Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sondaj de opinie
Autor Mesaj
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #11
RE: Sondaj de opinie
Bogdan, tot ortodox sunt, nu mi-am ales alta religie, desi stiu sigur una care la baza este la fel, dar mijloacele prin care invata pe cei care cred in aceasta nu sunt asa de distructive. Eu cand ma duc la Biserica nu ma duc pentru preotii din ea, nu ma duc pentru ca asa trebuie ci ma duc pentru ca vreau eu. Biserica ortodoxa romana, a cazut mult in ochii mei, prin faptele celor care sunt pusi sa o conduca.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

29-03-2012 09:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #12
RE: Sondaj de opinie
(29-03-2012 09:12 PM)Coffeeman Scris:  Bogdan, tot ortodox sunt, nu mi-am ales alta religie, desi stiu sigur una care la baza este la fel, dar mijloacele prin care invata pe cei care cred in aceasta nu sunt asa de distructive. Eu cand ma duc la Biserica nu ma duc pentru preotii din ea, nu ma duc pentru ca asa trebuie ci ma duc pentru ca vreau eu. Biserica ortodoxa romana, a cazut mult in ochii mei, prin faptele celor care sunt pusi sa o conduca.
Păi asta am spus ...Biserica nu sunt preoţii ...iar preoţii sunt oameni ...unii sunt răi si alţii sunt buni ....în sondaj este biserica ...nu preotii .

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
29-03-2012 09:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #13
RE: Sondaj de opinie
Dar sa fim putin seriosi si in legatura cu realitatea, poate si putin mandri dar Biserica nu salveaza vieti si nici nu sting incendiiSmile. Deci Go POMPERII!Smile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

29-03-2012 09:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 743
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #14
RE: Sondaj de opinie
Domnilor, hai sa fim seriosi. Aici era vorba de INCREDERE.
Nu poti pune pe acelsi plan pompierii cu biserica.
In sondaje se explica destul de clar: ROMANII AU INCREDERE IN BISERICA(nu confundati cu Dumenzeu).

Cand acel sondaj va arata asa:

1. Dumenzeu
2. Pompieri
3. ......
4. .....
etc...

mai stam de vorba. Pana una alta este vorba de increderea in institutia aia care este praf, din punctul meu de vedere.

Iertate sa-mi fie pacatele! green6

Afla cum sa te comporti pe forum
29-03-2012 09:31 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #15
RE: Sondaj de opinie
@Doru: Stii ca de fapt este topul asa:
1. Pompierii
2.Etc.
Si cu asta va spun noapte buna si serviciu usor!Smile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

29-03-2012 10:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #16
RE: Sondaj de opinie
(13-05-2012 08:46 PM)Karin Scris:  Sex cu pompieri! Asta viseaza femeile

Citat:Pompierii şi doctorii sunt cei mai sexy bărbaţi. Aceasta este concluzia unui sondaj realizat on line de site-ul britanic de matrimoniale "Forget Dinner". Utilizatoarele site-ului au fost rugate să realizeze două clasamente. Un top cinci cu cele mai sexy meserii şi un top cinci cu meseriile care scad libidoul. Astfel, eroul, salvatorul, mereu săritor chiar şi pentru a da o pisică din copaci - popierul - ocupă locul I în preferinţele femeilor. 27 la sută dintre participantele la studiu au răspuns că au avut, cel puţin o dată în viaţă, de-a face cu un pompier, şi au rămas impresionete de felul în care aceştia au ştiut cum să gestioneze situaţia periculoasă.

16 la sută dintre femei au răspuns că pompierii ştiu să zâmbească şi în situaţiile periculoase, 12 la sută dintre respondente au considerat că practicanţii acestei profesii sunt disponibili mereu să ofere informaţii, 9 la sută au spus despre pompieri că sunt înţelegători, iar 7 la sută dintre femei au răspuns că aceştia intervin prompt. În plus, aceşti bărbaţi se confruntă zilnic cu situaţii limită, astfel că problemele casnice vor părea floare la ureche.

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
13-05-2012 09:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: chrisfire02
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #17
RE: Sondaj de opinie
fireman11 Suntem pe primul loc si intr-un altfel de sondaj ....

Ce meserie sa nu-ti alegi. Topul joburilor cu cei mai nefericiti angajati

Clasamentul a fost realizat luandu-se in calcul mai multi factori cum ar fi echilibrul dintre viata profesionala si cea personala, relatiile cu seful si colegii, mediul de lucru, dotarile de la locul de munca, oportunitatile de evolutie in cariera, pericolele la care sunt supusi angajatii, nivelul de stres, salariul si compensatiile sau reputatia angajatorului
Foarte putini dintre angajati se trezesc dimineata si sunt nerabdatori sa mearga la serviciu, majoritatea preferand sa mai leneveasca in pat decat sa se inchida toata ziua intr-un birou, in fata unui calculator. Sunt, insa, si meserii care ii fac, la propriu, nefericiti pe angajati, fie pentru ca nu sunt platiti pentru munca depusa, fie pentru ca lucreaza la ore nefiresti sau pentru ca nu exista siguranta locului de munca.
Compania de resurse umane CareerBliss a realizat un sondaj pe mai mult de 100.000 de angajati si a identificat joburile care ii dezamagesc cel mai mult pe salariati.
Iata mai jos topul meseriilor care ii fac nefericiti pe angajati:
[Imagine: bg2.gif]
Citat:1. Politist/ Pompier
Angajatii din acest domenii lucreaza foarte multe ore peste program, sunt chemati in orice moment al zilei sau al noptii la o actiune si presteaza o munca foarte periculoasa. In acelasi timp, posibilitatile de evolutie in cariera sunt reduse, iar remuneratia nu este pe masura muncii depuse.
2. Asistent medical Isi pun viata in pericol in permanenta, avand in vedere ca lucreaza intr-un mediu in care se pot imbolnavi foarte usor, iar salariile nu recompenseaza in totalitate munca.
3. Profesor Desi este o meserie frumoasa, pe care majoritatea o iubeste, cei mai multi care lucreaza in domeniu reclama salariile mici.
4. Agent de vanzari Cei mai multi dintre cei care lucreaza ca agenti de vanzari reclama lipsa de oportunitati de dezvoltare in cariera, cultura organizationala precara si compensatiile mici.
5. Manager de produs Acesti angajati trebuie sa gandeasca un produs, sa-l creeze si sa-l vanda, ceea ce face ca munca sa-i solicite mult din punct de vedere intelectual. Considera ca remuneratia nu este pe masura muncii si ca nu exista posibilitati de a avansa in cariera.
6. Manager de program Aspectul care ii nemultumeste cel mai mult pe managerii de program este lipsa de oportunitati de a evolua in cariera si faptul ca nu exista o cultura organizationala in acest domeniu.
7. Manager de marketing Managerul de marketing are un rol complex si crucial in bunul mers al unei afaceri. El trebuie sa genereze interesul pentru produsul lui, ceea ce se traduce prin mult stres si multe ore peste program.
8. Director de vanzari Directorii de vanzari propun targeturi de vanzari, analizeaza datele din piata si dezvolta programe de training pentru agentii de vanzari. Este o meserei solicitanta, cu standard inalte, care implica foarte mult stres.
SURSA : http://www.incont.ro


" În general, ne găsim fericirea în nefericire şi suntem atât de fericiţi încât nu vrem cu niciun chip să renunţăm la nefericire." - Marius Torok

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
12-08-2012 05:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #18
RE: Sondaj de opinie
Pompierii – în continuare pe primul loc în ceea ce priveşte încrederea populaţiei

[Imagine: polls-300x195.jpg?w=645]

Citat:Conform sondajului realizat de Compania de Cercetare Sociologica si Branding (CCSB) in perioada 28 august – 1 septembrie 2012, 91% dintre respondenţi au cea mai mare încredere în pompieri. Armata şi biserica sunt următoarele instituţii care se bucură de cea mai mare încredere în rândul românilor. Pe locul 4 în topul încrederii se afla primăriile, cu o cotă de 63%.
Sondajul a fost realizat de CCSB pe un eşantion de 1.004 persoane, prin interviurui telefonice, în perioada 28 august – 1 septembrie 2012 şi are o marjă de eroare de plus/minus 3,1%.
SURSA : http://igsu.wordpress.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-09-2012 09:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Nimeni , Karin , dragos , chrisfire02
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #19
RE: Sondaj de opinie
Cel mai recent sondaj realizat de Compania de Cercetare Sociologica si Branding (CCSB) -februarie 2013
Pompierii, Armata şi Biserica sunt instituţiile în care românii au cea mai mare încredere, potrivit datelor unei cercetări sociologice.

Datele fac parte din sondajul SocioPol al CCSB care a avut loc in perioada 7-12 februarie 2013, pe un esantion de 1.004 persoane. Esantionul este reprezentativ pentru populatia adulta neinstitutionalizata a Romaniei, iar eroarea maxima de esantionare, la un nivel de incredere de 95%, este de +/- 3.1%.

[Imagine: image_2013_02_14_14228427_41_biserica_armata_pom.jpg]
Citat:Chiar dacă încrederea în Biserică rămâne foarte ridicată, în ultimii ani se observă o uşoară eroziune a imaginii instituţiei ca atare, spun sociologii.
Decredibilizarea externă a sindicatelor, dar şi creşterea încrederii în organizaţiile neguvernamentale, sunt alte concluzii ale studiului.
Mai mult de 90% dintre români au încredere în pompieri.
Armata şi Biserica sunt următoarele instituţii cu o imagine foarte bună, constantă în percepţia românilor.
Ultimii patru ani ne-au adus însă o îmbunătăţire a percepţiei asupra Armatei, dar şi o uşoară eroziune a imaginii Bisericii.
Potrivit datelor Companiei de Cercetare Sociologică şi Branding, este pentru prima dată, când numai 2/3 dintre români au încredere in Biserică.
Directorul companiei, Mirel Palada, subliniază că tendinţele reies atât din evenimentele recente, cât şi dintr-o posibilă schimbare de valori în societatea românească:
"Avem, pe de o parte, această succesiune, ca mărgelele pe aţă, a fenomenelor de zi cu zi, care vin să contribuie cu efectul lor mărunt sau mai puţin mărunt la percepţie, la atitudine, la opinie; mai e o componentă strategică, o componentă în cazul instituţiilor, mai ales, ce vorbeşte despre schimbarea de valori, despre maniera în care noi, încetul cu încetul, de la o generaţie la alta, ne definim ce bine şi ce e rău în viaţă.
"Ei bine, din tipul acesta de schimbări valorice, evident că se schimbă şi valul de adâncime. Aici am putea să vorbim despre tendinţe ceva mai mari" spune directorul companiei, Mirel Palada

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
16-02-2013 01:39 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #20
RE: Sondaj de opinie
Pompieri 90% ....SMURD 88% aplause

Românii au încredere în SMURD, serviciile medicale private şi Ambulanţă

Citat:Românii au cea mai mare încredere în SMURD şi serviciile medicale private când vine vorba de institituţii din domeniul medical. Aceasta este una dintre concluziile unui studiu recent realizat de Exact Cercetare şi Consultanţă, în colaborare cu Link Resource, comandat de Instititul Aspen România şi prezentat cu ocazia Bucharest Forum / Healthcare.
Studiul arată că 88% dintre români au încredere în SMURD, 75% în sectorul de servicii medicale private, iar 49% în Ambulanţă. La polul celălalt, se află sectorul de servicii medicale publice cu un nivel de încredere de 17%, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (12%) şi Ministerul Sănătăţii (11%). Studiul a fost realizat pe un eşantion de 3.268 de respondenţi cu vârste cuprinse între 20 şi 60 de ani, din mediul urban. Aceste persoane au fost alese dintr-un panel care conţine 20.000 de respondenţi, iar culegerea datelor a fost realizată în intervalul 1-12 februarie 2013.

Apetitul pentru serviciile medicale private se regăseşte şi în alte concluzii ale studiului. Respondenţii sunt de părerere, în proporţie de 72% că pacienţii trebuie să aibă acces, în egală măsură, în funcţie de opţiunea fiecăruia la serviciile medicale plătite de către asigurătorul public, indiferent de forma de proprietate a prestatorului de servicii – public sau privat. Această cifră este relevantă în contextul în care Ministerul Sănătăţii ia în considerare reducerea finanţării spitalelor private, ca parte a unei strategii eficiente de cheltuieli în sistemul public de sănătate.

Când vine vorba însă de plata serviciilor medicale, românii dezaprobă în proporţie de 78 % intenţia Ministerului Sănătăţii de a reduce numărul serviciilor medicale oferite gratuit prin intermediul asigurării obligatorii de sănătate, una din consecinţele introducerii pachetului de servicii de bază.

De asemenea, 68% dintre persoanele intervievate – potrivit aceluiaşi studiu Exact – consideră că introducerea sistemului de coplată pentru serviciile spitaliceşti nu va avea un efect semnificativ în ceea ce priveşte îmbunătăţirea calităţii serviciilor oferite de stat.

Cele mai apreciate trei spitale publice în Bucureşti din top 10 sunt Spitalul Universitar Bucureşti, Spitalul Militar Central şi Spitalul de Urgenţă Floreasca.

Cât despre realizatorii studiului, Exact Cercetare şi Consultanţă este o agenţie full-service, prezentă pe piaţă din 2008, care anul trecut a făcut proiecte pentru 50 de clienţi, a realizat 100.000 de chestionare şi 150 de focus group-uri. Link Resource este o companie de consultanţă şi implementare, specializată în industria de sănătate, cu o vechime de cinci ani. Link Resource a are o experienţă atât pe piaţa locală, cât şi pe cea europeană. Aspen Institute este o asociaţie apolitică nonguvernamentală, nonprofit, dedicată promovării leadership-ului vizionar.

Evenimentul dedicat industriei de Sănătate Bucharest Forum / Healthcare a reunit personalităţi din sectorul medical, organsime naţionale şi europene de reglementare, precum şi factori de decizie din sectoarele pharma şi medical. Evenimentul va avea o continuare în această toamnă.
SURSA : http://adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
26-02-2013 08:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , superman , lukian
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 04:43 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25720
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 03:52 PM
» Mesaje: 94
» Vizualizări: 357
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
18-04-2024 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177458
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
18-04-2024 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556728
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
18-04-2024 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747667
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
18-04-2024 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511905
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
18-04-2024 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155378
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1426296
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479397
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232481

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro