Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Unirea" al Județului Alba
Autor Mesaj
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #1
I.S.U. "Unirea" al Județului Alba
Sectiune dedicata prezentarii utilizatorilor din judetul Alba

[Imagine: download.jpg]

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-02-2024 08:08 AM de Homefire News.)
26-08-2010 10:41 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #2
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
Când vor fi mari ...vor fi pompieri !

Preşcolarii Grădiniţei nr.16 Alba Iulia au făcut o vizită de lucru la I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba. Forfotă mare, interes major din partea copiilor, determinare şi implicare maximă din partea colectivului Detaşamentului de Pompieri Alba Iulia.

Vezi articol /www.ziaru lunirea.ro

Frumos ! Imi plac aceste intalniri cu copii ..te revigoreaza !

"Oamenii mari nu pricep niciodată nimic şi este obositor pentru copii să le dea întruna explicaţii."

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-01-2011 09:36 PM de Covalciuc Bogdan.)
01-12-2010 10:00 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
billy the kid Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 180
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 188
Given 74 thank(s) in 27 post(s)

Mesaj: #3
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
http://www.isualba.ro/
Si colegii din judetul Alba au un site foarte frumos si bine actualizat.Felicitari!!!
06-01-2011 09:18 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
gibilan Offline
Banned

Mesaje: 15
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #4
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
numarul utilizatorului Marius N , daca ai nevoie este *******
--------------------------------------------------------------------------------
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2011 10:28 AM de Doru.)
07-01-2011 12:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
112 Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 100
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 104
Given 70 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #5
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
(31-03-2011 08:32 PM)Karin Scris:  Incendiu in comuna Hudesti la care a intervenit Detasamentul din Deva

Din ce am inteles din interviu, este vorba de o localitate din HD nu AB bangnut
31-03-2011 09:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #6
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
CUMPLIT Accident cu cinci morţi între Sebeş şi Orăştie !

Citat:Depăşire fatală
Pe DN 7, în zona localităţii Blandiana, între Sebeş şi Orăştie, în jurul orei 07.20, şoferul taxiului a intrat, potrivit poliţiştilor, într-o curbă deosebit de periculoasă fără a se asigura şi a intrat frontal într-un TIR care transporta sucuri, condus de un şofer ceh.
„Şoferul taxiului, o Skoda , s-a angajat în depăşirea unei coloane de maşini într-o curbă deosebit de periculoasă, semnalizată cu indicatoare corespunzătoare acestui sector de drum şi a intrat în coliziune frontală cu un autotractor. Şoferul taxiului şi ceilalţi patru pasageri au decedat la faţa locului“, a explicat Dan Toma, de la Poliţia Rutieră Alba. Circulaţia a fost întreruptă pe ambele sensuri aproape patru ore.
Coloana de maşini s-a întins pe zeci de kilometri
Cei cinci bărbaţi care şi-au pierdut viaţa în cumplitul eveniment rutier au fost scoşi dintre fiarele contorsionate de echipa de descarcerare a ISU Alba.
„Am intervenit cu două autospeciale, dintre care una pentru descarcerarea celor cinci bărbaţi din autoturismul Skoda care şi-au pierdut viaţa“, a spus Ovidiu Costea, ofiţer la ISU Alba.
Victimele aveau trupurile mutilate
Imaginile de la faţa locului au fost terifiante atât pentru martori, cât şi pentru echipajele de intervenţie. Toate trupurile victimelor erau mutilate. „Este înfiorător, nu am mai văzut aşa ceva de când circul pe şoselele patriei. Parcă nu-mi vine să cred că este adevărat ce văd. Din păcate nu învăţăm că viteza ucide, nu iartă pe nimeni“, a spus unul dintre martorii evenimentului rutier de pe unul dintre cele mai circulate drumuri naţionale din ţară.
Din spusele colegilor, şoferul taxiului mort în accident, în vârstă de 32 de ani, nu a lucrat în tura de noapte. „Nu a fost pe tură în noaptea de marţi spre miercuri. A anunţat la dispecerat că are o comandă din cartierul Kogălniceanu din Sebeş, până la Arad. Pe urmă am aflat de tragedie şi am venit la faţa locului. Este cumplit ce s-a întâmplat“, a declart unul dintre colegii şoferului de taxi.
La locul accidentului au venit rudele victimelor care şi-au pierdut viaţa. „Toţi sunt morţi, nu mai este niciunul în viaţă? “, se întreba cu ochii în lacrimi soţia unuia dintre bărbaţii decedaţi. „Aştept cu înfrigurare să văd dacă este cumnatul meu, să vedem după descarcerare. Nici nu ştiu ce o să-i spun sorei mele“, a spus Codruţa.
Luca Moretto, italianul de 45 de ani , era patronul firmei New Generation Construct Sebeş, societate specializată în producţia de pardoseli metalice pentru hale industriale. Era căsătorit cu o româncă şi aveau o fetiţă. Apropiaţii spun că fratele său a murit în 2001, într-un accident rutier, tot în acceaşi zonă.Potrivit polişiştilor este cel mai grav accident soldat cu victime, produs în ultimul an, pe DN 7. În ianuarie 2010, şase oameni au decedat în dreptul localităţii Balomir, comuna Şibot, după ce şoferul unuia dintre maşinile implicate în accident a făcut o depăşire neregulamentară.



SURSA :www.adevarul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-04-2023 06:32 AM de Homefire News.)
05-05-2011 08:29 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: dpd2007 , Covalciuc Bogdan , Karin , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
112 Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 100
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 104
Given 70 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #7
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
I.S.U. ALBA ESTE CAMPIOANA EUROPEANA LA FUTSAL, PERFORMANTA OBTINUTA AZI, 17 MAI 2011, LA OSTRAVA - CEHIA.

BRAVO, BAIETI !!!!!
VA ASTEPTAM ACASA !!!!!
17-05-2011 07:53 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Covalciuc Bogdan , Pompier tălpaș , Nimeni , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #8
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
Persoană prinsă sub un mal de pământ la Alba Iulia

Citat:Angajaţii Inspectoratului Pentru Situaţii de Urgenţă Alba au intervenit în Alba Iulia pentru salvarea unei persoane prinse sub un mal de pământ.
Persoana prinsă de malul de pământ este un bărbat care lucra la introducerea canalizării la o locuinţă din zonă. Pompierii au reuşit să salveze victima care era în stare de semi-conştienţă, fiind acoperită de pământ până la brâu. Bărbatul a fost transportat la spitalul din Alba Iulia.
Sursa : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
16-07-2011 01:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #9
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
SIMULARE Explozie cu 20 de victime. Focul s-a extins la etajele unui bloc cu zece etaje

Citat:Explozia a avut loc într-un restaurant situat la parterul unui bloc din Alba Iulia. În scurt timp, etajele superioare ale imobilului au fost cuprinse de flăcări. Autorităţile au pus în practică planul roşu. La faţa locului a fost şi şeful Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă.

Scenariul a fost întocmit de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Alba, în cadrul celui mai amplu exerciţiu de simulare, pus în practică de la înfiinţarea instituţiei, în 2004.

Explozia a avut loc joi, în jurul orei 11.00, într-un restaurant amplasat la parterul blocului cu zece etaje 3EFG, de pe bulevardul Transilvaniei. După un apel pe 112, la faţa locului au ajuns pompieri, poliţişti, medici, salvamontişti, specialişti care răspund de reţelele de utilităţi, dar şi câini dresaţi special pentru găsirea victimelor surprinse sub dărâmături.

Salvatorii au constatat că în urma exploziei au avut de suferit clienţii din restaurant, oameni aflaţi în apropierea localului, dar şi cei care locuiesc la etajele superioare ale imobilului. Pompierii au fost nevoiţi să apeleze la o scară specială pentru a-i salva pe cei afectaţi de suflul exploziei şi de incendiul ce s-a declanşat imediat prin instalaţiile imobilului. Au intervenit la etajele IV şi VIII. Angajaţii de la ISU s-au folosit de 43 de autospeciale.

În ipostază de salvatori au fost şi salvamontiştii, care au coborât victimele cu tiroliana.

În total, în ampla operaţiune cu rol demonstrativ, care a durat aproximativ trei ore, au fost implicaţi 170 de salvatori.

„O astfel de demonstraţie, care implică punerea în aplicare a planului roşu, are loc o dată la trei ani. Practic, noi am vrut să vedem cum acţionează instituţiile implicate în gestionarea reală a unor astfel de evenimente deosebite, cu victime multiple. Am vrut să aflăm practic şi care este capacitatea de cazare a victimelor în unitatea de primiri urgenţe, în cazul de faţă Spitalul judeţean. Considerăm că a fost un exerciţiu reuşit şi util şi pentru noi şi pentru populaţie“, a apreciat Florin Zecheru, purtător de cuvânt ISU Alba.

La exerciţiul de simulare de la Alba Iulia a fost prezent şi şeful Inspectoratului General pentru Situaţii de Uergenţă, Marcel Lucaciu, care a fost şi ataşatul României pe lângă NATO, pe probleme de interne.


sursa:www.adevarul.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-04-2023 06:33 AM de Homefire News.)
28-07-2011 04:32 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #10
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
Citat:Ziua avansarilor la ISU Alba - 116 cadre inaintate in grad
Ieri, 1 august, la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta „Unirea” al judetului Alba, au fost inaintati in gradul urmator, la termen, un numar de 116 cadre, care au indeplinit conditiile prevazute de Legea 80/1995 privind statutul cadrelor militare.

Potrivit reprezentantilor institutiei, de la sediul inspectoratului, au fost inaintate in gradul urmator, 11 cadre militare – 2 ofiteri, 8 subofiteri si 1 maistru militar astfel: in grad de colonel – un ofiter; in grad de maior – un ofiter; in gradul de maistru militar clasa a II-a - un maistru militar clasa a III – a; in gradul de plutonier adjutant sef – 1 subofiter; in gradul de plutonier major – 1 subofiter; in gradul de plutonier – 6 subofiteri.

De la Detasamentul de pompieri Alba Iulia, au fost inaintati in gradul urmator 2 ofiteri si 36 de subofiteri: in grad de maior – un ofiter; in grad de capitan – un ofiter; in gradul de plutonier major – 9 subofiteri; in gradul de plutonier – 27 subofiteri.

De la Detasamentul de pompieri Aiud, au fost inaintati in gradul urmator 18 subofiteri: in gradul de plutonier major – 9 subofiteri; in gradul de plutonier – 9 subofiteri.

De la Pichetul de pompieri Campeni, au fost inaintati in gradul urmator 18 subofiteri: in gradul de plutonier major – 2 subofiteri; in gradul de plutonier – 16 subofiteri.

De la Garda de Interventie Sebes, au fost inaintati in gradul urmator 15 subofiteri: in gradul de plutonier major – 9 subofiteri; in gradul de plutonier – 6 subofiteri.

De la Garda de Interventie Blaj, au fost inaintati in gradul urmator 16 subofiteri: in gradul de plutonier major – 11 subofiteri; in gradul de plutonier – 5 subofiteri.

La festivitatea de avansare in grad au participat prefectul judetului Alba, Stefan Bardan, inspectorul sef al ISU Alba, col. Dorel Sofica si lt.col. Cornel Oprisa, prim adjunct al inspectorului sef.
SURSA:http://www.citynews.ro/alba/eveniment-29...ad-127923/
Citat:Etapa a III-a a concursului pompierilor profesionisti
In perioada 1-3 august, echipa ISU Alba participa, la Hunedoara, la cea de-a III-a etapa (zonala) a concursului serviciilor profesioniste pentru situatii de urgenta.

Această etapa are loc simultan in noua judete, Hunedoara, Mehedinti, Teleorman, Harghita, Ialomita, Galati, Botosani, Bistrita-Nasaud si Buzau.

Pompierii din Alba se vor intrece cu colegii lor din Arad, Bihor, Timis si Hunedoara.

Cele mai bune echipaje din aceasta etapa si lotul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta al judetului Bacau, castigatorul de anul trecut, se vor califica in etapa finala a concursului ce se va desfasura, in perioada 30 august - 2 septembrie a.c., la Bacau.
[Imagine: 7359_0000127948_W340-H405-HA1-VA4.jpg]
SURSA:http://www.citynews.ro/alba/eveniment-29...ti-127948/
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-08-2011 07:15 PM de maf150.)
02-08-2011 07:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283284
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029859
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25530
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5367
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318029

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro