Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompierii ..si arta - Cenaclu
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 11741 thank(s) in 5343 post(s)

Plt. adjutant-şef George Vîlceleanu - Un pompier nonconformist
Vîlceleanu - artist, bioenergetician, karatist

[Imagine: georgetanar.jpg]
Citat:Lupta cu flăcările, cu dărâmăturile ori cu apele revărsate cu siguranţă nu este joacă de copii. Este nevoie de multă pregătire fizică, dar şi psihică. Iar când sună alarma, nu ştii niciodată ce te aşteaptă la incendiu. Şi când moarte curge în faţa ochilor, trebuie să ştii să faci cel mai potrivit lucru, să păşeşti în cel mai sigur loc şi să salvezi. Când toate acestea se vor fi terminat, e nevoie de şi mai multă putere de refacere pentru ca pompierul să redevină soţ, tată, prieten.

„Ca să scap de armată, m-am dus la subofiţeri“
Pentru un absolvent al Şcolii de Arte Plastice, Şcoala de Subofiţeri nu ar părea o continuitate firească. „Am fost pasionat de corpul uman încă din Şcoala de Arte Plastice, mergeam des la Medicina Veche la disecţii, pictam după cadavre. Ele au fost primele mele modele. Am învăţat multă anatomie atunci. Ca să scap de armată, care dura un an şi şase luni, m-am dus la Şcoala de Subofiţeri, care dura tot un an şi şase luni“, ne-a mărturisit pompierul cu suflet de artist. „Am ajutat la pictarea bisericii de la Podari, atât cât mi s-a permis. În cadrul MIRA, am expus de câteva ori lucrări de-ale mele.

„Am simţit ceva cald pe picior. Era o femeie explodată“
George Vîlceleanu este de 25 de ani pompier. A fost pe rând comandant de pluton şi comandant de intervenţie, iar în acest moment lucrează la biroul de presă al ISU Dolj. „Când sună alarma, nu ştiu decât că trebuie să mă urc în autospecială şi să plec. Întotdeauna tensiunea e aceeaşi, niciodată nu ştii ce te aşteaptă la faţa locului. Cred că am văzut în toţi aceşti ani peste 12 morţi. Erau oameni pentru care nu am mai putut face nimic. Dar dacă stau şi mă gândesc că am scos din flăcări sau din ape peste 100 de persoane, cei mai mulţi copii, e un pic mai bine“, ne-a povestit George Vîlceleanu. Ca orice comandant de pluton, George a fost chemat de multe ori de acasă, poate în momente-cheie ale vieţii sale. „Când s-a născut primul meu băiat, nu am putut ajunge la spital decât după multe ore. La scurt timp am fost la cea mai dură intervenţie pe care am trăit-o. La Robăneşti luase foc o casă. Căzuse tavanul şi sub dărâmături era o femeie carbonizată. Am simţit cald la picior, erau maţele împrăştiate. Ani de zile m-a urmărit imaginea aia“, a mai spus George, vizibil marcat şi acum, la mai bine de 20 de ani de la întâmplare.

Bioenergoterapeut cu diplomă, în uniforma IGSU
Înainte de ’89, când cei mai mulţi dintre noi nu cunoşteau prea bine noţiunea de bioenergie, printr-o întâmplare, George intră în contact cu Iulian Urziceanu, cunoscutul bioenergoterapeut. „Aveam nişte probleme cu sinusurile şi am ajuns la Urziceanu. Pe atunci, îşi desfăşura activitatea pe undeva pe lângă Hanul Doctorului. La acea vreme nu se ştia mare lucru de bioenergie, de ceea ce ar trebui să simţim în cadrul unei şedinţe. Toată lumea îl lăuda şi spunea că simte ceva. Eu nu am simţit absolut nimic. Urziceanu a rămas surprins şi mi-a explicat că, din punct de vedere energetic, aş putea avea ceva. Mi-a explicat că fiecare dintre noi are energie, că ne naştem cu ea, dar abia în 1992, în cadrul unor cursuri ţinute de Societatea Română de Radiestezie, am învăţat să o folosesc. Am vorbit mult despre modalităţi de lucru şi despre pase energetice“, a mai povestit George. La rugămintea reporterului, George a explicat: „Aici este vorba numai despre telepatie şi despre energiile pe care le avem în noi. Este adevărat că se pot ameliora multe afecţiuni în acest fel, dar totul depinde de pacient. În aceeaşi măsură, dacă nu eşti pregătit, poţi prelua energiile negative ale acestuia sau îl poţi bulversa, în special dacă are un surplus de energii. Pasa energetică pe care o exercit asupra sa trebuie acceptată la nivel psihic, persoana trebuie să fie deschisă pentru a exista o comunicare între noi“, am mai aflat de la pompierul nostru. „La cursurile din 1992, după ce am învăţat cum se pot depista sursele de energie şi am trecut la nivelul de tratare, am primit o diplomă. Puteam lejer să practic asta, să îmi deschid un cabinet, dar nu am făcut-o niciodată pentru bani. M-am limitat la a ajuta prieteni, cunoştinţe, în momentul în care au dureri mai mari sau mai mici. Dar repet, poate exista riscul să-l duci într-o stare mai gravă decât este sau să îi preiei energiile negative. Se poate vorbi despre ameliorare în cazul unui pacient prin eliminarea toxinelor din organism. Eu nu pot să duc la vindecare. Nu fac altceva decât să deschid canalele energetice, omul se vindecă singur“, a conchis George.

În căutare de nou
„Am încercat mereu noul. M-am ocupat o vreme de asigurări, în paralel cu munca din cadrul Inspectoratului. Apoi, am fost, vreme de doi ani, consultant de nutriţie, am studiat yoga şi artele marţiale, dar m-am oprit şi m-am implicat în concursuri profesionale specifice în cadrul ISU. Am fost vreme de mulţi ani şeful lotului unităţii unde se desfăşurau concursuri cu probe specifice activităţii noastre. Cinci ani consecutiv am câştigat fazele zonale, la care participau cinci judeţe şi mereu ne-am calificat pentru faza naţională. Probele erau „scara de fereastră“, la etajul 3, pista cu obstacole de 100 de metri, lupta la motopompă şi ştafeta 4x100 metri“, a spus George Vîlceleanu.
SURSa : http://www.indiscret.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-07-2012 01:46 PM de Covalciuc Bogdan.)
07-07-2012 01:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: pompier_talpas
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Pompierii ..si arta - Cenaclu - enviro - 08-09-2014, 10:49 AM
RE: Pompierii ..si arta - Cenaclu - 112 - 05-01-2011, 06:49 PM
RE: Pompierii ..si arta - Cenaclu - marius76 - 01-11-2010, 04:37 PM
RE: Marius Daniel Boian - pompierul pictor - Rivere de Carles Alina - 02-11-2010, 10:08 PM
Plt. adjutant-şef George Vîlceleanu - Un pompier nonconformist - Covalciuc Bogdan - 07-07-2012 01:45 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 07:08 PM
» Mesaje: 99
» Vizualizări: 77107
Școala de Subofițeri po...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:11 AM
» Mesaje: 17
» Vizualizări: 10648