Forum Pompieri Militari si Civili
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Personalități (/forumdisplay.php?fid=36)
+--- Subiect: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie (/showthread.php?tid=1543)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 20-02-2013 01:45 PM

Plt. adj. şef Cristian Niţescu - Pompierul cu piolet şi bormaşină

[Imagine: Pompier_alpinist_1.jpg]

[Imagine: Pompier_alpinist_3.jpg]

Citat:De la 14 ani a început să escaladeze pereţii surplombaţi şi alunecoşi ca faianţa, din cheile care străpung trupul de piatră al Apusenilor. Traseele de căţărare, punctate de pitoane, şi brânele înguste cât un lat de palmă nu au taine pentru el. A salvat zeci de alpinişti temerari, dar a înfruntat şi moartea ce rânjea hâd din hăuri.

Plutonierul adjutant şef Cristian Niţescu este coordonatorul S.M.U.R.D. de la I.S.U. „Unirea" al judeţului Alba. În orice moment, ştie unde se află ambulanţele roşii şi cu ce cazuri se confruntă ehipajele. Accidente rutiere, oameni răniţi, leşinaţi, intoxicaţi, traumatizaţi, cu probleme cardiorespiratorii sau căzuţi de la înălţime. Dintre aceştia, mulţi îi datorează viaţa. Experienţa de asistent medical îşi spune cuvântul. În timpul liber, bărbatul, ce posedă atestat de salvator montan, practică alpinismul şi face voluntariat pentru Salvamont. Cum are un pic de răgaz, pleacă pe munte. Cheile Aiudului, Turzii sau ale Râmeţului, unde se află unele dintre cele mai dificile trasee de escaladă din ţară, le cunoaşte ca pe propriile buzunare. Dar nici cele ale Bicazului nu-i sunt străine. „Se urcă treptat. La fiecare piton se introduce carabiniera care, pe masură ce avansezi, se scoate. Pe unele porţiuni lipsesc pitoanele. De aceea, din dotare nu trebuie să lipsească pioletul, bormaşina şi freza de mână. Riscurile sunt prezente la tot pasul. De exemplu, pe „Trandafirul sălbatic", din Cheile Aiudului, traseu de gradul 5B, adică un nivel ridicat de escaladă, există pasaje de căţărare artificială unde peretele este atât de neted, încât nu se pot bate pitoane. Iar sub alpinist se cască un gol de 200 de metri. În schimb, pe „Calvaria", un traseu din Cheile Turzii, peretele este friabil şi se poate disloca" explică Niţescu. Acum ceva timp, militarul în vârstă de 43 de ani a fost la un pas de moarte. La pitonarea traseului „Arcada", de grad 5A, aflat în Cheile Aiudului, din cauza unei bucăţi de stâncă ce s-a desprins din peretele surplombat, a căzut de la o înălţime de 150 de metri. Cu bolovanul în braţe, a trecut ca fulgerul pe lângă partenerul său. Coarda i-a stopat căderea şi a rămas suspendat la câteva zeci de metri de sol. Astfel de accidente se pot întâmpla frecvent. Sau cele cauzate de ruperea pitoanelor vechi, unele fixate acum 40 sau 50 de ani. Numai în Cheile Aiudului au fost schimbate 1.000 de pitoane. Cristian Niţescu a salvat, de-a lungul timpului, aproape 30 de alpinişti aventuroşi, fără a mai pune la socoteală zecile de schiori accidentaţi pe pârtia de la Arieşeni. Într-o iarnă, pe Colţii Trascăului, un bărbat de 50 de ani, pasionat de fotografie, s-a rătăcit. Fără să-şi dea seama, a ieşit de pe potecă şi a ajuns pe nişte brâne, deasupra unui hău de 500 de metri. „Începuse să ningă.Omul s-a speriat şi a alunecat pe zăpadă, dar nu a căzut în prăpastie. S-a întâmplat de Ajunul Crăciunului. De la colindat, am plecat împreună cu 10 salvamontişti la căutări. Am răscolit toată zona şi l-am găsit întins pe brână, acoperit de zăpadă. Din fericire, nu murise. Unul dintre salvatori era să calce pe el. Ca să ducem targa, am făcut, asiguraţi în corzi, un lanţ viu. Am dat-o din mână în mână. Uşor nu a fost. Toată acţiunea de salvare a durat opt ore" rememorează adjutantul şef. În cazul lui, meseria de „salamandră" se completează cu pasiunea. De nenumărate ori, a stins incendii izbucnite în zonele de abrupt, pe care le cunoaşte atât de bine. Când iarba de pe brâne i-a foc, flăcările se pot extinde la păduri sau păşuni alpine. Stingerea unui astfel de incendiu poate dura şi o săptămână. Dacă nu cunosc locurile, mai ales unde sunt ţancuri, servanţii se pot rătăci, dar Niţescu ştie toate potecile şi viroagele de unde focul poate fi „atacat" cel mai bine. Anul trecut au izbucnit multe incendii în munte, mai ales între lunile martie şi octombrie. Pentru stingere, pompierii folosesc pet-uri cu apă. „Flăcările pot fi oprite în locurile unde fâşiile de iarbă de pe brâne se îngustează. Acolo trebuie acţionat!" conchide pompierul-alpinist.

Cătălin Eftene
SURSA : http://www.revistapentrupatrie.ro


Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Homefire News - 22-03-2013 08:13 AM

Plt.adj.sef Florin Gingaşu - Bătrânul pompier giurgiuvean

[Imagine: batranul_pompier.jpg]

Citat:“Mi-am dat seama că viaţa omului se poate pierde în câteva secunde, indiferent de eforturile salvatorilor.”

Florin Gingaşu este plutonier adjutant sef în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vlaşca al Judeţului Giurgiu. Are 51 ani de viaţă şi 22 ani de carieră. De-asta putem astăzi să îi spunem că este cel mai „bătrân” pompier atât ca vârstă cât şi ca experienţă profesională. A intrat în rândurile pompierilor din viaţa civilă. Pe atunci echipele de intervenţie ale Grupului de Pompieri VLAŞCA – denumirea de acum 22 de ani, numărau 14 membri, adică 14 pompieri vegheau pentru siguranţa cetăţenilor. Vorbeşte de toată această perioadă cu mare drag, însă din toate intervenţiile la care a participat a învăţat un lucru, acela că „viaţa omului se poate pierde în câteva secunde, indiferent de eforturile salvatorilor”.

Îşi aminteşte cu tristeţe o amintire neplăcută pe care a întâmpinat-o pe timpul unei misiuni. A fost chemat să intervină la un accident rutier la balta Bălănoaia. Imediat ce a ajuns acolo a început manevra de descarcerare, descoperind că persoana imobilizată era un bun prieten. Şi-a dat seama că timpul este decisiv şi a mers mai departe, însă a reuşit. Şi-a salvat prietenul din mormanul de fiare şi asta pentru că a ştiut să i-a decizia corectă.

Despre momentele tensionate pe care le-a avut de-a lungul carierei Florin Gingaşu spune că sunt unele de nesuportat. „Mă simt stresat şi tensionat în cazul accidentelor rutiere în care sunt implicaţi tineri, dureros este momentul în care îi eliberezi din maşina mortii şi îi întinzi pe caldarâm. Dar poate ce mă întristează este suferinţa celor dragi, a părinţilor în special. Atunci mă retrag… cuvintele sunt de prios.
Un alt eveniment în care a trebuit să pun în aplicare toată experienţa mea a fost acum doi ani, când un tânăr de 22 de ani a căzut într-o groapă pe şoseaua Bucureşti, accident de muncă. În momentul când noi pompierii ne luptam să salvăm viaţa acestui om, curioşii de pe margine strigau cât puteau „SALVAŢI-L” ştiam ce aveam de făcut pentru că acesta este gândul, aceasta ne este speranţa atunci când plecăm în misiune. Din păcate uneori nu mai avem nimic de făcut… Dacă ar fi să mă întorc în timp, să îmi construiesc iarăşi o carieră profesională, aş alege tot meseria de POMPIER.
Atât familia cât şi profesia au acelaşi loc în sufletul meu.” Deşi tatăl iubeşte atât de mult această meserie, fiica de 26 de ani a îmbrăţişat o alta, de poliţist. Cu toate acestea „bătrânul pompier” nu uită niciodată să îşi certe fata atunci când ea se află la volan.
Poate din cauza tragediilor pe care le-a întâlnit de-a lungul carierei sau poate că datorită experienţelor de până acum ce l-au învăţat că o secundă îţi poate spulbera toate visele. Pentru „bătrânul pompier”, Florin Gingaşu, marea mulţumire vine de la cetăţeni: „Cetăţenii sunt cei care ne oferă mult respect şi le mulţumim!”
SURSA : http://www.stirigiurgiu.ro


Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Homefire News - 22-03-2013 08:26 AM

Plt. adj. Marian Vieru - Pompierul de la descarcerare

Pompier de la Descarcerare: „Răniţii care supravieţuiesc nu vor să ştie cine i-a scos dintre fiare”


[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:Plt. adj. Marian Vieru are o experienţă de 22 de ani la Pompieri, fiind unul dintre cei care salvează oameni la accidentele cele mai grave. Pentru militarii care salvează vieţi psihicul de fier şi suportul familiei sunt singurele ajutoare care îi ajută să reziste în misiunile traumatizante.

Marian Vieru (41 ani) a păşit în lumea celor care se luptau cu focul imediat după Revoluţie, când a intrat pe poarta unităţii de pompieri de la Slobozia, ca militar în termen. Tot atunci a urmat şi Şcoala de Gradaţi şi în 1991, propaspăt liberat, nu a stat prea mult printre civili şi s-a angajat la Unitatea de Pompieri din Galaţi. "Ca pompier, cele mai grele misiuni la care am participat mi s-au părut cele de la inundaţii. Nu am ratat niciuna, din 2005 până la cele de la Tecuci, în 2007. E o meserie grea, ştii când pleci dar nu ştii niciodată când te întorci, dar trebuie să o facă cineva şi pe asta", povesteşte plt. adj. Marian Vieru.
Pionier la şcoala de descarcerare În anul 2000, când asistenţa medicală de urgenţă de la Galaţi era asigurată exclusiv de Ambulanţă, la Târgu Mureş lua fiinţă prima unitate SMURD din ţară. Serviciul, destinat intervenţiilor şi asistenţei de complexitate sporită, l-a atras şi pe Marian Vieru, chiar dacă la acele vremuri nu se întrezărea, în oraşul de la malurile Dunării, perspectiva unei asemenea unităţi.
„Am urmat la Târgu Mureş cursurile de prim ajutor şi descarcerare, care practic m-au calificat pentru ceea ce fac acum. Nu oricine poate face asta, îţi trebuie mult sânge rece şi un psihic puternic şi mai ales trebuie să îţi placă ceea ce faci. Altfel nu rezişti", completează subofiţerul, care în 2007 a fost printre primii recrutaţi la SMURD Galaţi, la grupa de descarcerare.
Salvatorii fără nume
În patru ani, a pierdut şirul accidentelor la care a scos oameni, vii sau morţi, dintre maşinile devenite ghem de fiare. Deşi fiecare intervenţie are regulile ei nescrise - sânge rece, tărie de caracter, viteză de reacţie - există în fiecare situaţie ceva care îşi pune o amprentă de neşters asupra psihicului salvatorilor. Culmea, cele mai dramatice situaţii sunt accidentele cu victime vii, unde echipajul de descarcerare trebuie să se mişte cu precizie de ceas elveţian fără a se arăta afectat de plânsete, gemete, rugăminţi şi dureri.
„Un caz deosebit a fost un accident la Slobozia Conachi. Au fost atunci trei morţi, dar foarte greu a fost să scoatem şoferul camionetei implicate, care era prins între portieră şi copac. A trebuit practic să tăiem maşina. Un alt caz greu, care m-a marcat, a fost cel în care a trebuit să îl descarcerez pe un fost militar al meu. Mi-a zis dintre fiare: „Nu mă lasa să mor, salvează-mă!". A fost cumplit", îşi aminteşte militarul. Cu toate că a salvat sute de vieţi, niciuna dintre victimele care a supravieţuit nu l-a căutat vreodată. „Misiunea noastră este să îi scoatem vii şi să ducem la spital. Ne mai interesăm la doctori despre starea lor, dar invers nu s-a întâmplat niciodată. Răniţii care supravieţuiesc nu întreabă despre cei care i-au scos dintre fiare", afirmă Marian Vieru.
Fără suport profesionist În ciuda misiunilor dificile, cu o încărcătură psihică extremă, Marian şi colegii săi nu beneficiază de ajutorul unui psiholog. „Ei vin în contact cu atâtea situaţii care îi marchează psihic şi peste care trebuie să treacă rapid, pentru a fi gata pentru noi misiuni. Din păcate, noi nu avem un psiholog în unitate, postul pentru această specilizare fiind unul dintre cele 15 neocupate", precizează cpt. Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi. În aceste condiţii, singurele remedii pentru a face faţă situaţiilor de-a dreptul traumatizante sunt psihicul de fier şi ajutorul din partea familiei.
SURSA : http://adevarul.ro


Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Homefire News - 08-04-2013 07:19 AM

Plt.maj. Cristian Mihai Gheorghiu - in rolul de politist

[Imagine: Cristian_Mihai_Gheorghiu.jpg]
plt.maj. Cristian Mihai Gheorghiu
Hoţ de portofele prins cu ajutorul … pompierilor

Citat:Spiritul civic al unui pompier dorohoian i-a dat rolul principal într-un film poliţist. Aflat cu treburi în municipiul Botoşani, angajatul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Nicolae Iorga” Botoșani a prins în flagrant un bărbat care a furat din buzunarul unei femei, în vârstă de 67 de ani, o suma de bani. Când a auzit strigătele de ajutor ale bătrânei, plt.maj. Cristian Mihai Gheorghiu, de 35 de ani, a uitat de urgențele personale și a plecat în urmărirea hoțului din buzunare.

“Cumpăram fructe când am auzit o femeie care striga: Prindeți hoțul, prindeți hoțul! Pentru că distanţa dintre mine și bărbatul care alerga era foarte mare și, cunoscând zona, am urcat în maşină şi i-am ieşit în faţă. L-am imobilizat, ajutat de un alt domn, şi am sunat la Poliţie. În scurt timp, la faţa locului a ajuns o patrulă de poliție care l-a reținut pe bărbat. Am rămas surprins de faptul că nimeni nu a reacționat la strigătele de ajutor ale bătrânei”, povestește pompierul.

Conducător autospecială de intervenție la Detașamentul de Pompieri Dorohoi din cadrul I.S.U. Botoșani, subofițerul a manifestat și în această situație solidaritate și disponibilitate pentru aproapele său, ca de fiecare dată când un pompier este chemat să acorde sprijin semenilor
aflați în situații limită.

Sursa: Comunicat I.S.U. Botoșani


Lt. col. Ionel Drobotă - Salvator şi în timpul liber - Homefire News - 14-04-2013 04:29 PM

Salvator şi în timpul liber. Comandantul pompierilor roşioreni a salvat 3 persoane implicate într-un accident rutier


[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:În timpul liber, şeful pompierilor roşioreni, locotenent cololnel Ionel Drobotă, a salvat de la moarte trei persoane rămase captive într-un autoturism implicat într-un accident rutier. Comandantul se afla în trafic la momentul producerii accidentului şi până la sosirea echipelor de intervenţie a reuşit, împreună cu ceilalţi participanţi la trafic, să scoată toate victimele din caroseriile deformate.
Comandantul Detaşamentului de Pompieri Roşiorii de Vede, Ionel Drobotă, a dovedit că meseria lui înseamnă vocaţie, după ce, aflat în timpul liber, a salvat de la moarte trei persoane implicate într-un accident rutier.
Evenimentul rutier s-a produs pe Drumul European 70, la intrare în localitatea Plosca şi a fost anunţat pe numărul unic de urgenţă 112, chiar de către comandant.
Până la sosirea forţelor de intervenţie, locotenent colonel Drobotă împreună cu ceilalţi participanţi la trafic au reuşit să scoată din caroseriile deformate ale celor două autoturisme implicate în accident, o Dacia Logan şi un Opel, trei victime, un bărbat, o femeie şi un copil, grav răniţi. Numărul total al pasagerilor celor două autoturisme era de cinci persoane, două dintre ele fiind în afara oricărui pericol. Cele trei victime au fost preluate de către membrii Serviciului de Ambulanţă şi transportate de urgenţă la Spitalul Judeţean Alexandria pentru îngrijiri medicale de specialitate. Colegii comandantului au acţionat pentru curăţarea carosabilului de combustibil şi ulei, luându-se toate măsurile de prevenire şi stingere a unui eventual incendiu. Cazul a fost preluat pentru cercetări de către poliţie.
SURSa : http://adevarul.ro


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 15-04-2013 08:49 PM

(25-05-2013 03:47 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Medicul Hadrian Borcea salvează vieți contra-cronometru


News

Dr. Hadrian Borcea, medic şef la UPU –SMURD Bihor, a fost victima unui teribil accident, consumat sambata, la intrarea în Arad.

Medicul Hadrian Borcea rănit în accident. A fost operat la Cluj, după ce s-a răsturnat cu maşina!

[Imagine: Borcea_bihoreanul.jpg]

Citat:Se grăbea să salveze alte vieţi, dar până la urmă el a avut nevoie să fie salvat! Dr. Hadrian Borcea, şeful SMURD Bihor şi al Unităţii de Primire a Urgenţelor de la Spitalul Judeţean, a fost internat, în weekend, cu răni serioase, după ce a fost implicat într-un accident rutier.
Accidentul s-a petrecut pe DN79, în noaptea de vineri spre sâmbătă, în jurul orei 3, în timp ce medicul mergea la Arad, unde urma să fie de serviciu pe elicopterul SMURD care deserveşte această zonă a ţării.

"La intrarea în municipiul Arad, în cartierul Grădişte, un bărbat de 44 de ani din Oradea, care conducea o Dacia Duster, a pierdut controlul volanului pe fondul carosabilului umed şi s-a răsturnat. Din primele cercetări la faţa locului, cauza accidentului a fost neadaptarea vitezei la condiţiile de drum", a declarat luni pentru BIHOREANUL subcomisarul Camelia Tuduce, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Arad.

Potrivit unor surse apropiate acestuia, doctorul a suferit fracturi la coloana vertebrală în zona cervicală şi lombară, dar şi un traumatism pulmonar. El a fost dus la Cluj în aceeaşi noapte, chiar cu elicopterul SMURD pe care urma să fie de serviciu, iar în cursul zilei de sâmbătă a fost operat la coloană. Din fericire, măduva spinării nu a fost secţionată, astfel că şi va reveni complet.

"Operaţia a durat câteva ore şi a reuşit, este conştient şi îşi va reveni complet", au declarat luni pentru BIHOREANUL sursele citate.

Hadrian Borcea este unul dintre cei mai cunoscuţi medici din Oradea, iar chipul său apare la mai toate ştirile despre accidente, însă cu toate acestea are reputaţia unei modestii rare. Dedicat meseriei, el a fost cel care, cu sprijinul lui Raed Arafat, a făcut SMURD Oradea şi Unitatea de Primire a Urgenţelor de la Spitalul Judeţean printre cele mai moderne servicii de urgenţă din ţară.
SURSA : http://www.ebihoreanul.ro


Multa sanatate.Insanatosire grabnica


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Homefire News - 15-04-2013 10:17 PM

(25-05-2013 03:47 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Medicul Hadrian Borcea salvează vieți contra-cronometru

(15-04-2013 08:49 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  News
Dr. Hadrian Borcea, medic şef la UPU –SMURD Bihor, a fost victima unui teribil accident, consumat sambata, la intrarea în Arad.

Dr. Hadrian Borcea (UPU/SMURD) a fost operat la coloana vertebrală după un grav accident rutier


[Imagine: dr_Borcea.jpg]

Citat:Weekend dificil pentru dr. Hadrian Borcea, șeful UPU Oradea și coordonator al SMURD Bihor. Acesta a ajuns în stare gravă la spital, în Cluj-Napoca, după ce s-a autoaccidentat în județul Arad, în timp ce se îndrepta spre locul de staționare al elicopterului destinat urgențelor medicale. Potrivit unor informații pe care bihorstiri.ro le-a primit de la surse din Spitalul Județean, medical orădean se află acum în stare stabilă, recuperându-se după intervenția chirurgicală la care a fost supus sâmbătă (13 aprilie). Se pare că dr. Borcea, care se afla la volan în momentul producerii accidentului de pe DN 79, a derapat în condiții de carosabil ud, evenimentul rutier petrecându-se la intrarea în Municipiul Arad. Colegii de la Oradea ai șefului UPU spun că operația acestuia a reușit și că dr. Borcea își va reveni, probabil fără sechele.
Unul dintre cei mai mediatizați doctori bihoreni (și datorită activității sale de coordonator al SMURD) și fără îndoială unul dintre cei mai modești, dr. Hadrian Borcea este, printre altele, vicepreședinte al Comisiei Naționale de Medicină de Urgență și Dezastre, care activează pe lângă Ministerul Sănătății și este cunoscut și pentru implicarea sa în tradiționala tabără MASH din Padiș. În anul 2004, Primăria Oradea a acordat aceluiași medic titlul de „Omul anului”.
SURSa : http://bihorstiri.ro


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Parvu Florin - 15-04-2013 10:39 PM

(25-05-2013 03:47 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Medicul Hadrian Borcea salvează vieți contra-cronometru

(15-04-2013 08:49 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  News
Dr. Hadrian Borcea, medic şef la UPU –SMURD Bihor, a fost victima unui teribil accident, consumat sambata, la intrarea în Arad.

Uffff!!!!

Bine ca nu a fost mai grav!

Ii doresc pe aceasta cale insanatosire deplina si grabnica doctorului Borcea!


RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - calea - 16-04-2013 02:20 PM

(25-05-2013 03:47 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Medicul Hadrian Borcea salvează vieți contra-cronometru

(15-04-2013 08:49 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  News
Dr. Hadrian Borcea, medic şef la UPU –SMURD Bihor, a fost victima unui teribil accident, consumat sambata, la intrarea în Arad.

si eu la fel,am fost socat cand an auzit,este omul care face inspectoratului meu cinste.Te asteptam la munca dl. Doctor.


RE:Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - firewolf - 17-04-2013 10:52 PM

(25-05-2013 03:47 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Medicul Hadrian Borcea salvează vieți contra-cronometru

(15-04-2013 08:49 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  News
Dr. Hadrian Borcea, medic şef la UPU –SMURD Bihor, a fost victima unui teribil accident, consumat sambata, la intrarea în Arad.

Stima shi respect pt un medic extraordinar ,insatasosire grabnica shi va asteptam din nou la munca , mai avem multe vieti de salvat pana la pensie