Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 18 voturi - 4.78 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dobrogea" al Județului Constanța
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #651
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Pompierii constănţeni atrag atenţia asupra incendiilor din unităţile de cazare

[Imagine: 207794_pompier.jpg]

Citat:Cadrele Inspecţiei de Prevenire desfăşoară, în această perioadă, activităţi de îndrumare şi control la unităţile turism, agrement şi alimentaţie publică, pentru ca în cazul apariţiei unor situaţii de urgenţă să fie luate toate măsurile de protecţie a vieţii şi bunurilor cetăţenilor, respectiv limitarea posibilelor efecte ale unui eventual incendiu.

Ne aşteptăm, în plin sezon estival, la o afluenţă mare de turişti, ceea ce ne face pe noi, cei care acţionăm pentru salvarea oamenilor din diverse situaţii, să luăm unele măsuri, unele dintre acestea privindu-i chiar pe turişti. Evenimentele care se pot produce în unităţile turistice, ne obligă să le reamintim administratorilor şi recepţionerilor, că au obligaţia de a asigura supravegherea atât pe timp de zi, cât şi pe timpul nopţii, a spaţiilor de primire turistice, pentru ca în caz de incendiu, să asigure alarmarea şi evacuarea persoanelor din clădire., au spus reprezentanţii ISU Dobrogea. În plin sezon estival, pompierii recomandă excursioniştilor, aflaţi în zonele turistice şi de agrement, câteva reguli şi măsuri de prevenire. Prin urmare, din primele momente ale cazării, trebuie să identificaţi căile de acces şi evacuare în caz de incendiu. În spaţiile de cazare, nu folosiţi consumatori electrici cu improvizaţii, nu fumaţi în spaţiile de cazare, instalaţi corturile şi parcaţi maşinile numai în locurile special amenajate, curăţaţi vegetaţia în spaţiile unde aprindeţi focul pentru grătare, dar nu la mai puţin de 100 m de pădure, nu lăsaţi nesupravegheat focul, stingeţi jarul rămas în urma acestuia şi pentru mai multă siguranţă acoperiţi-l cu pământ, evitaţi aruncarea la întâmplare a ţigărilor aprinse, a jarului nestins, ori a cenuşei, nu lăsaţi copiii să se joace cu focul, anuntaţi în cel mai scurt timp incendiile pe care le observaţi prin sistemul unic de urgenţă 112.
SURSA : http://www.replicaonline.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-07-2014 04:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #652
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Incendiu provocat de un fulger

[Imagine: 333e3f15fd9aa5fd593cca460004c342.jpg]

Citat:Un lan de grâu a fost cuprins de flăcări, vineri după-amiază, în apropierea localității Murfatlar. Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) „Dobrogea“ spun că apelul de urgență a fost primit în jurul orei 16.00 și că în ajutor au fost trimise două autospeciale de intervenție. Militarii au reușit să stingă flăcările după mai bine de o oră. Focul a afectat aproape șase hectare de cultură. Pe baza primelor cercetări efectuate în zonă, dar și cu ajutorul declarațiilor martorilor, pompierii au stabilit că dezastrul a fost provocat de un fulger.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
12-07-2014 06:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #653
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Descoperire macabră în zona Porții 1 a Portului Constanța

[Imagine: screenshot_366.png]

Citat:Fiori reci l-au trecut, în această seară, pe un pescar din Constanța în momentul în care a observat trupul unui bărbat, prins între stabilopozii de la Poarta 1 a Portului Constanța. I-a alertat imediat pe jandarmii care patrulau în zonă. Pentru că nici aceștia, nici criminaliștii nu au putut ajunge la bărbatul mort, au cerut ajutorul scafandrilor.

„Intervenim cu o echipă de scafandri din cadrul centrului de antrenament al scafandrilor ISU Dobroge. Din ceea ce am fost informați este prins undeva la o adâncime de 5-6 metri sub stabilopozi“, a declarat locotonent colonel Adrian Hornea, ISU Dobrogea.

Operațiunea nu a fost una ușoară, întrucât corpul bărbatului era jumătate în apă, jumătate prins între stabilopozi. În cele din urmă, scafandrii au reușit să-l scoată și să-l aducă la mal. Criminaliștii spun că bărbatul era complet dezbrăcat, dar nu se pot pronunța deocamdată cu privire la cauza morții. Sunt trei variante pe care le iau în calcul: crima, sinuciderea sau o cădere accidentată între stabilopozi. Singurul lucru cert este că bărbatul a murit în urmă cu cel puțin o săptămână.
SURSA : http://www.reporterntv.ro/

[Imagine: screenshot_367.png]

[Imagine: screenshot_368.png]

[Imagine: screenshot_369.png]

[Imagine: screenshot_370.png]

[Imagine: screenshot_371.png]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-07-2014 07:09 AM de Covalciuc Bogdan.)
17-07-2014 07:09 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #654
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Incendiu la o construcție de pe plaja din Mamaia Nord

Citat:Din disperare, martorii au încercat să stingă incendiul inainte de sosirea pompierilor, fără să se gândească la faptul că își riscă viața.

La intervenţie au sosit aproape 20 de pompieri care cu greu au reușit să stingă focul. După lichidarea incendiului, în incinta construcției, a fost găsit și trupul neînsuflețit al unui bărbat.

Cea de-a doua persoană, care a suferit arsuri, a fost transportată la spital. Autorităţile au deschis o anchetă pentru a stabili împrejurările în care s-a produs incendiul.




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-07-2014 02:13 PM de Covalciuc Bogdan.)
18-07-2014 02:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #655
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
(18-07-2014 02:12 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Incendiu la o construcție de pe plaja din Mamaia Nord

Incendiu devastator în Mamaia. O persoană şi-a pierdut viaţa în flăcări, iar alte două au fost rănite

[Imagine: 646x404_3.jpg]

[Imagine: 646x404.jpg]

[Imagine: 646x404_1.jpg]

Citat:Incendiu de proporţii la Mamaia. Un bărbat de 60 ani şi-a pierdut viaţa după ce acoperişul unei clădiri a căzut peste el. Pompierii s-au luptat mai bine de o oră cu flăcările.

Incendiul a izbucnit în jurul orei 14.30 în nordul staţiunii Mamaia.

Fumul gros a fost observat de turiştii din nordul staţiunii Mamaia care au sunat imediat la numărul de urgenţă 112.

Mai multe echipaje ale Pompierilor militari şi cadrele medicale de la Ambulanţa Constanţa au intervenit pe o plajă din zona Hanul Piraţilor, însă persoana dată dispărută nu a mai putut fi salvată.

Iniţial, echipele de intervenţie au crezut că au de a face doar cu două persoane rănite - paznicii care îşi petreceau ziua în depozitul de lângă Cherhanaua Merlin. Cei doi au fost preluaţi imediat de către medici şi le-a fost acordat primul ajutor. Când şi-au revenit din şoc oamenii au realizat că unul dintre colegii lor, un bărbat în vârstă de 60 ani era de negăsit.

Ei i-au alertat pe pompieri care au început să caute printre resturile de acoperiş şi plase de pescuit arse. Într-un final l-au găsit pe bărbatul care a fost carbonizat. Trupul neînsufleţit a fost transportat la Morga Cimitirului Central din Constanţa pentru efectuarea necropsiei.

Poliţiştii constănţeni au demarat o anchetă în acest caz pentru a stabili cauza incendiului şi circumstanţele în care acesta s-a produs. Oamenii legii nu exclud deocamdată nicio variantă, cu atât mai mult cu cât, în aceeaşi zonă s-a mai produs un incendiu de o amploare mai mică cu o seară înainte.

SURSA : http://adevarul.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-07-2014 08:46 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #656
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Impact frontal!
Răniți într-un accident, în drum spre mănăstire

[Imagine: 9bbc5b01f192fd95c4ec859693b89b39.jpg]

[Imagine: cdd863edb5b5913499083aa11572571f.jpg]

Citat:Drumul spre mănăstire s-a încheiat la spital pentru o familie din localitatea nemțeană Roman, care a fost implicată într-un grav accident rutier, petrecut în localitatea Independența. Totul s-a întâmplat ieri, la ora 11.30, chiar la intrarea în comuna constănțeană. Polițiștii de la Rutieră au reușit să refacă filmul accidentului. Aceștia spun că o tânără de 29 de ani, din Cobadin, a condus pe Drumul Național 38 un autoturism Ford Focus, dinspre Independența către Movila Verde. La un moment dat, ea s-a angajat, fără să se asigure, în depășirea unui tir parcat pe marginea șoselei. În timpul acestei manevre, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală cu un Logan condus regulamentar de o femeie de 46 de ani, din Roman. În urma impactului, cele două șoferițe, dar și doi pasageri din Logan, o bătrână de 77 de ani și nepotul acesteia, de 12 ani, au fost răniți. Martorii au sunat imediat la 112.
NTERVENȚIE DE DESCARCERARE În ajutor au fost trimise mai multe ambulanțe, dar și un echipaj de descarcerare din Chirnogeni. Asta pentru că femeia de 46 de ani aflată la volanul Loganului a rămas blocată în vehiculul grav avariat. Pompierii au deblocat ușa autoturismului și au reușit să o scoată pe femeie în siguranță. Cele patru victime au fost transportate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța. Tatăl șoferiței care a provocat accidentul a ajuns, într-un suflet, la locul coliziunii: "Fiica mea mi-a povestit că în fața ei circula o ambulanță, care s-a angajat în depășirea unui tir oprit. A crezut că poate face și ea aceeași manevră în siguranță. În momentul în care ambulanța a revenit pe sensul său de mers, fata s-a trezit cu Logan-ul în față. A frânat, dar era prea târziu. Nici cealaltă șoferiță nu cred că a fost foarte atentă la drum și s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Bine că au scăpat cu toții“. Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili împrejurările exacte în care a avut loc acest accident rutier.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
23-07-2014 05:31 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #657
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Drumul Național 2A a fost, vineri noapte, scena unui accident rutier de coșmar. O persoană a murit arsă de vie și alte nouă au fost rănite, una dintre ele fiind transportată, în stare de comă, la Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Constanța.

[Imagine: 09761f77d887709c7b0da1a3a5dbf7de.jpg]

Citat:Alarma s-a dat în jurul orei 22.30, când apelurile la 112 au început să curgă, anunțând că, pe podul rutier de la Ovidiu, un Logan și un microbuz au intrat în coliziune și că, în urma impactului, mașina a luat foc. Șase ambulanțe, mai multe echipaje de poliție, dar și o autospecială de pompieri au ajuns, în scurt timp, la fața locului. Pompierii au stins imediat flăcările și au făcut o descoperire macabră... în mașină se afla o persoană carbonizată! Oamenii legii au aflat de la martori că şoferul Loganului a fost aruncat din autoturism în urma impactului. „După cercetarea la fața locului am stabilit că, cel mai probabil, incendiul a izbucnit ca urmare a unei scântei mecanice. Lângă mașină a fost găsit și șoferul, care a fost transportat la spital“, a declarat cpt. George Nicolae, comandantul Detașamentului Constanța Oraș.

IMPACT FRONTAL Polițiștii de la Rutieră au demarat imediat cercetările și, pe baza declarațiilor martorilor și ale șoferului microbuzului, au stabilit și dinamica producerii tragediei rutiere. Autoturismul marca Dacia Logan se deplasa pe DN 2A, dinspre comuna Mihail Kogălniceanu către municipiul Constanța. După sensul giratoriu din zona benzinăriei "Celsy", șoferul a pierdut controlul direcţiei, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un microbuz de transport persoane, care circula în banda 2, dinspre Ovidiu către Lumina. În urma impactului, Loganul a ricoșat într-un autocar, după care a luat foc. „Am observat că vine un Logan pe contrasens, cu viteză foarte mare, peste 140 km/h cred că avea. Am făcut tot posibilul să-l evit, dar nu am avut nicio șansă. Nu am avut ce face...“, a declarat șoferul microbuzului, Marian Nichita. Martorii accidentului spun că șoferul Loganului circula cu viteză. „Făceam autostopul în zona "Celsy" și l-am văzut că intră în sensul giratoriu cu o viteză foarte mare. Nici nu am apucat să mă întorc. Am auzit bubuitura și am văzut că mașina a luat foc“, a declarat un martor. Victimele au fost transportate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța. Șoferul Loganului se afla în comă. Circulația în zonă a fost blocată timp de câteva ore, iar oamenii legii au deviat traficul rutier.

CLIPE DE GROAZĂ Pasagerii din microbuz erau șocați. „Eu stăteam în picioare și mă îndreptam spre spatele microbuzului ca să mă așez pe scaun. Vorbeam la telefon și nu am realizat prea bine ce s-a întâmplat. Lumea a început să țipe că mașina o să explodeze! Geamul din dreapta s-a spart și am sărit toți din microbuz, pe geam. Ca să ne salvăm, ne-am îndreptat spre pod... A fost, oricum, ceva ciudat. Eram în stație, au trecut două microbuze și nu m-am urcat în ele... Parcă l-am așteptat pe ăsta...“, a declarat, pentru „Telegraf”, o pasageră din microbuz, Anamaria Lupu.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

[Imagine: 3ae72108ac749f7924515b9723f6b23f.jpg]

[Imagine: 6af7c3c8f3c6527c741370587bdeef49.jpg]

[Imagine: 06d9ad88ea21bac3299f8ece2bce7474.jpg]

[Imagine: 107bc186ee221a1b6ffbf735558462a8.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
26-07-2014 08:02 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #658
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Incendiu la mansarda unui hotel

[Imagine: cbe815a7e39cb407d55b8f2a4631e8ed.jpg]

Citat:Pompierii constănțeni au intervenit, joi noapte, pentru a stinge un incendiu izbucnit la un hotel din stațiunea Venus. Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) „Dobrogea“ spun că, în jurul orei 23.00, angajații hotelului "Dana" au sunat la 112 și au cerut ajutor, spunând că mansarda clădirii a fost cuprinsă de flăcări. Până la sosirea militarilor, toți turiștii au fost evacuați de angajații care au încercat să țină sub control focul folosind 12 stingătoare. Cele două autospeciale trimise în ajutor au reușit să stingă incendiul după o intervenție care a durat aproape două ore. Flăcările au distrus o suprafață de 50 de metri pătrați din acoperiș și mansardă, exact zona care se afla deasupra restaurantului și bucătăriei. Administratorul hotelului le-a spus pompierilor că, din fericire, unul dintre bucătari a observat că a căzut cenușă din tavan și a reușit să dea alarma înainte ca focul să se extindă și să pună în pericol viețile turiștilor. Cel mai probabil, spun pompierii, incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
26-07-2014 08:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #659
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Pompieri avansați în grad la ISU Dobrogea

[Imagine: avansari_pompieri_51.jpg]

Citat:Prim adjunctul inspectorului șef al ISU Dobrogea, Ion Vlăduț a fost avansat, ieri,în grad, la termen, de la maior la locotenent colonel. Potrivit reprezentanților ISU Dobrogea, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea” al județului Constanța, cinci ofițeri, un maistru militar și 61 de subofițeri, aflați în activitate, au fost înaintați în grad, la termen.Festivitățile de înaintare în gradul următor, la termen, s-au desfășurat în prezenţa prefectului Radu Volcinschi, iar ceremonialul religios a fost slujit de către Înalt Prea Sfinţia Sa Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului. Astfel, prin ordin al ministrului Afacerilor Interne, au fost avansaţi următorii ofiţeri: prim adjunct al inspectorului şef, maior Ion Vlăduţ, a fost înaintat la gradul de locotenent colonel, locotenent colonel Şerban Gheorghe, la gradul de colonel, căpitan Palaghioi Radu, la gradul de maior, căpitan Popa Marian, la gradul de maior şi locotenent Dimache Alina la gradul de căpitan. Tot începând cu data de 1 august, au mai fost înaintați în gradul următor un maistru militar și 61 de subofițeri, după cum urmează:un maistru militar clasa a II-a înaintat în gradul de maistru militar clasa a I;trei plutonieri adjutanți înaintați în gradul de plutonier adjutant șef;39 plutonieri majori înaintați în gradul de plutonier adjutant;18 plutonieri înaintați în gradul de plutonier major;un sergent major înaintat în gradul de plutonier.„Toate cele 67 de cadre militare care au fost înaintate în grad, au împlinit sau urmează să împlinească stagiul minim în grad în cursul anului 2014“ – au mai precizat reprezentanții ISU Dobrogea.
SURSA : http://observatordeconstanta.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
03-08-2014 03:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #660
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
(03-08-2014 03:45 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Pompieri avansați în grad la ISU Dobrogea
Prim adjunctul inspectorului șef al ISU Dobrogea, Ion Vlăduț a fost avansat, ieri,în grad, la termen, de la maior la locotenent colonel. Big Grin

Félicitations soldat marin green6....devenir "sapeur-pompier".....première inspecteur en chef adjoint de l'ISU Dobrogea [Imagine: emoticon-char-017.gif]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
03-08-2014 03:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 510890
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155142
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422603
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478948
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232087
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322034
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037758
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116326
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 195

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro