Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 5 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
Autor Mesaj
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #11
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
"Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste" a fost completat prin dotare cu o camera video subacvatica. Aceasta are integrat un proiector de lumina care confera vizualizare de imagini clare pana la 4 m, in apa curata.
Sensibilitatea la lumina este de 0 lux. Este submersibila pana la 20 m. Poate opera in domeniul de temperaturi -20.....+45°C.
Din pacate, factorii de decizie din cadrul inspectoratelor judetene , nu au manifestat interes pentru acest echipament.
ing.Ioan Badarau
28-06-2014 07:37 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ciprian ripan , Covalciuc Bogdan , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #12
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
Dupa multe eforturi ale domnului Badarau ....ceva ...ceva ....se misca ...putin ...dar se misca ...



"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-04-2022 07:25 PM de Covalciuc Bogdan.)
14-09-2014 08:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #13
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
(14-09-2014 08:28 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Dupa multe eforturi ale domnului Badarau ....ceva ...ceva ....se misca ...putin ...dar se misca ...



Imi pare f. rau ca trebuie sa-l contrazic pe dl. Covalciuc.
In tara asta nimic nu se misca, daca factorii de decizie nu sunt interesati din diverse puncte de vedere. Cu o saptamana inainte de prezentarea echipamentului la Giurgiu, am fost solicitat de dl. colonel Traistaru (I.S.U. Giurgiu), sa particip cu echipamentul la salvarea unei persoane cazuta in put. Cazul a fost relatat. Din pacate am facut aproape 45 de minute pana la Academia Militara (era ora de varf de trafic ) si din fericire persoana a putut fi salvata de pompieri, dorind sa colaboreze cu acestia.
Acest echipament am dorit sa-l oferim cu titlu de utilizare gratuita celor de la I.G.S.U., conditia fiind ca M.A.I., prin Directia Generala Logistica sa omologheze echipamentul, asa cum a cerut dl. general Secara in anul 2010 ministrului de interne, urmând dupa aceea, sa fie facute teste de laborator de electrosecuritate si electromagnetism -cerinta C.E.(costuri de aproape 2000 euro ) si in final, firma producatoare DOUBLEJOHN, sa certifice echipamentul C.E.
Desigur ca au fost facute si alte teste la ICECON TEST ptr.tije , la M.A.P.N. camera climatica ptr. partea electronica etc.
Din motive independente de vointa si dorinta noastra, nerespectând un ordin de ministru de interne,
dupa avizarea modelului functional, a fost intrerupta etapa de omologare. OARE DE CE ?
Am facut in perioada 2010-2014 nenumarate interventii la toti factorii de decizie din momentele respective, fara rezultat favorabil.
Concluzia mea este ca DACA DORESTI SA DAI SI CEVA GRATIS, daca nu sunt satisfacute alte interese, NU REUSESTI.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-04-2022 07:10 PM de Covalciuc Bogdan.)
16-12-2014 12:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Doru , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #14
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
Am rugamintea, ca potentialii utilizatori ai acestui echipament, sa spuna daca este util ca operatiunile de salvare antrenament/reale sa fie inregistrate de un mini video recorder ?
Credeti ca merita sa mai fac investitii in acest echipament ?

Cu stima,
ing. Badarau
27-03-2015 05:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #15
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
Astazi 17.03.2016, la sediul S.C. DOUBLEJOHN Prodservice S.R.L., a avut loc sedinta de omologare interna a prototipului "Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste ", model JJ-15.
ing.Ioan Badarau
17-03-2016 05:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Doru , ciprian ripan , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #16
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
In perioada 18-20 mai 2016 la ROMAERO Baneasa va avea loc expozitia BSDA 2016.
S.C. DOUBLEJOHN Prodservice S.R.L. va fi prezenta la aceasta manifestare expozitionala cu "Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste".
Va asteptam sa ne vizitati.
ing.Ioan Badarau
04-05-2016 02:15 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #17
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
Felicitări, domnule Ing. Badarau. aplause
BSDA este o Expozitie si Conferinta Internationala dedicata Industriei Aeronautice, Apararii, Securitatii Nationale, Cyber Security si Securitatii Private.
LINK http://bsda.ro/

PS Evenimentul este organizat cu sprijinul Ambasadei SUA la Bucuresti prin Departamentul Comercial. BSDA 2016 este singura Expozitie din domeniu din Romania Certificata Oficial de U.S. Department of Commerce.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-05-2016 06:12 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-05-2016 06:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #18
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
In sfarsit, inspectoratele din 8 judete, au fost dotate cu echipament care poate fi utilizat in caz de cutremur(container tip I cautare-salvare).
Personal consider ca aceasta dotare este un minim necesar.
Cum va fi impartit echipamentul de cautare supravietuitori "Wireless Life Detector & Search Camera - LEADER Hasty", care face parte din acest container, intre diverse locuri in care pot exista supravietuitori , acesta fiind numai un singur exemplar ?
" Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste " care poate fi produs in ROMANIA, echipament de conceptie romaneasca %, care face obiectul unui brevet de inventie, care poate fi folosit si in alte situatii, nu numai in cele legate de cutremur, care are preturi mult mai mici decat celelalte echipamente existente la acest moment, fiind mai complex si cu parametri tehnici superiori, a fost ignorat de autoritati , cu toate ca este omologat si a fost prezentat de nenumarate ori, la toate nivelurile posibile.
ing.Ioan Badarau
22-01-2017 09:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #19
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
"Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste" a fost utilizat cu succes in operatiunea de salvare a copilului Danut Pascu din satul Balta Sarata jud. Teleorman.
Intradevar a fost o operatiune deosebit de dificila datorita diametrului interior al putului de 25 cm., adancimea la care era copilul, peste 16 m si faptul ca axul putului nu era drept (era deviat cam la 10 m adancime ).
Initial ptr. identificarea situatiei din put a fost folosita sonda de la echipamentul LEADER , recent achizitionat de IGSU.
Dupa un timp acumulatorii s-au descarcat, cei de rezerva nu erau incarcati asa ca A TREBUIT sa fie folosit echipamentul produs de mine.
Poate sunt subiectiv dar a fost o mare diferenta intre imaginea data de acest echipament si cel de la LEADER.
Datorita faptului ca sonda de investigatie a putut fi dirijata ca pozitie prin intermediul sistemului de tije, situatia pozitiei copilului si modul de abordare a extractiei a fost f.f. mult usurat.
Din pacate comandantul operatiunii de salvare NU a dorit (probabil la indicatiile unei anumite persoane ) sa fie folosit sistemul de extractie prin intermediul tijelor gandite de mine.
De cate ori sistemul de tije atingea capul copilului, acesta tipa si era dat ordin de scoatere a tijelor.
Era normal ca acest copil sa reactioneze la ceva cu care intra in contact fizic, tinand cont de situatia in care era si varsta frageta.
Am incercat in zadar sa conving comandantul ca trebuie actionat cu fermitate si NU trebuie tinut cont de reactiile copilului atata timp cat acest sistem de tije il poate extrage rapid si SIGUR.
Ce putea sa se intample, sa fie zgariat sau julit pe spate sa i se rupa hainele sau....
Intradevar spatiul dintre copil si peretele putului era f.f. mic.
Din acest motiv a fost folosit acel sistem de 2 cange cu care copilul a fost agatat de pulovarul cu care era imbracat.
Desigur ca a durat destul de mult pana cand vizualizand pe monitor sa reusit agatarea copilului.
In opinia mea aceasta metoda a fost mai periculoasa decat aceea propusa de mine.
Din pacate eu NU am avut nici un cuvant de spus ptr. ca asa cum s-a spus in nenumarate randuri, nu eu conduceam operatiunea de salvare si deci nu aveam competenta sa decid ce metode sunt folosite.Desigur ca asa si era.
Important este faptul ca acel copil a putut fi scos din put in viata, avand insa mari probleme de sanatate.
A fost pierdut mult timp pana am fost contactat si dus cu elicopterul la locul respectiv.
In opinia mea, nici organizarea operatiunii de salvare nu s-a desfasurat in cel mai bun mod.
Multa lume neavenita, care incurca situatia, lipsa de UNICA coordonare a operatiunii de salvare.
Desfasurarea de forta umana specializata, a fost impresionanta.
De asemenea tehnica adusa a fost deosebita.
Una peste alta, cu plusurile si minusurile care eu cred ca au fost, aceasta operatiune de salvare A FOST UN SUCCES.
ing. Ioan BADARAU
27-04-2017 07:31 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: valyvas , Covalciuc Bogdan , Karin , SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
JJAACCKK Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 115
Alăturat: Feb 2014
Locatie:
Thanks: 77
Given 84 thank(s) in 51 post(s)

Mesaj: #20
RE: Echipament pentru salvarea persoanelor incarcerate in spatii inguste
S-a nu renuntati pana ce fiecare I.S.U.J.. nu va avea in dotare asemenea dispozitiv.(cu toate ca noi ar trebui sa va cerem acest lucru in permanenta).Referitor la lumea neavenita la locul interventiei,asa se intampla des din cauza ca, cei ce coordoneaza interventia nu iau masurile necesare izolarii locului,graba,stres,incompetenta.etc.in marea majoritatii interventiilor de o asemenea amploare si durata vin sa comande interventia anumiti ofiteri care e posibil sa fie la prima interventie iar de acolo pana la haos este doar un pas,nimeni nu vrea sa isi asume anumite riscuri,doar "merite",sa gresesti si sa fii subofiter ai incurcato,toti se spala pe maini,asta ar fii inca o problema pe care o avem si inca vreo 2-3.....

"Intodeauna este prea devreme pentru a renunta"
27-04-2017 11:34 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: valyvas , Covalciuc Bogdan , SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422556
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478923
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232060
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322019
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037680
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 333
» Vizualizări: 510809
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116318
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 192
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
14-04-2024 12:26 PM
» Mesaje: 524
» Vizualizări: 936094

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro