Următoarele avertismente au apărut:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 802 - File: showthread.php PHP 7.3.33 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 802 errorHandler->error



Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,613
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6463
Given 19143 thank(s) in 7966 post(s)

Mesaj: #1
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Mihai Drăgănesc este paramedicul anului 2010 în judeţul Hunedoara !

[Imagine: avatar-378.jpg]

Citat: Hunedoreanul are 24 de ani, lucrează de doi ani ca paramedic şi a fost desemnat „Paramedicul anului 2010”. Spune că meseria pe care o practică zi de zi reprezintă pasiunea vieţii sale.
PROFIL
Născut: 26.06.1986
Studii: anul II postliceal
Experienţă: paramedic
Familie: necăsătorit
La scurt timp după ce a terminat liceul de electromecanică din Simeria, Mihai Drăgănsesc a plecat în Portugalia. A muncit aproape trei ani în diferite domenii, apoi a hotărât să se întoarcă acasă. Gândul la o carieră l-a făcut să se înscrie la examenul de subofiţeri în Poliţie. Destinul a făcut însă ca, între timp, să dea examen la SMURD. A fost admis şi consideră că şi-a găsit adevărata vocaţie: aceea de a-şi ajuta semenii. „Munca de paramedic este ceea ce mi-am dorit întotdeauna să fac. Sunt de-a dreptul pasionat de meseria mea. Cred că acesta a fost unul dintre motivele pentru care am câştigat această distincţie”, este de părere Mihai.
L-a salvat pe vărul său
Un alt motiv pentru care Mihai consideră ca a fost desemnat paramedicul anului este operaţiunea de salvare a vărului său, care a fost electrocutat. „Eram liber şi am fost chemat repede de fratele vărului meu, care m-a anunţat că acesta s-a electrocutat în timp ce suda. Am ajuns la faţa locului înaintea Ambulanţei. Am văzut locul în care a intrat şi a ieşit curentul electric şi am început manevrele de resurscitare. Când a venit Ambulanţa, vărul meu respira. În scurt timp a fost readus la viaţă”, povesteşte paramedicul.
Voluntar pe Ambulanţă
Mihai îşi doreşte atât de mult să fie alături de semenii săi, încât s-a înscris voluntar la Ambulanţă. După ce termină programul la SMURD sau dacă are timp liber se duce şi munceşte alături de colegii săi de la Ambulanţă. „Cred că sunt singurul paramedic din judeţ care face voluntariat la Ambulanţă. Uneori fac şi 20 de ore de voluntariat. Şi mă simt o persoană împlinită”, spune Mihai. În paralel, tânărul paramedic urmează cursurile postliceale sanitare de la Hunedoara.
INTREBĂRI ŞI RĂSPUNSURI
Ai vreun motiv de teamă atunci când mergi la o intervenţie?
În priml rând nu mi-aş dori să fiu solicitat. Şi asta pentru că acest lucru înseamnă că sunt persoane rănite. Apoi, mi-e teamă ca printre accidentaţi să nu fie persoane cunoscute. E un gând cu care te urci în maşină. Apoi te gândeşti că, orice s-ar întâmpla, important este să-ţi faci meseria cât mai bine.
Nu rămâi marcat de ceea ce vezi?
M-am obişnuit cu ideea că moartea face parte din viaţă. Sigur, nu e uşor să fii prezent lângă un om grav rănit care te imploră din priviri să-l salvezi. Cel mai mult mă impresionează cazurile în care sunt copii implicaţi în accidente. Sunt imagini care îţi rămân adânc înfipte în memorie.
Bravo Mihai ! Suntem mandrii de tine !

Articol preluat din sursa : http://www.adevarul.ro si postat de billy the kid

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-10-2020 05:50 AM de Homefire News.)
29-11-2010 03:40 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Mihai SMURD , pascaru , zero cool , Karin , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 29-11-2010 03:40 PM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 11:28 AM
» Mesaje: 537
» Vizualizări: 114285
Echipament pentru salvare...
Ultimul mesaj a fost postat de: doublejohn
Ieri 07:48 AM
» Mesaje: 39
» Vizualizări: 62135
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:06 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 324869
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:12 AM
» Mesaje: 126
» Vizualizări: 156654
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-04-2024 04:02 PM
» Mesaje: 1400
» Vizualizări: 1407818
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 547
» Vizualizări: 751014
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:50 PM
» Mesaje: 96
» Vizualizări: 366
Cupa A.S.P.R. la atletism...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 07:14 AM
» Mesaje: 25
» Vizualizări: 103
Universul credinței
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:33 AM
» Mesaje: 161
» Vizualizări: 32599
RE: Concursuri profesiona...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:15 AM
» Mesaje: 113
» Vizualizări: 119882

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro