Forum Pompieri Militari si Civili
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Personalități (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Subiect: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie (/showthread.php?tid=1543)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 29-11-2010 03:40 PM

Mihai Drăgănesc este paramedicul anului 2010 în judeţul Hunedoara !

[Imagine: avatar-378.jpg]

Citat: Hunedoreanul are 24 de ani, lucrează de doi ani ca paramedic şi a fost desemnat „Paramedicul anului 2010”. Spune că meseria pe care o practică zi de zi reprezintă pasiunea vieţii sale.
PROFIL
Născut: 26.06.1986
Studii: anul II postliceal
Experienţă: paramedic
Familie: necăsătorit
La scurt timp după ce a terminat liceul de electromecanică din Simeria, Mihai Drăgănsesc a plecat în Portugalia. A muncit aproape trei ani în diferite domenii, apoi a hotărât să se întoarcă acasă. Gândul la o carieră l-a făcut să se înscrie la examenul de subofiţeri în Poliţie. Destinul a făcut însă ca, între timp, să dea examen la SMURD. A fost admis şi consideră că şi-a găsit adevărata vocaţie: aceea de a-şi ajuta semenii. „Munca de paramedic este ceea ce mi-am dorit întotdeauna să fac. Sunt de-a dreptul pasionat de meseria mea. Cred că acesta a fost unul dintre motivele pentru care am câştigat această distincţie”, este de părere Mihai.
L-a salvat pe vărul său
Un alt motiv pentru care Mihai consideră ca a fost desemnat paramedicul anului este operaţiunea de salvare a vărului său, care a fost electrocutat. „Eram liber şi am fost chemat repede de fratele vărului meu, care m-a anunţat că acesta s-a electrocutat în timp ce suda. Am ajuns la faţa locului înaintea Ambulanţei. Am văzut locul în care a intrat şi a ieşit curentul electric şi am început manevrele de resurscitare. Când a venit Ambulanţa, vărul meu respira. În scurt timp a fost readus la viaţă”, povesteşte paramedicul.
Voluntar pe Ambulanţă
Mihai îşi doreşte atât de mult să fie alături de semenii săi, încât s-a înscris voluntar la Ambulanţă. După ce termină programul la SMURD sau dacă are timp liber se duce şi munceşte alături de colegii săi de la Ambulanţă. „Cred că sunt singurul paramedic din judeţ care face voluntariat la Ambulanţă. Uneori fac şi 20 de ore de voluntariat. Şi mă simt o persoană împlinită”, spune Mihai. În paralel, tânărul paramedic urmează cursurile postliceale sanitare de la Hunedoara.
INTREBĂRI ŞI RĂSPUNSURI
Ai vreun motiv de teamă atunci când mergi la o intervenţie?
În priml rând nu mi-aş dori să fiu solicitat. Şi asta pentru că acest lucru înseamnă că sunt persoane rănite. Apoi, mi-e teamă ca printre accidentaţi să nu fie persoane cunoscute. E un gând cu care te urci în maşină. Apoi te gândeşti că, orice s-ar întâmpla, important este să-ţi faci meseria cât mai bine.
Nu rămâi marcat de ceea ce vezi?
M-am obişnuit cu ideea că moartea face parte din viaţă. Sigur, nu e uşor să fii prezent lângă un om grav rănit care te imploră din priviri să-l salvezi. Cel mai mult mă impresionează cazurile în care sunt copii implicaţi în accidente. Sunt imagini care îţi rămân adânc înfipte în memorie.
Bravo Mihai ! Suntem mandrii de tine !

Articol preluat din sursa : http://www.adevarul.ro si postat de billy the kid


Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 29-11-2010 06:31 PM

Virgil Stancu, pompierul pasionat de drumeţiile montane !

[Imagine: 4.jpg]

Citat: Este cel mai vechi salvator de la Descarcerare şi are la active sute de vieţi salvate. În timpul liber îi place să urce pe munte.
Virgil este angajat la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă din 1995. A ales cariera militară pentru că i-a plăcut dintotdeauna disciplina. “Tatăl meu a lucrat peste 30 de ani ca militar la Caracal. El m-a făcut să aleg această meserie. Şi fraţii mei sunt tot militari”, povesteşte Virgil Stancu.
Iniţial a lucrat pe autospeciala care merge la incendii. Din 2002 este comandantul echipajului de la Descarcerare. Deşi are o meserie de care mulţi fug, pompierul vorbeşte cu drag despre ceea ce face. Se bucură atunci când salvează vieţi, dar şi suferă când nu o poate face. “Eu conduc echipajul de Descarcerare şi încerc să ajung cât mai repede pentru că ştiu că şi o secundă contează când e vorba de salvarea unei vieţi omeneşti. E foarte greu să nu poţi salva un om dintre fiare, dar şi mai greu este ca după ce îl salvezi să îl vezi cum moare şi să nu poţi face nimic”, mărturiseşte pompierul
“Meseria mă încarcă de energie”
Virgil Stancu spune că nu a regretat nicio clipă că şi-a ales această meserie. “Mulţi dintre colegii mei mi-au spus că visează urât noaptea sau că le vine în minte imaginea de la o intervenţie, dar eu nu am probleme de genul ăsta. Cea mai grea intervenţie mi s-a părut un accident de circulaţie produs în apropiere de Căcâna, în care o fetiţă de câţiva ani a murit. Imediat după intervenţie mi-am sunat copilul să văd ce face. Această meserie mă afectează, dar mă şi încarcă de energie. Îmi dau seama cât de scurtă este viaţa şi că merită trăită”, a povestit militarul.
Virgil este pasionat de urcatul pe munte. De fiecare dată când merge în concediu, alege muntele, pentru că îi place foarte mult. Cel mai des vizitează Stâna de Vale şi Postăvaru.
Profil:
Născut. 19 iunie 1972, la Caracal
Studii. Şcoala Militară de Subofiţeri – Pompieri “Pavel Zăgănescu” Prahova
Familie. Căsătorit, are un copil
Întrebări şi răspunsuri
Ce simţiţi când o persoană vă mulţumeşte pentru că i-aţi salvat viaţa?
O mare satisfacţie. Mi s-a întâmplat ca o victimă rămasă încarcerată să mă ţină de mână pe tot parcursul intervenţiei şi să mă roage să nu plec de lângă ea. Nu pot să descriu ceea ce simţi atunci, este foarte greu
În cazul în care copilul dumneavostră ar alege această meserie, ce i-aţi spune?
L-aş susţine şi aş fi alături de el aşa cum au făcut şi părinţii mei cu mine. Este o meserie frumoasă, pentru că salvezi vieţi, dar este şi grea, atunci când nu o poţi face.

SURSA : www.adevarul.ro


RE:Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Lion - 16-12-2010 05:49 PM

(29-11-2010 06:31 PM)Covalciuc Bogdan Scris:   Virgil Stancu, pompierul pasionat de drumeţiile montane !

Ma asteptam sa vad si ceva poze despre drumetiile montane dar am ramas dezamagit, nimic.Sad
Si eu sunt pasionat de drumetii montane, practic alpinismul sportiv si utilitar si tare ma bucuram daca aveam cu cine sa discut pe tema asta pe aici


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 16-12-2010 06:13 PM

(29-11-2010 06:31 PM)Covalciuc Bogdan Scris:   Virgil Stancu, pompierul pasionat de drumeţiile montane !
(16-12-2010 05:49 PM)Lion Scris:  Ma asteptam sa vad si ceva poze despre drumetiile montane dar am ramas dezamagit, nimic.Sad
Si eu sunt pasionat de drumetii montane, practic alpinismul sportiv si utilitar si tare ma bucuram daca aveam cu cine sa discut pe tema asta pe aici


@Lion...te rugam sa deschizi un subiect despre drumetiile montane ... vezi ca exista si subiectul ce hobiuiri aveti ? http://forum.pompierii.info/subiect-ce-hobiuri-aveti ...pentru acest lucru am deschis , Doru si cu mine . Forumul ...exprimate ...fane curiosi ! ..


Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 28-12-2010 07:55 AM

Un pompier salvator: Călin Vanţ
[img][Imagine: 5agjeb.jpg][/img]
Citat:Aflat în timpul liber, acesta a salvat viaţa unui om care se autoincendiase accidental
Şi-a riscat propria viaţă pentru a ajuta un sătmărean să nu ardă de viu. Este vorba despre un pompier care se afla în locul potrivit, la momentul potrivit. Chiar dacă nu era de serviciu acesta a intervenit pentru a stinge flăcările ce-l mistuiau pe Ilk Ştefan, un bărbat în vârstă de 68 de ani.
S-a gândit doar la salvarea bărbatului
Un pompier a dat dovadă de curaj şi a demonstrat că nu şi-a ales întâmplător meseria. Aflat în afara orelor de muncă, acesta a reuşit să salveze un sătmărean care luase foc în plină stradă, lângă un garaj situat pe strada Dariu Pop din municipiu. Incidentul s-a petrecut joia trecută, în jurul orei 17.00. Chiar dacă şi-a riscat şi el viaţa, plutonierul Călin Vanţ în vârstă de 33 ani (FOTO) conducător auto în cadrul Detaşamentului de Pompieri Satu Mare a făcut tot ceea ce i-a stat în putinţă pentru a ajuta bărbatul care se incendiase din greşeală. Despre experienţă ne-a povestit azi, deşi se află în concediu medical după ce a suferit arsuri de gradul II şi III pe mâna stângă. “În data de 18 noiembrie anul curent am plecat pe strada Dariu Pop la o persoană cu care trebuia să mă întâlnesc pentru probleme personale. Am parcat maşina într-o parcare, fiind ora 17.00 şi am văzut o flacără, credeam că e ceva pe gaz şi nu am dat importanţă. Între timp am contactat persoana cu care trebuia să mă întâlnesc. În momentul în care am ieşit am văzut o flacără mare şi o persoană era cuprinsă de flăcări. Era pe un spaţiu verde, în apropierea unui garaj, butelia cu care lucrase şi-a dus-o în garajul respectiv. Prima reacţie a fost un pic de şoc şi după am avut curajul să salvez persoana. Normal, când vezi un om cuprins de flăcări-ardea ca şi o torţă-te gândeşti să-l ajuţi. Aveam stingător în maşină dar nu am realizat pe moment. Am dat jos haina mea şi am încercat să sting focul aşa cu mâinile, cu frunze şi pământ, cu ce am putut. Timpul era prea scurt cred că totul a durat câteva minute. Am reuşit cu greu să-l sting şi bluza mea se topise, hainele lui au ars, i-a ars partea din faţă. Am strigat după ajutor dar nu era nimeni în apropiere, la câteva minute am văzut o persoană pe stradă dar stătea şi se uita indiferentă. Am sunat apoi la ambulanţă şi un echipaj i-a acordat domnului primul ajutor medical şi l-a dus la spital unde s-a constatat că suferise arsuri de gradul II şi III pe jumătate din suprafaţa corpului”, ne-a povestit angajatul de la Pompieri, care este de loc din Supuru de Jos. Acesta a fost încadrat în 2007, de atunci muncind în cadrul Detaşamentului de Pompieri Satu Mare. Este căsătorit cu un cadru didactic şi împreună au un bebeluş de şase luni şi jumătate.
Conducerea ISU nu are bani pentru recompense
Conducerea ISU Someş Satu Mare apreciază gestul angajatului lor însă în afară de un calificativ “Foarte Bine” pompierul nu se va alege cu nicio recompensă materială pentru că nu sunt bani. În plus, şeful ISU, colonelul Iulian Burz a menţionat că gestul era unul firesc, pe care l-au mai făcut şi alţi pompieri, în alte condiţii. “Eu cred că este un gest normal, un gest firesc cu atât mai mult cu cât lucrăm în sfera acestui domeniu, a intervenţiilor la incendii. Pot să vă spun că am avut cazuri când în trafic au observat începuturi de incendii la autoturisme, au intervenit cu propriile stingătoare, au ajutat conducătorii auto respectiv. De asemenea, intervin în Serviciile Voluntare de Urgenţă acolo unde au domiciliul. Momentan nu pot să-l recompensez în bani, l-am citat prin ordin de zi pe unitate şi o să fiu atent la evaluarea de sfârşit de an. Sunt îndreptăţit să spun că este un om foarte bine pregătit şi merită un foarte bine”, a precizat şeful ISU Someş Satu Mare.

Sursa :www.gazetanord-vest.ro

Bravo !Bravo !Bravo !...nu pot sa spun decat ca aceasta inseamna "Audacio et Devotio "....Bravo Călin Vanţ !


RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Doru - 28-12-2010 09:52 AM

(28-12-2010 07:55 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Un pompier salvator: Călin Vanţ

Bravo!!!

Asa ar trebui sa fie in toate cazurile si in toate institutiile statului.
Daca un politist intervine in timpul liber, unii(a se citi avocati) se vor lega de faptul asta: "pai era in timpul liber; trebuia sa isi vada de treaba lui".


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Mihai SMURD - 30-12-2010 10:47 AM

(29-11-2010 03:40 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Mihai Drăgănesc este paramedicul anului 2010 în judeţul Hunedoara !

multumesc pentru postare ! Doamne Ajuta !


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 30-12-2010 10:53 AM

(29-11-2010 03:40 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Mihai Drăgănesc este paramedicul anului 2010 în judeţul Hunedoara !

(30-12-2010 10:47 AM)Mihai SMURD Scris:  multumesc pentru postare ! Doamne Ajuta !

Salut Mihai ! ..bine ai venit pe forum Pompierii....noi iti multumim pentru ca ne-ai dat ocazia sa ne mandrim cu tine ! ..te asteptam cu postari interesante despre activitatea ta !...
La multi ani si un an nou plin de realizari !


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - chrisfire02 - 30-12-2010 10:57 AM

(29-11-2010 03:40 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Mihai Drăgănesc este paramedicul anului 2010 în judeţul Hunedoara !

tot respectul pentru colegul nostru!bafta in continuare!


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Doru - 30-12-2010 11:29 AM

(29-11-2010 03:40 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Mihai Drăgănesc este paramedicul anului 2010 în judeţul Hunedoara !

Respect Mihai, bafta in continuare si sa ne citim sanatosi pe forum anul urmator.
La Multi Ani!