Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompierii ..si arta - Cenaclu
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3186 thank(s) in 1919 post(s)

Medicul SMURD Alin Macovei " ÁLIAS" Dr. Mako
Un rocker si medicul Alin Macovei, de la UPU-SMURD Craiova , au lansat prima lor piesa dance !

Citat:Bladi si Dr. Mako au lansat recent videoclipul primului single, "Alive", piesa lansata in urma cu trei luni, apartinand casei de discuri Squad Music din Spania.
O parte din clip a fost filmat in doua cluburi din Craiova, iar o parte in Bucuresti, iar regia ii apartine lui Andrei Ursu,
Personajul principal, interpretat de Dan Baiu, se trezeste buimac pe o terasa de bloc. El traieste momente de tensiune emotiala, cautand-o pe "ea”, alergand dupa "himera” si negasind-o… In final, dupa ce primeste un mesaj "terminal”, reuseste sa se desprinda de trecut si sa se regaseasca pe sine, in natura.
SURSA : http://www.bestmusic.ro

Citat:Se cunosc din vremea studentiei cand se intalneau pe aceleasi scene dar in formatii diferite. Mai tarziu aveau sa descopere ca viata ii va aduce pe acelasi drum si in aceeasi trupa. Bladi and Dr. Mako, un rocker inversunat si un medic Smurd, au lansat prima lor piesa dance, Alive, mai mult dintr-o joaca, insa succesul nu a intarziat sa apara. Single-ul lor a fost preluat imediat de posturile de radio din tara iar acum muzica lor rasuna tocmai din Spania. Si videoclipul piesei, filmat in Romania, a fost pe gustul ibericilor.
SURSA : http://observator.a1.ro

Interviu cu Bladi si Dr. Mako: Despre muzica si lansarea videoclipului piesei “Alive”
Citat:Bladi si Dr. Mako sunt doi muzicieni craioveni foarte talentati, care au lansat acum cateva zile videoclipul piesei “Alive“. Va invit sa cititi in continuare interviul pe care cei doi artisti l-au acordat pentru Blogatu.ro:

1. Salut Bladi si Dr Mako, mai intai va invit sa va prezentati si sa povestiti cum v-ati cunoscut.
Bladi: Salut, sunt Bladi, adica Adi Blejoiu, sunt economist dar in primul rand solist vocal. Cant in Magazinul de Muzica si de cativa ani, mai precis 2, am initiat impreuna cu Dr. Mako un proiect muzical care se pare ca se contureaza pe zi ce trece. L-am cunoscut pe Mako in studentie, dar tocmai dupa multi ani ne-am hotarat sa creem un proiect muzical.
Dr. Mako: Salut, Marius! Ma numesc Alin Macovei, sunt doctor in viata de toate zilele, compun insa muzica de mult timp, cu traversand mai multe genuri, precum muzica pt posturi radio/TV, muzica de teatru, pop -rock si dance. M-am cunoscut cu Adi in studentie, cand cantam amandoi in Casa Studentilor, insa in trupe diferite.

2 Cand ati inceput colaborarea muzicala? Cum a luat nastere proiectul Bladi ft. Dr Mako?
Dr. Mako: Colaborarea noastra muzicala a inceput in februarie 2010 cand fiecare dintre noi dorea un proiect personal, de creatie – pe langa joburile muzicale pe care le aveam atunci.
Bladi: Acum cred ca doi ani i-am lansat provocarea muzicala lui Alin, a acceptat imediat, si in cateva saptamani finalizam prima piesa pop –rock: “Beautiful Lady”

3. Ce imi puteti spune despre melodia “Alive”? Ce stil muzical poate caracteriza prima voastra piesa?
Bladi: Mako este “capul rautatilor” , lui i-a venit ideea de a transforma o piesa pop rock de-a noastra. Pe mine m-a distrat, dar treptat a devenit o provocare… Ce stil? Nu stiu, cred ca dance, nu?
Dr. Mako: Alive este un remake al unei piese pop rock care s-a numit initial “I get up” ; eu am fost initiatorul acestui proiect fiindca mi s-a parut ca energia si dinamica vocii lui Adi se potriveste cu energia genului “dance”. Rezultatul arata ca nu m-am inselat. De asemenea , am dorit ca sa ajungem mai repede si mai lesne la radio.

4. Veti lansa un album? Daca da, cand si cate piese va cuprinde?
Dr. Mako: Avem deja materialul aproape finalizat pentru un CD pop rock. Speram sa gasim si producatorul interesat de el. In ceea ce priveste proiectul dance, am terminat al doilea single, “Fly around me”.
Bladi: Asa speram, dar in segmentul rock, pop-rock. Avem deja 11 piese.

5. Piesa “Alive” a fost lansata si pe posturile radio din Romania?
B&M: Alive a fost lansata si in Romania, la Kiss Fm, Radio Oltenia Craiova, Radio Sud, Bucuresti FM, Radio Galaxy Severin, Radio Go FM Sibiu + o serie de radiouri on line : DJproradio Romania, FXnet, Radio Jungle, radiouri din Rodos, Mexic.

6. Ati iesit si pe scena internationala cu melodia voastra?
B&M: Am semnat un contract cu firma Squad Music din Spania si , incepand cu data de 24 aprilie, Alive se afla la vanzare pe marile site-urile de distributie digitala : Beatport, iTunes, Amazon, Junodownload, The Orchard, Meteli.net. Piesa a fost difuzata de in premiera in Spania de catre Radio Planeta Malaga urmand ca, dupa 24 aprilie, sa fie lansata o campanie de promovare in Spania, la radio si TV.

7. Am inteles ca in curand piesa “Alive” va avea parte de un videoclip. Cand va fi lansat si care este scenariul?
B&M: Videoclipul este gata. El a fost lansat de casa noastra de discuri, Squad Music, urmand ca sa fie propus si canalelor de muzica din Romania. Povestea este a unui om care, dupa ce sufera o trauma emotionala, gaseste resurse interioare pentru a se rupe de trecut. In paralel, apar imagini filamte cu noi in club. Multumim pe aceasta cale Korona Music Club, Clubului Krypton, pentru amabilitatea de a gazdui filmarile! De asemenea multumim actorilor nostri: Dan Baiu, Andreea Serban, Diana Cherata, regizorului Andrei Ursu si lui Bobo pentru ajutor!
8. Care sunt planurile voastre de viitor?
B&M: Sa reusim patrunderea in topurile de specialitate si pe marile radiouri cu piesele dance, de asemenea sa finalizam proiectul pop rock si sa inregistram materialul profesional.

9. Cate concerte ati avut pana acum?
B&M: Nu am avut concerte pana acum, Bladi este un proiect de studio. Primele iesiri in public este posibil sa le avem in Spania, vara aceasta, in campania de promovare Alive.”

10. Cum va promovati pe internet? Aveti un site, cont de Facebook si Twitter? Cum tineti legatura cu fanii?
B&M: Avem cont pe Facebook, fanii de pot “descoperi” tastand Bladi, Adi Bladi sau Mac O’Vai. De asemenea pe Twitter, My Space, Soundcloud.

11. Ce site-uri muzicale vizitati?
B&M: Vizitam iTunes, Beatport, The Orchard, Amazon, unde ne aflam si noi.

12. Un mesaj pentru cititorii Blogatu.ro.
B&M: Multa sanatate cititorilor blogului dumneavoastra, le dorim sa asculte numai muzica buna si sa sustina proiectele romanesti!
SURSA : http://blogatu.ro

A hyperenergetic dance new entry powered by two romanian artists, BLADI and DR MAKO !
Music by Alin Macovei Moraru and Adrian Mihail Blejoiu;
Produced by Mihai Ristea

aplause

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
22-05-2012 07:51 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Karin
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Pompierii ..si arta - Cenaclu - enviro - 08-09-2014, 10:49 AM
RE: Pompierii ..si arta - Cenaclu - 112 - 05-01-2011, 06:49 PM
RE: Pompierii ..si arta - Cenaclu - marius76 - 01-11-2010, 04:37 PM
RE: Marius Daniel Boian - pompierul pictor - Rivere de Carles Alina - 02-11-2010, 10:08 PM
Medicul SMURD Alin Macovei " ÁLIAS" Dr. Mako - HomefireNews - 22-05-2012 07:51 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Raed Arafat
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
12-12-2019 07:07 AM
» Mesaje: 319
» Vizualizări: 331047
Pensii militare
Ultimul mesaj a fost postat de: andreiut
11-12-2019 04:32 PM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 180797