Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 14 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,600
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #401
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Pompierul ORLANDO Schiopu, PRABUSIT: „Nu apare niciunul dintre sefi sa-mi ia APARAREA”

[Imagine: orlando_schiopu_610x300.jpg]

Citat:Prim-adjunctul suspendat al ISU Bucuresti Orlando Schiopu spune, intr-un interviu acordat Mediafax, ca a fost responsabil strict de interventie in institutie si timp de 23 de ani a salvat vieti, iar acum se simte neaparat de catre superiorii sai si „tras pe dreapta ca o locomotiva stricata”.

Sefii ISU Bucuresti-Ilfov – inspectorul sef colonel Mihai Mirel Guta, prim-adjunctul Orlando Schiopu si adjunctul Giani Aldoiu -au fost suspendati din functii la aproape o luna de la tragedia din Colectiv, dupa ce in presa au aparut informatii potrivit carora institutia a primit o adresa de la organizatorul de evenimente Emagic, la sfarsitul lunii septembrie, prin care era informata ca in local urma sa aiba loc un festival de muzica cu 2.000 de participanti si i se cerea un punct de vedere.

Schiopu a declarat ca el se ocupa numai de partea operativa, adica de interventii. „Partea operativa inseamna alertare, inseamna deplasare, inseamna ajungere in timp util, luarea deciziilor si salvarea vietilor, inseamna echiparea efectivelor, dispozitivelor situatiilor de urgenta. Eu, in toata activitatea mea, m-am ocupat doar de partea operativa. Nu mi-am dat cu parerea nici pe partea de prevenire, nici pe partea de logistica, nici pe partea de resurse umane, nici pe juridic, ca nu a fost treaba mea”.

Pompierul a relatat si ce s-a intamplat in noaptea in care Colectiv a luat foc.

„In noaptea de 30 octombrie eram acasa, eram dupa o zi in care facusem exercitii pentru interventii la metroul Capitalei. Incepand cu ora 01.00, am facut un exercitiu complex, de antrenament, la metroul Capitalei si am petrecut toata noaptea in galeriile metroului Pipera. Am facut pana la 3.00 – 3.30 antrenamente pentru eventuale interventii la metroul Capitalei. Seara zilei de 30 octombrie, va dati seama dupa o noapte istovitoare si o zi la fel, m-a prins dormind, la ora aia efectiv dormeam. Am fost anuntat despre eveniment, am chemat masina de serviciu si m-am dus la fata locului interventiei.

Imaginea a fost apocaliptica – oameni care sufereau, oameni care alergau, oameni care strigau. Am organizat intreaga activitate de interventie pe doua directii principale: cautare, salvare, evacuare a tuturor persoanelor surprinse in interior si triere medicala si transport catre unitatile de prim-ajutor, iar apoi evacuarea lor catre unitatile spitalicesti. Am avut 150 de pompieri acolo, am avut masini de apa- spuma, masini de descarcerare, masini de prim-ajutor, masini de transport victime multiple. Totul a fost contra-cronometru si am reusit, intr-un timp foarte scurt, evacuarea din spatiul respectiv”, isi aminteste Schiopu.

Acum, el incearca un sentiment de „dezamagire totala” dupa ce a fost suspendat.

„Sunt un om care, din punctul meu de vedere, am facut tot ce s-a putut, ca sa salvez oameni, m-am deplsat in momentul in care am fost solicitat si, impreuna cu echipa, am facut tot ce am putut ca sa salvam oameni, iar acum sunt tras pe dreapta, ca o locomotiva batrana, ineficienta. Apare la televizor faptul ca am fost dus la DNA cu mandat, ceea ce nu era adevarat, apare faptul ca sunt un mincinos. Nu apare niciunul dintre sefi sa-mi ia apararea, este un sentiment de dezamagire totala”, a mai spus Schiopu.
SURSA : http://www.aktual24.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
01-12-2015 02:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #402
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Din pacate nici nu o sa apara, scaunele sunt prea caldute, pana cand?? om trai si om vedea....

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
02-12-2015 07:30 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #403
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Care sefi? un IG care apare doar ca nume pe unele documente trimise de DSU? si nici macar ca prima persoana. Un secretar de stat care i-a aruncat ca pe o masea stricata? care sefi?!

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

02-12-2015 10:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,600
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #404
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
(29-11-2015 09:23 PM)doublejohn Scris:  Poate ca este cazul, ca toti cei care cred in nevinovatia lui Orlando Schiopu, sa semnam o petitie, adresata Primului Ministru, cu solicitarea de a-si retrage hotararea legata de SCOATEREA DIN SISTEM.
Revenirea asupra acestei hotarari va fi o dovada de onoare si barbatie a Primului Ministrului.
Cred ca printre dumneavoastra exista cineva care se va pricepe sa faca acest document, mentionand in el tot ce sa spus si scris despre Orlando Schiopu
Opinia publica are dreptul sa arate atunci când este facuta o nedreptate, indiferent de cine o face si sa ceara remedierea ei.
Cu stima,
ing.Ioan Badarau

#Alaturi de Orlando Şchiopu
Vă rugăm să spuneți la cât mai multe persoane despre această petiție. Cu cât mai multe semnături, cu atât mai multă atenție alocată petiției din partea mass media și a persoanelor cu putere de decizie.

LINK http://www.petitieonline.com/alaturideorlandochiopu

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
02-12-2015 08:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: 112
{myadvertisements[zone_3]}
DANI-EL Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 9
Alăturat: Feb 2015
Locatie:
Thanks: 2
Given 2 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #405
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
În 2011 de ce nu făceați petitii domnilor???!!!Atunci au fost dați afară mulți,acum atât tărăboi pt o persoană?Nu cunosc persoana,colonelul,colegul Orlando Șchiopi,dar un ofițer a cărui soție a ajuns peste noapte din subofițer,ofițer este ,la fel ca mulți alții din țară ,este praf.
Dar așa e la noi,pupincuristul e sport național.
03-12-2015 11:35 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: rodoet2000
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,600
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #406
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
(03-12-2015 11:35 AM)DANI-EL Scris:  În 2011 de ce nu făceați petitii domnilor???!!!Atunci au fost dați afară mulți,acum atât tărăboi pt o persoană?Nu cunosc persoana,colonelul,colegul Orlando Șchiopi,dar un ofițer a cărui soție a ajuns peste noapte din subofițer,ofițer este ,la fel ca mulți alții din țară ,este praf.
Dar așa e la noi,pupincuristul e sport național.


@DANI-EL esti intr-o mare eroare . Te rog sa te interesezi despre subofiterii de la ISU CT care au fost disponibilizati in 2011. 80 au fost disponibilizati din care 46 au revenit in sistem dupa 2 ani cu toate drepturile la zi . In cazul colegilor din 2011 nu era nevoie de petitie... era nevoie de consiliere in domeniul legislatiei si regulamentelor militare. NU ma laud ....dar aproape toti avocatii colegilor care au dat in judecata au fost sprijiniti de mine in procesele care au urmat . Te poti informa despre modul cum au fost sprijiniti . Cine ma cunoste poate sa te puna in tema . Nu trebuie sa amestecam perele cu merele ...altfel ne meritam soarta . Orlando Schiopu este un PROFESIONIST care trebuie sprijinit ...deoarece ceea ce se intampla cu el este un mare ABUZ. In problema sotiei este doar o presupunere. Intreb : O cunosti personal pe doamna Schiopu ? Daca da ...No Comment . Daca nu ...trebuie sa spun ca nu esti departe de cei care se comporta ca niste pupincuristi. Este usor sa acuzi sub anonimat.... fara probe . Te rog, sa nu te superi pe mine ca am acesta parere . Daca ai dovezi ..esti invitatul meu pe forum . Daca nu sunt dovezi cred ca ar fi bine venite niste scuze ! Asa cred ca este corect , camaradereste , moraliceste si in spiritul http://forum.pompierii.info/

Pentru a intelege cazul Orlando am sa postez articolul prietenei Ioana Anamaria Ungur http://agendapompierului.ro/

Citat:Punerea la dispoziție a celor trei ofițeri din comanda Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov a fost anunțată pe toate posturile de televiziune cu surle și trâmbițe de chiar Primul Ministru al României, Dacian Cioloș.

După ce au apărut precizările Agendei Pompierului referitoare la mazilirea lor publică, mass-media a încercat să le reabiliteze imaginea de ”mincinoși” și ”nedemni de funcții în conducerea ISU”.
S-a spus ba că au fost demiși, ba că au fost suspendați, ba puși la dispoziție din ordinul inspectorului general. În ciuda vehemenței cu care au fost declarați ”demiși”… Nimeni nu s-a mai sinchisit să verifice baza legală a mazilirii lor.
Cine a avut curiozitatea a citi Legea 80/1995, adică Statutul Cadrelor Militare, a văzut că există 2 paragrafe care fac referire la punerea la dispoziție a militarilor: articolul 82 și articolul 89.
Articolul 82 din Legea 80/1995
Articolul 82 prevede:
(1)Situația ofițerilor, maiștrilor militari și subofițerilor în activitate, care sunt puși la dispoziție, se soluționează după cum urmează:
a)pentru cei puși la dispoziție în vederea încadrării sau trecerii în rezervă ori în retragere, în termen de cel mult 3 luni. În cazuri excepționale, cu aprobarea ministrului apărării naționale, acest termen poate fi prelungit cu încă cel mult 3 luni. Pe timpul cât se află în această situație, cei în cauză îndeplinesc atribuțiile stabilite de comandanții unităților militare la a căror dispoziție sunt;
b)pentru cei puși la dispoziție în cazurile de boală stabilite prin hotărâre a Guvernului, la expirarea termenului de internare și a concediilor medicale pentru tratament, fără a depăși termenul maxim prevăzut de reglementările în vigoare pentru bolnavii salariați în administrația publică. Cadrele militare restabilite vor fi numite în funcție, iar cele a căror boală se menține vor fi trecute, după caz, în rezervă sau în retragere, cu drept de pensie conform legii;
c)pentru cei căzuți în captivitate, în termen de cel mult 3 luni de la înapoierea în țară. În această perioadă comisii speciale, stabilite prin dispoziție a șefului Statului Major General, vor cerceta condițiile căderii în captivitate și comportarea celor în cauză pe tot timpul acesteia. În funcție de rezultat, cei găsiți nevinovați vor fi încadrați în funcții, iar cei vinovați de fapte ce cad sub incidența legii penale vor fi trecuți în rezervă.
Asta ar însemna că celor trei ofițeri fie li se pregătește trecerea în rezervă, fie sunt bolnavi, fie au căzut în captivitate.
Articolul 89 din Legea 80/1995
Articolul 89 prevede:
Hotărârea privind menținerea în activitate a cadrelor militare trimise în judecată pentru săvârșirea de infracțiuni se ia după soluționarea definitivă a cauzei.
Cadrele militare în activitate din Ministerul Apărării Naționale se suspendă din funcție pe perioada în care, fiind în stare de arest preventiv, sunt urmărite penal, trimise în judecată ori sunt judecate de către instanțele judecătorești. Pe perioada suspendării din funcție, ofițerii, maiștrii militari și subofițerii nu beneficiază de niciun drept din partea Ministerului Apărării Naționale.
Cadrele militare în activitate din Ministerul Administrației și Internelor, Serviciul Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Serviciul de Protecție și Pază se pun la dispoziție când sunt trimise în judecată sau sunt judecate de către instanțele judecătorești în stare de libertate pentru fapte în legătură cu exercitarea atribuțiilor funcțiilor în care sunt încadrate.
Cei trei nu au fost trimiși în judecată și cu atât mai puțin judecați deja de vreo instanță. În concluzie, nici aici nu se încadrează punerea lor la dispoziție.
Și totuși, la dispoziție. În baza cărei prevederi legale?
Un lucru este cert, cei trei sunt puși la dispoziție. Cum au ajuns cei trei ofițeri de la ISU București-Ilfov, col. Guță Mihai-Mirel, lt.col. Orlando Șchiopu și lt.col Giani Aldoiu să fie puși la dispoziție? O fi vreo lege secretă pe undeva, ne-o fi scăpat nouă vreo prevedere legală?
Dacă punerea la dispoziție nu se pliază pe prevederile Statutului cadrelor militare înseamnă că Guță, Șchiopu și Aldoiu mai reprezintă comanda ISU București Ilfov. Cât de legală e această punere la dispoziție? I-am văzut executați public de Premier, călcându-li-se în picioare dreptul la prezumția de nevinovăție iar punerea lor la dispoziție nu se încadrează în prevederile Statutului Cadrelor Militare.
În acest sens, întrucât subiectul punerii la dispoziție a celor trei ofițeri din comanda ISU București-Ilfov face un obiect de real interes în mass-media și constituie un precedent în Arma Pompierilor, solicităm public Inspectoratului General pentru Situații de Urgență precizarea exactă a temeiului legal care a stat la baza ordinului de punere la dispoziție a celor trei.

PS
Uite, ”camaraderia e doar pentru oameni foarte, foarte cumsecade şi presupune un mare progres moral, e o subtilitate psihică şi etică, simpla ei existenţă dovedeşte un standard ideativ extrem de avansat, e posibilă numai între bărbaţi şi femei căliţi în morală.”- Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-12-2015 05:07 PM de Covalciuc Bogdan.)
05-12-2015 08:03 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #407
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Domnule DANI-EL,
Sunt ing. Ioan Badarau. Poate spuneti si dvs. cine sunteti ?
Pe mine ma gasiti pe GOOGLE daca cautati " inginerul Ioan Badarau".
Pe dvs. unde va gasim ptr. a afla cine sunteti si ce ati facut ptr. colegii dvs.
NU fac parte din sistem , dar am incercat prin mijloacele mele modeste sa ajut.
Referitor la petitia in favoarea dl. Schiopu, recunosc este ideea mea si o asum cu toata raspunderea.
Daca doriti sa raspundeti la aceasta postare, va rog sa aveti un comportament civilizat, fara jigniri si aprecieri de genul p......
05-12-2015 09:35 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Doru , Alinutzul
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #408
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Exerciţiu tactic pe Aeroportul Otopeni. Pompierii au simulat o intervenţie în caz de urgenţă

[Imagine: 12207451_886008844830639_498793634_o_07042600.jpg]

Citat:Pompierii de la ISU Bucureşti-Ilfov simulează, sâmbătă, o intervenţie în caz de urgenţă pe Aeroportul "Henri Coandă". Se testează gestionarea situaţiei de urgenţă generate de producerea unui incendiu la o aeronavă de pasageri, punerea în aplicare a Planului Roşu de Intervenţie, precum şi aplicarea procedurilor în gestionarea efectelor în cazul producerii unui accident aviatic.

Detaşamentul Special de Salvatori şi numeroase autospeciale au fost angrenate la exerciţiul tactic de pe Otopeni: şapte autospeciale de stingere cu apă şi spumă, şase ambulanţe SMURD, patru autospeciale descarcerare, două autospeciale pentru transport personal şi victime multiple, precum şi un punct de comandă mobil.

Scopul exerciţiului constă în verificarea capacităţii organizatorice şi de comandă, a modului de cooperare dintre forţele participante şi antrenarea efectivelor pentru executarea operaţiunilor de intervenţie în situaţii de urgenţă la aeroporturile civile din Municipiul Bucureşti şi Judeţul Ilfov.

Exerciţiul tactic a început la ora 10:00 şi este desfăşurat în cooperare cu Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti S.A.
SURSA : http://stiri.tvr.ro/

[Imagine: 12380802_886008958163961_436424317_o_02044900.jpg]

[Imagine: 12380966_886008884830635_1687494995_o_61899600.jpg]

[Imagine: 12394467_886008828163974_2001002753_o_09091200.jpg]

[Imagine: 12394575_886008818163975_465406537_o_08252700.jpg]

[Imagine: 12398641_886008908163966_627245050_o_91738500.jpg]

[Imagine: 12399746_886008811497309_653221850_o_85200400.jpg]

[Imagine: 12400308_886008834830640_2055169362_o_98047600.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-12-2015 09:34 PM de Homefire News.)
19-12-2015 09:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #409
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
La montat corturi si targi nu ne intrece nimeni. Costume noi sau nu, nici macar un avion parcat prin preajma...astia suntem.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

20-12-2015 01:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #410
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Un incendiu puternic a cuprins acoperisul unei vile din Capitala.

Citat:Incendiul care a izbucnit luni in jurul pranzului la o vila situata in strada Drumul Lapus din cartierul Baneasa a fost stins, iar masinile de pompieri care se mai afla la fata locului lucreaza pentru degajarea resturilor de acoperis ars, a declarat, Adrian Marin, purtatorul de cuvant al ISU Bucuresti, relateaza Agerpres.
El a precizat ca o parte dintre utilajele ISU care au intervenit au fost retrase. Incendiul a cuprins acoperisul si etajul 1 al vilei, iar pompierii au actionat si in interior pentru a limita pagubele. Din declaratiile unor martori, cauza producerii incendiului ar fi fost o defectiune la o instalatie electrica.
Pompierii au intervenit in forta cu cinci autospeciale de stingere, iar toate fortele sunt angrenate pe acoperisul care arde cu intensitate.Interventia este ingreunata si de fumul foarte gros, iar focul este cel mai probabil antrenat si de materiale cu potential inflamabil care se gasesc in vila.
Pompierii au intampinat si o alta problema: cateva dintre autospeciale au ramas fara apa in mijlocul interventiei, iar in momentul in care s-a incercat realimentarea lor de la hidrantii din zona, pompierii au descoperit ca acestia sunt ingropati, iar pamantul inghetat nu a putut fi spart.
In cele din urma, autospecialele au fost alimentate de la alti hidranti aflati pe strazile din apropiere.In momentul izbucnirii incendiului, inauntrul vilei se aflau o femeie si animalele sale de companie, care au scapat cu bine din casa.


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
04-01-2016 07:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:18 AM
» Mesaje: 93
» Vizualizări: 340
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177272
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556474
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747281
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511657
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155329
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1425254
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479186
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232345
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322870

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro