Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Subiect: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova (/showthread.php?tid=36)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Servantul - 17-06-2011 12:38 PM

(17-06-2011 10:56 AM)BOGU Scris:  Salut,sunt minci de la D1 Ploiesti si vreau sa felicit pe cei ce au facut posibila aparitia acestui forum ,un forum care cred eu este foarte important in activitatea noastra a pompierilor militari,atat pentru o cat mai buna socializare dar si pentru aflarea raspunsurilor la cat mai multe probleme legate de activitatea noastra nobila.Cu ocazia asta vreau sa salut si eu pe toti colegii mei de la D1 Ploiesti, pe care ii astept pe acest forum dar si pe ceilalti colegi din tara.
Inca odata felicitari pentru aceasta initiativa si mult noroc in continuare,
Toate cele bune.

Bine ai venit printre noi Bogdan ! Servantul de la Det.5 Smile .

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Covalciuc Bogdan - 13-07-2011 07:39 PM

Alertă la o rafinărie din Ploieşti: Un incendiu a izbucnit la instalaţia de cocsare
Miercuri, 13 iulie 2011
[Imagine: 175801-.jpg]
Citat:Alertă maximă, în această dimineaţă, la o rafinărie din Ploieşti. Un incendiu izbucnit la o instalaţie a pus pe jar pompierii. Zeci de autospeciale de la ISU, SMURD şi Ambulanţă au ajuns imediat la locul incendiului. Alertati de fumul gros, câţiva ploieşteni au sunat la 112.
La o instalaţie s-a aprins gudronul lichid, iar flăcările s-au propagat rapid. A fost nevoie de 10.000 de kilograme de azot praf pentru stingerea lor şi pentru a împiedica extinderea incendiului la alte instalaţii din rafinărie, anunţă stiriploiesti.ro.
Specialiştii urmează să stabilească şi cauzele izbucnirii indendiului. O primă ipoteză luată în calcul de pompieri este un incident tehnic. Reprezentanţii rafinăriei nu au stabilit deocamdată valoarea pagubelor.
"La instalaţia de cocsare camera 4 s-a produs un incendiu. Am acţionat cu 15 echipaje de intervenţie. Nu au fost afectate instalaţiile învecinate şi acum zona este securizată", a declarat colonel Nicolae Popescu, şef ISU Prahova.
La aceeaşi societate a mai avut loc un asemenea incident. În urmă cu un an, izolaţia unui CET din incinta rafinăriei a luat foc. Şi în anul 2002, pompierii au fost nevoiţi să intervină pentru stingerea unui rezervor de benzină care luase foc pe platforma rafinăriei.

SURSA :www.jurnalul.ro

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - zam_fire - 14-07-2011 11:22 PM

iar ziua am avut un avion prabusit
Citat:"Un avion ultrausor cu două persoane la bord s-a prăbusit astăzi la marginea localitătii prahovene Sirna, după care a luat foc. Aeronava de mici dimensiuni care era în teste cu doi piloti la bord a luat foc la contactul cu solul, unul dintre ei, un pilot din Galati murind carbonizat. Cel de-al doilea pilot, buzoianul Victor Huci, în vârstă de 60 de ani a supravietuit si a fost preluat de un elicopter Smurd pentru a fi transportat la un spital din Capitală, starea lui fiind gravă, cu arsuri de gradul I si II pe aproape 80 % din corp."

---mesaj editat de @karin-adaugat video-------

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Covalciuc Bogdan - 01-08-2011 06:04 AM

Incendiu la un hotel din Sinaia.

Citat:Un hotel din Sinaia a luat foc sâmbătă seara, cel mai probabil din cauza unui scurtcircuit produs într-o cameră de la etajul al doilea.

SURSA : http://www.realitatea.net

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - maf150 - 31-08-2011 05:11 PM

Citat:Incendiu de proportii la o benzinarie din Prahova. Sase echipaje au intervenit

Un incendiu a izbucnit astazi la o statie de carburanti din localitatea prahoveana Urlati, in timp ce o cisterna descarca aproximativ 15 tone de combustibil.
Seful ISU Prahova, colonel Nicolae Popescu, a declarat pentru stirileprotv.ro ca incendiul care a izbucnit in statia de carburanti s-a propagat la un moment dat si la un magazin din apropiere.
Din fericire insa, la aceasta ora nu mai exista pericol de raspandire a focului. Conducerea Inspectoratului a trimis la fata locului sase echipaje, dotate cu apa si spuma, care au intervenit pentru localizarea incendiului.
Astfel, conform sursei citate, nu mai exista pericol de explozie.
Intrebat care ar putea fi cauzele care au dus la producerea acestui incident, colonelul Popescu a declarat ca exista deja o ipoteza.
"Noi am evacuat auto-cisterna din statie si eu cred ca este posibil de la nerespectarea procedurilor de vehiculare a produselor, adica la descarcarea din cisterna" - a spus seful ISU Prahova.

[Imagine: 60476090.jpg]

SURSA:http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/incendiu-de-proportii-la-o-benzinarie-din-prahova-sase-echipaje-au-intervenit.html

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Covalciuc Bogdan - 25-09-2011 07:33 AM

37 de bovine au murit intr-un incendiu in Balta Doamnei
Citat:În ziua de 22.09.2011, la o fermă de bovine din satul Lacu Turcului a izbucnit un incendiu la adăpostul de animale.
Reprezentanţii I.S.U. Prahova au acţionat cu şase echipaje care au localizat şi stins incendiului, nefiind înregistrate victime omeneşti.
În urma incendiului au fost distruse prin ardere 30 tone furaje, 37 bovine şi un hambar din lemn, prejudiciul fiind de aproximativ 250.000 lei.
În urma cercetării la faţa locului rezultat că sursa probabilă a producerii incendiului a fost o ţigară arncată accidental în zona adăpostului, adăpost ce era împrejmuit cu fân.
SURSA : http://independenta.wordpress.com

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Covalciuc Bogdan - 06-10-2011 07:52 PM

Incendiu devastator in comuna Adunati
05/10/2011
Citat:ncendiu devastator in comuna prahoveana Adunati dupa ce o casa si doua anexe au fost mistuite de flacari. Focul urias a izbucnit cand proprietarii erau plecati si a cuprins rapid casa, iar peste o suta de localnici au sarit sa-si ajute vecinii. La locul incendiului au sosit patru masini ale pompierilor militari din Campina si Breaza, care au reusit sa lichideze incendiul. Imediat ce au vazut flacarile, locuitorii comunei au dat alarma , au sunat la numarul unic de urgenta si au sarit cu totii sa stinga focul. In momentul izbucnirii incendiului, proprietarii nu erau acasa iar in imobil se afla doar un copil de 14 ani care-si facea temele. Oamenii spun ca focul a izbucnit de la un scurt circuit, iar flacarile s-au extins cu repeziciune transformand totul in scrum. Oamenii s-au luptat cu flacarile pana au venit pompierii si nu putin a lipsit ca focul sa se extinda si la imobilele aflate in preajma. Localnicii au format un lant uman pana la cele mai apropiate fantani si au dat din mana in mana galetile cu apa, iar altii au scos din casa cuprinsa de flacari tot ce s-a mai putut salva, dar animalele au ars de vii intr-una din anexe. Drumul greu accesibil si lipsa surselor cu apa au ingreunat interventia pompierilor care au actionat cu patru autospeciale pentru a lichida incendiul. Proprietarii imobilului spun ca acum in prag de iarna nu mai au unde sa se duca, iar de munca lor de o viata s-a ales praful. Incendiul a fost stins dupa mai bine de trei ore, iar primele evaluari arata ca a ars 80% din gospodarie, pompierii urmand sa stabileasca imprejurarile in care a izbucnit focul si cauzele acestuia.

SURSA : http://www.stiriploiesti.ro

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Covalciuc Bogdan - 18-10-2011 09:21 AM

Incendiu pe domeniul Casei regale din Azuga
Citat:Un puternic incendiu s-a produs luni noapte pe domeniul Casei regale, din Azuga. Mansarda şi acoperişul unei clădiri din spatele gării au fost distruse în totalitate. Imobilul a fost închiriat de Ocolul Silvic din Azuga, pentru doi pădurari şi familiile lor.
Oamenii povestesc că focul a izbucnit violent, în timp ce locatarii erau înăuntru, de la un coş de evacuare. În scurt timp, flăcările au cuprins întreaga clădire, contruita în mare parte din lemn.
"Cred că e coşul de la centrală care a trecut pe lângă astea. Numai de acolo cred că s-a întâmplat. Erau flăcări mari", a spus un martor.
Pompieri civili din Azuga şi angajaţii ISU Sinaia au reuşit să stingă focul după o oră.
"Flăcările foarte mari. O intervenţie foarte grea pentru că în zona respectivă nu există reţea de alimentare cu apă. Alimentarea s-a făcut din râul Prahova aflate în dotarea pompierilor civili", a declarat Nicolae Mitru, şeful ISU Azuga.
În urma incendiului, acoperişul şi mansarda clădirii, dar şi o magazie cu lemne au ars.

SURSA : http://www.realitatea.net

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Valentin P - 17-11-2011 08:15 PM

Autoutilitară în flăcări, pe DN1

Sursa:VP Jurnal

RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Valentin P - 03-12-2011 04:16 PM

Peste 150.000 de euro au ars în incendiul unei bănci din Ploieşti
<!--[if !IE]>--><!--Get Adobe Flash player<!--[if !IE]>--><!--
Citat:Reprezentanţii unei bănci din Ploieşti susţin că incendiul din camera tezaurului care a avut loc miercuri, au ars peste 150.000 de euro. Procurorii vor stabili în urma unei anchete dacă cifra raporată este una reală. Momentan nu s-a stabilit exact cum a izbucnit focul, chiar în camera unde se ţineau banii.
Sursa:Antena3