Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompieri români cazuți la datorie...
Autor Mesaj
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #1
Pompieri români cazuți la datorie...

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-05-2020 07:38 AM de Covalciuc Bogdan.)
06-04-2012 10:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman , Karin , Covalciuc Bogdan , dragos , maf150 , Homefire News , zane , conrad_224
{myadvertisements[zone_3]}
dragos Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 185
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 172
Given 126 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #2
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
Inca un pompier mort in anul 2008 care nu apare in lista:

Sublocotenentul (p.m.) Lisnic Barth

(n. 16.04.1972 - d. 15.07.2008) a decedat la data de 15 iulie 2008, la numai 36 de ani, în timpul intervenţiei de stingere a unui incendiu produs în comuna Petreşti, judeţul Satu Mare. Era căsătorit şi avea o fetiţă. A fost înaintat, post-mortem, la gradul de sublocotenent.


http://www.smon.ro/stiri_albastre/tanar_...49904.html

[Imagine: LISNIC-BARTH.jpg]

Citat:Tanar pompier, mort la datorie in Petresti

În noaptea de luni spre marţi, pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Satu Mare au intervenit la mai multe incendii, 3 dintre ele fiind provocate de trăsnete.
Trei şuri din Petreşti, Decebal şi Iegherişte au fost cuprinse de flăcări. Un trăsnet a fost cauza incen-diului izbucnit la şura lui R. Ştefan din Petreşti, strada Principală nr. 392.
Secţia de pompieri Carei a intervenit la Petreşti cu două autospeciale sub comanda plutonierului major M. Dumitraşcu.
Dată fiind amploarea intervenţiei, la faţa locului s-a deplasat inspectorul şef al ISU, colonel Gheorghe Strâmb, care a preluat comanda intervenţiei.
În timpul intervenţiei plutonierul major Lisnic Barth, în vârstă de 36 ani, şi-a pierdut viaţa, iar sergentul major Kompasz Gabriel, în vârstă de 24 ani, a fost uşor rănit.
Cel de-al doilea a fost adus imediat după accident la Spitalul Judeţean Satu Mare, unde s-a constatat că nu are răni grave.

Cele 5 porunci ale vietii 1. Sa nu gandesti, 2. Daca gandesti, sa nu spui, 3. Daca spui, sa nu scrii, 4. Daca scrii, sa nu semnezi, 5. Daca semnezi, sa nu te miri.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-05-2020 07:02 AM de Covalciuc Bogdan.)
07-04-2012 08:51 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Homefire News , conrad_224
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #3
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
(07-04-2012 08:51 AM)dragos Scris:  Inca un pompier mort in anul 2008 care nu apare in lista:
Cu siguranţă @ pompier_talpas o să-l pună în material....mulţumim si respect .
LINK Respect !.....si suntem datori sa nu uitam !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
07-04-2012 09:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #4
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
Fostul nostru coleg a fost adaugat in material.Daca mai aveti cunostinta despre pompieri cazuti la datorie in timpul misiunilor va rog respectuos sa imi spuneti pentru a fi adaugati in material. Imi cer scuze pentru omisiune, informatiile din material au fost greu de cules.
Rspect!...pentru jertfa lor !

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
07-04-2012 11:42 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Coffeeman , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #5
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
Maiorul Constantin Ene

[Imagine: bust_constantin_ene_bc.jpg]
Bustul eroului Constantin Ene / municipiul Bacău

Citat:Maiorul Constantin Ene a avut onoarea, ca in ziua de 7 noiembrie 1877, sa conduca primul esalon de atac pentru cucerirea cetatii Rahova. Insa, in timpul luptelor, un glont ii strapunge pieptul, ranindu-l grav. Ultima dorinta a bravului erou a fost sa fie inmormântat in Bacau - localitatea unde s-a nascut si unde se afla si familia. A fost inmormântat provizoriu la Ghigen (un sat de lânga Rahova), iar ulterior corpul sau a fost adus la Bacau si reinhumat cu onoruri militare la data de 17 noiembrie 1877 in Cimitirul Central din oras.

