Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompierii ..si arta - Cenaclu
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 11679 thank(s) in 5305 post(s)

RE: Pompierii ..si arta - Cenaclu
[Imagine: 20170324_223532.png]

Citat:Anisia Mocian are 22 de ani și face parte din rândul tinerilor care schimbă lumea prin voluntariat. Mulți CEO spun că succesul a venit în urma multor acțiuni de voluntariat, care i-au format ca oameni. Ei bine, Anisia nu face orice fel de voluntariat în domenii în care v-ați aștepta să meargă o femeie, ci este voluntar SMURD, în județul Bistrița-Năsăud. Până la 22 de ani a trecut printr-un liceu de Arte, iar în prezent, pe lângă job și voluntariat este și studentă în anul II.
Am ales să fac un astfel de voluntariat în primul rând pentru mine, să învăț cât mai multe lucruri noi și neștiute de mine până la acel moment și în al doilea rând pentru a da o mână de ajutor celor aflați la nevoie. Munca de salvare de vieți înseamnă să nu fii speriat când sună alarma și să te concentrezi pe caz mai ales atunci când victima e speriată, spune Anisia.
Zilele nu par a avea destule ore pentru programul ei, căci de multe ori se întoarce a doua zi dimineață acasă, din cauza multor cazuri de urgență la care ia parte: Aș sfătui un tânăr să facă voluntariat aici deoarece înveți lucruri esențiale, iar experiența de aici aici îți poate folosi în viața de zi cu zi, poate chiar să salvezi un apropiat de al tău la nevoie. În plus, cei de la ISU și cei de pe SMURD au fost foarte înțelegători cu mine, mi-au explicat de fiecare dată tot ce aveam nevoie, iar astfel de relații, de colegialitate și de echipă, inevitabil, ne formează ca oameni.
Pe lângă voluntariat, Anisia este pasionată de pictură, care o ajută să se deconecteze din cotidian. Pentru că este extrem de atașată de echipa de pompieri, a început în 2015 un proiect vizual despre ei: Am încercat să expun în picture viața pompierilor și sentimentele lor și cred că am reușit acest lucru.

SURSA : https://thewoman.ro

Desene realizate de Maria Mocian - pompier voluntar Bistrita aplause

[Imagine: 15086386_1260169077372835_305968876_n.jpg]

[Imagine: 14292412_1855235388031988_4457389057552584371_n.jpg]

[Imagine: 15326372_1279472705442472_2193794950690807236_n.jpg]

MOCIAN MARIA-ANISIA / artist plastic / Bistrita / absolventa LICEUL DE ARTE "CORNELIU BABA" BISTRITA

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-05-2018 09:58 AM de Covalciuc Bogdan.)
24-11-2016 08:10 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , HomefireNews
pascaru Offline
Membru junior
**

Alăturat: Dec 2010
Given 46 thank(s) in 4 post(s)

17-07-2017 10:50 AM
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Cum a ajuns pompierul Marius Daniel Boian să picteze icoane. „Am reuşit să-mi şlefuiesc talentul abia după ce-am făcut Armata“

[Imagine: 646x404.jpg]

[Imagine: 646x404_1.jpg]

Citat:Plutonierul Marius Daniel Boian, în vârstă de 41 de ani, angajat la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Focşani, se distinge de colegii săi pompieri, cu care lucrează din 2006, prin pasiunea de a picta icoane.

Dacă în timpul serviciului participă la misiuni de salvare de pe poziţia de şofer pe maşina de pompieri, timpul liber şi-l alocă în mare parte talentului cu care a fost înzestrat. Deşi lucrează în ture, de cele mai multe ori epuizante, el reuşeşte cu succes să combine în mod armonios experienţele trăite la limita dintre viaţă şi moarte cu ancorarea sufletului în credinţa ortodoxă în reprezentări grafice sub forma icoanelor, preferând pictura în ulei.

PICTURĂ PE FOI DE PORUMB

Mărturiseşte că înclinaţia spre artă a dobândit-o încă din copilărie. „În şcoala generală pictam portrete, făceam caricaturi, desenam peisaje din imaginaţie sau făceam reproduceri ale unor tablouri. Dar n-am reuşit să-mi şlefuiesc talentul, darul cu care m-a înzestrat Dumnezeu, decât abia după efectuarea stagiului militar“, povesteşte Marius Daniel.

Artistul spune că timp de trei ani, în perioada 1997-2000, a urmat cursurile Şcolii de Artă din Buzău, mediul de acolo şi cunoştinţele acumulate punându-şi deplin amprenta asupra sa. Şansa i-a surâs la finalizarea şcolii, pentru că şi-a găsit o slujbă în domeniu, la un atelier de pictură de icoane din oraşul său de baştină, experienţă interesantă, care l-a ajutat să înveţe tehnica picturii bizantine, realizând icoane pe lemn, sticlă sau chiar foi de porumb.

[Imagine: 646x404_2.jpg]

În anul 2006, a fost nevoit să întrerupă activitatea la atelierul din Buzău pentru a o urma pe soţia sa, angajat al Ministerului Administraţiei şi Internelor, la Focşani, unde a primit repartiţie. Odată stabilit aici, Marius s-a angajat la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, ca şofer pe autospeciala de intervenţii, dar dragostea pentru pictură nu a abandonat-o.

„Serviciul este serviciu, iar de pictat mă ocup doar în timpul liber. E adevărat că pasiunea mea implică multe costuri. De la achiziţionarea lemnului tratat, cumpărarea de culori, pensule şi până la banala foiţă, toate înseamnă bani. În plus, pentru a putea picta icoane trebuie foarte multă muncă de documentare“, precizează Marius Daniel Boian.

Mărturiseşte că l-ar fi tentat o carieră artistică, dar în România, artiştii nu sunt apreciaţi la valoarea lor, pentru că oamenii preferă să cumpere kitsch-uri, în loc să-şi achiziţioneze o lucrare valoroasă, care poate dăinui peste ani.

„OFER ICOANE LA NUNŢI“

Cele mai multe icoane pe care le lucrează le oferă prietenilor şi colegilor. „Când merg la o nuntă sau la o petrecere îmi face plăcere să ofer cadou o icoană, de care beneficiarul îşi va aminti cu plăcere“, mai spune Marius Boian.

Colegii pompierului sunt încântaţi de talentul lui Marius. „Colegul meu nu a reuşit doar să îmbine talentul cu munca operativă, dar reuşeşte şi să le ducă la îndeplinire pe ambele la nivel ridicat“, ne spune căpitanul Cristina Duţă.

[Imagine: 627x0_11.jpg]
SURSA : http://adevarul.ro

Expoziţia de pictură şi pirogravură „Icoana salvatorului”

[Imagine: pompieri22_680073985.jpg]

Citat:Aceasta a fost realizată de fostul şef al ISU Vrancea, Ion Dima şi de plt. Maj. Marius Boian
Joi, în Piaţa Unirii, a avut loc vernisajul expoziţiei ”Icoana salvatorului”. Col ® Ion Dima şi plt. maj. Marius Daniel Boian au expus icoane şi peisaje realizate prin pirogravură şi pictură în ulei. Col ® Ion Dima şi-a dedicat întreaga carieră militară armei pompieri, pe care a slujit-o cu mândrie şi abnegaţie. Plt. maj. Marius Boian îşi desfăşoară activitatea din anul 2006 la Detaşamentul de Pompieri Focşani. Deşi lucrează în ture de serviciu, de cele mai multe ori epuizante, acesta reuşeşte cu succes să întrepătrundă în mod armonios experienţele trăite la limita dintre viaţă şi moarte cu ancorarea sufletului în credinţa ortodoxă în reprezentări grafice sub forma icoanelor. „Pictura în ulei ocupă un loc aparte în sufletul pompierului, semnificaţia acesteia trecând dincolo de factorul estetic, aducând prezenţa unei forţe supreme de necontestat în existenţa cotidiană. În deschiderea vernisajului, colonel Viorel Balla, inspectorul şef al ISU Vrancea a precizat că sunt expuse lucrări realizate de doi salvatori profesionişti. Unul aparţine generaţiei de cadre trecute în rezervă, chiar fost inspector şef al ISU Vrancea, col ® Dima Ion – autorul pirogravurilor, iar celălalt face parte din generaţia mai tânără, plt. maj. Marius Daniel Boian realizatorul picturilor în ulei”, se arată într-un comunicat al ISU Vrancea. Directorul Ateneului Popular ”Mr. Gheorghe Pastia” Focşani, Valentin Gheorghiţă, i-a apreicat pe cei doi salvatori artişti pentru lucrările expuse. ”Aceasta este o expoziţie a doi salvatori de viaţă şi de suflete. Titulatura expoziţiei – «Icoana salvatorului» ne duce cu gândul atât la Domnul nostru Iisus Christos, care ne-a salvat de la păcat prin iubire, cât şi la munca zilnică a salvatorilor de la ISU Vrancea care păzesc şi salvează vieţile noastre. Autorii expoziţiei stăpânesc bine tainele picturii, icoanele bizantine fiind lucrate de mâini pricepute şi talentate”, a spus Valentin Gheorghiţă. Romeo Paul Postelnicu, director de Cabinet în Cancelaria prefectului judeţului Vrancea a considerat că ”Serviciul dumneavoastră nu este doar un serviciu pus în slujba comunităţii, ci reliefează şi oameni care s-au integrat în latura spirituală a comunităţii”.” Vocaţia lor demonstrează şi o latură sensibilă a lucrătorului din cadrul inspectoratului pentru situaţii de urgenţă. Nu veniţi doar în sprijinul celor care sunt în pericol, dar sunteţi şi posesorii unei sensibilităţi aparte, pe care o transmiteţi celorlalţi concetăţeni ai noştri prin artă. Iar acesta este un lucru deosebit, care vă onorează”, după cum a spus acesta. Expoziţia este organizată cu sprijinul Direcţiei Judeţene pentru Cultură Vrancea şi Ateneului Popular ”Mr. Gheorghe Pastia” Focşani. Intrarea este liberă, iar lucrările sunt expuse publicului vineri, 22 iulie, între orele 10.00-13.00 şi 18.00-20.00, precum şi sâmbătă, 23 iulie, în intervalul orar 10.00-13.00.
SURSA : https://www.ziaruldevrancea.ro

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-05-2018 10:05 AM de Covalciuc Bogdan.)
25-08-2017 05:03 AM
 Thanks given by: maf150
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Pompierul Andrei Moga se descarcă de greutăţile meseriei prin pictură. „De cele mai multe ori particip la misiunile de descarcerare“

[Imagine: 646x528.jpg]

Citat:Andrei Moga, angajat la Detaşamentul de Pompieri din Timişoara, pictează de peste 20 de ani. Pompierul pictor şi-a făcut un atelier unde are aproape 70 de învăţăcei.

Plutonierul-major Andrei Moga lucrează de 11 ani la Detaşamentul de Pompieri din Timişoara. Dar nu este un simplu pompier, i se spune „pictorul pompier“, pentru că desenează de când se ştie. Viaţa lui este legată, desigur, în cea mai mare parte, de stingerea incendiilor, de salvarea de vieţi din accidente şi de intervenţii la calamităţi. Dar restul timpului nu-l poate concepe fără pictură.

Deşi este absolvent al Facultăţii de Arte din Timişoara, Andrei Moga s-a făcut, totuşi, pompier. Spune că a ales să îmbrăţişeze aceasă meserie, deloc simplă, pentru că a crescut într-o familie de militari de carieră. „Părinţii mei au fost cadre militare, acum sunt în rezervă. Am crescut într-un mediu militar şi am vrut cumva să nu mă detaşez total. Nu am ales şcoala militară, ci una de arte, care este mai libertină. Dar eu prin artă mă detaşez cumva de ceea ce întâlnesc zilnic în meseria de pompier, mai ales că, de cele mai multe ori, sunt pe descarcerare. Noi suntem buni la toate, de la prim ajutor la calamităţi, incendii, accidente. Prin pictură mă rup. Cuvântul ar fi «regenerare»“, mărturiseşte Andrei Moga.

LA 14 ANI, PRIMA EXPOZIŢIE

Pompierul pictează încă de când era copil, iar la vârsta de 13 ani a fost dat ucenic la o familie de pictori din localitatea natală: Beiuş, judeţul Bihor. La 14 ani, avea deja prima expoziţie, la Oradea.

„Desenam şi mâzgăleam de mic. Părinţii şi apropiaţii au observat că am înclinaţii pentru această artă şi m-au dat ucenic la o familie de pictori, soţ şi soţie, care din asta trăiau. Ei m-au învăţat tainele picturii: ce înseamnă pictura în ulei, pe pânză, cum se întinde vopseaua, cum se prepară culorile. Fiind şi stângaci, am avut tot timpul o mică problemă. Am făcut parte din prima generaţie în care stângacii au fost toleraţi în şcoală. Apoi, am urmat cam tot ce se putea pe linie de artă, de la şcoli populare până la facultate“, şi-a explicat parcursul în pictură Adrian Moga, fost ucenic şi al maestrului Ştefan Popa Popa’s.

[Imagine: 646x404_3.jpg]

„Un pictor tot îşi dezvoltă stilul până la sfârşitul vieţii. Mai mult, şi-l modifică. Iniţal, am mers pe clasic, dar după facultate, mi-am dezvoltat un stil propriu“, precizează Moga.

TEMA FAVORITĂ: „FOCUL“

Ca pompier, în 11 ani de activitate, Moga a participat la toate tipurile de intervenţii. Aşa se face că a început să îmbine cele două vieţi ale sale şi să picteze o serie de tablouri care au ca temă focul. Şi chiar s-au vândut bine, spune pictorul-pompier.

„Iniţial nu credeam că o să fie cineva interesat de astfel de subiecte. Până la urmă, tematica asta e pe o anumită nişă. Dar spre surprinderea mea, au cam fost vândute toate tablourile. Şi mai mult, unele au ajuns pe dincolo, în străinătate. Pot să spun că munca de pompier şi cea de pictor se împacă foarte bine la mine“, a adăugat Moga.

ŞI-A FĂCUT ATELIER DE PICTURĂ

În urmă cu un an, Andrei Moga a fondat un atelier de pictură, pe care îl şi coordonează. Astăzi are aproape 70 de artişti amatori, pe care-i învaţă, îi sfătuieşte, îi îndrumă. „În atelierul meu vin oameni de toate vârstele, de la 6 ani la 60 de ani. Vârsta nu e o piedică în artă. Am vrut să fie un loc unde să şi predau, să iau sub aripa mea pe oricine are o înclinaţie şi îi place să picteze. Atelierele se ţin de două ori pe săptămână. Sunt bucuros că într-un an, cei care vin la atelier au evoluat foarte mult“, spune pompierul, care are planuri mari. „Acum caut un spaţiu mai mare pentru atelier, dar planul meu de viitor este să deschid o galerie de artă proprie, unde să şi vând“, a afirmat artistul.

[Imagine: 646x528_1.jpg]

Andrei Moga şi membrii atelierului de pictură au avut prima expoziţie de grup. Operele lor de artă, cu tema „Fantasticul“, au fost expuse în holul casei „Adam Müller Guttenbrunn“ din Timişoara.
SURSA : http://adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-05-2018 10:08 AM de Covalciuc Bogdan.)
25-08-2017 05:13 AM
 Thanks given by: maf150
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Plt. major Valentin Nicolae - Povestea pompierului cu suflet de artist.

[Imagine: screenshot_1039.png]

[Imagine: screenshot_1042.png]

Citat:Plt. major Valentin Nicolae este pompier și paramedic în cadrul Detașamentului de Pompieri Vălenii de Munte. În timpul liber obișnuiește să decoreze obiecte folosind o tehnică specială, pe care în timp și-a îmbunătățit –o, transformând pasiunea în artă.

Ca orice întâmplare, deloc întâmplătoare, în urmă cu aproximativ doi ani a văzut pe internet un tutorial în care sticlele şi lemnul se transformau în artă şi, impresionat, a hotărât să încerce.

Aproape toate sticlele pe care le decorează au motive abstracte, obţinute din aplicarea de materiale, iar liniile inconfundabilă sunt cele două vopsele pe care le foloseşte, doar negru şi auriu.

Unele din sticlele decorate au fost transformate în suporturi de lumânare, altele au devenit parte a unor obiecte de decor mai ample, în care este folosit şi lemnul.

[Imagine: screenshot_1040.png]

[Imagine: screenshot_1041.png]

[Imagine: screenshot_1043.png]

[Imagine: 49483417-31779665_681674628830385_547794...8896_n.jpg]

[Imagine: 8612c291-31899077_681674655497049_125427...5008_n.jpg]
SURSa : https://www.observatorulph.ro

"Audacia Et Devotio"
04-05-2018 10:15 AM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Pompierul român cu două romane SF publicate. „Sânge pentru sânge“, cartea în care „prind viaţă personaje diabolice“

[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:Un pompier sucevean are un hobby mai rar întâlnit printre militari: scrie romane SF şi are deja două cărţi publicate la activ. Marius Ungureanu este subofiţer la Detaşamentul de Pompieri Câmpulung Moldovenesc

Meseria de pompier este una plină de încercări şi de situaţii limită. După fiecare tură de serviciu, majoritatea pompierilor militari îşi „încarcă” bateriile în sânul familiei. Mulţi dintre ei au unele preocupări care-i deconectează de momentele de tensiune şi de concertare din timpul intervenţiilor. Unii cântă, alţii pictează, iar o parte dintre pompieri aleg să se relaxeze la pescuit.

Plutonierul major Marius Teodor Ungureanu (34 de ani) este subofiţer operativ principal în cadrul Detaşamentului de Pompieri Câmpulung Moldovenesc. La sfârşitul programului de muncă, acesta îşi găseşte liniştea scriind. El a visat dintotdeauna să scrie un roman şi, după ani de muncă şi ceasuri bune petrecute în faţa foilor albe, în căutarea inspiraţiei, a reuşit să publice primul său roman, în 2017.

„Este un roman din genul «Fantasy», care îl duce pe cititor în diferite colţuri ale imaginaţiei. O dragoste imposibilă, dar totuşi dorită de cei care aleg să ducă acest război. Aici prind viaţă personaje diabolice şi înfiorătoare, într-o poveste plină de suspans, care îl va determina pe cititor să savureze cartea până la ultima pagină”, spune pompierul Marius Ungureanu despre romanul său de debut „Înger şi demon. Începuturi”.

Recent, acesta a mai publicat romanul „Sânge pentru sânge”, în care vorbeşte despre viaţa unui tânăr doctor, care este dată peste cap când constată că nu este cine credea că este, că în jurul său s-a ţesut o adevărată conspiraţie şi că toata lumea vrea sa profite de puterile şi de sângele său.

Marius Teodor Ungureanu este un om simplu, ce provine din inima Bucovinei, din satul Prisaca Dornei, comuna Vama. El şi-a început studiile la Şcoala Generală cu clasele I – VIII din comuna Vama, după care a urmat cursurile liceale la Grupul Şcolar nr.1 din Câmpulung Moldovenesc. La sfârşitul liceului, Marius Ungureanu a mers în armată, unde a efectuat stagiul militar.

La vârsta de 22 de ani, după un an de zile în care şi-a căutat de muncă în diferite zone din judeţul Suceava, a aflat că se fac angajări la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava, astfel că a dat examenele, a fost admis şi din 2006 a început cariera sa de pompier.

„Nu pot descrie sentimentul pe care îl ai atunci când salvezi pe cineva dintr-o misiune şi auzi doar un simplu «Mulţumesc!»”

„La vârsta de 22 de ani, cred că toţi tinerii visează la o carieră militară. Eu unul aşa mă vedeam pe viitor, să fiu în armată şi am reuşit. După ce am efectuat stagiul militar, am aflat că se fac angajări la Pompieri şi după ce am dat examenele, în anul 2006, mi-am început cariera”, a povestit Marius Ungureanu.

Acesta vede meseria de pompier ca un dar de la Dumnezeu, deoarece pompierii se luptă cu moartea şi de cele mai multe ori reuşesc să o învingă. Plutonierul major Ungureanu le recomandă tinerilor să urmeze această carieră, deoarece meseria de pompier este unică în lume. El a arătat că dacă ar avea ocazia de a o lua de la capăt, tot meseria de pompier ar alege-o, deoarece pe zi ce trece satisfacţia sufletească creşte tot mai mult.

Activitatea lui Marius Ungureanu în cadrul Detaşamentului de Pompieri Câmpulung Moldovenesc al ISU Suceava constă în intervenţii la incendii, accidente rutiere, inundaţii şi alte situaţii de urgenţă. Deşi a văzut foarte multe lucruri neplăcute în cariera sa de pompier, acesta nu s-a gândit să renunţe niciodată la meseria de pompier, fiind foarte mândru că poate face parte din această „familie”.

„Pentru noi, fiecare intervenţie este deosebită şi diferă una de alta, de aceea trebuie să fii pregătit în fiecare secundă. Am avut multe intervenţii, dintre care, la un accident de maşină, după ce am scos o tânără dintre fiarele maşinii, în jurul orei 03.00 dimineaţa, o ţineam în braţe, iar aceasta m-a prins de mână şi mi-a zis cu ochii în lacrimi de durere <>. Au mai fost şi multe alte situaţii de acest gen pentru care, noi ca salvatori şi ca oameni, trebuie să fim tari. Nu pot descrie sentimentul pe care îl ai atunci când salvezi pe cineva dintr-o misiune şi auzi doar un simplu <>. Pentru mine şi cred că pentru toţi colegii înseamnă enorm”, susţine Marius Ungureanu.

Pompierul sucevean a explicat că un tânăr care doreşte să devină pompier trebuie să iubească oamenii, să aibă curaj şi devotament, deoarece toate acestea să formeze un întreg, iar dacă reuşeşte să contopească aceste lucruri, singur va deveni un pompier adevărat. Plutonierul major a arătat că atunci când vede speranţa din ochii celui căruia îi este stinsă casa sau îi este salvată maşina din flăcări simte că ceea ce face nu este de prisos şi nu vrea să renunţe niciodată la meseria de pompier.

„Acele persoane se agaţă de noi, de faptul că în acele momente, lumea lor se prăbuşeşte, iar pompierii sunt întotdeauna acolo pentru a-i readuce la viaţă. Părţile proaste ale meseriei de pompieri sunt atunci când uneori viaţa se scurge prin degetele noastre şi nu putem face nimic, poate doar să vărsăm o lacrimă care să-i însoţească până sus în ceruri”, a mai arătat Marius Ungureanu.

[Imagine: 627x0.jpg]

Atunci când nu intervine pentru a stinge incendii sau salvează oameni dintre fiarele contorsionate ale maşinilor implicate în accidente rutiere, plutonierul major Marius Ungureanu iubeşte să scrie, fără a găsi o legătură strânsă între meseria de pompier şi cea de scriitor.

„Între meseria de pompier şi cea de scriitor nu cred că există vreo legătură, poate doar dragostea pentru ceea ce faci”, a precizat pompierul sucevean.

În urmă cu mai bine de trei ani de zile, la data de 13 ianuarie, exact de ziua sa de naştere, Marius Ungureanu a început să scrie la romanul „Înger şi demon. Începuturi”. Acesta a început pur şi simplu să aşeze cuvinte pe foaie, inspirându-se din viaţa sa şi ale apropiaţilor. Înainte de a scrie acest roman, pompierul sucevean nu mai scrisese, însă acum deja a început să lucreze la unul nou, după ce prima sa carte se vinde destul de bine.

„Pasiunea pentru scris pur şi simplu o simţi. Eu, când încep să scriu, dau o fugă în altă lume, într-o lume unde poţi iubi şi trăi sentimente unice”, susţine scriitorul Marius Ungureanu.

Primul său roman, intitulat „Înger şi demon. Începuturi”, este o combinaţie între real şi ficţiune, cu care a reuşit să-i surprindă, în sensul bun al cuvântului, pe colegii săi, care l-au felicitat şi susţinut. Feedback-ul pozitiv primit de la cititori şi de la apropiaţi l-a făcut pe plutonierul major Marius Ungureanu să începe să lucreze la un alt roman, sperând ca acesta să prindă viaţă până la sfârşitul acestui an.

„Odată ce parcurgi romanul <<Înger şi demon. Începuturi>>, ajungi până în cele mai îndepărtate colţuri ale imaginaţiei. Descriind în câteva cuvinte, romanul înseamnă: dragoste, ură, suspans şi acţiune”, a explicat Marius Ungureanu.

Acesta este pasionat de scriitorii moderni, din zilele noastre, precum Sandra Coroian sau Carmina Harr. El nu a fost inspirat în ale scrisului de cărţile citite ci mai mult de faptul că îi place să creeze.

„Nu am fost inspirat foarte mult de cărţile citite. M-am apucat de scris deoarece iubesc să creez”, a menţionat Marius Ungureanu.

Atunci când nu scrie sau când este la serviciu şi încearcă să salveze vieţi, pompierul sucevean îşi dedică aproape tot timpul liber fetiţei sale în vârstă de şapte ani. Marius Ungureanu este divorţat de peste şapte ani de zile, crescându-şi singur fiica de când aceasta avea doar trei luni de zile, primind un sprijin consistent în acest sens din partea părinţilor săi.
SURSa : http://adevarul.ro

[Imagine: 31711090_10216035790310232_3777944097889714176_o.jpg]

[Imagine: 17264116_599848840208575_8211388452603750154_n.jpg]

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-05-2018 08:18 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-05-2018 08:14 PM
 Thanks given by: altaaf13
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Respect !.....și suntem ...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 03:38 PM
» Mesaje: 169
» Vizualizări: 299943
S.V.S.U. Sacalaz / jud.Ti...
Ultimul mesaj a fost postat de: raoul
Ieri 07:52 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 2524