Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 4.5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
Autor Mesaj
opris marius Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Mar 2014
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #61
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
Da dar dupa lege ii dreptul tau si intra la abuz in serviciu normal.
EU am intocmit raportul ca veniturile sunt mai mici decat chelutuielile cu aproximativ 550 lei plus de asta am atasat ratele la apartament,un credit de nevoi personale plus cheltuielile lunare.
Inainte sa fac raportul am intrebat ce conditi trebuie sa indeplinesc sa mi se aprobe.RASPUNS dupa ce achit toate cheltuielile sa raman cu minim 560 lei sa traiesc o luna.
Mie imi mai trebuie inca 1000-1100 de lei sa nu mise fi aprobat.
Raspuns la raportul inaintat "nu se aproba deoarece considera ca motivul nu reprezinta un caz temeinic motivat" si ca diminuez capacitatea de interventie.
11-03-2014 11:28 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #62
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
(10-03-2014 10:26 PM)opris marius Scris:  Buna ma poate ajuta cineva cum sa procedez la obtinerea uni concediu fara palata???
Multumesc

Salut la toata lumea
Am si eu o problema care ma depaseste.
Am intocmit un rapor pe cale ierarhica cu un raport de concedu fara plata la care am anexat tot cea fost posibil si lega dupa lege.
Si surpriza nu m-i sa aprobat pe motivul ca diminuez efectivul.

Art. 14/1 din Legea 80 privind cadrele militare, actualizata cu Legea 53/21.04.2011 stabileste la primul paragraf doua motive temeinice in virtutea carora cadrele militare au dreptul la concediu fara plata:
Citat:"a) solicită să îşi urmeze soţia sau soţul trimis în străinătate de către Ministerul Afacerilor Externe, de alte ministere, autorităţi administrative autonome, organe ori alte instituţii de specialitate ale administraţiei publice centrale, pentru îndeplinirea unei misiuni permanente în străinătate la misiunile diplomatice, la oficiile consulare sau la alte reprezentanţe naţionale, structuri şi comandamente din cadrul organizaţiilor internaţionale din care România face parte, pentru o perioadă mai mare de 6 luni;

b) au fost selectate pentru a ocupa posturi de expert cu statut de angajat temporar în structurile din cadrul organizaţiilor internaţionale din care România face parte, în baza aprobării ministrului apărării naţionale."

La acelasi art. alin. (2), legiuitorul a considerat ca pot exista si alte cazuri, temeinic motivate, care pot da dreptul cadrelor militare în activitate la concedii fără plată. Dar acestea vor fi analizate si, eventual, aprobate de către minister (MApN , MAI ) sau de către comandanţii stabiliţi de acesta. Nu exista ceva concret scris ...totul este la latitudinea comandantului . Exista posibilitatea de a face si rapoarte catre IGSU si /sau MAI ...ierarhic .

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
11-03-2014 07:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
opris marius Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Mar 2014
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #63
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
asa lam facut raportul si tu extrase de la banci si facturile si chitantele anexate
si decizea a ajuns inainte ca eu sa ajunga acasa adica imediat dupa ce ap parasit incinta de la inspectorat.
11-03-2014 09:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #64
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
Un punct de vedere interesant in ceea ce priveste noua LEGE PRIVIND STATUTUL PERSONALULUI MILITAR..

O NOUĂ LEGE PRIVIND STATUTUL PERSONALULUI MILITAR, ÎN DEZBATERE PUBLICĂ
Data apariţiei: 2016-07-06
Autor: colonel Florin Şperlea
SURSA : http://www.presamil.ro/

Citat:Se află deja, pe site-ul Ministerului Apărării Naţionale, la secţiunea dedicată proiectelor de acte normative aflate în dezbatere publică http://dlaj.mapn.ro, o nouă lege privind statutul cadrelor militare, gradaţilor şi soldaţilor, cu numeroase modificări în raport cu Legea 80/1995, ea însăşi, până în prezent, fiind amendată prin nu mai puţin de 20 de acte normative.
Potrivit Legii 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, autoritatea administraţiei publice, MApN în acest caz, trebuie să stabilească o perioadă de cel puţin 10 zile calendaristice pentru proiectele de acte normative, astfel încât să poată primi în scris propuneri, sugestii sau opinii cu privire la proiectul de act normativ care este supus în acest fel dezbaterii publice. Îmi exprim speranţa că noua lege privind statutul cadrelor militare, gradaţilor şi soldaţilor, prin importanţa sa şi prin faptul că urmează să reglementeze pentru ani buni de acum încolo activitatea personalului militar, are nevoie de o perioadă mai mare de dezbatere, astfel încât eventualele propuneri să poată fi exprimate şi luate în seamă pentru forma care va fi, în cele din urmă, aprobată.
La o primă şi rapidă lectură, fără să intru în prea multe detalii – poate într-un articol viitor – cred că denumirea proiectului menţine aceeaşi diferenţă pe care, de fapt, prin conţinut, se străduieşte să o înlăture. Cadrele militare, gradaţii şi soldaţii sunt definiţi, în primul articol, ca fiind „personal militar” din instituţiile sistemului de apărare, ordine publică şi securitate naţională, aflat sub Jurământ, aşa încât distincţia evidentă între cadre militare, pe de o parte, şi gradaţi şi soldaţi, pe de altă parte, poate fi îndepărtată prin redenumirea actului normativ ca fiind legea privind statutul personalului militar şi prin înlăturarea art. 6, alin (3).
Din cel puţin două puncte de vedere, noul proiect mi se pare mult mai restrictiv în privinţa interzicerii şi restrângerii exerciţiului unor drepturi şi libertăţi fundamentale, prin comparaţie cu Legea 80/1995. Articolul 29 al Legii 80 stabilea, de pildă, că „opiniile politice pot fi exprimate numai în afara serviciului”, introducând o clară disociere între „opinii politice exprimate în afara serviciului” şi „propaganda prin orice mijloace în favoarea unor partide, formaţiuni sau organizaţii politice” (interzisă, de altminteri, pe bună dreptate!). Legiuitorul, în 1995, presupunea că este necesară această distincţie şi o consfinţea, înţelegându-se că opinia, în afara serviciului, nu este totuna cu propaganda. În 2016 însă, legiuitorul stabileşte, printr-o modificare stranie a articolului 29, că nu este permisă „exprimarea opiniilor politice în timpul serviciului sau în spaţiul public”, extinzând interdicţia şi plasând personalul militar sub presiunea eventualelor pedepse chiar şi în privinţa propriilor pagini de socializare, asociate, forţat cred eu, printr-un alt act normativ intern, cu „spaţiul public”.
A doua restricţie, gravă, priveşte modalitatea de a adresa rapoarte personale cuprinzând cereri, reclamaţii şi sesizări în legătură cu serviciul, inclusiv pentru a fi primit în audienţă, care, potrivit noului proiect de lege, se va face „numai pe cale ierarhică”. Altfel spus, orice comandant, pe lunga scară ierarhică, din motive diverse, va putea stopa posibilitatea personalului militar de a mai solicita audienţă, de pildă, ministrului apărării naţionale sau altor factori de decizie din MApN.
Citiţi noul proiect şi nu ezitaţi să vă spuneţi punctul de vedere. Aşa poate fi legea privind statutul nostru mai bună!

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
09-07-2016 08:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #65
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
Se propun ....Modificări importante pentru militari: bani de chirie în funcţie de piaţa imobiliară, avansări mai rapide şi drepturi egale între ofiţeri

Citat:Reprezentanţii Asociaţiei Ofiţerilor Români în Rezervă (AORR) au participat, săptămâna trecută, la reuniunea organizată la sediul Federaţiei Militarilor din România, prilej cu care s-a discutat proiectul Legii privind statutul cadrelor militare, gradaţilor şi soldaţilor, pus în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Apărării Naţionale.

În urma acestei întrevederi, AORR a formulat mai multe propuneri şi observaţii care au fost acceptate în totalitate, acestea urmând să fie trimise spre analiză şi implementare iniţiatorilor proiectului legislativ.

Vă vom prezenta în continuare prin-cipalele propuneri de modificare a Statutului cadrelor militare.

În primul rând, personalul militar în activitate este cel care se află în raporturi de serviciu CU CARACTER PERMANENT cu instituţia militară.

Şi jurământul de credinţă a suferit unele modificări, după cum urmează: „Jură-mântul militar reprezintă actul solemn, cu valoare juridică şi morală, prin care personalul militar se angajează să apere România chiar cu preţul vieţii. Depunerea jurământului militar se face în faţa dra-pelului naţional şi este condiţia indispensabilă pentru dobândirea statutului de personal militar”. De observat că a fost elimi-nată sintagma „atât pe teritoriul statului român, cât şi în afara acestuia”.

De asemenea, se va introduce în statut un nou aliniat care prevede că „prin activitatea care o desfăşoară, personalul militar se încadrează în grupa ocupaţională 0”.

Militari, persoane care au NUMAI cetăţenie românăNoile modificări vizează şi persoanele care doresc să devină cadre militare. Astfel, pot deveni personal militar în activitate persoanele care au NUMAI cetăţenie română şi domiciliul în România şi nu au fost condamnate penal, celelalte criterii rămânând neschimbate.

Un element de noutate foarte important se referă la ofiţerii cu rang de demnitar. Dacă actualul statut stipulează că aceştia NU beneficiază de drepturi suplimentare conferite de această calitate, cu excepţia celor prevăzute de legislaţia specifică, în propunerea AORR lucrurile se schimbă total: „Ofiţerii prevăzuţi la alin4, lit. g-j, au rangul de demnitari ai statului şi be-neficiază de drepturile suplimentare conferite de această calitate stabilite prin hotărâre a Guvernului României”. Motivaţia ar fi: „Dacă pentru civili DA, pentru militar DE CE NU?”

Modificări vor fi aduse şi în ceea ce priveşte exprimarea opiniilor politice de către personalul militar. Dacă personalului militar în activitate îi este restrânsă exercitarea unor drepturi şi libertăţi, mai exact „exprimarea opiniilor politice în timpul serviciului în spaţiul public”, în propunerile AORR se reformulează această prevedere, astfel: „exprimarea opiniilor politice în timpul serviciului şi participarea la acţiuni politice cu caracter propagandistic în spaţiul public”. Motivarea este că „exprimarea unei opinii politice în spaţiul public nu este o eroare atât timp cât nu are rol propagandistic”.

Generalii şi amiralii, în rând cu ceilalţi ofiţeri

Printre propunerile de modificare ale statului cadrelor militare se mai numără:• durata normală a timpului de lucru este de 8 ore/zi şi 5 zile/săptămână• încadrarea activităţii în condiţii deosebite speciale sau alte condiţii, potrivit reglementărilor legale; drepturile ce decurg din această prevedere se reflectă integral în calculul pensiei militare• dreptul de a se organiza în asociaţii profesionale, exclusiv pentru apărarea drepturilor profesionale (nu are legătură cu aspectul sindical, acţiunile sindicale fiind interzise).

O altă modificare importantă îi vizează pe generali şi amirali. AORR propunere scoaterea din statut a următoarelor prevederi, pe motiv că acest lucru va impune tratament egal pentru toţi ofiţerii: • generalii şi amiralii sunt menţinuţi în activitate după împlinirea vârstei standard de pensionare până la vârsta de 60 de ani sau sunt trecuţi în rezervă la cerere• limitele de vârstă până la care generalii şi amiralii din MAPN pot fi menţinuţi în activitate sunt cuprinse între 57 şi 60 de ani.

Compensaţia de chirie, în funcţie de piaţa imobiliară şi nu de soldăDe asemenea, personalul militar trecut în rezervă…., BENEFICIAZĂ (înainte era „poate beneficia”) de o bonificaţie de fidelitate egală cu şase solde ale funcţiei de bază din ultima lună de activitate, dacă are cel puţin 30 de ani de serviciu militar activ.

Personalul militar în activitate poate fi numit, în raport cu nevoile instituţiei mili-tare, în funcţii prevăzute cu grad superior gradului deţinut, însă cu următoarea completare: „Numirea pe o funcţie pre-văzută cu mai mult de 2 grade decât gradul deţinut se aprobă de conducătorul instituţiei”. Astfel ar exista dublul control şi evitarea forţării promovărilor premature sau imorale.

O prevedere foarte importantă se referă la Compensaţia lunară pentru chirie. Dacă în statut era prevăzută o sumă de până la 50% din solda lunară, acum se propune o „compensaţie lunară pentru chirie în limita unui plafon lunar care să acopere plata chiriei şi întreţinerii stabilit la nivelul fiecărui judeţ şi al municipiului Bucureşti, pentru localităţile în care funcţionează unităţile militare”.

Ca ultimă modificare importantă, AORR propune alte termene pentru avansarea în grad, motivând că stagiile minime actuale pentru ofiţeri sunt nerealiste. Pe de o parte foarte mari la gradele mici, pe de altă parte minuscule la colonei. Propunerea este: sublocotenent - 3 ani, locotenent - locotenent colonel - 5 ani, colonel - 4 ani. Aceste stagii sunt minime, deci pot creşte natural pe baza evaluării obiective a performanţelor ofiţerului.
SURSA : http://www.cugetliber.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-07-2016 03:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #66
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
Mare atenţie la ce ni se pregătește, inclusiv la capitolul asistenţă medicală! grandpa

O NOUĂ LEGE PRIVIND STATUTUL PERSONALULUI MILITAR, ÎN DEZBATERE PUBLICĂ - PARTEA a II-a

Data apariţiei: 2016-07-13
Autor: colonel Florin Şperlea
SURSA : http://www.presamil.ro/

Citat:Scriam, în numărul trecut, invitându-vă să vă exprimaţi punctele de vedere, că se află pe site-ul Ministerului Apărării Naţionale, la secţiunea dedicată proiectelor de acte normative aflate în dezbatere publică (http://dlaj.mapn.ro), o nouă Lege privind statutul cadrelor militare, gradaţilor şi soldaţilor, cu numeroase modificări în raport cu Legea 80/1995.
Mă voi opri, de data aceasta, la un articol care ne interesează în cel mai înalt grad pe toţi: asistenţa medicală. Articolul 15, alin. (1), lit. (f) precizează, în proiectul supus dezbaterii publice, că personalul militar are dreptul la „asistenţă medicală, psihologică şi religioasă, asigurări de viaţă şi sănătate, pentru acţiuni în legătură cu serviciul, tratament în ţară sau în străinătate, medicamente, proteze şi dispozitive medicale, gratuite; cheltuielile ce decurg din acordarea acestor drepturi se suportă, parţial sau integral, din bugetul instituţiei, potrivit legii şi în condiţiile stabilite prin ordin al conducătorului instituţiei militare”.
Aşadar, legiuitorul, în 2016, şi-a propus să nu mai stipuleze explicit, printr-o lege organică, gratuitatea asistenţei medicale, psihologice sau religioase, lăsând la latitudinea „conducătorului instituţiei militare” stabilirea prin ordin a condiţiilor în care gratuitatea sau plata vor fi efectuate.
Ce înseamnă asta? Înainte de toate, în opinia mea, o şubrezire a atractivităţii carierei militare – iar motive de erodare se adună, dacă ar fi să mă refer numai la inechităţile flagrante în salarizare, continuate şi adâncite, probabil, până la eventuala adoptare a legii salarizării unitare în sistemul bugetar –, fiindcă dincolo de pachetul salarial, orice angajat este preocupat de avantajele pe care o organizaţie i le poate oferi din punctul de vedere al asistenţei medicale pentru el şi familia sa.
Nu mă refer aici la faptul că e meschin, într-o ţară în care, în general, cetăţenii au puţină şi ultragiată încredere în abordarea psihologului, ca terapeut (de psihanalist nici măcar nu îndrăznesc să aduc vorba!), să aşezi într-un asemenea act normativ posibilitatea plătirii serviciilor psihologice, chiar dacă am convenit, în toate actele de comunicare instituţională, că militarii noştri sunt ca zmeii şi nu au niciun fel de probleme din acest punct de vedere! Am în vedere însă, cu prioritate, problema asistenţei medicale, pentru că atunci când principiul gratuităţii nu este clar enunţat în legea organică, un act care derivă de aici va putea stabili orice, luând în seamă exclusiv raţiuni care vor ţine de întinderea plăpumii bugetare, nu de interesul angajatului, care ar trebui să primeze.

Sigur, se va spune, nu sunt suficienţi bani în sistemul de sănătate, deşi e greu de înţeles de ce nu ar fi la CASAOPSNAJ, unde suntem arondaţi, când aceia care contribuie cu salariile lor sunt angajaţii sistemului şi li se reţine, cu regularitate, suma necesară asigurărilor de sănătate.
Dar orice normă subsecventă va putea invoca variate restrângeri bugetare – unele, am văzut, folosite ca paravan „estetic” al unor delapidări cu multe zerouri din bugetul public! – pentru a face gratuită aspirina, de pildă, dar bună de plată orice radiografie sau un banal RMN, iar exagerarea, aici, este utilizată numai pentru a întări demonstraţia, fireşte!

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
07-09-2016 07:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #67
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
Propunere legislativă pentru completarea Legii nr.80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare

Propunere legislativă pentru completarea Legii nr.80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificări...

Expunere motive modificare L80
SURSA : https://www.senat.ro

Citat:Medicii militari si subofiţerii sanitari, indiferent de gradul militar deţinut, ar putea fi menţinuţi în activitate după împlinirea vârstei standard de pensionare, până la împlinirea vârstei de pensionare stabilită pentru medicii/asistenţii medicali civili, conform unui proiect de lege depus la Senat.

Modificările propuse în Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare sunt argumentate de iniţiatorii proiectului legislativ prin deficitul de personal militar specializat din sectorul sanitar public.

La ora actuală, ofiţerii medici au aceeaşi vârstă standard de pensionare cu cea a ofiţerilor de arme – 56 de ani şi 8 luni, care va creşte anual până la 60 de ani în 2030. În schimb, potrivit art. 185 din Legea nr. 65/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, medicii civili pot să profeseze până la 65 de ani, iar membrii titular/corespondenţi ai Academiei Române şi ai Academiei de Ştiinţe Medicale, profesorii universitari şi cercetătorii ştiinţifici gradul I, doctorii în ştiinţe medicale, care desfăşoară activităţi medicale, îşi pot continua activitatea, la cerere, până la 70 de ani.

În ceea ce priveşte asistenţii medicali, vârsta de pensionare este de 65 de ani, în timp ce în sistemul militar, indiferent de gradul obţinut, aceasta este de 56 de ani şi 8 luni (creştere anuală până la 60 de ani în 2030).
SURSa : https://legestart.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
12-01-2018 07:51 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #68
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
Un proiect de lege care vizează majorarea vârstei de pensionare a militarilor a intrat în dezbatere public. Inițiatorii propun ca și cadrele militare să beneficieze de prelugirea perioadei de activitate, până la 65 de ani, în condițiile în care sistemul militar se confruntă cu „un deficit îngrijorător de resursă umană calificată”.

Citat:O propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr.80/1995 privind statutul cadrelor militare a fost înregistrată la Camera Deputaților, pe 27 iunie.

Proiectul a fost inițiat de deputați PSD, Dorel Căprar și Mihai Weber și deputatul ALDE Marius Surgent. În cadrul modificărilor propuse de cei trei parlamentari se arată că sistemul militar se confruntă cu „un deficit îngrijorător de resursă umană calificată, în contextul în care pe parcursul ultimilor nouă ani modificările aduse legislației în domeniul militar și cele care au generat plafonări ale soldelor concomitent cu blocări ale încadrărilor au creat premisele unor treceri masive în rezervă, neurmate de încadrări care să acopere deficitul”.

În expunerea de motive a inițiatorilor se arată că, „la acest moment, personalul militar se compune din cadre ce se apropie de vârsta prevăzută de lege pentru trecerea în rezervă din oficiu, care din patriotism și devotament nu au ales să profite de avantajele legislației în domeniul pensiilor militare și cadre tinere, fără experiența necesară continuității misiunilor militare la standardele consecrate, ce nu vor mai avea în curând cu cine să învețe”.

„De perspectivă, se conturează înăsprirea acestui decalaj. (…) În condițiile în care vârsta standard de pensionare pentru militari este de 60 de ani, iar vârsta standard de pensionare în sistemul civil de 65 de ani pentru bărbați și 63 de ani pentru femei, pentru a preîntâmpina eventualele riscuri la adresa securității naționale, se impune permiterea rămânerii în activitate a cadrelor militare cu stare corespunzătoare de sănătate, la cerere, până la vârsta de 65 de ani”, se precizează în documentul depus la Camera Deputaților.

Guvernul trebuie să emită un punct de vedere până pe 20 septembrie. De asemenea, propunerea se află în dezbatere publică până pe 2 octombrie.
SURSA : http://evz.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
02-07-2018 06:33 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #69
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
AVIZ NEGATIV pe modificarile aduse la Legea nr. 80/1995 statutul cadrelor militare ! ( mentinerea in activitate a cadrelor militare pana la varsta de 65 de ani )

[Imagine: 45325100-2424665777573673-7264163322566541312-n.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
03-11-2018 11:25 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
BNVHOME Offline
Banned

Mesaje: 11
Alăturat: Aug 2013
Locatie:
Thanks: 1
Given 11 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #70
RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare
Ferească Dumnezeu, dacă se aproba așa ceva.
03-11-2018 01:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:


SER
Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283321
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029860
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25531
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318040

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro