Forum Pompieri Militari si Civili
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Tehică de luptă, mijloace și materiale folosite (/forumdisplay.php?fid=33)
+---- Forum: Autospeciale intervenție pompieri (/forumdisplay.php?fid=141)
+---- Subiect: Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre (/showthread.php?tid=224)

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - emilian - 10-02-2012 11:31 AM

Toata dotarea insirata de noul Guvern, este de fapt POR 2007-2013 DMI 3.3.

O parte din aceste autospeciale au fost deja livrate, iar restul urmeaza sa ajunga in dotarea ISU pana la finalizarea porgramului.

Echipamentele vor fi achizitionate de ADI constituite la nivel regional.

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - maf150 - 20-02-2012 12:47 AM

Citat:Autoscări de lux pentru pompierii din judeţele Moldovei
Cele şase judeţe ale Moldovei vor beneficia de câte o autospecială de intervenţie şi salvare la înălţime, în valoare totală de 14,2 milioane de lei.
Achiziţia celor şase autoscări face parte din proiectul european SMURD Regional, din economiile realizate în urma licitaţiilor. Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă vor primi câte o autoscară în valoare de 2,36 milioane de lei fiecare, autospecialele urmând a fi achiziţionate până anul viitor. Proiectul va fi depus la Agenţia de Dezvoltare Regională Nord Est în cursul acestei luni.
Întreg proiectul SMURD Regional se ridică la 59 de milioane de lei, în cadrul căreia au fost achiziţionate autospeciale pentru judeţele Moldovei.
SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Autoscari-lux-pompierii-judetele-Moldovei_0_647935539.html

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - maf150 - 20-02-2012 11:28 AM

Azi am vazut pe realitatea prezentarea a doua autospeciale de descarcerare grea pe sasiu Iveco Magirus si a 4 autospeciale de descarcerare care au intrat in dotare la ISU Bucuresti.

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - cristicris - 20-02-2012 05:27 PM

Sal.Sunt un conducator auto pe autospecialele.......invechite de la ISU DOBROGEA.Am citit toate postarile care sunt puse aici,si toate comentariile,am obs k unii din colegii din tara sunt nemultumiti de autospecialele care li sau adus..........noi aici in Constanta in afara de cateva IVECO uri care ne au fost date acum cativa ani....si retineti,cate una la 3 unitati,si Constanta are daca nu ma insel 12 unitati de pompieri!Ma uitam la pozele postate de voi...ptr mine sunt..........extraterestre cu acele autospeciale!!!Noi aici avem autospecialele maj din anii '78;'80!Sincer am ramas fara cuv...........cand te uiti la stiri,stiti si voi k stirile incep cu noi,si vad prin tara numai masini:MAN,VOLVO,etc...........bravo lor!Atata am avut de zis........spor la treaba,si cat mai putine solicitari!Smile

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - pistonakis - 23-02-2012 09:53 AM

Am vazut ca romanii fabrica masini de pompieri foarte performante. Aveti idee pe unde le distribuie? Ca la noi nu am vazut nicaieri.

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Coffeeman - 23-02-2012 09:55 AM

Din cate am mai vazut, parca pe uneva prin Vestul tarii s-au primit/achizitionat niste autopeciale Roman, model foarte nou! In schimb, majoritatea autospecialelor facute de catre ai nostri sunt exportate catre tarile care platesc!Smile

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Coffeeman - 23-02-2012 12:11 PM

[Imagine: p1070213-621.jpg]
Poate gasim pe cineva din zona, care a lucrat cu ele sa ne spuna cum sta treaba. Noi nu ne putem da decat cu parerea!

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - maf150 - 23-02-2012 12:44 PM

Autospecialele din poza de mai sus sunt autospeciale cu apa, spuma si praf. Cred ca se afla in dotare la Brasov.
Asa ceva s-a primit in N-V -ul tarii (CJ, BN, SJ, MM, SM, BH) sunt autospeciale de 7000 de litrii cu motoare Renault de 430 de cai. Mai multe detalii pe site-ul producatorului.http://www.roman.ro/produse/autovehicule%20civile/autospeciale%20de%20pompieri

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - maf150 - 23-02-2012 02:25 PM

Acele autospeciale au participat la o defilare in Brasov (se vede si in poza ca sunt in Brasov pe reclama cu Radio Brasov) acum cativa ani de acolo am avut impresia ca sunt in dotare la ISU dar banuiesc ca erau a uzinei.
La Brasov cred ca mai sunt ceva Roman-uri venite prin fonduri europene (Roman 22.440).

Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - maf150 - 23-02-2012 04:31 PM

Chiar as fi curios autospecialele din poza postata de coffeeman pe unde au ajuns, ca inca nu le-am vazut pe la nici un ISU.