Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Despre riscurile meseriei de pompier ...
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #1
Despre riscurile meseriei de pompier ...
Un studiu interesant .....

Firefighter Fatalities and Injuries The Role of Heat Stress
Firefighter Life Safety Research Center
Illinois Fire Service Institute
University of Illinois at Urbana-Champaign
July 2008



SURSA : https://www.fsi.illinois.edu

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-01-2019 04:18 PM de Covalciuc Bogdan.)
05-04-2012 08:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #2
RE: Despre riscurile meseriei de pompier ...
Stresul profesional ...
Militarii si pompierii sunt angajatii care sufera cel mai mare nivel de stres. O spun studiile realizate de specialiştii în psihologia muncii, care sustin ca pe podiumul profesiilor nerecomandate celor ce vor liniste la locul de munca se afla, pe pozitia a treia, piloţii de avion.




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-04-2015 08:22 AM de Covalciuc Bogdan.)
18-03-2013 10:23 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Coffeeman , NED 68 , Covalciuc Bogdan , sandu.pas , cipcip2009
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #3
RE: Despre riscurile meseriei de pompier ...
Este riscul de cancer ...mai mare pentru pompieri?

O întrebare care își găsește răspuns într-un articol din New York Post, din data de 11 noiembrie 2006. Angel
Studiul a fost realizat pe 110.000 pompieri din toată lumea și arată că pompierii se confruntă,de două ori mai mult, cu riscul de a muri de anumite tipuri de cancer. Cercetatori de la universitatea din Cincinnati au arătat că pompieri dezvoltată (10) zece dintre aceste boli mortale ...mai frecvent ca orice alt tip de lucrător.

[Imagine: ffcancer.gif]

Citat:The most virulent was testicular cancer, which the study found was twice as likely to affect firemen. Firefighters also faced a 53% greater chance of contracting multiple myeloma, a deadly cancer that attacks bone marrow. Non-Hodgkin lymphoma and prostrate cancer had also occurred at a significantly higher rates in firemen that in an other workers. The study was published in 2006 by the Journal of Occupation and Environmental Medicine.
The analysis, which included members from the FDNY was prompted by research on 9/11 cancer risks. "Firefighters are exposed to numerous cancer-causing substances," stated head researcher Grace LeMasters. "I think obviously they have not got enough protection from that exposure." LeMasters, with the universities Department of Environmental Health, said protective gear for fireifighters was not designed to safeguard firefighters from toxic chemicals.
"We feel that the protective gear that protects firefighters from acute exposure, such as heat and carbon monoxide, doesn't protect them from teh chemical residues that cause cancer," she said.
When firefighters are sweaty on the job, she said, "the pores in their skin are open and are more likely to absorb chemical residue." LeMasters suggested a lightweight uniform be designed that would not allow chemical resides to penetrate the skin.
"We need some sort of advanced material that will allow firefighters that will not allow firefighters to get hot, but also protect them from these chemicals." she said.
"We do have protective gear for soldiers and NASA astronauts, and I think if we make it a priority we can protect these firefighters, even though firefighters are public servants and risk their lives."
This study comes to no surprise to firefighters because it is an unbelievably dangerous job. Firefighters commenting on this article stated that the belief that improved firefighting equipment could protect firefighters is naive.

SURSA : http://my.firefighternation.com/

Dacă adaug imprevizibilul meseriei ....stresul vieții cotidiene ...stresul creat de incompetenta unora din sistem ...trag concuzia că am făcut bine că m-am pensionat ...acum cât mai sunt sănătos grandpa

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-01-2019 04:13 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-04-2015 08:41 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ciprian ripan , Pintilescu , Homefire News , ion , MARIUS N
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #4
RE: Despre riscurile meseriei de pompier ...
(04-04-2015 08:41 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Este riscul de cancer ...mai mare pentru pompieri?

Din cate se pare ..... Sad
FIREFIGHTER CANCER RATES

Exposure–response relationships for select cancer and non-cancer health outcomes in a cohort of US firefighters from San Francisco, Chicago and
Philadelphia (1950–2009)

Robert D Daniels, Stephen Bertke, Matthew M Dahm, James H Yiin, Travis L Kubale, Thomas R Hales, Dalsu Baris, Shelia H Zahm, James J Beaumont, Kathleen M Waters, Lynne E Pinkerton

LINK https://www.cdc.gov

Daniels-et-al-(2015)-508

Creation of a retrospective job-exposure matrix using surrogate measures of exposure for a cohort of US career firefighters from San Francisco, Chicago
and Philadelphia

Matthew M Dahm, Stephen Bertke, Steve Allee, Robert D Daniels

LINK https://www.cdc.gov

dahm_et_al_2015-508


“Fortis Et Liber”
Unless You Are a Farm Worker Workers’ Compensation Exceptionalism in Alberta, Canada
Bob Barnetson

LINK https://journals.sagepub.com

“Fortis Et Liber”

Cancer Risk Among Firefighters: A Review and Meta-analysis of 32 Studies
Grace K. LeMasters, PhD
Ash M. Genaidy, PhD
Paul Succop, PhD
James Deddens, PhD
Tarek Sobeih, MD, PhD
Heriberto Barriera-Viruet, PhD
Kari Dunning, PhD
James Lockey, MD, MS


LINK http://www.iaff.org

Cancer Risk Among Firefight...


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-01-2019 04:10 PM de Covalciuc Bogdan.)
12-11-2015 07:25 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
calea Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 106
Alăturat: Mar 2012
Locatie:
Thanks: 26
Given 43 thank(s) in 31 post(s)

Mesaj: #5
RE: Despre riscurile meseriei de pompier ...
eu te cred,eu am reusit sa scap de ia,sunt doar pe stingere si desca,sa speram ca se schimba ceva de la anul
15-11-2015 12:22 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #6
RE: Despre riscurile meseriei de pompier ...
Factori de risc în munca pompierilor....
O carte interesantă.
Healthy firefighters – the Skellefteå Model improves the work environment
Swedish Civil Contingencies Agency (MSB) - 2014



LINK https://www.msb.se

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
08-01-2019 05:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #7
RE: Despre riscurile meseriei de pompier ...
"Cancerul, criminalul tăcut!"

[Imagine: 41922905-722329124826423-6837189723044184064-n.jpg]

Citat:"Este un articol tehnic despre pericolele la care sunt expuși pompierii în lupta împotriva incendiilor.

Studii recente efectuate în Canada, SUA și Australia arată că pompierii au de două ori riscul de a dezvolta anumite tipuri de cancer în comparație cu populația generală. Statisticile prezentate sunt înfricoșătoare, dar aceste informații au fost scoase la lumină de către șefii pompierilor pentru a trage un semnal de alarmă în scopul prevenirii riscurilor legate de expunerea la agenți cancerigeni deosebit de periculoși (agenţi chimici genotoxici) cât și pentru emiterea unor ghiduri sau instrucțiuni de bună practică, necesare în cadrul serviciilor de pompieri din întreaga lume, în vederea asigurării unui nivel de securitate și sănătate în muncă ridicat.

Misiunea pompierilor are potențialul de a se expune la un număr mare de substanțe chimice periculoase și substanțe cancerigene. Cu toate acestea, pericolul invizibil, “cancerul”, nu poate fi unul dintre riscurile la care se gândesc în timp ce răspund unui apel de urgență.

Pompierii când intră într-un spațiu pentru a stinge un incendiu, sunt scufundați într-un fum toxic și plin de gaze. Protejarea sistemului respirator se face prin aparate autonome de respirat, dar acestea nu le oferă o protecție completă. Carcinogenii chimici se lipesc efectiv de silueta lor și pe accesoriile aferente stingerii incendiilor. Odată ce se află în perimetrul incendiului, sunt susceptibili să absoarbă aceste toxine prin piele și să le inhaleze.

Întrucât au existat controverse cu privire la articolul anterior, am considerat că trebuie să vă supun atenției o investigație personală pe un produs industrial, care este folosit în mobilarea locuințelor și la decorarea acestora; este vorba despre PAL sau plăcile aglomerate din lemn.

La fabricarea PAL-ului se folosesc adezivi, aceștia sunt diferiți în funcție de calitățile pe care urmează să le aibă placa rezultată. De exemplu, producătorii de plăci aglomerate din lemn pentru a avea un cost cât mai scăzut folosesc rășini ureoformaldehidice, pentru rezistență mărită la apă rășini ureaoaminice, pentru utilizare la exterior rășini fenolformaldehidice.
Principala problemă a majorității rășinilor folosite este emisia de formaldehidă. Formaldehida este un gaz incolor, inflamabil, cu miros puternic înțepător.
Din anul 2008, Organizația Mondială a Sănătății a trecut formaldehida în Categoria 1 a substanțelor potențial cancerigene. Este o substanță toxică, cu acțiune iritantă asupra pielii și mucoaselor. Ea este materia primă de bază pentru fabricarea adezivilor folosiți la obținerea plăcilor derivate din lemn (PAL, PFL, MDF și placaj).
Standardele europene, la care se aliniază și țara noastră, includ cerințele pentru nivelurile de formaldehidă emisă. Standardul EN 13986/2004 clasifică produsele în funcție de conținutul/emisia de formaldehidă în clasele E1 și E2 de emisie.
Din cauza cerinței tot mai mari ca plăcile să se încadreze în clasa E1 de emisie a formaldehidei, producătorii de adezivi au dezvoltat produse cu emisie cât mai scăzută sau produse care reacționează cu formaldehida, împiedicând astfel emisia ei. Aceste produse se numesc captatori. Deocamdată, adezivii cu emisie scăzută sau chiar fără conținut de formaldehidă sunt mai scumpi, de aceea plăcile care se încadrează în clasa E1 de emisie sunt mai scumpe.
Cred că vă puteți explica mult mai ușor de ce, cu toate că este vorba tot de mobilă din PAL, unele piese emană mirosul înțepător o perioadă îndelungată iar altele aproape că nu miros deloc.
Sunt încă multe de spus despre plăcile derivate din lemn, formaldehidă, adezivi, dar nu vreau să fac din acest articol dedicat pompierilor un referat de chimie. Dacă doriți mai multe amănunte vă rog să contactați persoanele care coordonează activitatea de prevenire și protecție din cadrul unității dumneavoastră sau conducătorii locurilor de muncă, care au obligația legală să vă informeze și să vă instruiască în acest sens. (Legea nr. 319/2006 a securității și sănătății în muncă, art. 20 (1) Angajatorul trebuie să asigure condiţii pentru ca fiecare lucrător să primească o instruire suficientă şi adecvată în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, în special sub formă de informaţii şi instrucţiuni de lucru, specifice locului de muncă şi postului său.)
Educarea este primul pas!
Stingerea unui incendiu este o misiune periculoasă. Cu toate acestea, sunt pericole care se văd și altele care nu se văd. Pericolele invizibile sunt cele care afectează mult timp după ce se întorc în stație și chiar și după ce se întorc acasă, care pot avea un impact asupra sănătății viitoare și chiar asupra sănătății familiilor lor.
Deși nu pot elimina complet toate expunerile toxice sau carcinogene din profesia lor, pompierii trebuie să minimalizeze multe expuneri inutile. Primul pas important este educarea în legătură cu pericolele și modalitățile prin care le pot evita sau minimiza. Al doilea și cel mai important pas este reducerea riscului de expunere.
Ce putem face pentru a ne proteja?
Există măsuri de prevenire și protecție care pot fi luate pentru a ajuta la reducerea expunerii la agenți cancerigeni periculoși și la tratarea acestora după ce au fost expuși. Iată câteva exemple de bună practică:
- Purtați întotdeauna echipamentele de protecție individuale și aparatele de respirat atunci când interveniți la incendii în spații închise și deschise; inclusiv în timpul antrenamentelor pentru simularea condiţiilor practice de utilizare;
- Înainte de a părăsi scena incendiului, efectuați o decontaminare majoră pentru a îndepărta contaminanții toxici din echipamentul individual de protecție și din accesoriile de intervenție. Nu este indicat să contaminați alte zone/spații necontaminate;
- Clătiți cu apă și ștergeți mâinile, brațele, fața, gâtul etc. imediat după incendiu/intervenție;
- După incendiu/intervenție, echipamentele de protecție individuale cât și cele contaminate depozitați-le într-un compartiment aflat în exteriorul cabinei de pasageri/servanți, pentru a evita inhalarea inutilă a agenților cancerigeni care nu conțin gaze; dacă nu este posibil, la întoarcerea în stație decontaminați cabina autospecialei;
- La revenirea în stația de pompieri, dacă este disponibil, folosiți un al doilea set de echipament individual de protecție, având aceleași caracteristici de protecție. Dacă un al doilea echipament nu este disponibil, nu ar trebui să fie o opțiune imediată, dar trebuie luată în considerare cât mai repede posibil;
- Curățați corespunzător cu apă calduță și un agent de curăţire universal aparatele de respirat și accesoriile contaminate în conformitate cu manualul producătorului; Atenție! Sunt echipamente de protecție care necesită reglaje după curățarea cu apă, nu executați aceste reglaje decât dacă aveți atestatul corespunzător obținut de la producător;
- După ce vă întoarceți în stație trebuie să vă curățați temeinic pielea; duș cu apă caldă și săpun;
- Nu aruncați echipamentul de protecție contaminat pe pat sau în dulapul individual, va contamina așternutul, obiectele personale și îmbrăcămintea civilă. NU LUAȚI ACASĂ echipamentul de protecție, veți expune în continuare și familia dumneavoastră la agenții cancerigeni de la incendiu;
- Nu purtați echipamentele de protecție murdare în zonele unde vă desfasurați activitatea curentă (sala de studiu, birou, sala de servit masa, etc.)
Este important să evoluăm, să ne adaptăm noilor cerințe, să ne educăm permanent și să creștem gradul de conștientizare pentru prevenirea riscurilor legate de muncă; toate acestea depind numai de dumneavoastră.
Menținerea conștientizării riscurilor trebuie să fie o abilitate vitală în slujba voastră, pentru a le evita și a le minimiza. Continuați să lucrați cu aceeași dăruire și cât mai sigur.

Un articol oferit de expertul în securitate ocupațională Cristian Vîlcu - "Pentru a preveni riscurile legate de muncă, pompierii trebuie să învățe să lucreze mai inteligent."
Preventive Solutions - Securitate in munca si situatii de urgenta https://www.facebook.com/preventive.ro/
LINK http://www.preventive.ro/Securitate-si-S...e-in-Munca

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
08-01-2019 07:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283417
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029875
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25542
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318092

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro