Forum Pompieri Militari si Civili
Tehnici de descarcerare - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Descarcerări / Salvări complexe / S.M.U.R.D. (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Subiect: Tehnici de descarcerare (/showthread.php?tid=125)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

RE: Tehnici de descarcerare - Covalciuc Bogdan - 22-11-2010 06:33 PM

Genesis Rescue Systems
Tehnici de stabilizare a vehiculelor răsturnate folosind sistemul de stabilizare "Genesis Cappa Bear "

Taierea si fortarea balamalelor .

Indepartarea plafonului - metoda rapidă şi directă de a elimina plafonul autovehiculelor.

"Indepartarea" usilor - metode esenţiale pentru "indepartarea" usilor automobilelor .

Puncte de sprijin pentru departatorul hidraulic .

Taiere si indepartarea spatarelor scaunelor .

Una dintre cele mai interesante modalităţi de a "scoate" două uşi odata de pe un autovehicul .Metoda "Two door Ripenblitz"

"Ridicarea bordului" -metoda "Dash Lift"

Tehnica pentru deplasarea bordului cu cilindrul hidraulic. Metoda "Dash Roll".

Sursa :www.genesisrescue.com

RE: Tehnici de descarcerare - mgg - 25-11-2010 08:31 AM

lucreaza bine americanii dar la unele faze stau intre scula si automobil expunandu-se

RE: Tehnici de descarcerare - Covalciuc Bogdan - 26-11-2010 01:48 PM

Regula de a nu sta intre masina si scula este regula de invatare ...pentru incepatori ! ...cu timpul experienta si modul de abordare al interventiei te va duce la incalcarea acestei reguli ..de ce ? deoarece iti da un camp de vizualizare mai mare in timpul interventiei ! cand invat pe cineva ii spun ca nu are voie sa se puna intre scula si masina !...dupa ce invata sa controleze "sculele" ..si echipa este "sudata" le spun si fapul ca se poate lucra si altfel ! ..incalcand ceva "reguli "...dar cu explicatii pertinente ! asa au facut cu mine instructorii englezi cu care am invatat tehnicile de descarcerare .

RE: Tehnici de descarcerare - chrisfire02 - 06-01-2011 10:23 PM

nu erau chiar intre scula si masina,mai mult erau in prelungirea acesteia.Tocmai ma pregatesc pt un curs de reanimare-descarcerare si aceste videoclipuri mi-au fost de mare ajutor.MULTUMESC

RE: Tehnici de descarcerare - billy the kid - 06-01-2011 10:38 PM

(06-01-2011 10:23 PM)chrisfire02 Scris:  nu erau chiar intre scula si masina,mai mult erau in prelungirea acesteia.Tocmai ma pregatesc pt un curs de reanimare-descarcerare si aceste videoclipuri mi-au fost de mare ajutor.MULTUMESC

Daca crezi ca te ajuta as putea sa-ti trimit cursul (partea teoretica ).

RE: Tehnici de descarcerare - gibilan - 07-01-2011 12:52 AM

numarul utilizatorului Marius N , daca ai nevoie este *******

RE: Tehnici de descarcerare - chrisfire02 - 11-01-2011 12:37 AM

bine-nteles ca m-ar ajuta,chiar te rog.multumesc

RE: Tehnici de descarcerare - chrisfire02 - 12-01-2011 02:51 PM

Am primit cursul dar din pacate nu il pot deschide.Te rog sa il mai trimiti o data.Multumesc

RE: Tehnici de descarcerare - Coffeeman - 12-01-2011 04:52 PM

Descarcerarea asta se invata mai mult practic, daca pot sa spune asa. Trebuie sa stii doar bazele si apoi sa pui in practica. Lucru care nu aduce beneficii celor pentru care le apliciSmile. Daca intelegeti ce vreau sa spunWink. Experienta se dezvolta, ca si in celelalte misiuni ale noastre odata cu timpul si interventiile. Noi, la scoala, am facut aproape un an modulul de descarcerare, cu diferite situatii si impreuna cu acordarea primul ajutor, in cazul in care era necesar, dar din tot anul, as putea spune ca 1/3 descarcerare, restul de 2/3 AsMU. Dar mi-a fost de folos. Am avut oameni care veneau de la operativ si se confruntasera cu diferite situatii.

RE: Tehnici de descarcerare - billy the kid - 13-01-2011 02:31 PM

http://www.adevarul.ro/locale/hunedoara/Accident_cu_doi_morti_si_doi_raniti_grav-pe_drumul_national_7-Deva_-_Sibiu-la_intrare_in_Simeria_0_407959235.html

A intalnit cineva cazuri de accidente in care sunt implicate si animale de companie?Exista o procedura in astfel de cazuri?Ce facem daca animalele mai devin si agresive?