LINK

LINK

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-11-2019 12:45 PM de Homefire News.)
07-11-2012 10:00 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Pompier tălpaș , conrad_224
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #6
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
(27-05-2011 01:49 PM)Karin Scris:  August 1997 -Maiorul Adrian Barbu -Eroul pompierilor bucureşteni a murit ucis cu un cuţit de cel pe care încerca să-l salveze

Citat:Maiorul Adrian Barbu a fost ucis în ’97 chiar de cel pe care încerca să-l salveze dintr-un incendiu. La un an după tragicul incident i-a fost ridicată o statuie în curtea Detaşamentului „Mihai Vodă“. Grupul de Intervenţie numărul I din Capitală a fost redenumit, iar acum poartă numele eroului.

În urmă cu 13 ani, maiorul Adrian Barbu conducea Batalionul I de Pompieri de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) din Bucureşti, ca ofiţer de pregătire pentru luptă.

În ultima zi din august, în jurul prânzului, dispeceratul anunţa un incendiu pe strada Iacob Andrei, din cartierul Ferentari. O zonă periculoasă, îşi amintesc lucrătorii ISU, în care intrau cu greu din cauza scandalagiilor.

Două maşini cu apă şi spumă cu zece militari în termen, un sergent şi trei cadre s-au deplasat la faţa locului pentru a interveni. Grupul era condus de maiorul Adrian Barbu, care era pe tură în acea zi.

„Ajunşi la apartamentul de unde ieşea fum, au bătut la uşă dar nu li s-a răspuns. În momentul în care au încercat să forţeze intrarea cu o rangă, a ieşit un bărbat cu un cuţit în mână“, îşi aminteşte fostul comandant al Secţiei Pieptănari de la ISU Bucureşti, locotenent colonel Dragoş Iacovici, bun prieten cu maiorul Barbu.
La un an după tragicul incident i-a fost ridicată o statuie în curtea Detaşamentului „Mihai Vodă“

I-a spintecat burta maiorului
Fără să scoată vreun cuvânt şi fără să ceară vreo explicaţie, bărbatul din apartament, care avea probleme mintale, l-a atacat direct pe primul care i-a ieşit în cale, adică un militar în termen. L-a lovit în cureaua de la uniformă şi nu a reuşit să-i provoace nicio rană. S-a năpustit apoi asupra următorului care se afla la intrare: maiorul Adrian Barbu. Din păcate, acesta nu avea curea: i-a spintecat, pur şi simplu, burta. „Ce-ai făcut mă?“, a apucat să spună ofiţerul, şi a căzut secerat, într-o baltă de sânge.

Atacatorul s-a retras în apartament şi a închis liniştit uşa la loc. Ofiţerul a fost transportat de urgenţă la Spitalul „Bagdasar Arseni“. Din cauza hemoragiei masive, a făcut stop cardio-respirator de două ori. S-a încercat resuscitarea, dar, din păcate, nu a mai putut fi salvat.

„A murit din cauza indiferenţei oamenilor. Dacă cineva le-ar fi zis că au de-a face cu un om cu probleme psihice, altfel s-ar fi desfăşurat acţiunea. Bărbatul acela dăduse singur foc la nişte cârpe în casă“, spune, cu regret, Dragoş Iacovici, actualmente şeful biroului de management organizatoric de la ISU Bucureşti. El povesteşte despre maiorul Adrian Barbu că era un om bun, săritor şi nu s-ar fi dat înapoi de la nicio intervenţie.

http://www.adevarul.ro -12 octombrie 2010

Monumentul “Lt. col. (p.m.) Adrian Barbu

[Imagine: screenshot-257.png]

A fost dezvelit în incinta cazarmei Grupului de interventie nr.1 “Locotenent colonel p.m. Adrian Barbu”
Adresa: Strada Elie Radu nr.2, Sector 5, Bucuresti .
Eroul pompier a fost ucis la 30 august 1997, în timpul unei intervenţii.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2019 06:55 AM de Covalciuc Bogdan.)
22-05-2013 06:53 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: cipcip2009 , conrad_224
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #7
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
Maior post-mortem Liviu Mihalache

[Imagine: maiorul-liviu-mihalache.jpg]

Citat:10 februarie 2000 – o zi ca oricare alta din acea perioadă a anului, o zi senină de sfârşit de iarnă în care razele soarelui încălzeau sfios pământul obosit de atâta iarnă, prevestind primăvara ce se apropia cu paşi repezi. În cadrul Detaşamentului de Pompieri Focşani, fiecare militar îşi îndeplinea sarcinile de serviciu, conform planului stabilit. Cpt. Liviu Mihalache – locţiitor al comandantului de detaşament – prezenta subordonaţilor o interesantă temă de educaţie civică şi vizibil satisfăcut de discuţiile pe care le crease între aceştia, verifica baza materială pentru începerea unei şedinţe practice de pregătire de specialitate.
Deodată liniştea este spartă de sunetul strident al alarmei. Sunt solicitate două maşini de intervenţie la un incendiu izbucnit la subsolul blocului nr. 6 din str. Mare a Unirii. Întreaga activitate, este întreruptă, iar cpt. Mihalache preia comanda celor două echipaje şi se îndreaptă către locul evenimentului. Părea o misiune banală de rutină, deoarece „ardeau mocnit deşeuri de materiale textile şi hârtie depozitate pe rafturile unei boxe”.

Ajuns la faţa locului dă ordinul pentru realizarea dispozitivelor şi împreună cu şeful de echipaj serg. mabc Nicolae Nica, echipat o ţeavă tip „C” pătrund în subsolul întortocheat, cufundat în beznă şi inundat de fum şi gaze toxice rezultate în urma arderilor, pentru executarea recunoaşterii. După ceva timp, nereuşind să identifice boxa incendiată, ies amândoi să mai respire un pic de aer curat şi să-şi mai tragă sufletul. În acest timp ofiţerul dă ordinul pentru localizarea şi stingerea incendiului.

După aceea, se hotărăsc să mai încerce o dată şi dispar amândoi în fumul înecăcios din ce în ce mai dens din subsol. Gazele toxice degajate de arderea incompletă, sunt însă un duşman implacabil, după numai câteva minute, ofiţerul simte că se sufocă şi încearcă să iasă, dar se rătăceşte în subsolul labirintic. Doborât de concentraţia masivă de monoxid de carbon, se prăbuşeşte secerat. Camaradul său, aflat şi el în pragul intoxicării, îl caută şi reuşeşte să-l găsească, însă sleit de puteri nu reuşeşte să-l ridice. Cu ultimele forţe izbuteşte să găsească drumul spre ieşire, pe linia de furtun, iese din subsol, îşi alarmează colegii şi cade la rândul său, secerat de acel gaz perfid.

La scurt timp echipa de salvatori intră în subsol, în căutarea ofiţerului şi după câteva minute de încordare şi înverşunare reuşeşte să-l recupereze, însă corpul inert al acestuia trădează un crud adevăr : firul vieţii căpitanului Liviu Mihalache se curmase …

Între timp sergentului i se acordase primul ajutor şi fusese trimis cu ambulanţa la spital, unde sub rapida intervenţie a medicilor, a fost salvat. Pentru ofiţer însă a fost prea târziu… Nimic nu a mai putut readuce viaţa acestui bărbat brav… Nici duşurile cu oxigen, nici resuscitările încercate de colegi şi medici, nici chiar intervenţia oportună şi calificată a medicilor din camera de gardă a Spitalului Judeţean Focşani. S-a stins la datorie, slujindu-şi semenii, protejându-le viaţa şi bunurile – crezul care l-a călăuzit permanent în cei 38 de ani de viaţă.

Căpitanul Liviu Mihalache a fost avansat post mortem la gradul de maior.

Faptele sale, preţul care l-a plătit, pentru abnegaţia cu care s-a aruncat în lupta cu focul, face ca maiorul post mortem Liviu Mihalache, să devină un simbol pentru toţi pompierii vrânceni, să-l preţuim pe cât merită şi să înţelegem că pentru un pompier jertfa supremă este aproape în oricare dintre misiunile cotidiene, încât, se poate spune că nu doar profesionalismul, priceperea şi dăruirea se află necontenit în slujba semenilor ci „însăşi viaţa”.
SURSA : http://informatiavranceana.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2019 06:58 AM de Covalciuc Bogdan.)
18-08-2013 04:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: conrad_224
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #8
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
MONUMENTULUI EROILOR POMPIERI – MOINEŞTI / Bacau

[Imagine: bisericamoinesti.jpg]

Meritul pentru construirea acestui moniment îi revine nemijlocit inimosului maior ® Vasile Ilie – fost comandant al Secţiei de pompieri Moineşti, cu sprijinul cadrelor din subunitata Moinesti şi a unor sponsori din zonă .
Pe placa de marmură a monumentului sunt încrustate numele a 65 de eroi pompieri începând cu anul 1848 – eroii din Dealul Spirii – Bucureşti – până la evenimentul nefericit de la Mihăileşti – Buzău.
Printre eroii pompieri căzuţi la datorie se găsesc înscrise numele:
- caporal Mihalcea Gheorghe din secţia de pompieri Bacău, care în urma rănilor primite a decedat în spitalul de campanie 366 în luna februarie 1917; a fost înhumat în groapa comună nr. 32 rândul 6 din Cimitirul Eroilor Bacău.
- plutonierul major Andrei Chirieş, căzut la datorie în lupta cu focul nimicitor în noaptea de 28/29 decembrie 1932; a fost înhumat în Cimitirul Central din Bacău.
- sergentul major post mortem Maftei Constantin, a căzut la datorie într-un puternic incendiu la data de 18 decembrie 1970; mormântul său se află în Cimitirul Central din Bacău.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2019 07:08 AM de Covalciuc Bogdan.)
18-08-2013 05:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , chrisfire02
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #9
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
Octavian Paler spunea că „...eroi sunt cei care fac ce trebuie, când trebuie, indiferent de consecinţe”. La Mihăileşti, pompierii şi-au făcut datoria până la capăt.

Eroii de la Mihăileşti
[Imagine: image.jpg]
Maior post-mortem Doru-Mihai Mihalache,
născut în Municipiul Botoşani la data de 09.08.1971
decedat în data de 24.05.2004 la vârsta de 33 ani

[Imagine: image.jpg]
Sublocotenent post-mortem Romeo Necula,
născut în comuna Verneşti, judeţul Buzău la data de 16.09.1969
decedat în data de 24.05.2004 la vârsta de 35 ani

[Imagine: image.jpg]
Sublocotenent post-mortem Valentin Cezar Manta,
născut în comuna Tisău, judeţul Buzău la data de 01.08.1983
decedat în data de 24.05.2004 la vârsta de 21 ani

[Imagine: image.jpg]
Sublocotenent post-mortem Nicolae Jianu,
născut în comuna Ruşeţu, judeţul Buzău la data de 14.11.1979
decedat în data de 24.05.2004 la vârsta de 25 ani

[Imagine: image.jpg]
Sublocotenent post-mortem Silviu Stan,
născut în comuna Tisău, judeţul Buzău la data de 16.09.1981
decedat în data de 24.05.2004 la vârsta de 23 ani

[Imagine: image.jpg]
Sublocotenent post-mortem Georgian Medeleanu,
născut în comuna Blăjani, judeţul Buzău la data de 09.12.1983
decedat în data de 24.05.2004 la vârsta de 21 ani

[Imagine: image.jpg]
Sublocotenent post-mortem Florentin Valentin Oprea,
născut în comuna Blăjani, judeţul Buzău la data de 16.10.1983
decedat în data de 24.05.2004 la vârsta de 21 ani

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-05-2020 07:06 AM de Covalciuc Bogdan.)
20-09-2013 03:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: conrad_224
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #10
RE: Pompieri români cazuti la datorie.
În cartea eroilor neamului au intrat, pentru totdeauna, şi doi pompieri de la Secţia de Pompieri Bârlad, Lt. maj. post mortem MARTAC IOAN şi Sg. maj. post mortem IVAŞCU VICTOR. Cei doi şi-au dat viaţa în lupta cu flăcările la incendiul izbucnit în data de 23 iunie 1963 la depozitul Sanepid Bârlad, după ce au reuşit să salveze viaţa a 43 de copii care se aflau în creşa situată în imediata apropiere a locului incendiat.
În memoria celor doi bravi eroi a fost amplasată o placă comemorativă pe faţada cazărmii si s-a amenajat o cameră memorială.

[Imagine: placa-martac-ivascu.jpg]

[Imagine: screenshot-112.png]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-05-2020 07:35 AM de Covalciuc Bogdan.)
23-09-2014 06:42 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: apca2003 , Pompier tălpaș , conrad_224 , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029348
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25144
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5271
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1899
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317785
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145313
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro