scris:  Nu toti. La unii nu vor comandantii sa le inregistreze rapoartele si sa le raspunda! Cica isi asuma. Intrebare: Ce-si asuma?
Cum il poti face pe comandant sa-ti inregistreze raportul? daca nu vrea.

Exact ce am spus ..raportul trebuie sa mearga mai departe ...la esalonul superior . conform ORDIN M.92 din 17 septembrie 2008 pentru aprobarea R.G.-1, Regulamentul de ordine interioara in unitate http://forum.pompierii.info/subiect-ordi...area-r-g-1

Citat:Citat:ART. 126
(1) Orice militar poate solicita sprijinul comandanţilor pentru rezolvarea problemelor personale şi are dreptul să facă un raport personal în legătură cu acţiunile unor comandanţi sau cu dispoziţiile pe care le consideră nelegale.
(2) Rapoartele personale care conţin propuneri, sesizări, reclamaţii sau cereri pot fi verbale ori în scris. Cele scrise trebuie semnate; cele care nu conţin datele de identificare nu vor fi luate în considerare, fiind socotite nule, indiferent de conţinutul lor.
ART. 127
Raportul personal trebuie să fie făcut în limitele politeţii militare, să se refere numai la problemele care pot fi probate cu dovezi şi să privească strict persoana militarului în cauză.
ART. 128
(1) Militarii prezintă rapoartele personale comandanţilor nemijlociţi. Dacă obiectul raportului personal depăşeşte competenţa comandantului nemijlocit, solicită ca el să fie înaintat şi comandanţilor ierarhici sau să fie scoşi la raportul acestora. Niciun comandant nemijlocit sau direct nu are dreptul să interzică subordonatului să iasă la raportul comandantului ierarhic imediat superior, fiind obligat să îi îndeplinească această solicitare.
(2) Raportul personal care conţine reclamaţia împotriva unui comandant se face în scris şi se adresează comandantului imediat superior celui reclamat.
(3) În raportul personal scris trebuie să se menţioneze toate datele necesare care să îi permită comandantului să ia o hotărâre fără să mai fie nevoie să îl cheme pe solicitant la raport. Dacă este necesară o cercetare amănunţită, în vederea clarificării unui caz complicat, comandantul poate chema militarul la raport.
ART. 129
(1) Comandantul este obligat să primească rapoartele personale prezentate de militari şi să acorde toată atenţia rezolvării legale a acestora, manifestând înţelegere şi solicitudine. Atunci când problemele la care se referă militarul nu se încadrează în prevederile legilor şi regulamentelor în vigoare, comandantul trebuie să îi explice motivele pentru care cererea sa nu poate fi soluţionată favorabil.
(2) Comandantul care audiază rapoartele personale comunică rezolvarea lor direct militarilor în cauză, iar problemele de ordin general le poate aduce la cunoştinţa întregii unităţi/subunităţi.
ART. 130
(1) Comandantul nemijlocit este obligat să analizeze raportul personal al subordonatului şi să ia măsuri pentru a-l rezolva. Dacă raportul personal nu este de competenţa sa pentru rezolvare, în termen de cel mult 5 zile lucrătoare îl va înainta organului competent, comunicându-i despre aceasta şi militarului în cauză.
(2) Se interzice trimiterea raportului personal pentru rezolvare/cercetare persoanelor ale căror acţiuni l-au provocat.
ART. 131
(1) Răspunsurile asupra modului de rezolvare a rapoartelor personale se comunică, verbal sau în scris, celor interesaţi, de către comandantul în competenţa căruia revine soluţionarea acestora, în termen de 30 de zile de la data prezentării.
(2) În mod excepţional, pentru anumite rapoarte personale cu caracter de propuneri, sesizări sau reclamaţii ce nu pot fi soluţionate în timpul stabilit, comandantul poate prelungi cu maximum 15 zile termenele de soluţionare şi are obligaţia de a aduce acest lucru la cunoştinţa autorului.
ART. 132
(1) Militarul care nu a primit răspuns la raportul său în termenul prevăzut are dreptul să se adreseze, verbal sau în scris, comandantului nemijlocit celui căruia i-a adresat raportul personal.
(2) Dacă a primit răspunsul la raport, dar acesta nu îl satisface şi este convins că problema nu a fost analizată pe baza legilor şi reglementărilor în vigoare, militarul poate să se adreseze, cu un raport personal, comandantului nemijlocit celui căruia i-a adresat raportul personal anterior, menţionând şi răspunsurile primite de la eşaloanele ierarhice cărora li s-a adresat.
grandpa

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
14-05-2015 08:12 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier02 , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #28
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
ORDIN nr. 52 din 5 iunie 2015 pentru modificarea art. 6 alin. (3) din Normele metodologice privind decontarea cheltuielilor de transport în unele situaţii în care cadrele militare, poliţiştii şi personalul civil se deplasează la şi de la locul de muncă, aprobate prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul afacerilor interne, nr. 51/2014

Citat:În temeiul art. 7 alin. (5) din Ordonanţa de urgentă a Guvernului nr. 30/2007 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Afacerilor Interne, aprobată cu modificări prin Legea nr. 15/2008, cu modificările şi completările ulterioare,
viceprim-ministrul, ministrul afacerilor interne, emite următorul ordin:
Art. I
1.La articolul 6 din Normele metodologice privind decontarea cheltuielilor de transport în unele situaţii în care cadrele militare, poliţiştii şi personalul civil se deplasează la şi de la locul de muncă, aprobate prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul afacerilor interne, nr. 51/2014, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 269 din 11 aprilie 2014, cu modificările şi completările ulterioare, alineatul (3) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(3) Preţul de vânzare cu amănuntul în funcţie de care se va deconta contravaloarea a 7,5 litri de carburant la 100 km parcurşi este cel înscris în bonul fiscal de carburant prevăzut la alin. (2) lit. d)."
Art. II
Prin derogare de la prevederile art. 6 alin. (2) din Normele metodologice privind decontarea cheltuielilor de transport în unele situaţii în care cadrele militare, poliţiştii şi personalul civil se deplasează la şi de la locul de muncă, aprobate prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrul afacerilor interne, nr. 51/2014, pentru decontarea cheltuielilor de transport aferente lunii mai 2015, cererile de decontare se depun în termen de 5 zile lucrătoare de la data intrării în vigoare a prezentului ordin.
Art. III
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Viceprim-ministru, ministrul afacerilor interne,
Gabriel Oprea
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 396 din data de 5 iunie 2015

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
21-06-2015 09:05 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: dobren dionisie , Homefire News , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
doctor1983 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 4
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #29
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
Si pana la urma imi explicati si mie? Eu de la 1 aprilie o sa fiu detasat la o alta subunitate pe termen de 3 luni impreuna cu inca 2 colegi. Ce trebuie sa fac pentru decontarea cheltuielilor de transport si in baza la ce ordin sau ce lege pt ca la noi se incerca evitarea decontari transportului!?!
23-03-2016 09:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #30
RE: Decontarea cheltuielilor de transport (navetă)
Mai clar cum sa ti se explice? Faci raport personal, il depui la secretariat, soliciti numar de inregistrare, daca raspunsul nu te multumeste te adresezi tot cu raport ierarhic esalonului superior, dar pt asta mai trbuie sa si studiem regulamentele militare cel putin, fara suparare...

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-03-2016 10:06 PM de faninter.)
23-03-2016 10:05 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Astăzi 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747117
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511493
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155277
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422938
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479109
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232272
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322709
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1038034
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116417

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro