Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Incendii de pădure
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #41
RE: INCENDII DE PADURE
Elicopter MI -17 / Incendiu de padure Borsa 10_08_2013






Elicopter MI -17 al Inspectoratului General de
Aviaţiei din cadrul Ministerul Afacerilor Interne in actiune la Borsa
SURSA : http://www.igsu.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
12-08-2013 05:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #42
RE: INCENDII DE PADURE
Elicopter MI -17 adaptat cu dispozitiv de stingere Bambi-Bucket





Incendiu de padure Borsa 10_08_2013
Elicopter MI -17 al Inspectoratului General de
Aviaţiei din cadrul Ministerul Afacerilor Interne, adaptat cu
dispozitiv special de stingere - Bambi-Bucket.
SURSA video : http://www.igsu.ro/ — la Borsa Maramures.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
12-08-2013 05:36 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #43
RE: INCENDII DE PADURE


SURSA: facebook.com @Jandarmeria Maramures
12-08-2013 07:56 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #44
RE: INCENDII DE PADURE
Hectare intregi de padure s-au facut scrum in Retezat. Pompierii s-au luptat cu flacarile 2 zile

Citat:Peste o suta de persoane, pompieri, jandarmi montani si padurari s-au luptat timp de doua zile sa stinga un incendiu izbucnit intr-o zona greu accesibila din Muntii Retezat.
Echipele de interventie au fost nevoite sa parcurga pe jos, un traseu de doua ore, pentru a ajunge la flacarile care au mistuit doua hectare si jumatate de padure de conifere. Parjolul ameninta Rezervatia Naturala din Muntii Retezat.

Alarma a fost data la sfarsitul saptamanii trecute de un jandarm montan care a vazut valvataia. Echipele de interventie au avut o misiune extrem de dificila. In zona nu exista surse de apa iar terenul, extrem de accidentat, i-a solicitat la maximum pe cei care au participat la operatiune. In timp ce se luptau cu flacarile, un alt incendiu a fost semnalat in zona Uricani.

Ambele focare au fost lichidate dupa doua zile de lupta cu flacarile. Din primele cercetari facute de pompieri, incendiile au izbucnit din cauza unor scantei purtate de vant, provenite de la miristi incendiate.


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
13-08-2013 07:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #45
RE: INCENDII DE PADURE
BILANT: 400 hectare au fost afectate de foc in muntii Maramuresului. Jumatate era teren impadurit

Citat:Prefectul judeţului Maramureş, Anton Rohian s-a aflat pe parcursul întregii zile de luni, 12 august 2013 în Borşa în zona în care a izbucnit incendiul. Conform ultimelor date, pompierii şi angajaţii Direcţiei Silvice Maramureş acţionează în continuare la lichidarea ultimelor focare punctuale de incendiu.

Luni, prefectul judeţului a participat, împreună cu col. Ion Pop, inspectorul şef al ISU Maramureş, la coordonarea intervenţiei de localizare şi lichidare a incendiului izbucnit în apropiere de vârful Toroioaga, la circa 1.500 de metri altitudine.

La fel ca şi duminică 11 august 2013, prefectul Anton Rohian a survolat zona afectată de flăcări într-unul din cele două elicoptere ale Inspectoratului General de Aviaţie al M.A.I, care desfaşoară misiuni de stingere la faţa locului şi a efectuat o evaluare la sol a stadiului în care se află operaţiunea.

Conform reprezentanţilor ISU Maramureş, la intervenţie au participat 363 de persoane, din care 300 de pompieri de la ISU Maramureş , ISU Bistriţa Năsăud, ISU Cluj şi ISU Satu Mare, restul fiind cadre ale Poliţiei de Frontieră şi angajaţi ai Direcţiei Silvice Maramureş. La misiune au luat parte şi pompieri de la ISU Suceava şi circa 100 de jandarmi care s-au retras luni seara.

Flăcările au afectat o suprafaţă de teren de circa 400 de hectare, din care aproximativ 200 de teren împădurit.

“ A fost unul dintre cele mai mari incendii de pădure din judeţul Maramureş, intervenţia fiind foarte dificilă din cauza terenului abrupt şi greu accesibil, iar în unele zone, pericolul a fost sporit de prezenţa viperelor” – a declarat prefectul Anton Rohian.
SURSA : http://www.actualmm.ro






Munţii Oaşului la un pas de un incendiu de proporţii

[Imagine: incendiu_padure_oas.jpg]

Citat:Un incendiu izbucnit la vegetaţia uscată din Munţii Oaşului pune pe jar pompierii şi autorităţile. Focul a izbucnit în zona Vârfului Pietroasa, în vecinătatea pârtiei de schi de la Luna Şes.
Din surse neoficiale am aflat că incendiul a izbucnit în apropiere de Luna Şes în seara zilei de luni însă autorităţile au fost anunţate doar azi (13 august) dimineaţa. Focul mocnit nu a putut fi stins iar jarul se pare că a ajuns în pădurea din apropiere existând pericolul producerii unui incendiu de proporţii. Echipaje de pompieri dar şi de voluntari sunt pe drum pentru a interveni la stingerea focului însă zona este greu accesibilă pentru maşinile de pompieri.
Potrivit celor declarate de locţiitorul purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Someş” Satu Mare, Codruţa Hiripan „echipajele de pompieri sunt pe drum şi încă nu cunosc detalii. Din câte am înţeles arde ceva vegetaţie uscată în zona pârtiei de schii Luna Şes”.
SURSA : http://www.satmareanul.net

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-08-2013 07:19 AM de Homefire News.)
14-08-2013 06:32 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #46
RE: INCENDII DE PADURE
Parcul Naţional Domogled-Valea Cernei


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
14-08-2013 07:26 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #47
RE: INCENDII DE PADURE
(14-08-2013 06:32 AM)Homefire Scris:  Un incendiu izbucnit la vegetaţia uscată din Munţii Oaşului pune pe jar pompierii şi autorităţile.

Citat:Pe vârful pârtiei de la luna Şes, în apropierea Sfinxului Oaşului, a izbucnit în cursul zilei de luni un incendiu pe o porţiune de circa 1.000 mp. Se pare că pompierii au ajuns la faţa locului abia aseară, dar încă nu au reuşit să anihileze focul.
Încă de ieri, subofiţeri de la Staţia de Pompieri Negreşti Oaş efectuează o intervenţie la un incendiu de vegetaţie uscată într-o zonă greu accesibilă de pe vârful Pietroasa din Munţii Oaşului, aparţinând de Ocolul Silvic Negreşti Oaş. Din cauza zonei greu de accesat, astăzi s-au mai deplasat la locul intervenţiei şi forţe ale detaşamentului de pompieri Satu Mare. În prezent, în zonă se află 24 de pompieri profesionişti, 20 de angajaţi ai Ocolului Silvic Negreşti Oaş şi 10 membri ai SVSU. Potrivit datelor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “ISU Someş Satu Mare“, arde vegetaţie uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1.000 mp, într-o zonă stâncoasă, greu accesibilă. Datorită faptului că incendiul a fost semnalat şi localizat la timp, nu există riscul ca acesta să se extindă la pădurea din apropiere. Forţele de intervenţie acţionează cu mijloacele specifice incendiilor de vegetaţie uscată, urmărindu-se lichidarea acestuia.
SURSA : http://adevarul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
14-08-2013 01:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #48
RE: INCENDII DE PADURE
(14-08-2013 06:32 AM)Homefire Scris:  Un incendiu izbucnit la vegetaţia uscată din Munţii Oaşului pune pe jar pompierii şi autorităţile.

Sfinxul Oaşului a luat foc. Zeci de pompieri încearcă să anihileze incendiul

[Imagine: Incendiu.jpg]

Citat:Aproximativ 40 de pompieri militari și voluntari, alături de angajați ai Primăriei Negrești-Oaș și ai Ocolului Silvic se află, în această dimineață, pe vârful pârtiei de schi de la Luna Şes pentru a localiza și a anihila focul izbucnit luni pe vârful Pietrosu din Negrești-Oaș.

Incendiul a izbucnit luni seara în apropierea Sfinxului Oașului, însă Ocolul Silvic Negreşti-Oaş a anunţat autorităţile abia marţi dimineaţa. Focul mocnit nu a putut fi stins, astfel încât jarul a început să cadă în pădurea din apropiere, existând pericolul să izbucnească un incendiu de proporţii. Pompierii au intervenit în zonă, alături de voluntari. La faţa locului s-a deplasat marți seara şi primarul Aurelia Fedorca.

Miercuri dimineața, aproximativ 40 de pompieri militari și voluntari, alături de angajați ai Primăriei Negrești-Oaș și ai Ocolului Silvic se află pe vârful pârtiei pentru a localiza și a anihila focul.

‘La locul intervenţiei s-au deplasat şi forţe ale Detaşamentului de Pompieri Satu Mare, astfel că, în prezent, în zona se află 24 de pompieri profesionişti, 20 de angajaţi ai Ocolului Silvic Negreşti Oaş şi 10 membri ai SVSU. Arde vegetaţie uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1000 metri pătraţi, într-o zonă stâncoasă, greu accesibilă’, a precizat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Someş Satu Mare, într-un comunicat de presă.

Pompierii au adăugat că datorită faptului că incendiul a fost semnalat şi localizat la timp, nu există riscul ca acesta să se extindă la pădurea din apropiere. Forţele de intervenţie acţionează cu mijloacele specifice incendiilor de vegetaţie uscată, estimându-se că intevenţia se va încheia în câteva ore.

Cel mai probabil, incendiul a izbucnit în urma unui foc lăsat nesupravegheat de cetăţeni care au fost la picnic.
SURSA : http://transilvaniareporter.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
15-08-2013 06:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #49
RE: INCENDII DE PADURE
INCENDIU ÎN MUNŢI: Pompierii s-au luptat cu flăcările la o altitudine de 1 300 m, pe Vârful Pleşca
vineri , 4 oct 2013

Citat:Un incendiu de vegetaţie a izbucnit aseară în zona Vârfului Pleşca, la o altitudine de 1.300 de metri. La faţa locului au intervenit pompieri de la Detaşamentul Sighetu Marmaţiei şi cel din Baia Mare, precum şi lucrători ai Direcţiei Silvice Maramureş.

3,5 ha de păşune alpină au fost afectate în urma incendiului. Acesta a izbucnit după ce a fost folosit foc deschis în acea zonă. Pompierii Detaşamentului Sighetu Marmaţiei şi cei din Detaşamentul de pompieri “Cpt. Adrian Marchiş“ din Baia Mare au acţionat aseară pentru lichidarea focului, însă aceştia au fost nevoiţi să oprească acţiunile din cauza lăsării întunericului. Pompierii au reluat azi dimineaţă intervenţia, ajutaţi fiind de lucrători ai Direcţiei Silvice Maramureş. Anton Rohian, prefectul judeţului, a efectuat astăzi, în jurul orei 10, un zbor de recunoaştere deasupra zonei afectate de incendiu. La ora 11.40 incendiul a fost stins.
SURSA : http://www.maramedia.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
05-10-2013 06:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #50
RE: INCENDII DE PADURE
Incendiu de padure la Agas - Bacau

Citat:Vineri, 10 ianuarie a.c., la ora 11.35, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Maior Constantin Ene” al judeţului Bacău (ISUJ Bacău) a fost anunţat, prin sistemul unic pentru apeluri de urgenţă 112, despre producerea unui incendiu într-o pădure de răşinoase din comuna Agăş, punctul zona Coşnea.

Pentru localizarea şi limitarea incendiului, imediat la locul evenimentului s-au deplasat 15 pompieri din cadrul Gărzii de Intervenţie Comăneşti şi Detaşamentului de Pompieri Moineşti, cu trei autospeciale intervenţie. De asemenea, pentru coordonarea acţiunilor de intervenţie, la faţa locului s-a deplasat grupa operativă a inspectoratului, compusă din 5 pompieri, cu un autoturism de muncă operativă.

Din cauza terenului greu accesibil, pantă cu înclinaţia mare, echipajele de intervenţie au fost nevoite să parcurgă pe jos o distanţă de aproximativ un kilometru.

La sosirea la locul intervenţiei s-a constatat că incendiul afectase o suprafaţă de aproximativ 6 hectare de litieră, resturi de exploatare şi doborâturi. Totodată, incendiul se manifesta pe o fâşie de aproximativ un kilometru.

Misiunea a fost cu atât mai dificilă, din cauza intensificărilor frecvente ale vântului, existând pericolul de propagare a incendiului. Astfel, forţele de intervenţie au acţionat cu lopeţi şi motoferăstraie pentru localizarea şi lichidarea acestuia. La ora 15.47, pompierii militari băcăuani au reuşit localizarea incendiului.

În toată această perioadă, la acţiunea de stingere a incendiului, pompierilor le-au venit în sprijin şi 10 pompieri voluntari ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Agăş. De asemenea, la faţa locului s-au deplasat 7 lucrători din cadrul Ocolului Silvic Ciobănuş şi 7 lucrători din cadrul Ocolul de Regim Silvic Miercurea Ciuc.

Începând cu ora 16.30 s-au luat măsuri pentru suplimentarea personalului de intervenţie, precum şi pentru efectuarea schimbului de efective.

Pentru supravegherea şi evitarea extinderii incendiului la intervenţiei rămân peste noapte 26 de pompieri militari.

Misiunea va continua şi în cursul zilei de mâine.
SURSA : http://www.desteptarea.ro
-
Patruzeci de pompieri militari, voluntari şi silvicultori au intervint, vineri dimineaţă, în comuna suceveană Mănăstirea Humorului, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în liziera unei păduri şi care a cuprins o suprafaţă de 2,5 hectare

Citat:Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava, Alin Găleată, a declarat că un incendiu a izbucnit, vineri dimineaţă, în liziera unei păduri din comuna Mănăstirea Humorului, flăcările manifestându-se pe o suprafaţă de 2,5 hectare.

El a precizat că au fost identificate 11 focare răzleţe, iar pentru localizarea şi lichidarea incendiului acţionează pompieri de la Garda de intervenţie Gura Humorului, pompierii voluntari din Mănăstirea Humorului şi silvicultori, în total fiind angrenate 40 de persoane.

"Dacă situaţia din teren o impune, forţele de intervenţie vor fi suplimentate", a spus Găleată.

El a mai declarat că, pentru a ajunge la locul incendiului, pompierii au fost nevoiţi să urce pe jos, în pantă, peste doi kilometri cu accesoriile din dotare, întrucât accesul autospecialelor în zonă nu este posibil.
SURSa : http://m.romanialibera.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-01-2014 11:10 AM de Homefire News.)
11-01-2014 10:21 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: teribilus
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411680
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283864
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030060
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25580
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5383
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1921
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9470

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro