Forum Pompieri Militari si Civili
SEVESO - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Protecție civilă (/forumdisplay.php?fid=96)
+---- Forum: Dezastre tehnologice (/forumdisplay.php?fid=150)
+---- Subiect: SEVESO (/showthread.php?tid=1536)

1 2


SEVESO - Aggressive Firefighter - 30-12-2010 09:44 AM

SEVESO II / DIRECTIVA 96/82/CE A CONSILIULUI din 9 decembrie 1996 privind controlul asupra riscului de accidente majore care implică substanțe periculoase

<p style=" margin: 12px auto 6px auto; font-family: Helvetica,Arial,Sans-serif; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; font-size: 14px; line-height: normal; font-size-adjust: none; font-stretch: normal; -x-system-font: none; display: block;" ><a title="View Directive 96/82/EC) on Scribd" href="https://www.scribd.com/document/397056113/Directive-96-82-EC#from_embed" style="text-decoration: underline;">Directive 96/82/EC) </a><iframe class="scribd_iframe_embed" title="Directive 96/82/EC) " src="https://www.scribd.com/embeds/397056113/content?start_page=1&view_mode=scroll&show_recommendations=false&access_key=key-CH187IpfNAde1c83OSFm" data-auto-height="true" data-aspect-ratio="null" scrolling="no" width="100%" height="600" frameborder="0"></iframe>

LINK https://eur-lex.europa.eu


RE: SEVESO - Covalciuc Bogdan - 30-12-2010 10:00 AM

Stiti ce este SEVESO ?!
Am avut o dilema ! Ce inseamna SEVESO ...am intrebat in stanga si dreapta ...nimic !
Salvarea a venit de pe magicul internet explorer !..vreti sa stiti ce inseamna SEVESO ?
[Imagine: icmesa.jpg]
Seveso este numele unei localităţi din Italia, situată la nord de Milano, unde, pe data de 10 iulie 1976, a avut loc un accident chimic la fabrica de pesticide ICMESA. Accidentul a produs eliberarea în atmosferă a circa 6 tone substanţe toxice, cu grave consecinţe: aproximativ 37.000 persoane expuse; 736 persoane relocate dintr-o zonă de 110 ha (astăzi pădurea de stejari Seveso); aproximativ 4% dintre
animalele de la fermele din vecinătate au murit, iar celelalte, în jur de 80.000, au fost sacrificate pentru a preveni contaminarea prin lanţul trofic; instalaţiile şi solul din jurul fabricii au fost îndepărtate şi
depozitate într-o zonă de depozitare special amenajată şi asigurată.
Ca rezultat al acestui eveniment, în anul 1982, a fost adoptată Directiva Consiliului nr.85/501/CEE privind accidentele majore înregistrate de anumite activităţi‚ industriale - aşa numita Directiva Seveso.

Stiati ! ..daca nu.. acum stiti !

"Ignoranţa este o nenorocire voluntară."


RE: SEVESO - cocutz - 05-01-2011 08:07 PM

OFFTOPIC


RE: SEVESO - Doru - 05-01-2011 08:11 PM

utilizatorul @cocutz deja se intrece cu gluma. La urmatoatea abatere voi bana acest user.

Sa nu mai vorbim ca se foloseste de serverul unui serviciu mai special, pe care nu as vrea sa il fac public.


RE: SEVESO - gixyman - 05-01-2011 11:19 PM

de ce tot stergeti mesajele, ati ramas numai voi administratorii si un utilizator banat la acest subiect.
Nu puteti vorbi intre voi la telefon?


RE: SEVESO - Doru - 05-01-2011 11:23 PM

(05-01-2011 11:19 PM)gixyman Scris:  de ce tot stergeti mesajele, ati ramas numai voi administratorii si un utilizator banat la acest subiect.
Nu puteti vorbi intre voi la telefon?

Citat:*Este interzisa inscrierea de mesaje care nu detin o relatie directa cu tema topicului insusi, acestea numindu-se "mesaje offtopic".

De aceea.


RE: SEVESO - gixyman - 06-01-2011 10:47 AM

Cocutz se intrece cu gluma??
De ce nu putem vede si noi despre ce era vorba?
Poate era ceva interesant, mai ales ca vad ca au aparut dileme, fata de ce este SEVESO!??


RE: SEVESO - Covalciuc Bogdan - 06-01-2011 06:13 PM

(06-01-2011 10:47 AM)gixyman Scris:  Cocutz se intrece cu gluma??
De ce nu putem vede si noi despre ce era vorba?
Poate era ceva interesant, mai ales ca vad ca au aparut dileme, fata de ce este SEVESO!??
Multumesc @gixyman pentru parere ..dar nu vad "postarea" interesanta a lui @paramy !...scuze este "banat " !


RE: SEVESO - gixyman - 06-01-2011 06:35 PM

nici eu nu o vad . de asta am intervenit.
Angel A avut si paramy postari aici ?????Huh
Nu mai inteleg nimic.


RE: SEVESO - gibilan - 07-01-2011 12:59 AM

numarul utilizatorului Marius N , daca ai nevoie este *******