Forum Pompieri Militari si Civili
Facultatea de Pompieri - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Acces în profesia de pompier (/forumdisplay.php?fid=26)
+--- Subiect: Facultatea de Pompieri (/showthread.php?tid=148)

RE: Facultatea de Pompieri - Covalciuc Bogdan - 24-11-2011 11:20 AM

Revista “Baneasa Campus” a Academiei de Politie si-a facut debutul
Citat:Ieri, 21 noiembrie, a avut loc, incepand cu ora 14.30, intr-o atmosfera de entuziasm si in prezenta a 558 studenti, dar si a numerosi profesori si invitati, precum si in prezenta lui Petrut Nechifor de la RADAR DE MEDIA, lansarea revistei “Baneasa Campus”, revista studentilor din Academia de Politie “Alexandru Ioan Cuza”.
[Imagine: Intregul-colectiv-redactional.jpg]
“Baneasa Campus” inseamna o stare de spirit, dar si o dovada clara cu privire la potentialul creativ al studentilor din anii I, II si III. “Baneasa Campus” inseamna munca; munca inseamna efortul celor implicati de a reusi sa isi adune sentimentele si trairile, transformandu-le, asternandu-le in cuprinsul unor articole de exceptie. Colectivul redactional a reusit meritoriu sa transforme emotia in speranta.
Momentele umoristice nu au lipsit nici ele. Sensibilitatea exprimata printr-un extraordinar joc de pantomima, “Scufita Rosie”, dar si talentul formatiei Street Dance, precum si cantecul patriotic “Frati romani din lumea intreaga”, interpretat de sinsp. Alisa Toma, au demonstrat din nou ca studentii Academiei de Politie “Alexandru Ioan Cuza” sunt la inaltime.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/-TavBVBIsoA" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/O9FtAbQDKx4" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/bJW-UEvA2Jc" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
SURSA : http://www.radardemedia.ro

RE: Facultatea de Pompieri - Valentin P - 30-12-2011 10:26 PM

Repartizarea absolvenţilor Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”, promoţia 2011
Citat:Ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, a analizat astăzi, 30.12.2011, împreună cu şefii de arme şi cu locţiitori ai acestora, modul de repartizare în unităţile Ministerului a celor 583 de ofiţeri – absolvenţi, în anul 2011, ai Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” şi ai instituţiilor militare de învăţământ superior din cadrul Ministerului Apărării Naţionale pregătiţi pentru nevoile MAI.

„Aşa cum am stabilit, toţi absolvenţii Academiei, care de la 1 ianuarie 2012 intră în pâine, sunt încadraţi la baza sistemului şi vor lucra în sectorul operativ. Cu alte cuvinte, tinerii ofiţeri îşi vor începe cariera în stradă, acolo unde cetăţenii au nevoie de ei. Vă asigur că acelaşi lucru se va întâmpla, la încadrare, şi cu absolvenţii şcolilor de subofiţeri. Obiectivul nostru continuu este acela de a întări segmentul de ordine publică din mediul rural, dar şi alte zone unde situaţia operativă o impune”, a declarat ministrul Traian Igaş.

Menţionăm că, după festivitatea de absolvire şi înaintare în gradul profesional şi militar, ofiţerii au fost repartizaţi în mod transparent şi echidistant, pe baza opţiunilor acestora, în ordinea descrescătoare a mediilor generale de absolvire. Posturile pentru care au optat ofiţerii au fost stabilite ţinând cont de situaţia operativă a fiecărui judeţ şi a proiecţiei realizate la momentul admiterii acestora în cadrul sistemului de învăţământ.

Prezentăm mai jos situaţia repartiţiei ofiţerilor absolvenţi, pe judeţe.

NR.
CRT. JUDEŢUL OFIŢERI REPARTIZAŢI
1. Bucureşti 104
2. Alba 8
3. Arad 9
4. Argeş 5
5. Bacău 19
6. Bihor 10
7. Bistriţa-Năsăud 6
8. Botoşani 12
9. Brăila 7
10. Braşov 11
11. Buzău 8
12. Călăraşi 11
13. Caraş-Severin 9
14. Cluj 8
15. Constanţa 28
16. Covasna 6
17. Dâmboviţa 9
18. Dolj 11
19. Galaţi 13
20. Giurgiu 12
21. Gorj 8
22. Harghita 8
23. Hunedoara 11
24. Ialomiţa 9
25. Iaşi 36
26. Ilfov 23
27. Maramureş 21
28. Mehedinţi 6
29. Mureş 11
30. Neamţ 10
31. Olt 7
32. Prahova 13
33. Sălaj 5
34. Satu-Mare 7
35. Sibiu 13
36. Suceava 14
37. Teleorman 14
38. Timiş 31
39. Tulcea 8
40. Vaslui 8
41. Vâlcea 9
42. Vrancea 5
TOTAL 583
Sursa:Direcţia Informare şi Relaţii Publice - Ministerul Administraţiei şi Internelor

RE: Facultatea de Pompieri - Covalciuc Bogdan - 20-03-2012 04:13 PM

Academia de Politie 2011- Imnul National si defilarea studentilor din anul I

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/l6fZove1Rf4" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
SURSA : http://www.academiadepolitie.com/

RE: Facultatea de Pompieri - HomefireNews - 10-04-2012 10:52 AM

Studenții – umiliţi la Academia de Poliţie green6

O sa incep prin a spune ca se exagereaza ! ...Baiatul lu" tata a fost injosit ...mancare proasta , permisii putine si a fost "terfelit" de un ofiter ! Ce sa spun ...curat murdar ! Externelizarea cazarii ?..."Pufulet " ...viitor ofiter de pompieri ( si militari )...institutia aceea este cu specific militar Exclamation ....macar atat ...sa fie cu incazarmare ....sa simti acolo ce este aceea disciplina militara. A inceput as devina un "fetis" chestia asta cu perioada comunista ...Trebuie sa fie democratie ! Ce democratie ? In sistemul militar nu exista democratie ...exista regulamente militare !
Se simte ca la puscarie domnul viitor ofiter de pompieri ...Rusinica domnilor ...aruncati cu noroi intr-o institutie emblematica a pompierilor militari ! Cred ca facultatea trebuie sa aiba o atitudine mai drastica cu acesti "incompatibili " cu viata militara ....deoarece vor ajunge sa absolve si vor veni in teritoriu si vor deveni niste comandanti "zbiri" ...super militarosi...adicalea niste "caprari hartogari" care ne vor conduce la interventii glorios . Si asa suntem de bacanie cu superofiterii din sursa externa ....daca mai vin si astfel de specimene din academie ...o sa fim cu siguranta deprofesionalizati si demilitarizati ! Rusinica !

Mai mulţi studenţi ai Facultăţii de Pompieri din cadrul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucureşti se plâng de atitudinea pe care o au faţă de ei anumiţi comandaţi, de faptul că li se dă mâncare proastă, puţină şi nu li se acordă permisii. Mai mult, unul dintre ofiţeri a aruncat pe fereastră uniforma unui elev, gest incalificabil pentru un cadru militar.

Citat:Deşi este prevăzută în regulamentele instituţiei, externalizarea studenţilor din Facultatea de Pompieri, aparţinând de Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” din Bucureşti, poate fi o operaţiune anevoioasă. Conform normelor în vigoare, studenţii pot fi externalizaţi în baza raportului personal şi a anchetei sociale, fără decontarea cheltuielilor de deplasare şi cazare, cu obligaţia să fie prezenţi la toate activităţile planificate. Marin Dicu, tatălui unui student de la Facultatea de Pompieri, spune că fiului său i-a fost refuzată de mai multe ori opţiunea de a se caza în afara unităţii în perioada în care urmează această formă de învăţământ. Deşi acest statut al studenţilor, care au posibilitatea să se cazeze la rude, cu viză de flotant, în apropierea unităţii şcolare, ar trebui să fie un avantaj din punctul de vedere al facultăţii, care îşi poate reduce astfel cheltuielile cu încălzirea (în special pe timpul iernii), electricitatea şi masa studenţilor, unii comandanţi preferă să-i ţină pe elevi în cazarmă.

Petiţii la MAI

În urma mai multor petiţii depuse la Ministerul Administraţiei şi Internelor, Marin Dicu declară că situaţia fiului său s-a înrăutăţit, iar acesta a avut parte de mai multe şicane din partea superiorilor. Astfel de fapte sunt confirmate şi de către alţi studenţi care se plâng de regimul sever, că le sunt restricţionate învoirile în weekend. „Fiului meu nu i-a fost permis să plece în învoire, după ce gradatul a venit şi a băgat degetul după uşă, pretinzând că este murdar şi că nu şi-a făcut sectorul cum trebuie”, ne-a declarat tatăl studentului. Dar una dintre cele mai grave fapte, ce intră sub incidenţa legii privind însemnele naţionale, s-a petrecut în momentul în care căpitanul Gabriel Divoiu, unul dintre comandanţi, i-a aruncat studentului Laurian Dicu uniforma pe fereastră, martori fiind mai mulţi colegi ai acestuia. „Ceea ce s-a întâmplat aminteşte de perioada comunistă, în care şefii unităţilor militare acţionau după bunul plac. Mărturie stă gestul căpitanului Divoiu, de la Facultateade Pompieri, care a aruncat uniforma fiului meu pe fereastră, în prezenţa mai multor colegi. Este o umilinţă şi o lezare a demnităţii, trecută prea uşor cu vederea de responsabilii acestei unităţi de învăţământ”, a mai spus Marin Dicu.

“Mă simt aici ca la o puşcărie!”

Astfel de fapte sunt confirmate şi de către alţi studenţi care se plâng de comportamentul celor doi ofiţeri. Mulţi dintre elevi sunt revoltaţi şi de hrana primită care este “puţină şi de slabă calitate”, precum şi de lipsa unui chioşc din incintă de unde să-şi cumpere mâncare în pauzele dintre cursuri. Alţi viitori ofiţeri sunt şi ei extrem de nemulţumiţi, dar, din cauza situaţiei delicate în care se află, nu vom publica numele acestora. „Mă simt aici ca la o puşcărie! Domnul Enciu şi domnul Divoiu comit abuzuri şi persecută studenţii”, spune studentul caporal C.V. „Am solicitat domnului comandant prelungirea învoirii pentru a merge să-mi văd tatăl internat în spital. Suferise o intervenţie chirurgicală la cap. Nu mi s-a aprobat. Oare dreptul de a-mi vedea tatăl mi se va acorda doar după ce va muri?”, se întreabă studentul caporal I.C.

Sesizat în privinţa acestor lucruri, purtătorul de cuvânt al Academiei de Poliţie, profesorul Radu Nicolae, ne-a declaratcă acest caz face în prezent obiectul unei anchete ce se derulează în interiorul instituţiei.
SURSA : http://www.puterea.ro

RE: Facultatea de Pompieri - Coffeeman - 10-04-2012 11:17 AM

Inseamna ca nu le este foame si au stat in conditii de hotel 5 stele, acasica. Daca nu stiu ce inseamna regim militar, care nici in cel mai mic caz nu se aseamana cu ceea ce era inainte sa se duca la o facultatea de mediu/agricultura etc. Din pacate aceste plangeri vin de la viitori ofiteri, oameni care in mod normal ar trebui, ca atunci cand ies din academie sa dea dovada de un profesionalism desavarsit fata de cei care au dat examen pentru subofiteri, iar dupa incadrare au fost avansati ca ofiteri.
Democratie in acest sistem militar exista din moment ce ai drepturi dar si obligatii. Trebuie doar sa inveti sa te folosesti cum trebuie de fiecare.

RE: Facultatea de Pompieri - anonim1 - 04-05-2012 11:50 PM

(10-04-2012 11:17 AM)Coffeeman Scris:  Inseamna ca nu le este foame si au stat in conditii de hotel 5 stele, acasica. Daca nu stiu ce inseamna regim militar, care nici in cel mai mic caz nu se aseamana cu ceea ce era inainte sa se duca la o facultatea de mediu/agricultura etc. Din pacate aceste plangeri vin de la viitori ofiteri, oameni care in mod normal ar trebui, ca atunci cand ies din academie sa dea dovada de un profesionalism desavarsit fata de cei care au dat examen pentru subofiteri, iar dupa incadrare au fost avansati ca ofiteri.
Democratie in acest sistem militar exista din moment ce ai drepturi dar si obligatii. Trebuie doar sa inveti sa te folosesti cum trebuie de fiecare.

Prietene,vorbesti in necunostinta de cauza.Cati ani de instructie ai la activ?(ce faci in subunitate nu e instructie,nici sa cereti voie in formatie nu mai stiu subofiterii).Iti recomand sa te informezi si apoi sa postezi,ca tot esti admin

RE: Facultatea de Pompieri - Covalciuc Bogdan - 05-05-2012 07:49 AM

(04-05-2012 11:50 PM)anonim1 Scris:  
(10-04-2012 11:17 AM)Coffeeman Scris:  Inseamna ca nu le este foame si au stat in conditii de hotel 5 stele, acasica. Daca nu stiu ce inseamna regim militar, care nici in cel mai mic caz nu se aseamana cu ceea ce era inainte sa se duca la o facultatea de mediu/agricultura etc. Din pacate aceste plangeri vin de la viitori ofiteri, oameni care in mod normal ar trebui, ca atunci cand ies din academie sa dea dovada de un profesionalism desavarsit fata de cei care au dat examen pentru subofiteri, iar dupa incadrare au fost avansati ca ofiteri.
Prietene,vorbesti in necunostinta de cauza.Cati ani de instructie ai la activ?(ce faci in subunitate nu e instructie,nici sa cereti voie in formatie nu mai stiu subofiterii).Iti recomand sa te informezi si apoi sa postezi,ca tot esti admin
Salut @anonim1 ! In primul rand @Coffeeman nu este administrator este moderator .... eu sunt administrator !
Dar să începem "expoziţiunea" ....
După cum înţeleg, dumneavoastră @anonim1 sunteţi ofiţer sau viitor ofiţer ...dacă sunteţi ofiter cu Academia , cu părere de rău , trebuie să va spun domnule @ anonim1 ...aveti o atitudine care nu vă face cinste ....dacă aceasta este atitudinea dumneavoastră faţa de subofiteri ...acum înţeleg de ce arma nostra este în cădere liberă ...din punct de vedere militar.

Dacă sunteţi viitor ofiţer sau ofiţer din "alte surse" eu vă sfatuiesc să puneţi mâna pe carte şi pe regulamente deoarece prin subunitatile in care veţi ajunge o să vă întalniţi cu subofiteri care au zeci de ani de instrucţie , cunosc regulamentele aproape " buchie pe buchie" , au instruit mii de pompieri si înca instruiesc ...
Dacă nu intelegeţi ce înseamnî să fi militar ...eu va sfatuiesc sa vă abţineţi ...cel puţin pe forum pompierii .
Această atitudine de genul ....
Citat: "ce faci in subunitate nu e instructie,nici sa cereti voie in formatie nu mai stiu subofiterii "
green6... este o atitudine de ofiţer "latifundiar" care are în subordine "iobagi" nu subofiţeri ....aceasta nu este o atitudine de ofiţer pompier( si militar) .
Dar ce este instrucţia din subunitati domnule @anonim1 ? Poate raspundeţi ...dar detaliat.... cine conduce programul de instrucţie sau sub "supravegherea" cui ? ( dacă se poate in topicurile dedicate profesionale...nu de alta dar nu v-am vazut sa postati pe acolo )
Ofiţerii si subofiţerii pompieri sunt un tot ...o echipa ...fiecare are rolul lui in acest angrenaj militar nobil si altruist ! ...din care dumneavoastră nu veti face parte niciodata ....o sa fiti un ofiter oarecare si atât ....daca nu va schimbati atitudinea !
Despre caz, punctual, nu pot să spun decât că nu sunt adeptul si nu am fost adeptul exagerarilor "căpraresti" din unitaţile militare nici măcar când am fost comandant de pluton, dar regimul de închisoare clamat poate că are si el rolul sau în educaţia si nu umilirea aspiranţilor la rangul de ofiter, când se face trecerea de la viata de familie si statutul de civil ( de puiul mamii ) la viaţa de militar de carieră ....viaţă asumată prin juramant. Dincolo de aparente am impresia ca există un oarecare grad de incompatibilitate între sistemul scolii si impricinaţii "plângacioţi" ....dar nu există "pădure" fără elemente neputincioase ( a nu se citi uscături )....
Facultatea de pompieri este o instituţie de elită a armei noastre în care nu au ce cauta elemente "democratice " ...nu exista "democraţie" în sistemul militar ...există doar regulamente ....regulamente şi ierarhie ...ordine si disciplină . Dacă regulamentele sunt încalcate exista ierarhie care rezolva aceste derapaje ....nu presa , nu mama si tata ....regulamentele si ierarhia ...atât şi nimic mai mult ...
Acestea fiind spuse, va rog, domnule @anonim1, să vă reconsideraţi atitudinea ...cel puţin pe forum pompierii ! Mulţumesc pentru înţelegere !

PS Va rog sa cititi regulamentul forumului LINK !

PPS Scuze pentru OFF-topic ! grandpa

RE: Facultatea de Pompieri - Parvu Florin - 05-05-2012 08:06 AM

(04-05-2012 11:50 PM)anonim1 Scris:  nici sa cereti voie in formatie nu mai stiu subofiterii

A dracului gramatica asta, cu acordul dintre propozitia regenta si cea subordonata, cum nu e ea punctul forte al viitorilor (actualilor?) ingineri! Tongue

Dincolo de observatia asta, pe care sper sa nu o interpretati drept altceva decat ceea ce e, adica o intepatura amicala, experienta mea de om care a avut concediu cat poate nu a avut zile lucrate un capitan, imi dicteaza sa spun ca in principiu, macar in privinta posibilitatii decazaramarii studentilor, aveti perfecta dreptate, si spun asta impotriva opiniei generale, in ciuda tuturor comentariilor si de aici si de pe semper! Il citez pe unul dintre fostii mei comandanti de la armata, unul dintre cei mai sanatosi la cap oameni pe care i-am cunoscut: "Cat e de facut treaba, facem treaba! Cat e de tras armata-n p##a, o tragem in p##a in frunte cu mine!"

Pe de alta parte, referirea asta la Regulamentul instructiei de front... mie personal nu-mi miroase deloc a bine, fiindca toata experienta mea de mai bine de douazeci de ani in armata ma invata ca RIF-ul este ultima ratio regum, regum am zis? scuze! am gresit! dictatores e cuvantul corect!

Siiii... ia inchipuiti-va ca sunteti ofiter, comandant de grup de misiuni speciale, asta presupune ca dumneavoastra, tanar sublocotenent, veti fi seful catorva subofiteri ca mine, impreuna cu care va trebui sa indepliniti misiuni in locuri si medii ostile si izolate.

Va garantez, retineti, va garantez! ca dupa prima misiune, daca va veti intoarce, veti scoate complet din bagajul dumneavostra de argumente RIF-ul!!!

In rest, noi sa fim santosi, ca belele curg! Si... mesaj pentru toata lumea implicata in discutie: ne f#t destul altii ca sa mai fie nevoie sa ne mai f###m si intre noi!

Am onoarea sa va salut!

RE: Facultatea de Pompieri - Covalciuc Bogdan - 05-05-2012 09:19 AM

Facultatea de pompieri ....interviuri

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/JGYa7USmxa4" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

RE: Facultatea de Pompieri - Parvu Florin - 05-05-2012 02:46 PM

Bogdan ! sper din toata inima sa nu-mi iau ban, da' eu, la tot ce-au spus copiii aia, nu pot sa raspund decat:

Bla! Bla! Bla! Big GrinBig Grin (in lumea mea, si acea lume nu o reprezinta pompierii ci cercetasii, replica era "Te ustura f###ii!")

O sa-i vedem daca sunt la fel de entuziasti si la un an-doi dupa ce au intrat in paine!!!

Oricum ar fi, clipul postat de tine e totusi mai putin penibil decat asta

Edit: Bogdan, mai bine nu postai clipul de mai sus! =)) =))
Acum l-am vizionat cap-coada si am mai gasit o perla. Ca a putut-o scoate pe gurita unul dintre studenti, nu e cine stie ce, dar cum de scapat CTC-ului academiei???
Siiii, mai copii, eu am terminat scoala cand voi nu erati nici macar in gandurile parintilor vostri, da' n-am uitat ca adjectivul "deosebit" nu suporta grad de comparatie!!! Dati-o-n soarele mamii ei de scoala!!! =)) =))