Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salvatorii de lângă noi - Eroii care ne dau lecţii
Autor Mesaj
chrisfire02 Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 371
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 250
Given 152 thank(s) in 38 post(s)

Mesaj: #1
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
Asta om curajos!Nu stiu cati ar mai fi avut curajul sa faca asa ceva.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-08-2011 02:41 PM de Covalciuc Bogdan.)
13-03-2011 01:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #2
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
Impresionant ,de apreciat stapanirea de sine si modul cum a gandit in acele momente critice situatia .A realizat ca pericolul poate fi mult mai mare daca exploda in statia peco autocisterna .Felicitari !
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-08-2011 02:41 PM de Covalciuc Bogdan.)
13-03-2011 05:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #3
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
Tare si curajos tipul ! Bravo !aplause

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-08-2011 02:43 PM de Covalciuc Bogdan.)
15-03-2011 12:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #4
RE:Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
"SuperManu", românul cu care ne mândrim la Londra. El a salvat-o pe poloneza care a sărit din clădirea în flăcări !

Citat:Românul Adrian Manu a salvat o femeie nevoită să sară de la etaj, dintr-o clădire incendiată de huligani, la Londra. Nu se consideră erou. Imaginea, care a devenit un simbol al violenţelor din Anglia, are propria poveste.„Adevărul“ a stat de vorbă cu fotografa care a surprins momentul.
Adrian Manu (38 de ani) a reuşit să treacă de cordonul de poliţie, chiar înainte ca o tânără de origine poloneză să sară dintr-o clădire în flăcări. Multe ziare britanice au publicat poza şocantă şi povestea polonezei. Salvatorul ei spune că nu aşteaptă mulţumiri de la nimeni.„Nu sunt un erou. Eram pur şi simplu acolo", a povestit românul pentru „Adevărul". „Nu o cunoşteam pe femeie. Locuim în zona Craydon (din Londra) amândoi, dar până atunci nu o mai văzusem", povesteşte Adrian, pentru „Adevărul". „Când am observat că blocul din vecini este în flăcări, m-am dus împreună cu un prieten, tot român, să dăm o mână de ajutor. Nu doar noi. Tot cartierul se strânsese. Şi o găleată de apă dacă aruncam fiecare, tot era bine", spune bărbatul.
Supărat pe poliţişti
Poliţiştii care se aflau la faţa locului au format un cordon în faţa intrării clădirii în flăcări şi nu au lăsat pe nimeni să intervină până la sosirea pompierilor. „Cineva din mulţime a strigat că o perdea de la etaj se mişcă. Atunci le-am spus poliţiştilor că este cineva în clădire şi am şi vrut să intrăm. Dar au început poliţiştii să strige la noi, să ne vorbească urât", povesteşte Adrian, supărat pe poliţiştii britanici, care nu au vrut să intervină. „M-am certat cu ei. I-am zis unuia să-şi dea uniforma de poliţist jos, să se ducă să plimbe câini prin parc, să spele maşini, dar nu să fie poliţist", a mai adăugat vâlceanul. Adrian a reuşit să treacă de cordonul de poliţie, moment în care femeia disperată se pregătea să sară pe fereastră. „Erau acolo pe jos saltele, cârpe şi nişte perne, aruncate de locatari. Le-am pus unele peste altele. Femeia a sărit şi eu am prins-o în braţe. Atât", spune românul cu modestie.
Femeia, o poloneză de 32 de ani, n-a scos câteva clipe niciun cuvânt. „Plângea , era foarte speriată. Sărise aşa, în pijama, cum a prins-o incendiul", spune Adrian, care nu aşteaptă mulţumiri de la nimeni pentru fapta sa. S-a mirat că poliţia nu a făcut nimic după ce femeia a fost salvată, că nimeni nu a chemat nicio salvare, să vadă dacă e bine. „A venit un prieten şi a luat-o aşa, în pijama cum era. Mie mi-a spus un poliţist că, dacă nu tac, mă arestează", povesteşte bărbatul. Românul-erou, Adrian Manu a rămas pe străzi până la ora 4.00 dimineaţa de frica huliganilor care au devastate cartiere întregi din Londra. „Mi-era frică că vine vreunul şi îmi dă foc în somn", spune el.
Este extrem de intrigat de violenţele şi actele de vandalism din ultimele zile, petrecute în mai multe oraşe din Regatul Unit. „Ăştia nu sunt infractori, nici măcar găinari. Trebuie să fii nebun, să spargi un magazin doar ca să furi o sticlă de vin de trei lei", povesteşte Adrian. Bărbatul este din Bălceşti (judeţul Vâlcea), „de acolo, de la Mitică Dragomir", cum îi place să spună. Munceşte în construcţii în Marea Britanie de patru ani. „Suntem muncitori, dar aici se uită la noi românii, ca la ultimii oameni. Nu beneficiem de ajutor de şomaj sau de altfel de asistenţă. Şi ăştia (care jefuiesc) au locuinţe de la stat", spune Adrian.
„Credeam că e o ţară civilizată"
Monika Konczyk are şi ea o poveste la fel de plină de emoţie. Poloneza în vârstă de 32 de ani, venise la Londra, la sora ei, abia în martie. Lucra la un magazin în Londra şi nu-şi închipuia că într-o ţară civilizată i se poate întâmpla aşa ceva. Experienţa clădirii în flăcări şi săritul pe geam nu o va uita prea uşor. Nu voia să sară de la etaj pentru că era convinsă că va muri, zdrobită de asphalt, au povestit martorii oculari. „Îi tot spunea surorii ei, că are lucruri în apartament, pe care nu vrea să le lase acolo", au mai relatat martorii. Sora ei a convins-o să sară. Evenimentele au marcat-o. „Monika se duce deja la un doctor. Noi bănuim că suferă o depresie. Este foarte tăcută de atunci şi nu pare deloc în apele ei", a spus sora femeii. Însă povestea imaginii-simbol nu ar fi existat, iar Adrian Manu nu ar mai fi devenit erou, dacă Amy Weston, de la agenţia Wenn, nu ar fi surprins pe cameră momentul.
Ochi de fotograf
Văzuse incendiul de la depărtare şi s-a apropiat. „ Afară erau şase sau şapte oameni care ţipau şi plângeau. (...) Un bărbat în cămaşă albă ţipa că o fată se află la fereastră şi că e gata să sară. A alergat spre ea, însă au apărut poliţistii care l-au tras înapoi şi s-au îndreptat spre ea", a relatat fotografa. Weston a afirmat că, după ce femeia a sărit „oamenii s-au îngrămădit şi nu am putut să văd ce s-a întamplat cu ea. (...) Mulţimea era furioasă, şi oamenii se acuzau unii pe ceilalţi ca au declanşat incendiul", a mai spus Weston.
[Imagine: 1.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-08-2011 02:42 PM de Covalciuc Bogdan.)
12-08-2011 07:42 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #5
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
CAT CURAJ ! EROII CARE NE DAU LECTII.
Citat:Şi-a riscat viaţa pentru a salva copilul unei necunoscute din flăcări!
Femeia care a salvat un bebeluş dintr-o clădire în flăcări, după ce a auzit ţipetele disperate ale mamei copilului, a vorbit despre actul ei eroic.
Pe 1 iulie,a povestit cum Arafat Hassan, în vârstă de doi anişori, a fost salvat de o femeie misterioasă, din flăcările ce au cuprins casă părinţilor săi din Tottenham.

Între timp, s-a află că femeia se numeşte Nazar Melis şi că ea ar fi spus că ar face acelaşi lucru iar dacă ar fi nevoită - chiar dacă asta înseamnă să-şi pună viaţa în pericol.

Prezentatorea radio în vârstă de 32 de ani a mărturisit că nu s-a gândit de două ori înainte să intre în infern, atunci când a auzit că micuţul este prins înăutru.

Nazar se întoarcea de la muncă atunci când a auzit strigătele de ajutor.

«Am oprit maşina şi m-am dus repede la femeia care plângea s-o întreb dacă este cineva în casă. Era extrem de panicată şi spunea «copilul meu, copilul meu»», a zis Melis.

Ea a povestit că a intrat în imobil şi că l-a văzut pe tatăl copilului coborând pe scări. Hassan a încercat cum a putut mai bine să-şi scoată fiul din flăcări, dar a devenit epuizat după ce a scos şi alţi oameni din casă şi nu a mai putut trece de zidul format din foc.

Nazar a trecut prin flăcări şi fum şi a scos repede copilul din casă, în siguranţă.
Paramedicii au ajuns la locul incidentului şi l-au dus repede pe copil la spital. Arafat are arsuri pe 80% din corp şi momentan se luptă să rămână în viaţă.

20 de pompieri au stins focul care a distrus complet casa de două etaje.

Întrebată de ce şi-a riscat viaţa, Melis a spus: «La finalul zilei, sunt mama a doi copii - acela ar fi putut fi copilul meu, de asta nu m-am gândit de două ori înainte să intru în casă.

Cred că am fost speriată timp de o secundă sau două, dar ştiam că Dumnezeu mă va ajuta. După această întâmplare, mama mea mi-a spus că am fost tâmpită şi că trebuia să mă gândesc la bine copiilor mei, dar să fiu sinceră, dacă mă întrebaţi dacă aş mai face acelaşi lucru iar, cu siguranţă aş spune da. Poate cineva mă va ajuta şi pe mine într-o bună zi, în acelaşi mod».
sursa:www. dailymail.co.uk
mesaj mutat din" EROII CARE NE DAU LECTII"

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
12-08-2011 05:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #6
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
Înregistrare video dramatică cu un poliţist britanic care salvează trei femei blocate într-o maşină în flăcări
8 September 2011
Citat:Un poliţist britanic a salvat trei femei blocate într-o maşină în flăcări. Vehiculul era urmărit de o patrulă când a ieşit de pe şosea, s-a rostogolit şi a luat foc.
Ofiţerul nu a stat pe gânduri şi a scos femeile, pe rând afară, înainte ca maşină să fie distrusă, informează BBC
Doi bărbaţi au ieşit în fugă afară, şi au fost imediat arestaţi. Unul dintre poliţiti s-a aporpiat apoi de autoturismul în flăcări şi a găsit trei femei blocate înăuntru. Două dintre ele erau abia la vârsta adolescenţei. Poliţistul le-a scos pe rând afară, înainte ca maşină să fie distrusă.
Întregul episod a fost filmat de de un elicopter al poliţiei. Iar ofiţerul-erou a primit o decoraţie pentru fapta sa.

Vezi VIDEO AICI www.bbc.co.uk

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-09-2011 02:18 PM de Covalciuc Bogdan.)
09-09-2011 02:17 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #7
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii




Motociclist care in urma unui accident a alunecat sub masina fiind prins sub aceasta, un grup de trecători au ridicat maşina salvandu-l.

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
13-09-2011 11:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Nimeni , Valentin P , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #8
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
Super initiativa si mobilizare din partea populatiei ,bravo lor felicitari aplause si sper sa fi scapat cu viata victima !
14-09-2011 11:13 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #9
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
O femeie şi-a aruncat copiii de la etaj pentru a-i salva dintr-un incendiu.
28.10. 2011
[Imagine: article-2054472-0E90471700000578-466_468x286.jpg]
Citat:O femeie din Georgia, în vârstă de 23 de ani, a încercat să-şi salveze copiii, aruncându-i de la etaj, în braţele unui străin. Disperată că avea apartamentul în flăcări ca urmare a unui incendiu izbucnit în bucătărie, tânăra a dat drumul celor doi copii de la etaj, asigurându-se că aceştia sunt prinşi de un străin care venise cu o haină de blană.
Scena care i-a îngrozit pe privitori a fost filmată de un martor cu telefonul mobil. Ashley Brown, mamă singură, s-a văzut obligată să-şi salveze cei doi copii, indifernt de circumstanţe. Din acest motiv, femeia a fost sfătuită de un bărbat, care a venit cu o haină de blană, să dea drumul copiilor de la geam, aceasta fiind asigurată că vor fi prinşi.
James, bebeluşul de doar şase luni, a fost eliberat primul, iar Jayda, fetiţa de trei ani, a fost legată cu o frânghie, astfel încât să-i uşureze căderea. "Te rog, prinde-mi copilul", a strigat mama cu disperare către străinul care venise în ajutor. Femeia susţine că acesta a fost cel mai dificil moment din viaţa ei.
Ashley Brown a ajutat-o şi pe soacra ei, Denise Watson, până când autorităţile au ajuns la scena incendiului şi astfel a fost salvată. Potrivit unui ofiţer de poliţie, Miguel Anchundia, alte două femei au fost salvate dintr-un apartament de la etajul trei. Patru persoane au fost transportate la spital, în condiţii stabile.
SURSA : http://www.gandul.info

SURSA :http://www.dailymail.co.uk

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-10-2011 01:33 PM de Covalciuc Bogdan.)
29-10-2011 01:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Pompier tălpaș , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
danciumada Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Nov 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #10
RE: Salvatorii de langa noi - Eroii care ne dau lectii
acestia-s oamenii care merita tot ce este mai bun in lume...eroii
27-11-2011 04:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029849
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25519
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5351
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9443
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318013
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145389
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108173

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro