Forum Pompieri Militari si Civili
Facultatea de Pompieri - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Acces în profesia de pompier (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- Subiect: Facultatea de Pompieri (/showthread.php?tid=148)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

RE: Facultatea de Pompieri - JohnCmr - 20-06-2013 03:42 AM

m-as fi uitat daca mi-ar fi mers mai bine conserva asta de calculatorbangnut. si mai bine ar fi daca as simti pe pielea mea la sfarsitul lunii iulie Tongue

RE: Facultatea de Pompieri - igabi100 - 29-06-2013 12:25 PM

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ pentru stabilirea unor măsuri privind încadrarea absolvenţilor Academiei de Poliţie “Alexandru Ioan Cuza”, promoţia 2013

Ordonanţa de Urgenţă adoptată de Guvern prevede, în mod excepţional, pentru absolvenţii Academiei de Poliţie ”Al. I. Cuza”, promoţia 2013, pregătiţi pentru nevoile MAI, amânarea acordării gradelor profesionale sau militare, precum şi amânarea repartizării acestora la unităţi şi numirii în funcţie prin derogare de la Legea nr. 360/2002 şi de la Legea nr. 80/1995. Aceste măsuri se iau pentru încadrarea în cheltuielile de personal în limita alocată pentru anul 2013.
Acordarea gradelor profesionale sau militare pentru absolvenţii Academiei de Poliţie, promoţia 2013, precum şi repartizarea în unităţi şi numirea în funcţii se va realiza la data de 1 decembrie 2013. Absolvenţii promoţiei care solicită încetarea raporturilor juridice avute cu MAI la data absolvirii, vor fi exoneraţi de la plata cheltuielilor prevăzute de angajamentele încheiate, potrivit legii, şi vor primi gradul militar în rezervă. În perioada cuprinsă în perioada absolvirii şi data acordării gradelor profesionale sau militare, absolvenţii vor beneficia de dreptul de a fi asiguraţi în sistemul asigurărilor sociale de sănătate, fără plata contribuţiei.

sursa: http://www.gov.ro/informatie-de-presa-privind-actele-normative-care-au-fost-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-26-iunie-ora-12-00__l1a120364.html

Ps: Nu putem sa nu remarcam motivatia acestei ordonante (foarte solida) "Aceste măsuri se iau pentru încadrarea în cheltuielile de personal în limita alocată pentru anul 2013."
Incadrarea celorlalte promotii de elevi de la scolile de subofiteri (1249 la numar) nu reprezinta o problema pentru buget.. Doar promotia Academiei..
Felicitari Guvernului si celorlalti de la mare la mic.

RE: Facultatea de Pompieri - Ungureanu - 09-07-2013 01:44 PM

Unde se sustin probele ? La Academia de Politie sau la Facultatea de Pompieri ?

RE: Facultatea de Pompieri - Pompier_anonim - 09-07-2013 07:57 PM

Probele sportive si medicale la academie , scrisul la facultate

RE: Facultatea de Pompieri - Ungureanu - 09-07-2013 11:05 PM

Multumesc mult . O structurare a zilelor si a probelor ? Am auzit ca avem si pauza intre probe.

RE: Facultatea de Pompieri - codrut27 - 10-07-2013 10:07 AM

(09-07-2013 11:05 PM)Ungureanu Scris:  Multumesc mult . O structurare a zilelor si a probelor ? Am auzit ca avem si pauza intre probe.

Aoleu, mai uita-te si tu pe siteul Academiei. Ai acolo calendarul admiterii.
Toate probele sportive se dau intr-o singura zi, cu pauza intre ele.
Am si eu o intrebare. Nu mi se va elibera diploma de bac pana la data admiterii. Trebuie sa vin cu o adeverinta de la scoala care sa echivaleze, sau ceva de genu' ?
b) diploma de bacalaureat, în original sau în copie legalizată. În locul diplomei de bacalaureat, absolvenţii promoţiei 2013 pot prezenta o adeverinţă eliberată de liceu, în care se menţionează media generală de la bacalaureat şi mediile obţinute în anii de liceu, termenul de valabilitate şi faptul că nu a fost eliberată diploma; Am gasit Big Grin

RE: Facultatea de Pompieri - JohnCmr - 10-07-2013 02:46 PM

pare-se ca suntem mai multi aspiranti la meseria de pompier decat anul trecut Smile Mult succes,ne vedem in 2 saptamani.

RE: Facultatea de Pompieri - Zava - 12-07-2013 10:37 PM

Salutare!
Am si eu o intrebare:
Proba scrisa ,atat la matematica cat si la fizica contine doar subiecte de tip grila?

RE: Facultatea de Pompieri - igabi100 - 12-07-2013 11:21 PM

(12-07-2013 10:37 PM)Zava Scris:  Salutare!
Am si eu o intrebare:
Proba scrisa ,atat la matematica cat si la fizica contine doar subiecte de tip grila?

da, doar grile

RE: Facultatea de Pompieri - Zava - 13-07-2013 04:57 PM

Super.
Mersi!
Si mai am o nelamurire in legatura cu facultatea!.."Cazarea si masa" pe timpul celor 4 ani este gratis? sau cat costa?