Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 4.63 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raed Arafat
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3236 thank(s) in 1957 post(s)

RE: Raed Arafat
Ediţie specială „Marius Tucă Show”. Marius Tucă discută cu Raed Arafat despre înregistrarea apărută la patru ani de la tragedia din Colectiv şi despre faptul că şefului DSU i se cere, din nou, demisia.

SURSA : https://www.mediafax.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-12-2019 07:22 AM de HomefireNews.)
20-12-2019 07:22 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
HomefireNews Offline

Marcel Vela l-a certat, ieri dimineață, pe secretarul de stat Raed Arafat. Ministrul de Interne l-a întrebat pe Raed Arafat cum s-ar fi simțit ”dacă fiica pe care o știți, așa cum părinții au suferit, văzând copilul lor în suferință, ar fi pățit ceva?” l-a întrebat Vela pe Arafat, cu referire la cazul fetiței din Vâlcea care nu a putut fi preluată de elicopterul SMURD, care nu poate decola noaptea. ”Nu ar fi fost MAI blamat, pus la zid, scăzut în ochii cetățenilor, ca încredere, ca apreciere, pentru că ne organizăm doar așa, de ochii lumii?” a continuat ministrul.

[Imagine: safe-image.png]

Citat:”PR grozav, paradă la televizor”

Ministrul de Interne acuză că ”din punctul meu de vedere, a fost o dezorganizare evidentă și la Vâlcea o să trimit Corpul de Control, pe ore, pe timp, cine a greșit, care sunt cauzele. N-am nimic cu nimeni, dar pe viitor nu mai doresc să se repete asemenea situații jenante, cu risc major să se piardă o viață”. ”Dacă salvez viața unui român, îmi asum orice risc pentru a lua măsuri coercitive pentru cei care nu și-au îndeplinit sarcinile așa cum prevede legea. Pe viitor, nu se va mai repeta, în mandatul meu, o asemenea situație, în care un copil a suferit. Nu ne jucăm cu viețile oamenilor, nu facem doar paradă la televizor, PR grozav ce bine organizăm noi salvarea oamenilor și era să moară un copil, din neglijență sau proastă organizare” a mai afirmat Marcel Vela.

”Avem nevoie de piloți, domnule ministru” i-a spus Raed Arafat.

”Faceți rost” a replicat Vela.

”Motivul pentru care zboară acum numai cele două centre sunt pentru că au echipe ca să asigure funcționalitatea elicopterului 24 din 24. În celelalte centre, dacă decolează un elicopter noaptea după o anumită oră, înseamnă că, a doua zi, acest elicopter nu intră în serviciu decât după ora 11-12 și pune în risc ca anumite intervenții primare să nu rezolve.” a spus Raed Arafat.

”Cauza inginerească e că nu avem piloți. Ce ați făcut de 20 de ani să faceți rost de piloți? Nu-mi răspundeți că știu” a continuat atacul Marcel Vela. ”Doi: avem elipcoptere, medici, dar n-avem piloți, dar avem români care mor pentru că noi n-avem piloți. Angajați piloți, care e problema?” a continuat Vela. ”Un pilot pe elicopter SMURD, domnule ministru, nu vă supărați, are nevoie să aibă mininum 1.000 de ore de zbor, ca să poată să fie comandant pe aeronavă SMURD, e regulă care există și-n alte părți” a subliniat Raed Arafat, care a precizat că sunt piloți noi, dar care n-au atins nivelul de 1.000 de ore de zbor.
SURSA : https://m.dcnews.ro

Replica doctorului Arafat ...pe facebook :

Citat:Dupa ce au aparut in mass media relatari de la video-conferita de astazi, desfasurata la sediul MAI, si la discutia care a avut loc in cadrul videoconderintei referitor la activitatea de aviatie si la cazul din Govora-Valcea, am fost sunat de mai multe televiziuni ca sa comentez aspectele repsective. Eu nu consider ca a fost o cearta in cadrul videoconferintei ci mai mult o situatie generata din lipsa unor informatii complete care necesita clarificare astfel incat sa se inteleaga bine modul de actiune al aviatiei de urgenta, limitele acesteia, temporare sau permanente, si faptul ca in continuare se fac eforturi supraomenesti ca totul sa functioneze cat mai bine posibil si sa asiguram populatiei toate nevoile in cazul situatiilor de urgenta. Astfel as dori mai jos sa explic cateva aspecte care sa arate ce activitate a fost pana acum si limitarile pe care le avem ca sa asiguram siguranta echipajelor si a pacientilor pe care le asistam:

1. Toate elicopterle SMURD pot executa misiuni noapte si executa misiuni de noapte, daca pilotul comandant este pregatit la nivelul necesar unor astfel de misiuni. Acest lucru insa este diferit de a decola noapte, pe intuneric, de la un loc ne-marcat si ne-autoirzat punand viata echipei si a pacientului in pericol, mai ales in zonele montane. Primul tabel anexat arata zborurile elicopterelor pe fiecare punct aerian SMURD, si cate ore de zbor / misiuni au fost executate de fiecare elicopter. Veti observa ca din aproximativ 6300 ore de zbor eectuate in 2019, 629 de ore de zbor au fost executate noaptea, aproximativ 10%.

2. Nu toate elicopterele SMURD sunt functionale 24/24 ore, avand in vedere ca inca nu avem un numar suficient de piloti care sa acopere nevoile pentru ca elicopterele SMURD sa fie operationale permanent. Problema cu care ne confruntam, ca sa asiguram timpul de odihna legal echipajului de pe un elicopter, este indisponibilizarea elicotperului respectiv pentru o durata mare de timp dupa executarea misiunii de noapte, pentru ca cele care zburau noaptea si nu aveau echipaj de inlocuire, trebuiau sa ramana la sol 8-12 ore dupa terminarea misiunii ce insemna ca a doua zi elicopterul putea fi indisponibil pe lumina zilei cateva ore si sa fie indisponibil pentru cazurile critice. Astfel de mod de lucru insemna si existenta unei lipse de predicitibilitate asupra activitatii elicopterelor si cand ar fi ele disponibile pentru misunile de urgenta.

3. Ca sa rezolvam problema pana la angajarea si pregatirea unui numaer adecvat de piloti, am ales varianta care este adoptata si in alte tari precum Germania si anume am desemnat doua baze aeriene, respectiv Bucuresti si Targu Mures, unde am reusit sa asiguram doua echipaje si o permanenta de 24/24 ore, 7/7 zile ca sa efectuam transferurile de noapte intre judete fara sa afectam activitatea elicopterelor a doua zi si fara sa trebuiasca sa intrerupem activitatea pentru asigurarea timpului de odihna. Astfel, pe plan national, se stie ca dupa o anumita ora, zborurile de transfer se realizeaza de elicopterele din cele doua baze cu conditia ca ele sa se faca intre doua puncte autorizate. Acolo unde nu este aeroport sau paltforma autorizata cum ar fi la Targu Mures sau Oradea, elicopterele nu pot efectua misiuni de noapte la acest moment. Existenta unor platforme autorizate depinde de finantarea lor si gasirea terenurilor potrivite la nivelul autoritatilor locale din fiecare localitate.

4. Paralel cu aceasta decizie, am realizat programe de pregatire destinate pilotilor pentru utilizarea dispozitivelor de vedere noapte (night vision gogles), astfel incat in viitor, cand avem un numar sufient de piloti, sa putem sa asiguram permanenta in mai multe baze si sa putem efectua misiuni si pe terenrui nemarcate / neautorizate. Astfel de misiuni sunt cu un grad de risc marit si este nevoie de o pregatire foarte buna a pilotilor care executa misiuni primare de noapte.Numarul pilotilor pregatiti in acest sens la acest moment este insuficient ca sa asiguram o activitate permanenta de interventii in toate bazele.

5. Tot paralel cu aceasta decizie, suntem pe calea de a definitiva organizarea unui detasament de instructie care sa aiba aceasta menire in cadrul Inspectoratului de Aviatie al MAI astfel incat sa scurtam timpul necesar de pregatire al comandantilor de aeornave avand in vedere ca un comandant de aeronava SMURD are nevoie de o exeprienta de 1000 de ore de zbor inainte de a fi numit comandant si acest luru este din cauza complexitatii misiunilor SMURD comparativ cu alte tipuri de misiuni executate la nivelul Inspectoratului de Aviatie. Pentru infiintarea detasamentului de instruire sumele alocate din fonduri UE au fost suplimentate pentru doua elicoptere usoare si unul greu. In curs de realizare este si achizitia unui simulator complex de zbor pentru elicopterele usoare care va intari capacitatea de pregatire a pilotilor in umratorii ani.

6. Pentru zborurile de noapte, se mai adauga si partea de avion, iar de la repararea avionului donat de domnul Tiriac, acesta a facut parte din flota de interventie care a efectuat mai multe misiuni de zi si de noapte, bineinteles acolo unde exista aeroporturi. In cursul anului 2020 va redeveni operational si avionul Piper cumparat din 2% dupa ce va fi reparat capital unul din motoarele acestuia. Din al-doilea tabel anexat reiese ca de la reintrare in lucru a avionului donat de dl. Tiriac, au fost executate 176 de ore de zbor respectiv 69 de misiuni din care 53 de ore efectuate noapte executand 20 de misiuni.

7. Referitor la angajarea pilotilor, mai multe demersuri au fost derulate de Inspectoratul de Aviatie si nu au fost incununate cu succes. Unele pentru angajare din sursa externa avizate negativ la momentul respectiv din lipsa de fonduri. Alte demersuri nu au reusit pentru ca la posturile scoase la Academia de Aviatie nu s-au prezentat candidati sa acopere toate posturile. Totusi, cu toate dificultatile imtampinate, am rusit sa asiguram o balanta pozitiva intre plecarile si intrarile in ce priveste pilotii si anume intre 2014 si 2019 avem 47 de piloti intrati si 31 iesiti. La acest moment mai sunt si 31 de studenti la Academia de Aviatie destinati strcturii MAI si care se adauga la cifrele de mai sus. Abia in 2017 au fost aprobate in final 10 posturi din sursa externa, piloti deja brevetati, din care 8 au fost ocupate si se regasesc in cele 47 de intrari men tionate mai sus. la cele 31 de iesiri din sistem, unele au fost a unor piloti foarte experimentati, inclusiv a unor piloti instructori, care au iesit pentru a beneficia de conditiile avantajoase, date in ultimii ani prin legislatia de pensipnare a militarilor, afectand astfel activitatile operationale cat si cele de instruire. De mentionat este faptul ca pilotii Inspectoratului General de Aviatie nu deservesc numai aeronavele SMURD, ei asigurand si misiunile de ordine publica si de situatii de urgenta altele decat cele medicale pilotand si alte categorii de elicotpere decat cele medicale ale SMURD.

8. Daca luam ce s-a realizat in aviatia SMURD in ulltimii 20-22 ani, am inceput cu un singur elicopter inchiriat de la Tarnsgaz la Targu Mures in 1999 care deservea toata tara si am ajuns la baze aeriene de salvare cu elicoptere moderne la Mures, Bucuresti, Iasi, Constanta, Galati, Arad, Craiova si Jibou, ultima fiind operationalizata in 2019. Exista si un elicopter utilizat in zona Delta Dunarii petru evacuarea pacientilor din zonele izolate deservit de doi paramedici.

9. Daca luam in considerare ce urmeaza, pe langa pregatirea pilotilor si crearea detasamentului de instructie, urmeaza a fi operationalizate 3 puncte de salvare aeriana in zonele montane pentru care sunt contractate deja 4 elicoptere usoare din fonduri UE care se adauga la cele doua destinate instructiei. Totodata, avem finantarea pentru achizitionarea a 5-6 elicoptere medi-grele de cautare salvare care sa desfasoare misunile complexe de cautare salvare, inclusiv in zona maritima. Ele trebuie sa fie livrate pana cel tarziu sfarsitul anului 2023 iar procedura de liuctiatie este in reluare.

Am considerat normal sa explic aspectele de mai sus ca sa clarific lucrurile cu cifre concrete si descriere concreta a ce s-a facut si ce se face in acest moment. Un sistem complex si eficient se creaza foarte greu si necesita mult timp ca sa se maturizeze, insa acesta poate fi daramat intr-o clipa sau dintr-o greseala chiar si fara rea intentie. Mi-am fi dorit ca ultima postare a mea din acest an sa fie una de urare pentru un an nou fericit si atat, insa am considerat necesara aceasta clarificare in cel mai scurt timp posibil ca sa nu se ajunga la speculatii nefondate.

Sarbatori fericite tuturor si un an nou fericit va doresc.

Dupa ce au aparut in mass media relatari de la video-conferita de astazi, desfasurata la sediul MAI, si la discutia care...

Publicată de Raed Arafat pe Marţi, 31 decembrie 2019

01-01-2020 11:09 AM
HomefireNews Offline

Conform ultimului sondaj Sociopol, Raed Arafat este politicianul în care românii au cea mai mare încredere, 51%. Este urmat de Klaus Iohannis, cu 38%.

[Imagine: raed-arafat-63004800.png]
Raed Arafat / foto AGERPRES

Citat:Conform ultimului sondaj Sociopol, Raed Arafat este politicianul în care românii au cea mai mare încredere, 51%. Este urmat de Klaus Iohannis, cu 38%.

A treia este Gabriela Firea cu 27%, urmată de Ludovic Orban, cu 23%. Dan Barna este pe locul 5, cu 18%, la un procent diferență fiind și Dacian Cioloș cu 17%. Tot 17% au și Rareș Bogdan și Traian Băsescu. Lia Olguța Vasilescu are 15%, Victor Ponta 14%, Viorica Dăncilă 12%, Florin Cîțu 11%, Călin Popescu Tăriceanu 10%, Marcel Ciolacu doar 6%.

[Imagine: sondaj-raed-arafat-69090200.png]

Sondajul s-a referit și la subiectul posibilei demiteri a lui Raed Arafat.

[Imagine: sondaj-demitere-arafat-18376000.png]
[Imagine: sondaj-demitere-arafat-2-57655400.png]
Sondajul a fost realizat în perioada 13 – 18 decembrie 2019
SURSA : https://www.dcnews.ro

Din ce în ce mai probabila demitere a lui Raed Arafat de la conducerea Departamentului pentru Situații de Urgență...

Publicată de Mirel Palada pe Luni, 30 decembrie 2019

[Imagine: 81054692-2947884855251288-6855846133265072128-o.png]
[Imagine: 81869484-2947884485251325-3143927519644745728-o.png]

03-01-2020 05:37 AM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 11833 thank(s) in 5387 post(s)

Raed Arafat: Meseria de pompier este una vocaţională. Copiii pompierilor vor să fie şi ei pompieri. Să interzicem ca ruda cuiva să participe la un concurs de angajare numai pentru faptul că este ruda unei persoane din instituţie?

[Imagine: arafat.jpg]

Citat:Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, spune că meseria de pompier este una vocaţională şi copiii pompierilor doresc de mai multe ori să calce pe urmele părinţilor şi că nu trebuie interzis ca ruda cuiva să participe la un concurs de angajare. Arafat crede că soluţia este ca modul de organizare a concursului să fie corect şi transparent.

Arafat a postat, marţi, pe pagaina sa de Facebook, poziţia sa despre discuţiile referitoare la gradele de rudenie care ar exista între anumiţi angajaţi ai inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă din ţară. El spune că a văzut în ziarul Libertatea că soţia inspectorului general al IGSU lucrează în tot în cadrul ISU, precizând că femeia era angajată acolo înainte de căsătorie.

“Ieri însă am văzut cum la Libertatea se face o mare dezvăluire cum ca inspectorul general al IGSU, general Dan Iamandi, are şi el soţia în rândul angajaţilor instituţiei. Se pune şi semnul întrebării asupra credibilităţii acestuia care este la capul instituţiei care verifică aceste aspecte în ţară. Domnul general Iamandi, un militar cu carieră de 30 de ani, s-a căsătorit cu o angajată a ISU Iaşi în cursul anului 2017. Aceasta era deja angajată de ani de zile în cadrul inspectoratului respectiv, unde dânsul era inspector şef. După căsătorie, domnul general s-a mutat la Bucureşti, ocupând funcţia de inspector general, iar soţia acestuia a rămas la Iaşi în cadrul ISU Iaşi, chiar daca el ar fi avut puterea, şi posibilitatea, să o transfere la sediul IGSU din Bucureşti, ca să fie aproape de el, însă în doi ani de zile acesta nu a făcut acest lucru”, a transmis Arafat.

El se întrebă ce soluţie aveau cei doi ca totul să fie alb din punctul de vedere al unora.

“Oare ce soluţie aveau cei doi ca sa fie totul alb imaculat din punctul de vedere al unora? Să fie dată doamna afară din inspectorat? Să divorţeze? Să plece domnul inspector general din inspectorat? Astfel de situaţii există în toate instituţiile, civile, militare, publice, private... oamenii se cunosc, se împrietenesc, se căsătoresc, unii devin naşi, alţii devin fini, totul în interiorul instituţiei sau al firmei, după ce aceştia au fost deja parte din respectiva instituţie”, a mai spus Arafat.

El se mai întreabă cum pot fi mulţumiţi criticii din media şi cei care comentează fără să cunoască realitatea situaţiei.

“Oare ce soluţii există care să ducă la mulţumirea criticilor din media şi a celor care comentează lucrurile fără să cunoască povestea din spate sau realitatea situaţiei? Să emitem o lege care să interzică relaţiile de prietenie, căsătoriile şi orice altă interacţiune, cu excepţia relaţiilor strict profesionale, între angajaţii unei instituţii şi să punem după aceea pe unii care să urmărească angajaţii, şi să raporteze superiorilor, ca să putem lua măsurile la timp înainte de a se sesiza vreun jurnalist şi să înceapă să atace instituţia şi angajaţii ei? Vă daţi seama cred că astfel de demersuri nu ar fi constituţionale şi nici corecte din oricare punct de vedere şi ar crea o vânătoare de vrăjitoare fără sfârşit. Ce am face atunci cu cei care au relaţii apropiate, dar nu sunt căsătoriţi? Le dăm afară când se află sau cum ne propun oare jurnaliştii de la Libertatea?”, a mai declarat Arafat.

El mai spune că meseria de pompier este una vocaţională şi copiii pompierilor vor la rândul lor să devină pompieri.

“Mai vreau să revin şi la situaţia existenţei unor rude angajate ulterior în instituţie după ce una din rude activă deja în instituţia respectiva. Meseria de pompier este una vocaţională, copiii pompierilor de multe ori vor să fie şi ei pompieri, sau un frate mai mic vrea să urmeze fratele mai mare şi să fie şi el pompier, exact ca în medicină unde copiii medicilor vor să urmeze pe părinţii lor sau cum copiii poliţiştilor vor să urmeze pe părinţii lor...etc. Care ar fi soluţia aici? Să interzicem ca ruda cuiva să participe la un concurs de angajare numai pentru faptul că este ruda unei persoane din instituţie? Mai degrabă ne asigurăm ca modul de desfăşurare al concursului este unul corect şi transparent astfel încât să dăm şansă egală tuturor participanţilor şi astfel încât să ia concursul cel mai bun chiar dacă cel mai bun este ruda cuiva. Postul trebuie ocupat legal şi fără participarea unei rude la procesul de evaluare şi la decizia finală de ocupare a postului”, a explicat şeful DSU.

El mai spune că relaţiile de subordonare trebuie şi ele să fie clare astfel încât să nu existe relaţii directe de subordonare fără să existe un şef interpus între rude, iar acest lucru trebuie să fie bine reglementat pe linie legislativă.

Arafat a declarat că a fost la pompierii din New-York şi a văzut că acolo meseria de pompier s-a transmis în familie, iar ei se mândresc cu acel lucru şi nu-l consideră vulnerabilitate sau ceva negativ.

Arafat mai scrie în postarea de pe Facebook că dacă un superior a facilitat unei rude intrarea în instituţie, într-un mod lipsit de transparenţă şi ilegal, acesta trebuie pedepsit.

“Haideţi să fim realişti şi să nu cădem victime manipulării grosolane care are loc şi să nu judecăm o instituţie luând în considerare argumente false care nu ţin de realitate. Dacă se dovedeşte că un superior a facilitat unei rude intrarea în instituţie, într-un mod lipsit de transparenţă şi ilegal, atunci trebuie luate cele mai dure măsuri împotriva celui care a săvârşit o astfel de faptă. Dacă se consideră că unele persoane sunt favorizate într-un fel pentru că sunt rude cu un superior, acest lucru poate fi adus la cunoştinţa superiorilor şi să fie verificat în vederea luării măsurilor care sunt necesare, însă dacă o persoană obţine ce obţine pe merite şi corect, nu putem să ne folosim de argumentul că ar fi ruda cuiva ca să o blocăm”, a transmis Arafat.

El crede că este momentul ca instituţiile de care depinde viaţa noastră să fie apărate, acestea fiind supuse unor atacuri frecvente.

“Am ţinut să-mi exprim punctul de vedere personal asupra acestui aspect, văzând articolele şi comentariile din presă şi online. Nu voi fi de acord cu încălcarea legislaţiei şi cu favorizarea unor persoane pe bază de rudenie sau pe orice altă bază, însă în acelaşi timp voi încuraja orice persoană care vrea să fie parte din această instituţie valoroasă să vină şi să participe la concursurile de ocupare a posturilor în mod legal şi transparent, indiferent că este sau nu ruda cuiva. Este momentul să ne apărăm instituţiile de care depinde viaţa noastră şi care fac tot posibilul să-şi facă datoria într-un mediu extrem de ostil la propriu şi la figurat. Atacurile frecvente împotriva instituţiei, dar şi a angajaţilor şi familiilor acestora, de către mass media şi/sau în mediul online, devin o regulă. Orice atac nefondat împotriva acestor instituţii, sau a angajaţilor acestora, trebuie să primească în cel mai scurt timp răspunsul public pentru a permite opiniei publice să formeze opinia într-un mod corect”, a mai spus Arafat.

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunţat că va trimite Corpul de Control la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Dolj, unde 101 cadre militare angajate ar fi rude între ele.
SURSa : https://www.news.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
14-01-2020 08:38 PM
HomefireNews Offline

Sistemul national de interventie in caz de urgenta intre Ambulanta si SMURD.
Invitat: dr. Raed Arafat
Realizator: Razvan Gae
Publive

Raportul de garda - 24.01.2020

Sistemul national de interventie in caz de urgenta intre Ambulanta si SMURD. Invitat: dr. Raed Arafat
Realizator: Razvan Gae

Publicată de Publive pe Vineri, 24 ianuarie 2020

25-01-2020 07:29 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 11833 thank(s) in 5387 post(s)

Am fost rugat să o postez ....

Scrisoare catre domnul doctor Raed Arafat.
Andrei Serban
https://www.facebook.com/srbn.andrei

Citat:DOMNULE DOCTOR RAED ARAFAT, spuneti ca sunteti atacat si se manipulează masele astfel incat dumneavoastră sa fiti eliminat din joc.
Mai jos aveti o serie de întrebări, va rog sa raspundeti cu subiect si predicat la fiecare intrebare astfel incat nimeni sa nu mai aiba ocazia sa va conteste.

Spuneti ca sunt manipulati pompierii si ca sunt lenesi:

Cand sunt lenesi si manipulați pompierii?

Cand POMPIERII muncesc atata amar de ore si nu primesc libere compensatorii sau plata corectă a orelor suplimentare?

Cand POMPIERII au curajul sa isi ceara DREPTURILE LOR si sunt tarati in comisii disciplinare de catre sefii obedienți care nu contenesc sa va ridice in slavi?

Cand POMPIERII sunt cercetați disciplinar de o comisie militara pentru o părere exprimata in social media IN TIMPUL LOR LIBER?

La inceputurile Smurd-ului erati LIDER, acum sunteti ȘEF.

Încarcati sa fiti din nou Lider si totul va fi asa cum trebuie.

Nu uitati ca funcțiile nu sunt nemuritoare si cand o sa mergeti pe strada este mai importantă o strangere de mâna decat o huiduiala .

Spuneti ca sustineti intregul sistem de urgență.

In fiecare unitate exista cel putin o ambulanta activa si UNA DE REZERVA, dar masinile de intervenție ale pompieri: autospecialele de stingere, autospecialele pentru descarcerare, cand au fost ultima oara reparate? Cate dintre mașinile sus mentionate sunt defecte si sunt adevarate sicrie pe roti?Cand se defectează o ambulanță, este trimisa urgent in service, cand o autospeciala a pompierilor se defectează este ignorata.
DE CE DOMNULE DOCTOR?

DOMNULE DOCTOR,NU MAI UMILIȚI POMPIERII.

Nu uitati ca un LIDER este la conducere atata timp cat echipa il sustine, sa va ferească Dumnezeu(Allah) de echipa care nu mai doreste LIDERUL, atunci nu o sa mai poata fi tinuti in frau nici de amenintari si nici de Comisiile pe care le ordonati de cate ori aveti pofta.

Ar mai fi cateva neclaritati:

De ce la ultima videoconferita nici macar un sef Isu nu a vorbit?
Toti au stat si au ascultat ceea ce spuneați dumneavoastra?

Oare chiar nici unul nu are probleme in judetul sau?

De ce nu ati dat un raspuns notei-raport primite de la seful Isu BIF?(nota in care era scris ca POMPIERII se plang de stres si oboseala si de programul infernal) nota pe care nu numai ca nu ati raspuns la ea ci ati ordonat sa fie rescrisa după dictarea dumneavoastră in asa fel incat sa mascheze un adevar sesizat inclusiv de psihologul Isu BIF atunci cand s a deplasat in subunitati?

De ce ati fost împotriva schimbarii programului pentru ambulanțe la 12 ore asa cum fusese initial?

De ce pe UTIM uri, asistenții au schimburi de 12 ore si paramedicii au schimburi de 24 de ore la ordinul dumneavoastră, fiind obligati sa stea cate 6 luni pe ambulanță fara sa fie schimbati?

De ce nu va asumati si scriptic ordinele pe care le dati (de multe ori in videoconferite)?

De ce spuneti ca sunt puține intervenții pe SMURD, cand sunt subunitati care au si 17 intervenții per tura de 24 h? Cum puteti sa cereti ca omul acela sa reziste in ritmul asta 6 luni pe ambulanta si sa mai fie si performant?Acesti OAMENI au si FAMILIE, cand se intorc acasa ii așteaptă FAMILIA de care nu mai au timp...

Andrei Șerban

Scrisoare catre domnul doctor Raed Arafat.

DOMNULE DOCTOR RAED ARAFAT, spuneti ca sunteti atacat si se manipulează...

Publicată de Andrei Serban pe Luni, 27 ianuarie 2020

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
Ieri 07:44 AM
 Thanks given by: apca2003
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Operațiuni aeromedicale ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:47 PM
» Mesaje: 144
» Vizualizări: 102012
Topic despre bancuri (in ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 03:40 PM
» Mesaje: 339
» Vizualizări: 188443