Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 2660 thank(s) in 1555 post(s)

RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov
Peste 100 de pompieri la cetatea Fagaraș...

[Imagine: pompieri.jpg]

Citat:Desfăşurare de forţe în această dimineaţă în faţa Cetăţii Făgăraş. Peste 100 de pompieri au fost prezenţi la cetate. Însă nu a fost vorba despre o intervenţie, ci despre o şedinţă foto. Ei vor apărea într-un album foto, care va conţine imagini cu pompierii din toate unităţile din România. Chiar dacă au venit pentru un eveniment mai relaxant, ei nu au uitat să aducă şi maşinile de intervenţie. Asta în cazul în care s-ar fi dat alarma, să fie pe poziţii.
SURSA : http://fagarasultau.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
15-07-2016 10:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Karin Offline
Moderator

Given 2605 thank(s) in 791 post(s)

Casa parohială de la mănăstirea Şinca Veche s-a făcut scrum

[Imagine: foc-sinca-2.jpg]

Citat:De patru ore, echipele de intervenţie ale pompierilor din Făgăraş se luptă cu focul care a curpins casa parohială de la mănăstirea din Şinca Veche. Casa din lemn aflată la aproximativ 300 de metri de mănăstire s-a făcut scrum, iar pompierii nu au mai putut salva nimic din ea.

UPDATE ora 16.00
De aproape şase ore, pompierii făgărăşeni sunt la Şinca Veche, acolo unde o clădire a mănăstirii a luat foc. Clădirea din lemn a ars în totalitatea, iar echipele încă intervin şi la această oră pentru eliminarea tuturor focarelor.

„Am intervenit pentru stingerea unui incendiu la o clădire a Fundaţiei Ortodoxe Culturale „Maica Sfântă Bucuria Neaşteptată“, o clădire care aparţine de mănăstirea Şinca Veche. Era o clădire administrativă, construită în totalitate din lemn. Am intervenit cu trei autospeciale, sprijiniţi şi de Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă care a venit cu o autospecială şi o cisternă de 5000 de litri de apă. Incendiu a fost provocat de un incident de natură electrică, de la instalaţia electrică a clădirii. Probleme deosebite s-au întâmpinat din cauza cantităţii mari de materiale combustibile, pentru că în zonă nu există o sursă de alimentare cu apă, la distanţă mică şi de faptul că imediat în apropierea incendiului se afla o pădure de pini care risca oricând să se aprindă. Nu erau persoane în interiorul clădirii, dar pagubele materiale sunt însemnate, având în vedere că acolo existau obiecte de cult, cărţi vechi, icoane şi mobilier în valoare destul de mare. Incendiul a fost sesizat târziu pentru că nu era nimeni în clădire, a fost sesizat când deja ajunsese la ardere generalizată, iar clădirea fiind din lemn a ars violent“, ne-a declarat cpt. Radu Nan, locţiitorul comandantului Detaşamentului de Pompieri Făgăraş.
http://fagarasultau.ro/

Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree

27-11-2016 10:45 AM
Karin Offline
Moderator

Incendiu la Centrul pentru copii cu dizabilitati - Bradet

[Imagine: INCENDIU-BRADET-3.jpeg]

[Imagine: INCENDIU-BRADET-2.jpeg]

Citat:Potrivit primelor informații, au luat foc acoperișul și mansarda clădirii. Pompierii intervin la fața locului, în condițiile în care 17 copii și tineri, cu vârste cuprinse între 5 și 20 de ani, au fost evacuați. La fața locului au fost mobilizate 4 autospeciale cu apă și spumă!
„Intervenția pompierilor este îngreunată din cauza faptului că hidranții sunt înghețați. „Din acest motiv nu putem alimenta autospecialele”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Brașov Cirpian Sfreja
http://brasovtv.com/

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree

11-01-2017 02:04 PM
Karin Offline
Moderator

Şeful ISU Braşov a trecut în rezervă în ziua în care a împlinit 56 de ani

[Imagine: pensionare%20Rechitean%20(1).png]

[Imagine: pensionare%20Rechitean%20(3).png]

Citat:Comandantul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Braşov, colonelul Stelian Rechiţean (foto jos), a trecut luni în rezervă. Evenimentul a avut loc chiar în ziua în care acesta a împlinit 56 de ani, după mai bine de 38 de ani de carieră, fostul comandant predându-i ştafeta adjunctului său, locotenent colonelul Lucian Marciu.
La ceremonia de predare a comenzii au participat reprezentanţi ai Guvernului, ai autorităţilor locale, generali, comandanţi de inspectorate pentru situaţii de urgenţă şi angajaţi ai ISU Braşov.
Pompier încă dinainte de împlinirea vârstei de 18 ani, colonelul Steian Rechiţean a parcurs toate etapele până a ajuns comandant al ISU Braşov. El îşi aminteşte cu mândrie de activitatea pe care a depus-o de-a lungul anilor pentru siguranţa braşovenilor.
„Am început când nu aveam încă 18 ani, ca pompier civil şi apoi ca pompier militar, cu două şcoli militare de pompieri, una la Câmpina şi alta la Bucureşti iar în Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă «Ţara Bârsei» Braşov activez de peste 34 de ani”, a spus col. Stelian Rechiţean, de acum fost comandant al ISU Braşov.
Ca semn de recunoaştere a activităţii sale puse în slujba braşovenilor, o stradă din satul natal al fostului comandant, Stupinii de Prejmer, poartă numele de colonel Stelian Rechiţean, ca urmare a unei decizii a Consiliului Local Prejmer.
În locul lui Rechiţean, pentru următoarele 6 luni a fost numit locotenent colonelul Lucian Marciu.
„Întotdeauna avem foarte multe de învăţat. Speram ca domnul Rechiţean să mai stea cu noi, să mai acumulăm cunoştinţe, însă ne-a promis solemn că ne va ajuta în continuare în activitatea noastră şi că putem să ne bazăm pe dânsul”, a spus noul şef al ISU Braşov.
http://www.bzb.ro

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-08-2017 06:42 PM de Karin.)
21-08-2017 06:40 PM
 Thanks given by: Valentin P
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Publicitate
eMag

Ultimele subiecte
Pensii militare
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:45 PM
» Mesaje: 120
» Vizualizări: 109515
Pregatire fizica si sport...
Ultimul mesaj a fost postat de: Sorins
Ieri 02:36 PM