Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sondaj de opinie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #21
RE: Sondaj de opinie
Sondaj CCSB aprilie 2013

La categoria "Încredere în instituții" pompierii și armata se află pe primele locuri cu 92%, respectiv 80%. aplause

[Imagine: Grafic1_01.jpg]

La categoria "Cata increderea aveti in ...?" Raed Arafat este situat pe primul loc cu 72% încredere. aplause

[Imagine: Grafic3_01.jpg]
SURSA : http://www.evz.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
27-04-2013 10:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , superman , NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
dragos Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 185
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 172
Given 126 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #22
RE: Sondaj de opinie
Sondaj Avangarde: POMPIERII, ARMATA, BISERICA - pe primele locuri în încrederea românilor

Citat:Pompierii, Armata şi Biserica sunt primele trei instituţii în care românii au încredere, pe locurile următoare situându-se şcoala, mass-media şi sistemul sanitar, relevă Barometrul de opinie naţional realizat de Avangarde, în perioada 21 - 28 aprilie.

Potrivit barometrului, 86% dintre persoanele intervievate au încredere în pompieri, 80% în Armată, 74% în Biserică, 66% în şcoală, 52% în mass-media şi 51% în sistemul sanitar.

De asemenea, câte 43% dintre persoanele intervievate au precizat că au încredere în judecătorie şi DNA, 42% în SRI, 40% în parchet, 26% au spus că au încredere în Guvern, 24% în Parlament, 22% în Preşedinţie şi 17% în partidele politice, potrivit agerpres.ro.

Sondajul Avangarde a fost realizat în perioada 21 - 28 aprilie, pe un eşantion de 1.000 de persoane şi are o eroare de plus minus 3,1%.

http://www.realitatea.net/sondaj-avangar...77974.html

[Imagine: 283632_549210858463765_1798368803_n.jpg]

Cele 5 porunci ale vietii 1. Sa nu gandesti, 2. Daca gandesti, sa nu spui, 3. Daca spui, sa nu scrii, 4. Daca scrii, sa nu semnezi, 5. Daca semnezi, sa nu te miri.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-08-2013 11:45 AM de Covalciuc Bogdan.)
10-05-2013 05:58 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Focus Offline
Membru activ
***

Mesaje: 81
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 34 thank(s) in 23 post(s)

Mesaj: #23
RE: Sondaj de opinie
Un nou sondaj !!

Pompierii si Armata bat Biserica la capitolul incredere
Publicat: Sâmbătă, 11 Mai 2013, 05:40

Citat:Care este institutia in care romanii au cea mai mare incredere? Pompierii, cei care sar in foc pentru ei, le salveaza bunurile cand ii loveste nenorocirea! Pe locul doi vine Armata si abia pe trei Biserica. Cele mai lipsite de incredere in ochii conationalilor nostri sunt partidele politice, arata Barometrul de opinie national realizat de Avangarde.
LINK

[Imagine: screenshot_278.png]
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-08-2013 11:58 AM de Covalciuc Bogdan.)
11-05-2013 12:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #24
RE: Sondaj de opinie
Mai 2013 – INCREDEREA IN INSTITUTII
Publicat la 13 mai 2013 | De INSCOP


Sondajul ”Barometrul de opinie publică – Adevărul despre România” a fost realizat de INSCOP Research la comanda Adevărul. Sondajul a fost realizat în perioada 20-28 aprilie 2013, pe un eșantion de 1050 persoane și este reprezentativ pentru populația României de 18 ani și peste 18 ani.Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 3%, la un grad de încredere de 95%.


Topul încrederii românilor în diferitele categorii profesionale este următorul: pompieri (87,9%), jandarmi (73,2%), militari (72,6%), profesori (64%), preoţi (61,2%), medici (59,7%), poliţişti (55,8%), jurnalişti (47,3%), judecători (44,1%), procurori (42,8%), avocaţi (34,9%), bancheri (23,9%), politicieni (23,5%).

[Imagine: screenshot_278.png]
aplause

PS Am scazut fata de anul 2011
Citat:pompierii (92%), pilotii (91%) si farmacistii (86%). profesorii (74%), doctorii (71%), fermierii (71%), meteorologii (71%), preotii (55%), asistentele medicale (52%), taximetristii (37%), consultantii financiari (34%), avocatii (32%), agentii de turism (32%), politie (31%), jurnalistii (31%), judecatorii (25%), liderii de sindicat (18%), fotbalistii (16%), agentii de vanzari auto (12%) si politicienii (2%).

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-08-2013 11:56 AM de Covalciuc Bogdan.)
14-08-2013 11:34 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Coffeeman , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #25
RE: Sondaj de opinie
SONDAJ. Cele mai stresante meserii în 2014

Citat:Cele mai stresante meserii pentru acest an sunt cele din armată, arată un sondaj realizat de un site cu oferte de locuri de muncă din Statele Unite.

Militarii îşi riscă viaţa în fiecare zi, sunt separaţi de familii luni întregi sau chiar ani, sunt solicitaţi fizic şi psihic şi le este dificil să îşi găsească un loc de muncă dacă părăsesc armata.

Ei sunt urmaţi de pompieri şi piloţii de avion. Organizarea de evenimente figurează, de asemenea, printre meseriile stresante, la fel ca şi cea de director de relaţii publice sau director de corporaţie.

Munca de reporter este pe locul opt în top. Austeritatea din redacţii, concurenţa cu reţelele de socializare şi blogurile, dar şi faptul că se lucrează şi în zone de război fac din această meserie una riscantă.

Poliţiştii şi şoferii de taxi completează lista angajaţilor în cele mai stresante meserii.
SURSa : http://www.digi24.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
12-01-2014 09:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #26
RE: Sondaj de opinie
Am avut o perioada (eram sergent) cand lucram 24 serviciu/24 liber/8 ore serviciu si asa mai departe. Asta era la inceputuri. Apoi lucram 24/48. Nu mai spun ca SAPTAMANAL aveam "bilant"(in fiecare vineri). De asemenea, la fiecare inceput de luna aveam "antrenament lunar". Din trei in trei luni aveam convocare, multi ani.....!
Abia acum imi dau seama ca EU am dormit la mine acasa, dupa anii '92....prea putin Smile
Cu alte cuvinte....mi-am batut joc de mine degeaba. Abia acum imi dau seama de asta. Smile

Afla cum sa te comporti pe forum
12-01-2014 10:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: chrisfire02 , Covalciuc Bogdan , zane , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #27
RE: Sondaj de opinie
Sondaj Avangarde

Citat:Cei mai mulţi români au încredere în pompieri (93%), armată (81%), Biserică (78%), Academie (75%), şcoală (73%).

Sub cota de încredere de 50% se situează instituţii fundamentale ale statului, precum Preşedinţia, Guvernul sau Parlamentul, dar şi unele instituţii din sfera justiţiei: DNA (45%), presă (43%), Guvern (28%), Preşedinţie (27%), Parlament (19%).

Sondajul Avangarde a fost realizat în perioada 12-20 ianuarie 2014, pe un eşantion de 1.500 de persoane. Marja de eroare este de minus 2,5%.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
07-02-2014 07:25 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: dany
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #28
RE: Sondaj de opinie
Avem încredere în SMURD

[Imagine: image_Resize.jpg]

Instituţiile medicale în care românii au mare încredere
Studiul Confido lansat vineri de Institutul Aspen România arată că printre instituţiile în care românii au cea mai mare încredere se numără SMURD (83%), spitale private (74%) şi serviciul de ambulanţă (aproape 60%).

Citat:3 % dintre români au încredere în SMURD, arată un studiu Confido dat publicităţii vineri, realizat de Exact Cercetare şi Consultanţă, în colaborare cu Link Resource, la iniţiativa Institutului Aspen România şi prezentat cu ocazia celei de-a treia ediţii a Bucharest Forum/Healthcare. Dacă spitalele private au câştigat încrederea a 74% dintre respondenţi, iar serviciul de ambulanţă este menţionat, la rândul său, de peste jumătate din populaţie (59%), Ministerul Sănătăţii ocupă ultima poziţie a clasamentului, cu 26% încredere. 80% dintre români consideră oportun ca, pentru serviciile acoperite de asigurarea obligatorie de sănătate, pacienţii să aibă acces în aceleaşi condiţii atât la furnizori din sistemul public, cât şi la furnizori aparţinând sistemului privat de sănătate. Dr. Oana Cuzino reprezintă opţiunea numărul 1 pentru peste 60% dintre români atunci când vine vorba de încrederea în personalităţile publice aparţinând domeniului medical. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate de prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi şi prof. dr. Constantin Ionescu Târgovişte, cu un procent de 21%, respectiv 7%. Următoarele poziţii ale clasamentului sunt ocupate de dr. Dana Jianu (4,5%), dr. Simona Tivadar (4,3%) şi conf. dr. Lygia Alexandrescu (3,1%). Universul cercetării a fost reprezentat de persoane cu vârste cuprinse între 18 şi 70 de ani, rezidente în mediul urban. Volumul eşantionului a fost de 1.161 respondenţi, care au răspuns la chestionarul Exact Cercetare şi Consultanţă, administrat pe internet. Respondenţii au fost selectaţi aleatoriu din panelul Exact Cercetare şi Consultanţă, care conţine 25.000 de respondenţi. Culegerea datelor a fost realizată în intervalul 20-31 martie 2014.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

Citat:La polul opus, instituţiile în care românii au mai puţină încredere sunt Ministerul Sănătăţii, care ocupă ultima poziţie a clasamentului, cu 26%, dar şi Casa Naţională de Asigurări Sociale de Sănătate.

Acelaşi studiu arată că 80% dintre români consideră oportun ca, pentru serviciile acoperite de asigurarea obligatorie de sănătate, pacienţii să aibă acces în aceleaşi condiţii atât la furnizori din sistemul public, cât şi la cei aparţinând sistemului privat de sănătate.

În studiu se mai arată că medicii ar trebui remuneraţi în funcţie de evaluările primite din partea pacienţilor. "Peste 70% dintre români sunt de părere că atât medicii activând în sistemul public, cât şi în cel privat, ar trebui remuneraţi ţinându-se cont de evaluările făcute de către pacienţi", se arată în studiul Confido.
SURSA : http://www.gandul.info/

Studiu: 83% dintre români au încredere în SMURD

Citat:83 % dintre români au încredere în SMURD, arată un studiu CONFIDO dat publicității vineri, realizat de Exact Cercetare și Consultanță, în colaborare cu Link Resource, la inițiativa Institutul Aspen România și prezentat presei cu ocazia celei de-a treia ediții a Bucharest Forum/Healthcare.
Dacă spitalele private au câștigat încrederea a 74 % dintre respondenți, iar serviciul de ambulanță este menționat la rândul său de peste jumătate din populație (59 %), Ministerul Sănătății ocupă ultima poziție a clasamentului, cu 26 % încredere.

80 % dintre români consideră oportun ca pentru serviciile acoperite de asigurarea obligatorie de sănătate pacienții să aibă acces în aceleași condiții atât la furnizori din sistemul public, cât și la furnizori aparținând sistemului privat de sănătate.

Dr. Oana Cuzino reprezintă opțiunea numărul unu pentru peste 60 % dintre români atunci când vine vorba de încrederea în personalitățile publice aparținând domeniului medical. Locurile 2 și 3 sunt ocupate de prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi și prof. dr. Constantin Ionescu Târgoviște, cu un procent de 21%, respectiv 7 %.

Următoarele poziții ale clasamentului sunt ocupate de dr. Dana Jianu (4,5 %), dr. Simona Tivadar (4,3%) și conf. dr. Lygia Alexandrescu (3,1%).

Universul cercetării a fost reprezentat de persoane cu vârste cuprinse între 18 și 70 de ani, rezidente în mediul urban. Volumul eșantionului a fost de 1.161 respondenți, care au răspuns la chestionarul Exact Cercetare și Consultanță, administrat pe internet.

Respondenții au fost selectați aleatoriu din panelul Exact Cercetare și Consultanță, care conține 25.000 de respondenți. Culegerea datelor a fost realizată în intervalul 20-31 martie 2014.
SURSa : http://www.agerpres.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-04-2014 06:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #29
RE: Sondaj de opinie
Conform unui studiu realizat de firma GfK Verein - în 25 de țări de pe cinci continente - pompierii primesc o medie de 90% de încredere la nivel mondial, chiar înainte de asistente medicale (89% ) și medici (89%).

[Imagine: 3826841_act1.jpg]

LINK http://www.leparisien.fr

Franta 99 % aplause

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-05-2014 03:07 PM de Covalciuc Bogdan.)
09-05-2014 03:03 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: superman , teribilus , Coffeeman , maf150 , MARIUS N , lukian
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #30
RE: Sondaj de opinie
SONDAJ Operations Research
Sondajul a fost realizat în perioada 21-22 mai de Operations Research, pe un eşantion de 1.111 persoane, şi are o marjă de eroare de +/- 3%.

Citat:Românii au în continuare cea mai mare încredere în Raed Arafat (68%), acesta fiind urmat de Mugur Isărescu cu 50%. Victor Ponta beneficiază şi el de un nivel de încredere ridicat, 37%, mai bun decât al lui Klaus Iohannis (36%) sau Sorin Oprescu (34%).

[Imagine: sondaj_80_dintre_romani_cred_ca_alianta_psd_unpr.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
25-05-2014 11:37 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029849
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25524
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5357
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9445
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318015
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145390

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro