Forum Pompieri Militari si Civili
Facultatea de Pompieri - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Acces în profesia de pompier (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- Subiect: Facultatea de Pompieri (/showthread.php?tid=148)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

RE: Facultatea de Pompieri - Parvu Florin - 23-11-2013 11:52 PM

@ispasoiu andrei

Întâi răspunsul savant:

Testele psihologice nu măsoară cunoștințe și deprinderi sociale.

Ca să înțelegi mai bine, o să-ți dau un exemplu.

Închipuie-ți că unui omul pădurii amazoniene, care nu a avut sub nici o formă contact cu civilizația, i se arată un desen cu doi tineri care joacă tenis, dar din care lipsește fileul. Dacă va fi întrebat ce lipsește din acea imagine, evident că omul pădurii nu va ști să răspundă, dar nu fiindcă nu e inteligent, ci fiindcă nu a avut acces la o formă de socializare care să-l învețe ce lipsește din acea imagine. Dacă același test va fi dat unui grup de zece copii din România, cred că cel puțin opt vor răspunde corect, asta nu înseamnă că acei copii sunt inteligenți, ci doar că au văzut cum se joacă tenis, și au învățat regulile lui.

Testele psihologice sunt gândite în așa fel încât să minimizeze dezavantajul produs de lipsa de socializare, și ele sunt gândite să măsoare, așa cum am mai spus, nu cunoștințele și capacitatea de a învăța, ci inteligența, cu toate că nu pare a fi aşa, ele sunt nişte lucruri destul de diferite.

Acum, și inteligența are o mulțime de definiții, și specialiștii nu au reușit să se pună încă de acord asupra uneia cuprinzătoare.

Până una-alta, să admitem că ea este capacitatea de a rezolva probleme, dar la fel de adevărat este faptul că problemele pot fi de multe tipuri, ca atare și inteligența este de multe tipuri: inteligență matematică, inteligență socială, inteligență kinestezica, inteligență verbală, și mai putem adăuga fără teamă de a greși încă vreo zece tipuri de inteligență.

Înapoi la teste.

Testele psihologice au început să fie folosite pentru prima dată în armată, dacă-mi aduc bine aminte, de americani, înainte de primul război mondial. Ele sunt și acum o modalitate facilă și rapidă de a pronostica cu o oarecare aproximație modul în care individul respectiv va reuși să facă față sarcinilor pe care le presupune fișa postului.

E important de subliniat, cu o oarecare aproximație!

Faptul că un individ trece testele respective nu înseamnă decât că, în acel moment, există o probabilitate de, să zicem, 80-90% să își facă treabă în niște parametri optimi.

În testele pe care le dați, probabil inteligența matematică este una din variabilele măsurate, dar nu este singura, se mai măsoară cu siguranță și atenția, orientarea în spațiu, capacitatea de analiză și sinteză, inteligența socială și ce-o mai fi pe acolo. Toate astea se pun într-o căldare, se amestecă în ele, și dacă ciorba de la marele final e bună la gust, omul e admis.

Explicația frustă:

În 2006, când m-am angajat eu la pompieri, mi s-a pus întrebarea: "Vrei să aranjezi testarea psihologică? 100 de euro!"

Am răspuns: "Nu, mulțumesc! Prefer să mă descurc singur."

Asta în contextul în care dădusem zeci de testări psihologice înainte, îm armată, și nu dintre cele mai ușoare, și eram convins că voi face față fără probleme.

Câți alții vor mai fi primit oferta aceea și câți vor fi acceptat-o... rămâne un mister! Smile

Fiecare dintre cititori îşi însuşeşte ce explicatie vrea, pe cea savantă sau pe cea frustă.

Dacă vrei să mă mai întrebi ceva despre testele psihologice, tu sau altcineva, nu ezita.

RE: Facultatea de Pompieri - ispasoiu andrei - 24-11-2013 01:39 PM

Dintre toate proble testul psihologic mi se pare cel mai dificil si totusi mi.am cumparat o carte care cuprinde tot felu de teste dar abia sunt clasa a 11a si am tot timpul sa ma antrenez pentru acel test chiar si cu putina meditatie pe prin cls a12a, dar oricum multumesc pentru raspunsBig Grin.

RE: Facultatea de Pompieri - igabi100 - 24-11-2013 01:41 PM

(10-11-2013 06:34 PM)phenomeno Scris:  Si in cursul saptamanii nu poti pleca deloc?

nu mai stiu exact cum este astazi situatia dar pana acum 6 luni (cand am terminat) se putea iesi in fiecare zi..
pana sa se recurga la treaba asta cu iesitul in fiecare zi, se putea iesi in functie de medie.. miercuri toata lumea, apoi cei cu medie peste 8 (si fara restante) aveau posibilitatea de a iesi si joi, iar cei cu medie peste 9 (si fara restante) ieseau in fiecare zi (mai putin luni)
media care se lua in calcul era cea din ultimul an, iar pentru anul 1 media din primul semestru (anul 1, in primul semestru, avea invoire doar miercuri plus de vineri pana duminica seara)
Ps: pana intrii tu la facultate poate termina baietii tunelu spre lidl Smile) glumesc

RE: Facultatea de Pompieri - phenomeno - 25-11-2013 02:19 PM

Este permis sa ai laptop,tableta sau ceva de genu' sau esti rupt de realitate acolo?

RE: Facultatea de Pompieri - igabi100 - 25-11-2013 07:18 PM

(25-11-2013 02:19 PM)phenomeno Scris:  Este permis sa ai laptop,tableta sau ceva de genu' sau esti rupt de realitate acolo?

da este permis. sunt niste conditii mai speciale pentru ca este unitate militara, dar este permis pentru a facilita procesul educational.
nu esti rupt de realitate stai linistit.

RE: Facultatea de Pompieri - Valentin P - 02-12-2013 01:32 PM

Peste 600 de absolvenți ai Academiei de Poliție au fost avansați de către ministrul Radu Stroe

[Imagine: academie5_zpsf4a38ac5.jpg]

[Imagine: academie8_zps2c4d2e91.jpg]
Citat:Ministrul afacerilor interne, Radu Stroe, și secretarul de stat al MAI, Constantin Cătălin Chiper, au participat sâmbătă, 30 noiembrie a.c., la ceremonia de înaintare în grad şi depunere a jurământului de credinţă de către absolvenţii Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”, promoţia 2013.

Cu această ocazie, oficialul MAI şi-a exprimat satisfacția că, odată cu Ziua Naţională, cea mai tânără promoţie de ofiţeri ai armelor Poliție, Poliție de frontieră, Jandarmi și Pompieri intră în rândul forțelor Ministerului Afacerilor Interne.

„Și eu, ca și dumneavoastră, am așteptat încă din vară acest moment important al carierei de ofițer. Personal, îmi doresc ca promoțiile viitoare ale Academiei de Poliție să nu mai fie nevoite să aștepte acasă luni de zile până la încadrarea în serviciu. Încet, dar sigur vom corecta aceste nedreptăți și vom pune în valoare oamenii din acest sistem pentru că ei reprezintă principala resursă a ministerului nostru. Am început deja prin reîntregirea salariilor, prin angajarea promoţiilor din anii trecuţi, prin obţinerea resurselor necesare funcționării optime a instituțiilor din Ministerul Afacerilor Interne”, a declarat ministrul Radu Stroe.

Ministrul afacerilor interne i-a felicitat pe șefii de promoție – subinspector de poliție Manea Dorina (Facultatea de Poliție) și sublocotenent Mureșan Bogdan (Facultatea de Pompieri).

La ceremonia de absolvire și avansare în primul grad de ofițer au participat oficiali din cadrul MAI, conducerea Academiei de Poliție Alexandru Ioan Cuza și a armelor din Ministerul Afacerilor Interne, precum și părinții tinerilor absolvenţi.
Ceremonia a avut loc în Sala Polivalentă a Complexului CS Dinamo.

* * *

După momentul festiv, cei mai tineri ofiţeri ai Ministerului Afacerilor Interne au fost repartizaţi la noile locuri de muncă din cadrul structurilor teritoriale ale M.A.I., pe baza opţiunilor acestora şi în ordinea descrescătoare a mediilor generale de absolvire.

În luna iulie a acestui an, în cadrul forțelor Ministerului Afacerilor Interne au mai fost încadrați cei peste 1.200 absolvenții ai școlilor de subofițeri ale MAI, promoția 2013 - 792 agenţi de poliţie, 56 agenţi de poliţie de frontieră, 392 subofiţeri şi 15 maiştri militari – realizându-se astfel încadrarea în muncă a tuturor promoțiilor anului 2013.
Sursa:Flux de stiri al M.A.I.

RE: Facultatea de Pompieri - ClaudiaIuliana - 09-12-2013 10:10 PM

Buna! Am si eu o intrebare si anume: Ce se va intampla cu studentul de la academie ,respectiv specializare pompieri in practica de iarna daca el este scutit medical pentru urmatoarele 5 luni dupa o operatie la umar, Va fi obligat sa ramana in luna de practica la Academie sau nu? Multumesc anticipat.

Regulament Academia de Politie. - raoul - 29-12-2013 08:23 PM

REGULAMENTUL PRIVIND
ACTIVITATEA PROFESIONALĂ A STUDENŢILOR DIN
ACADEMIA DE POLIŢIE „Alexandru Ioan Cuza”

<p style=" margin: 12px auto 6px auto; font-family: Helvetica,Arial,Sans-serif; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; font-size: 14px; line-height: normal; font-size-adjust: none; font-stretch: normal; -x-system-font: none; display: block;"> <a title="View Regulam Activ Prof Studenti Acpol on Scribd" href="https://www.scribd.com/document/361737182/regulam-activ-prof-studenti-acpol-pdf#from_embed" style="text-decoration: underline;" >Regulam Activ Prof Studenti Acpol</a><iframe class="scribd_iframe_embed" title="Regulam Activ Prof Studenti Acpol" src="https://ro.scribd.com/embeds/479438629/content?start_page=1&view_mode=scroll&access_key=key-bdoTDfdaOClqDnuq2G76" data-auto-height="false" data-aspect-ratio="0.7080062794348508" scrolling="no" id="doc_40062" width="100%" height="600" frameborder="0"></iframe>

http://www.academiadepolitie.ro/root/regulamente/regulam_activ_prof_studenti_acpol.pdf

RE: Facultatea de Pompieri - GeorgeO - 09-01-2014 08:13 PM

(09-12-2013 10:10 PM)ClaudiaIuliana Scris:  Buna! Am si eu o intrebare si anume: Ce se va intampla cu studentul de la academie ,respectiv specializare pompieri in practica de iarna daca el este scutit medical pentru urmatoarele 5 luni dupa o operatie la umar, Va fi obligat sa ramana in luna de practica la Academie sau nu? Multumesc anticipat.

Asta e o problema de competenta medicului de la facultate si a comandantului de batalion. Ordinea spusa de mine nu reflecta ordinea reala a importantei parerilor.

RE: Facultatea de Pompieri - ispasoiu andrei - 10-01-2014 02:51 PM

salut! testul psihologic se da in cadrul academiei sau fiecare in judetul de unde provine?