Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 14 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #11
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Un incendiu a izbucnit aseară într-o casă din cartierul Doamna Ghica
Incendiu într-o casă din cartierul bucureştean Doamna Ghica. Flăcările au cuprins cu repeziciune imobilul, norocul a fost că nicio persoană nu se afla în locuinţă în acel moment.

Incendiul a izbucnit miercuri seară, în jurul orei 20.40, pe strada Predeal din Sectorul 2 al Capitalei. Pompierii au ajuns la faţa locului în aproximativ cinci minute, însă lichidarea incendiului a durat peste patru ore.
ISU Bucureşti a trimis la locul incendiului cinci maşini cu apă şi spumă, două echipaje de descarcerare, o autoscară mecanică, un echipaj SMURD cu medic şi unul fără medic.
Din casa incendiată au ars mobilierul din hol şi dintr-o cameră, pe o suprafaţă de 80 de metri pătraţi, trei uşi, acoperişul de aproximativ 90 de metri pătraţi, acoperişurile a două anexe ale locuinţei, pe o suprafaţă de 120 de metri pătraţi şi o jumătate de tonă de textile.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-04-2011 06:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #12
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
DEZVELIREA MONUMENTULUI EROULUI UNGUREANU IONUT - 26 mai 2011
"GLORIE ETERNA EROILOR POMPIERI CAZUTI LA DATORIE"

Link Respect !.....si suntem datori sa nu uitam !

Cinste si respect ! Unicat in aceasta lume "nebuna" !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
26-05-2011 08:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #13
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Scafandrul-erou , Felix Preda , de la ISU care a salvat doi oameni de la înec în aceeaşi tură a plecat la muncă în Germania.
[Imagine: 4.jpg]
Citat:Felix Preda, pompierul scafandru care în iarna trecută salva doi oameni de la înec în aceeaşi tură, a imigrat în Germania. Bărbatul, care era şef de scufundare la Detaşamentul Special de Salvatori, s-a hotărât să părăsească ţara din cauză că nu se mai ajungea cu banii. Acum vrea să se angajeze ca pompier la nemţi.
În urmă cu un an,„Adevărul de Seară“ a publicat povestea lui Felix Preda, plutonier adjutant la Detaşamentul Special de Salvatori de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU), care a salvat doi oameni de la înec din apele îngheţate ale lacurilor din Capitală în aceeaşi tură. La 19 decembrie 2009, în mai puţin de 24 de ore, bărbatul a reuşit să scoată doi bărbaţi din Lacul Tei şi din Lacul Morii.
După un an de criză şi de tăieri de salarii, pompierul care a salvat de la moarte sute de oameni a luat decizia să-şi găsească un alt rost în viaţă în altă ţară unde munca sa este preţuită la adevărata valoare: Germania.
„M-am decis să plec anul acesta când am văzut modul în care evoluează lucrurile în ţară, şi nu mă refer strict la nivel economic, cât şi la nivel educativ şi social“, şi-a început Felix mailul trimis către „Adevărul de Seară“. Astfel, la 1 decembrie, chiar de Ziua Naţională a României, şi-a dat demisia de la ISU şi a plecat în Regensburg, oraşul în care locuieşte în momentul de faţă.
Acum stă la o prietenă şi deja şi-a făcut amici germani care s-au arătat încântaţi să-i arate ce trebuie să facă pentru a intra în rând cu lumea. „Oamenii de aici m-au ajutat să-mi iau rezidenţa şi acum aştept permisul de muncă. Trebuie să învăţ limba, iar când voi ajunge la nivel conversaţional, mă duc să discut despre condiţiile de angajare la pompierii de aici“, susţine eroul.
Îi place foarte mult unde este acum pentru că în Germania oamenii sunt „mai fericiţi“. „Ştiu să zâmbească şi nu mai văd acea urmă de tristeţe existentă în ţară“, a mai spus acesta.
A fost pompier timp de nouă ani
Felix a lucrat la ISU din 1992 iar la Detaşamentul Special de Salvatori a venit la un an de la înfiiţnarea unităţii, adică în 2003. Atunci a devenit şi scafandru şi a reuşit să ajungă unul dintre cei mai buni de la detaşament. „Felix era şef de scufundare. Din punctul meu de vedere, plecarea sa reprezintă o mare pierdere pentru ISU“, a declarat pentru „Adevărul e Seară“ Laurenţiu Grigoraş, locţiitor comandant Grup Special de Salvatori ISU.
Cei care îi vor simţi cel mai mult lipsa sunt însă cei care au fost salvaţi de către el. „Este păcat că astfel de oameni buni aleg să părăsească România dar este de înţeles că încearcă să-şi găsească un loc mai bun de muncă. Eu îi voi rămâne veşnic recunoscător pentru ce a făcut pentru mine“, a declarat Nicolae Marinescu (59 de ani), care a fost salvat de Felix de pe Lacul Tei iarna trecută, în timp ce pescuia la copcă.

LINK Tatăl scafandrului-erou a murit la datorie

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-11-2012 11:26 AM de Homefire News.)
27-05-2011 12:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #14
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Un zid a căzut peste şase oameni, în Bucureşti

Citat:Un zid a căzut peste şase muncitori, joi, zona Gării de Nord din Bucureşti. Echipele de descarcerare au fost oamenii de sub dărâmături. Cinci persoane au fost rănite, iar cea de-a şasea este într-o stare foarte gravă.
"Aceste persoane au fost prinse sub un zid, în timpul unor demolări de pe raza sectorului 1", a declarat, la Antena 3, Constantin Bujor, director ITM Bucureşti. Muncitorii sunt angajaţii unei societăţi particulare care lucrau acolo.
Potrivit lui Radu Dumitrescu, martor la locul accidentului, "este vorba de o clădire nelocuită de foarte mult timp, aflată într-o stare avansată de degradare. Peretele care a căzut era lipit de cel al casei vecine".
Prefectului Capitalei, Mihai Atănăsoaie, spune că ar fi vorba de un şantier privat şi ar trebui făcută o verificarea amănunţită pentru a se vedea dacă s-au respectat toate măsurile.
"ITM va merge acolo cu o grupa de inspectori, să verifice. Este bine că peretele nu s-a prăbuşit pe exterior, că altfel putea să prindă sub el mai mulţi trecători", a spus prefectul Atănăsoaie,


Citat:ora 14.45: Patru dintre cei cinci oameni peste care a căzut zidul au fost transportaţi la spital de un echipaj SMURD. Tragedia s-a produs pe Calea Griviţei, în perimetrul Gării de Nord.
ora 14.50: Cele cinci victime sunt muncitori care lucrau la realbilitarea clădirii, din care au căzut bucăţi de beton. Unul dintre lucrători este foarte grav rănit, susţin oficiali ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă.
ora 14.53: În jurul clădirii aflate în curs de reabilitare nu fusese montat un gard de protecţie, de altfel operaţiune standard în cazul acestui tip de şantier.
ora 14.57: „Sunt cinci victime, dintre care două au fost prinse sub dărâmături şi a fost nevoie de intervenţia echipajului de la descarcerare pentru a le scoate de acolo. Pentru toate cele cinci persoane au intervenit şase ambulanţe de la SMURD, două maşini de stingere, o autospecială de descarcerare şi grupul special de salvatori care a venit cu două maşini", a spus Bogdan Opriţa, purtător de cuvânt al SMURD Bucureşti.
ora 15.00: Două dintre victime au fost transportate la spitalul Elias, iar celelalte trei au ajuns la Spitalul Floreasca din Bucureşti. Victimele au suferit traumatisme multiple în special în zona picioarelor. Persoana care a fost cel mai grav rănită are un politraumatism cranio-cerebral şi este în comă. Medicii spun că starea lui a fost stabilizată.
ora 15.08: Ancheta pentru identificarea vinovaţilor în acest caz va fi făcută şi de către specialiştii de la Inspecţia de Stat în Construcţii care se află deja la faţa locului. Ei vor face verificări după ora 17.00, după ce echipajele SMURD vor termina operaţiunile de acordare a primului ajutor victimelor.
Pe şantierul deschis pe Calea Griviţei lucrau 12 muncitori. Peretele care a căzut peste oameni este exact cel la care lucrau constructorii.
Muncitorii care lucrează la casa din care s-a desprins zidul de cărămidă au povestit pentru reporterii „Adevărul de seară" cum s-a întâmplat nenorocirea: „A picat zidul în timp ce noi lucram la unul din faţa lui. Am avut noroc că am scăpat. Dar şase colegi de-ai mei au fost răniţi. Am apucat să scoatem câteva bucăţi de perete de peste ei şi apoi au venit imediat echipajele SMURD", a declarat unul dintre membrii echipei de 12 muncitori.
Echipele de descarcerare se află în zona Gării de Nord pentru a-i salva pe cei prinşi sub zid.
SURSA : adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-11-2012 11:27 AM de Homefire News.)
16-06-2011 03:21 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
piranha87 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 5 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #15
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Accidentul a avut loc pe bulevardul lacul tei, in fata UTCB, implicate fiind 2 autoturisme: Honda Accord si BMW. In urma coliziunii frontale au rezultat urmatoarele: incendiu autoturism BMW si o persoana sex feminin incarcerata in Honda. Alti 4 ocupanti ai celor 2 autoturisme au suferit traumatisme, fiind preluate de ambulantele Smurd de pe trotuar si din zona apropiata accidentului. Interventia de stingere a autoturismului BMW a fost condusa de SGIS Detasamentul Baneasa, Plt. Săraru Petre, iar interventia de descarcerare a fost realizata de echipajul de descarcerare din cadrul G.S.S. ; Forte sosite la locul interventiei: 2 ASAS, 2 echipaje descarcerare, 5 echipaje de acordare prim-ajutor SMURD, Masina de interventie rapida pentru medic de urgenta, 2 ambulante apartinand Ambulanta Bucuresti.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-06-2011 08:03 PM de Covalciuc Bogdan.)
25-06-2011 08:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Karin , CHANGE
{myadvertisements[zone_3]}
stycks85 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Jul 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #16
RE: I.S.U. "Codrii Vlasiei" al Judetului Ilfov
Nu cred ca ai vreo sansa sa te alaturi din 2012 pentru k la noi se desfiinteaza posturi si nu cred ca se infiinteaza special pentru cei care ''vor veni din scoala''. Imi pare rau sa te dezamagesc si stiu ca va este greu acolo la scoala.
04-07-2011 12:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #17
RE: I.S.U. "Codrii Vlasiei" al Judetului Ilfov
@stycks85: Exista posibilitatea ca, dupa ce vor fi incadrati incepand cu ianuarie 2012, sa se deblocheze posturi pentru cei care au terminat. Dar vor fi in numar foarte mic. Este doar o parere!

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

04-07-2011 12:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #18
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Schimb de experiență pentru situații de urgență cu experți din Israel

Citat:Patru experţi ai Agenţiei Naţionale pentru Cooperare Internaţională din Ministerul Afacerilor Externe al Israelului organizează de astăzi și până pe 8 iulie un atelier de lucru despre pregătirea în caz de dezastre.
Atelierul de lucru se adresează inclusiv personalului medical şi urmăreşte promovarea abilităţilor de a acţiona optim în cazul producerii de dezastre şi incidente cu multe victime.
Evenimentul este organizat de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă şi Ministerul Sănătăţii, în parteneriat cu Ambasada Israelului la Bucureşti și este pentru instruirea în caz de dezastre.
Participanţii la Atelierul de lucru provin de la Departamentul Securităţii Naţionale/ Administraţia Prezidenţială, Secretariatul General al Guvernului, Ministerul Sănătăţii, Ministerul Apărării Naţionale, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Administraţiei şi Internelor, Instituţia Prefectului şi Primăria Municipiului Bucureşti.
Acest proiect comun este primul de acest gen din cadrul cooperării româno-israeliene şi este relevant pentru pregătirea specialiştilor din România pentru situaţii de urgenţă soldate cu victime în masă.
[Imagine: 4.jpg]
SURSA :www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-07-2011 07:11 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #19
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Pompierii Pieptanari





SURSA : You Tube Canalul utilizatorului casketakis

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-07-2011 08:13 PM de Covalciuc Bogdan.)
09-07-2011 08:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Mihaitza07
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #20
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Un incendiu puternic a izbucnit, în noaptea de marţi spre miercuri, la o casă nelocuită, cu dublă mansardare, din apropierea Spitalului Caritas din Capitală, pe Bulevardul Mărăşti.
Citat:Pompierii bucureşteni au fost sesizaţi de producerea incendiului la ora 22.15, la faţa locului deplasându-se şapte autospeciale cu apă şi spumă, un echipaj de descarcerare, un echipaj de prim-ajutor şi o autoscară mecanică, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bucureşti, Ovidiu Pană.
Acesta a precizat că intervenţia pompierilor a fost dificilă, pentru că imobilul avea dublă mansardare, fiind în mare parte din lemn şi acoperit cu carton bitumat.
Focul s-a extins pe o suprafaţă de aproximativ 300 de metri pătraţi, fiind într-un final stins de pompieri.
Nu au existat victime, pentru că imobilul era nelocuit, însă o femeie care a văzut incendiul a ajuns la spital din cauza unui atac de panică.
Cauza producerii incendiului nu a fost încă stabilită, a precizat Pană.
SURSA : http://www.mediafax.ro




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-07-2011 07:59 PM de Covalciuc Bogdan.)
13-07-2011 07:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 510977
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155160
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422653
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478960
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232126
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322158
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037810
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116331
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 197

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro