Forum Pompieri Militari si Civili
Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Tehică de luptă, mijloace și materiale folosite (/forumdisplay.php?fid=33)
+---- Forum: Autospeciale intervenție pompieri (/forumdisplay.php?fid=141)
+---- Subiect: Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie (/showthread.php?tid=2718)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie - MagicMan - 07-10-2016 06:00 PM

Buna ziua. Va multumesc pt raspuns.
Ma bucur ca ati pus aceasta poza in care observam pasul inainte a sistemului de averterizare optica, dar si faptul ca avem doua autosasiuri : Volvo FMX si MAN TGM. Intrebare mea este, de ce predomina autosasiurile MAN ? Ma gandesc ca va este mai usor dvs de carosat din moment ce aveti proiectul facut si experienta pe acest model ( poate si pretul de achizitie ), insa poate fi considerata si un fel de competitie neloaila ( sau fidelitate ) fata de ceilalti producatori (cam la acelasi nivel de calitate ) Mercedes, Scania noile modele, Volvo ? Vorbesc si din perspectiva unui parc auto mai diversificat si stiu ca in acest moment cu aceasta comanda nu se poate face nimic, insa ma gandeam pe viitor.
Spre exemplu Mercedes catre IGSU n-am observat. Nu neg Scania sau Volvo din imagine cu care ati "lucrat", dar v-am adresat aceasta intrebare pt. ca am observat predominant MAN si Renault ( la dvs pe site ).


Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie - crisanda78 - 07-10-2016 06:51 PM

Aveți perfectă dreptate! Cei în măsură spun că au făcut hârtia dar din moment ce dumneavoastră nu știți e clar că mint. Prima constatare a problemei s-a făcut pe 28 august apoi pe 18 septembrie..... până la Paște cred că se rezolva Smile)


Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie - romprim - 12-10-2016 02:14 PM

Citat:Buna ziua. Va multumesc pt raspuns.
Ma bucur ca ati pus aceasta poza in care observam pasul inainte a sistemului de averterizare optica, dar si faptul ca avem doua autosasiuri : Volvo FMX si MAN TGM. Intrebare mea este, de ce predomina autosasiurile MAN ? Ma gandesc ca va este mai usor dvs de carosat din moment ce aveti proiectul facut si experienta pe acest model ( poate si pretul de achizitie ), insa poate fi considerata si un fel de competitie neloaila ( sau fidelitate ) fata de ceilalti producatori (cam la acelasi nivel de calitate ) Mercedes, Scania noile modele, Volvo ? Vorbesc si din perspectiva unui parc auto mai diversificat si stiu ca in acest moment cu aceasta comanda nu se poate face nimic, insa ma gandeam pe viitor.
Spre exemplu Mercedes catre IGSU n-am observat. Nu neg Scania sau Volvo din imagine cu care ati "lucrat", dar v-am adresat aceasta intrebare pt. ca am observat predominant MAN si Renault ( la dvs pe site ).

Buna ziua domnule MagicMan,
Nu este vorba decit de termenele de livrare ale autosasiurilor cu caracteristicile necesare caietului de sarcini al licitatiei sau cerintelor exprese ale clientilor. Si desigur raportul pret/calitate/specificatii .
Nici pe departe de favorizare unui producator de sasiuri in detrimentul altuia .
Nu cred ca va inchipuiti , dar au fost situatii de neimaginat , cea extrema fiind sosirea sasiului de la producator la 6 luni dupa termenul nostru de livrare green6 ... sau mai recent , sosirea sasiului cu doar 3 saptamini inainte de livrarea unui produs nou , extrem de complicat de executat , UNICAT.
Fiecare business are particularitatile lui, chestiuni de amanunt pe care le cunosc doar cei ce sunt direct implicati . Din afara lucrurile pot parea intrun fel , dar de obicei realitatea este alta.
Asa cum vedeti pe site , pe linga restul de 17 bucati din 30 de autopompe cisterna capaciatate marita 5.000 litri pe autosasiu MAN TGM 18.340 4x4 BB (inca 5 se livreaza saptamina aceasta girofar ), avem in lucru 4 bucati autospeciale PSI cu rezervor de 8.000 litri pe sasiu RENAULT K480 P6x6 MEDIUM E6 , 1 bucata autospeciala cu praf si azot pe sasiu VOLVO FMX 66R 6x6 , 1 buc autospeciala PSI cu rezervor 8.000 litri apa si 2.000 litri spumogen pe sasiu MAN 26.400 6x4 si 1 bucata suprastructura vidanja 18.000 litri pe sasiu DAF CF85.340 8x4 ...
4 producatori de sasiuri doar acum , in productia curenta Big Grin
Concluzionez, intr-o ordine aleatorie: termen de livrare, calitate, specificatii , pret , samd.
Si poate ma repet, multumesc pt interes si dialog ...


Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie - MagicMan - 14-10-2016 05:42 PM

Buna ziua dl romprim.
Am observat varietatea autosasiurilor din productia curenta, insa eu ma referisem strict de igsu unde mi s-a parut predominant autosasiul MAN.
Tin sa va multumesc pentru raspunsul acordat, interesul si lamuririle aferente.


Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie - romprim - 19-10-2016 01:42 PM

Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie ASAS / AT5000 MAN TGM 18.340 4x4 BB VOLKAN VFPN-H300 Romprim

In data de 14.10.2016 au fost livrate si urmatoarele 5 autopompe, numerele 14 - 18 , din cele 30 de bucati Autopompa cisterna capacitate marita 5000 litri . Acestea au fost distribuite catre judetele : Bihor, Botosani, Buzau, Caras Severin si Gorj.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/wQNVkh1Mc-U" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>


Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie - Fire Fire - 19-10-2016 06:15 PM

Girofar la colivie si dispozitiv de stropit via.Doar atat pot domnii ingineri de la Romprim? "Felicitari", ne meritam soarta.


Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie - romprim - 20-10-2016 09:19 AM

Citat:RE: Autospeciale ROMPRIM
Aveți perfectă dreptate! Cei în măsură spun că au făcut hârtia dar din moment ce dumneavoastră nu știți e clar că mint. Prima constatare a problemei s-a făcut pe 28 august apoi pe 18 septembrie..... până la Paște cred că se rezolva Smile)

Buna ziua Domnule crisanda78,
Dupa cum cred ca bine stiti , conducerea noastra a facut demersurile necesare si autospeciala a fost adusa vineri 14.10.2016 in service pt mai multe remedieri solicitate de colegii/superiorii dumneavoastra .
Trecind peste celelalte aspecte , ajungem si la ceea ce a-ti postat domnia voastra referitor la resturi de fibra de sticla care infundau sita pompei si duzele pistoletilor.
Numai ca ...
Autospeciala SCANIA cu rezervor de 9.000 litri din fibra de sticla a fost conceputa , conform caietului de sarcini , inclusiv pt transport apa potabila in zone calamitate.
Din pozele domniei voastre pare ca acel rezervor , interiorul lui , avea un strat apreciabil de mizga/depuneri , iar in momentul in care s-a golit bazinul a curs nu numai apa ci si o broasca Sad
Cit despre fibra de sticla care infunda sita pompei si pistoletii , sesizasem deja producatorul rezervorului care a raspuns , si citez :
Citat:Privind actul de reclamatie nr. 2409842/2016 va comunicam urmatoarele:
- este exclus ca peretii interiori ai rezervorului sa se exfolieze. Probabil la ultima interventie au scapat ceva deseuri de la reparatie. Sugeram sa se spele bine interiorul si filtrul pompei.
- la acest moment echipa service nu are concret la ce interveni
Poate fi desigur vina echipei de service a producatorului rezervorului care la interventia precedenta sa fi lasat resturi de fibra de sticla in interior, dupa cum spune chiar acesta , dar rezervorul nu se curata dupa o astfel de reparatie , evitind situatiile nefericite de acest gen ?
Suntem aici pt a va fi de ajutor , ne-am si asumat aceasta situatie si am incercat , dupa cum a-ti sesizat cred , sa o rezolvam cit mai operativ cu putinta, tinind cont si de faptul ca suntem intro perioada mai mult decit aglomerata, cu zeci de autospeciale de definitivat si livrat.
Concluzionind, multumim pt dialog si nutrim speranta ca astfel de situatii sa fie cit mai rare pe viitor...

Buna ziua domniei voastre , domnule Fire Fire .
Traim intro tara unde libertatea de expresie este garantata de constitutie si ca atare va multumesc pt opiniile domniei voastre .
Dar ca sa nu lasam lucrurile in coada de peste , sa intram in dialog :
Colivia...,,buna'' asta aplause ... este o cerinta expresa a beneficiarului , tinind cont ca masinile sunt 4x4 si sunt destinate interventiilor si, sau mai ales, in AFARA orasului , pe drumuri comunale, unde copacii nu sunt toaletati si unde poti sa lasi sistemul de avertizare optic si acustic agatat in vreo creanga, cum de altfel s-a mai si intimplat ... Ca nu este estetic , pot accepta ... ca este practic , sa fiti sigur !
Cit despre sistemul de stropit via ... ,,buna'' si asta aplause
Este o alta cerinta expresa a beneficiarului ...daca va referiti cumva la faptul ca la ceilalti producatori stropirea perimetrala are loc din partea inferioara a autospecialei , pe linga si sub sasiu (exprimarea apartine unui coleg de forum Smile ) , va spun ca era mai usor si pt noi sa montam protectia termala la acest mod insa aceasta a fost CERINTA expresa a beneficiarului .

Eu nu pot decit sa va multumesc pt interes , pt ca orice opinie exprimata , fie pozitiva sau negativa , nu face decit sa ne ajute ... iar multi colegi au observat deja acest lucru.
Loc de mai bine va fi intotdeauna ...asa ca va rugam sa continuati sa ne aratati unde aveti impresia ca gresim pt a putea remedia/imbunatati sau poate inlatura acele aspecte semnalate...
Dialogul pe aceste teme este unul din principalele motive ale prezentei noastre aici.
Inca o data, multumesc pt oportunitate forum.pompierii.info !


Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie - Fire Fire - 20-10-2016 05:01 PM

Stiu foarte bine la ce foloseste protectia pentru girofar si ca este foarte practica,dar va rog sa puneti accent si pe aspect si calitatea materialelor . Sincer pare facuta de cineva neprofesionist. Acelasi lucru pot spune si despre autoprotectia de pe cabina, care va asigur ca o sa ramana in primul copac mai lasat pe sub care o sa treaca.
Va rog sa priviti in filmuletul cu masinile, inainte sa plece de pe loc, toate au girofarurile aprinse dar sunt vizibile abea dupa ce autospeciala este cu fata spre camera,deci iar vorbim de calitate.
Sper sa va fie de folos parerile noastre, a celor care avem placerea de a lucra pe aceste autospeciale.
Sunt sigur ca si in Romania se poate face treaba buna.Va multumesc !


Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie - crisanda78 - 20-10-2016 11:04 PM

Bună seara! Da știu că autospeciala a fost la dumneavoastră fiindcă am remarcat ledurile chioare de lumina albastră ce au fost montate la compartimentul pompă (vă pot demonstra tot cu poze), chestia cu broasca cred că e o glumă, poate știți că alimentarea autospecialelor se face din diferite surse (naturale sau artificiale) astfel încât calitatea apei nu depinde de noi iar răspunsul celor care au făcut reparații e îndoielnic, întrucât se poate observa din poze că bazinul se exfoliază și șlefuirea lui în zona de spargatoare valuri nu s-a făcut, acele fibre ies din pereți și nu sunt pe fundul bazinului cum ar trebui să fie după spusele fabricantului.,, la acest moment echipa service nu are concret la ce interveni,, cred că pozele sunt o dovadă concretă a ce se întâmplă în acel bazin și răspunsul lor mi se pare impertinent. Mulțumesc pentru colaborare și sper ca pe viitor discuțiile să fie benefice pentru ambele părți.


Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie - Fire Fire - 05-11-2016 08:11 PM

Sunt curios cum s-au vazut girofarurile azi la interventia de pe A2 in ceata densa.