Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 4.88 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salvatori METROREX
Autor Mesaj
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #1
Salvatori METROREX
Metrorex are o divizie special antrenată să intervină în cazuri de urgență sau de calamitate – 10 echipe a câte cinci oameni care asigură non-stop intervenția.

Cu toate că pentru mulți metroul presupune doar scări rulate, aparate de taxat și plasme multicolore, în realitate, dincolo de aceste aspecte, Metrorex ascunde o serie de servicii de specialitate. Între acestea și două echipe special antrenate, care sunt zi și noapte la datorie, prin rotație și care pot interveni în secunda doi, chiar și prin fum sau flăcări.

B365.ro a stat de vorbă cu membri uneia dintre acestea. Cei cinci salvatori(FOTO), care sunt campați la stația Unirii 1 au o vechime adunată în cadrul servicului de 83 de ani.

Tura lor este de la șapte dimineața până la ora două după-masă. Au două rânduri de echipamente iar fiecare echipă are dulapul propriu, cu „sculele” ei. Ce au la comun, cu celelate echipe, sunt dotările mașinii de intervenție parcată în piața Unirii, la suprafață(FOTO), cu care intervin în cazul în care nu se pot deplasa de la o stație la alta prin tunel.

„Sunt angajați ai metroului instruiți special ca să intervină în caz de nevoie. La incendii, la accidente, la cutremure etc. Primii care intervin sunt ei pentru că sunt cel mai aproape de metrou. Avem două astfel de echipe care lucrează 24 de ore din 24”, a declarat pentru B365.ro, directorul Metrorex Gheorghe Udriște.

Serviciul de Salvatori ai Metrorex este împărțit în două echipe formate din 25 de oameni care se rotesc câte cinci pe tura. “Nu se pune problema de libere de Paști sau de Crăciun sau de vreo sărbătoare legală”, explică pentru B365.ro șeful serviciului pentru Situații de Urgență și Informații Clasificate, Traian Luca. Fiecare echipă are “pe semnătură” câte 25 de stații de metrou, și sunt campate una la stația Unirii 1 și una la stația Basarab. Cu o pregatire riguroasă în cadrul misiunilor de subteran, salvatorii, conduși de șeful de serviciu Ghircoiaș Ioan sunt întotdeauna cu urechea pe telefonul dispeceratului care poate suna în orice clipă(FOTO).

Dispeceratul, „creierul” din spatele operatiunilor

Așadar „eroii de serviciu” nu acționează după bunul plac. Ei sunt coordonați de o altă entitate cu răspundere pe măsură, explică directorul general Gheorghe Udriște: „Noi avem în activitatea de exploatare și un dispecerat central unde avem un director de exploatare pe schimburi. El primește toate informațiile de la dispeceratele de ramură(n.r. – de alimentare electrică, de automatizări, de prevenire și stingere a incendiilor) care la rândul său are obligația de a anunța, la nevoie, instituțiile abilitate”.

Din fericire, nu a fost cazul de așa ceva pana acum. Singurele probleme cu care au de furcă sunt scurtcircuitele care provoacă mici incendii, sinucigașii sau telefoanele și portofelele scăpate între liniile metroului de călătorii neatenți. “Singurele dăți când avem de-a face cu situații apropiate de realitate sunt atunci când avem instruirile periodice la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Securitate Miniera din Petroșani. Acolo simulăm situații reale”, explică Ioniță Marian, lucrător în cadrul serviciului de 15 ani.

Pe lânga pregatirea de a interveni rapid în subteran, salvatorii au și certificate de pompieri dar și pregătire de paramedici, toate trecute și parafate într-un certificat de salvator(FOTO).

“Mulți au impresia ca în caz de nevoie intră(n.r.- în tunel) ISU sau alte echipaje. Total fals. Noi știm toate cotloanele. Fără noi nu intră nimeni”, adaugă șeful de serviciu Ghirgoiaș Ioan.

Salvatorii – “produsul” Metrorex-ului

Nimeni dintre aceștia nu vine “de-afară”. Toți au fost recrutați, la vremea respectivă, din interiorul companiei. Au lucrat la diferite secții, inclusiv economică, însă n-au ezitat să se înscrie atunci când au fost scose la concurs posturile. ”Nu suport statul pe scaun și monotonia”, explică Stoian Mihai, cu o vechime de 13 ani, de ce a dat cifrele și munca de birou pe serviciul de salvatori ai Metrorex.

De altfel nici nu prea au timp de stat pe scaun, la propriu. Potrivit protocoalelor, odată la câteva zile, cele două echipe trebuie sa ia la picior, prin rotație, galeriile de metrou. În total 67 de kilometri de cale dublă, desfășurați pe patru magistrale cu ale lor 49 de stații.


http://b365.realitatea.net/news/metrorex...cine-sunt/

Am vazut intr-una din fotografii si un Holmatro...

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-11-2017 07:28 PM de Covalciuc Bogdan.)
22-04-2011 10:35 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Pompier tălpaș , Karin , Covalciuc Bogdan , als18 , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
ion Offline
Membru activ
***

Mesaje: 77
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 397
Given 48 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #2
RE: Salvatori metrou
Aparatele de respirat sunt din anii '80 ?!?
22-04-2011 11:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
jakeson13 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 7
Alăturat: Dec 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #3
RE: Salvatori metrou
Uite ca sa iti spun sincer habar nu aveam ca exista o altfel de echipa. M-am bucurat sa citesc ce ai scris !

Ramino Gratis
10-01-2012 12:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
NikSim Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Mar 2012
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #4
RE: Salvatori metrou
Intre timp am ramas cu aparatele ARIAC (aparatele MEDI fiind casate)
27-03-2012 08:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #5
RE: Salvatori metrou
Zece echipe a câte cinci oameni, toţi cu pregătire de salvatori minieri făcută chiar la Petroşani, lucrează în subteranul Capitalei. Îşi fac datoria în ture la două dintre staţiile de metrou. Unii stau la Piaţa Unirii, iar ceilalţi la Basarab

[Imagine: 4.jpg]

Citat:In spatele a tot ceea ce văd călătorii care circulă cu metroul, se află sute de oameni care fac ca totul să meargă bine în subteran. Pe lângă angajaţii care lucrează pe tunel noapte de noapte, în încăperile de dincolo de peroane şi pasaje îşi aşteaptă pregătiţi alarma şi pompierii Metrorex-ului. Nu merg în misiune făcându-se văzuţi, însă îşi fac cu demnitate meseria în care niciodată nu au dat greş.
De 11 ani salvator în subteran
Echipa de Pompieri Salvatori de la Piaţa Unirii funcţionează încă din ‘92, iar cel mai vechi în meserie este Gheorghe Constantin, el fiind şi şeful de tură al echipei formate din încă patru persoane. Împreună cu Mihai Ciucă, Florin Mihai, Iulian Oprea şi Angelin Alexandru, bărbatul are grijă de cei peste 600.000 de călători care circulă zilnic cu metroul.
Întotdeauna aşteaptă alarma pregătiţi pentru o nouă misiune: sting incendii, încearcă să-i salveze pe cei care aleg să se arunce în faţa metroului sau recuperează ceea ce călătorii neatenţi pierd pe şinele trenului.
După 11 ani petrecuţi în subteran, Gheorghe Constantin a asiatat la multe. El povesteşte cum a intervenit la un incendiu puternic ce a izbucnit în zona Ciurel, în primul lui an de muncă. „Incendiul a izbucnit într-o după-amiază. A fost destul de puternic, se aprinsese un sfert de vagon, iar oamenii erau foarte speriaţi. În astfel de momente ai datoria să stingi incendiul, dar să ajuţi şi oamenii speriaţi“, povesteşte salvatorul. Toate echipele sunt mândre însă, că la niciun incendiu petrecut în subteran nu au existat victime umane.
„Am scos de pe şine chiar şi o lentilă de contact“
Dincolo de momentele de groază la care asiată echipele de salvatori ai Metrorex-ului, precum cadavrele celor decedaţi pe care trebuie să le scoată şi imaginile de groază care li se întipăresc în memorie, există şi momente haioase. Uneori, sunt chemaţi să scoată tot felul de nimicuri. „Mai demult, o doamnă îşi pierduse lentila de contact şi a spus că nu pleacă de acolo până nu i-o găsim pentru că au costat-o mulţi bani“, spune Gheorghe Constantin.
A plecat cu lanterna în mână şi cu gândul că nu o va găsi în veci. „Când colo, am coborât pe şine, am pus lanterna în jos şi am luminat chiar pe lentilă“, spune bărbatul.
„Am mai scos o placă dentară, un pămătuf, o hârtie de 50 de lei pe care am căutat-o o grămadă prin tunel, iar portofelele, actele sau telefoanele sunt cele mai frecvente lucruri pe care le scoatem“, adaugă un alt pompier salvator, râzând. Pentru a-şi face munca mai uşor, au în dotare şi două autospeciale. „Avem tot ce ne trebuie, trusă de descarcerare, extinctoare, furtune, lanterne, absolut tot“, mai spune Gheorghe. Şi pentru a nu-şi pierde antrenamentul, cei 50 de salvatori sunt testaţi anual şi fac cursuri periodic.
SURSA : http://www.click.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
31-03-2012 07:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Pompier tălpaș , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
cristi_1993 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 15
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 4 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #6
RE: Salvatori metrou
tot respectul pentru acest oameni, riscandu-si viata pentru niste oameni straini...

Jocuri 3d
08-05-2012 06:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
leon Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Apr 2014
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #7
RE: Salvatori metrou
Da, dar si-a pus cineva problema cum se poate intra in acasta echipa? daca apar locuri la vedere? sau sunt favorizati cei cu studii elementare ,progenituri ale angajatilor? de ce nu apar public aceste posturi, statul finanatand acest sistem comunitar de transport, din banii tuturor contribuabililor. De ce se tine secret acest lucru?Sa nu fim rautaciosi dar in derulare sunt contracte si cu SPSU.Daca cineva imi poate aduce contra argumente il rog sa o faca!
23-04-2014 02:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Nicolae Teodor Constantinescu Offline
Membru junior
**

Mesaje: 21
Alăturat: Jul 2014
Locatie:
Thanks: 10
Given 34 thank(s) in 19 post(s)

Mesaj: #8
RE: Salvatori metrou
"O femeie de 55 de ani a căzut, luni dimineața pe șinele de metrou în stația Politehnică. Femeia a fost lovită de trenul care ajungea în stație, dar din fericire accidentul a fost destul de ușor și victima a scăpat cu răni ușoare. Traficul a fost blocat câteva minute
Traficul metroului pe magistrala 3 a fost întrerupt și apoi s-a circulat cu dificultate după ce unei femei de 55 de ani i s-a făcut rău și a căzut pe lina de metrou. Angajaţii Metrorex au intervenit cu rapiditate, au scos-o pe femeie, iar apoi un echipaj SMURD i-a oferit primul ajutor. Din fericire, femeia nu a fost grav rănită și este în afara oricărui pericol"
http://www.ziuanews.ro/ 02 / 03 / 2015

http://www.romaniatv.net/tentativa-de-si...comentarii

"Un bărbat a încercat, sâmbătă dimineaţă, să îşi ia viaţa aruncându-se în faţa metroului. Tragedia s-a petrecut în staţia de metrou Crângaşi din Capitală. Victima a fost scoasă de sub garnitura de tren şi transportată la Spitalul Universitar din Bucureşti, unde a murit din cauza multiplelor traumatisme suferite."
26 ulie 2014
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-03-2015 08:48 PM de Nicolae Teodor Constantinescu.)
03-03-2015 08:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Nicolae Teodor Constantinescu Offline
Membru junior
**

Mesaje: 21
Alăturat: Jul 2014
Locatie:
Thanks: 10
Given 34 thank(s) in 19 post(s)

Mesaj: #9
RE: Salvatori metrou
18 Ianuarie 2015
"Peste 30 de pompieri au acționat pentru evacuarea în siguranță a călătorilor aflați în garnitura de metrou la nivelul peronului și îndrumarea acestora spre căile de evacuare exterioare. Echipajele mixte de salvatori ai I.S.U. București-Ilfov și ai companiei Metrorex au pătruns în galeria subterană pentru identificarea locului de izbucnire a incendiului și stingerea acestuia.
Focarul a fost identificat la aproximativ 400 de metri față de peron, pe sensul către stația Piața Unirii. Incendiul s-a manifestat la izolatorii electrici de la nivelul șinei, pe o distanță de 200 metri liniari și a fost lichidat utilizând stingătoarele.
Ca măsură suplimentară de siguranță pentru cetățeni, comandantul intervenției a solicitat ca garniturile de metrou de pe celălalt sens de deplasare să nu mai oprească în această stație, până la evacuarea fumului și încheierea intervenției."

http://agendapompierului.ro/articole/Int...tului.html
03-03-2015 09:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #10
RE: Salvatori metrou
Salvarea care vine fără girofar

Citat:u-i vede nimeni la televizor, dar sunt cei care încearcă să salveze vieţile celor care aleg să moară pe şine. Sting incendii, culeg şi recuperează ce pierd oamenii de pe peron.

Au pregătire de pompieri, de salvatori de mină, instruire de "prim ajutor", sunt pregătiţi să intervină 24 din 24, în caz de cutremure sau calamităţi - pentru acţiuni de tip "search and rescue" ( n.r. - căutare şi salvare) -, se deplasează, la suprafaţă, cu autospeciale ca acelea ale SMURD şi, cu toate astea, nu-i vezi la ştiri. Se pricep la descarcerări, salvează vieţi, recuperează bunuri, cară cadavre - sau rămăşiţele celor decedaţi, după caz -, dar nu sunt niciodată în faţa camerelor de luat vederi.

N-au elicopter, nici girofar, dar sunt o "unitate" de elită. Sunt electricieni, lăcătuşi-mecanici, pompieri sau te miri ce orice altceva. Simpli meseriaşi. Nici unul n-a dat vreun interviu. În total sunt 50, două echipe, împărţite în trei ture. Una pe zona de nord, cealaltă pe sud.

Au grijă de cei 650.000 de călători, din cele 48 de staţii, care circulă pe 60 de kilometri de şină dublă. Sunt "Salvatorii" de la metrou.

Salvatorii fără medic şi girofar

"Nu suntem nici cal, nici măgar!", exclamă cu năduf Traian Luca, şef de serviciu la Secţia de Urgenţe şi Informaţii Clasificate a Metrorex.

"Avem două autospeciale, dotate cu tot ce trebuie, trusă de descarcerare, de prim ajutor, extinctoare, furtune, costume calorice, lanterne, etc., da’ nu cu girofar. Medicii sunt de la Salvare. Dacă se întâmplă ceva şi se blochează un tunel, băieţii merg pe la suprafaţă! O maşină e la intersecţia lu’ Dimitrie Cantemir cu Splaiul Independenţei - la staţia Unirii 1 - şi alta la colţu’ lu’ Titulescu cu Calea Griviţei - la Basarab 2 !". Îi sare în ajutor şoferul maşinii de la Unirii 1, Mihai Stoian: "Mergeam la intervenţie şi m-a luat radarul! Cu 60 la oră! Mi-a venit amenda la întreprindere!".

"I-am găsit corpul între şine, capul alături şi o mână mai încolo"

"Cred că de s-ar vedea sinucigaşii după ce trece metroul peste ei, nu le-ar mai veni ideea să-şi pună capăt zilelor aşa...", decretează Ion Purcaru, şeful de tură al "Salvatorilor" de la Unirii 1. Traian Luca îl completează: "Imaginile sunt înfricoşătoare! S-a dat hotărâre să nu mai fie difuzate!".

Ion Ghircoiaş, şeful lor pe timp de zi, este din ’93 la Salvare: "Să scoţi capu’ de colo şi mâna de dincolo, nu e distractiv! Practic, te marchează!". Mezinul trupei de la Unirii, Bogdan Secară, a făcut armata la pompieri şi a prins drag de meserie. Pozează într-un dur: "La două săptămâni după angajare, acu’ trei ani, la Basarab, o femeie a sărit... Am crezut că e copil. Era mică. I-am găsit corpul între şine. Credeam c-o să-mi fie frică, da’ nu mi-a fost!", bravează puştiul.

A vrut să se omoare că nu luase la facultate

Mihai Predescu, la fel de tânăr, este norocos: "Am patru ani la Salvare, dar n-am prins morţi pe tura mea, doar incendii...". Şi astea sunt o problemă. "Acu’ trei ani, între Apărătorii Patriei şi Piaţa Sudului au luat foc nişte traverse de lemn, îmbibate cu ulei. Necazul era că le stingeam şi, după ce trecea trenul, de la curentul de aer se aprindeau din nou! O oră jumate ne-am chinuit. Nici n-am oprit trenurile! Era curent de 750 de volţi, da’ ne-am făcut treaba", se laudă şeful Ion Ghircoiaş.

Au fost cazuri, fericite, când amărâtul caruia i se urâse cu viaţa a avut zile. "O grefieră s-a aruncat, a trecut trenul peste ea şi a scăpat cu câteva zgârieturi. A vrut să se omoare că nu luase la facultate. E o şansă la un miliard, ba la un triliard!", îşi face cruce Ion Purcaru, în timp ce probează o cască de pompieri cum vezi la televizor.

Zece sinucigaşi în cinci ani

"Nu i-am contabilizat, nu-mi place!", se justifică nea Purcaru când e întrebat câţi sinucigaşi a văzut. Statistica este crudă. O are Ion Ghircoiaş: zece inşi în cinci ani. Recordul a fost în 2009, cu patru bucăţi. În 2010, un tânăr de 25 de ani şi-a curmat zilele sub roţile metroului şi o femeie a fost luată de salvare după o tentativă nereuşită.

"Emotivul" trupei este Mihai Stoian, un zdrahon roşu în obraji, cu cercel în ureche. Are la activ patru sinucigaşi: "Nu-i ţinem minte, că ne face rău". Îşi aminteşte de prima experienţă macabră: "Tremuram! Era la Izvor, un bărbat. Nu-i găseam piciorul... Se agăţase sub tren. Ţin minte că avea pantoful plin de vasilină!", tremură bărbatul de 36 de ani.

"Mai tare m-am emoţionat tot la Izvor, în 2009. I-a tăiat picioarele lu’ unu! L-am dus cu targa. M-a mirat că nu sângera. Cred că de la şoc. Mormăia, da’ nu se înţelegea nimic".

"Ce-ai mai scos, tată, dintre şine?"

"Mă întreabă fetiţa, când vin acasă: «Ia zi tată, ce-ai mai scos din şine?». Mă aude când îi povestesc lu’ maică-sa...", râde Ion Purcărea. Se felicită că n-a avut nevoie de trusa de descarcerare: "Ne-a ferit Dumnezeu să ne folosim cunoştinţele! Ştim staţiile de metrou pe dinafară. Facem ture de inspecţie de mai multe ori pe tură. Mai bine prevenim decât să se întâmple ceva!", povesteşte bărbatul în timp ce le aruncă grăunţe peştilor din acvariul de un metru cub de apă, proprietate a "Salvatorilor" de la Unirii 1. Au acolo zece peşti. Veteranul este un biban auriu.

SALARIU: 15 MILIOANE DE LEI VECHI

La fel ca minerii-salvatori

Cei 50 de salvatori de la metrou sunt instruiţi, la fel ca minerii-salvatori, la "Institutul Naţional de Cercetare, Dezvoltare, Securitate Minieră şi Protecţie Anti-Explozivă" Petroşani.

Fac cursuri de câte o săptămână, periodic. Sunt testaţi fizic şi psihic anual. Au meserii din cele mai diferite, dar toate în legătură cu munca în subterean. La urma urmei, nu ştii ce ai nevoie la necaz, de electricieni, lăcătuşi sau mecanici.... dau teste fizice de câte ori sunt solicitaţi. Ca în armată, cu masca de oxigen pe figură, în echipament complet.

Nea Ion Purcaru râde: "Pe banda rulantă. Uneori şi-în sens invers. Merge şi aşa!". Câştigă, în mână, cam 15 milioane de lei vechi.

SPECIALIŞTI ÎN RECUPERAT VERIGHETE

Ce mai pierde românul la metrou

În afară de mici incendii, sinucigaşi şi alte mărunţişuri, salvatorii de la metrou au şi alte preocupări. Să recupereze ce mai scapă călătorii între şine. Pe băieţi îi umflă râsul: "Ne cheamă pentru tot felul de prostii, de la acte, buletine până la telefoane, lentile de contact, papuci, pantofi, sacouri, carduri de memorie, portmonee, ghiozdane, până şi role!", turuie pe cinci voci echipa de la Unirii.

Traian Luca îşi aduce aminte de o tipă care îşi scăpase verigheta: "Era mai demult, când îi chemam noaptea, după doişpe când se tăia curentul. Îi puneam să caute şi ei. Aia, că n-avea încredere că cine o găseşte, i-o dă înapoi, ne-a arătat într-o parte şi ea căuta în alta. A găsit-o singură!".
SURSa ; http://www.evz.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-03-2015 07:20 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Nicolae Teodor Constantinescu , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283258
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029857
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25530
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5365
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318024

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro