Forum Pompieri Militari si Civili
Fundația pentru S.M.U.R.D. - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Descarcerări / Salvări complexe / S.M.U.R.D. (/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Subiect: Fundația pentru S.M.U.R.D. (/showthread.php?tid=400)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - Covalciuc Bogdan - 18-01-2011 10:03 AM

Fundatia pentru SMURD

Citat:Unde au donat sibienii 2% din impozitul pe venit

Aproape 40 de mii de sibieni au donat 2% din impozitul pe venit datorat pentru anul 2009 entităţilor nonprofit. Peste 2 milioane de lei au intrat în conturile a 1.298 de ONG-uri. Peste 2.000 de sibieni dintre cei care au solicitat virarea celor 2% din impozitul pe venit au donat banii Fundaţiei pentru SMURD, aceasta fiind prima entitate nonprofit din topul organizaţiilor nonguvernamentale care a beneficiat de sponsorizare. Pentru SMURD au donat bani 2.132 de persoane, suma totală fiind de 127.987 lei.
Pe următoarele locuri sunt Asociaţia de Caritate Civitas Mediensis, pentru care 1.163 de persoane au donat peste 60.000 de lei, Asociaţia „Sfântul Nicolae” a Bisericii Ortodoxe Române Valea Aurie (1.135 persoane – suma fiind de 53.480 lei), Fundaţia Atlassib (1.435 de persoane au donat aproape 50.000 lei), SOS Satele Copiilor din România (952 de persoane au donat peste 31.000 lei).
Direcţia Generală a Finanţelor Publice a judeţului Sibiu a virat integral sumele entităţilor nonprofit până la sfârşitul lunii noiembrie. Numărul total de persoane fizice care ar fi putut opta pentru sponsorizarea entităţilor nonprofit la nivelul judeţului Sibiu este de 184.400, iar valoarea sponsorizărilor ar fi putut fi de peste 7,5 milioane lei. (L. B.)
SURSA :Ziarul"Tribuna 14.01.2011 & http://www.facebook.com/pages/Fundatia-pentru-Smurd/105545866147299?v=wall#!/note.php?note_id=185508444809795&id=1299108032

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - Nimeni - 18-01-2011 02:19 PM

(12-01-2011 07:04 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Colaborarea SMURD - Vodafone

Citat:

Felicitari dn.Arafat si Vodafone pentru implicare maxima ...Bravo ,bravo !!

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - Covalciuc Bogdan - 26-02-2011 10:17 PM

Noi centre de formare in sprijinul SMURD
[Imagine: g_305d69f1e855de28f65422749cbb3748.jpg]
Citat:Fundatia pentru SMURD a predat kit-urile necesare activitãtii de instruire a viitorilor paramedici care încadreazã ambulantele SMURD
Kit-urile, ce reprezintã baza materialã pentru desfãsurarea în conditii optime a activittþilor didactice, au fost primite de facultatea de Pompieri Bucuresti, care va deveni astfel al treilea centru de formare si pregãtire în descarcerare si asistentã medicalã de urgentã pentru Capitalã. De asemenea, kit-urile au fost distribuite si centrelor din judetele Cluj, Sibiu, Dâmbovita si Arges ce urmeazã a fi acreditate si operationalizate pe parcursul anului 2011, a declarat dr. Raed Arafat subsecretar de stat în Ministerul Sãnãtãþii.
Potrivit acestuia, baza materialã reprezintã, alãturi de existenta spatiilor special amenajate pentru desfãsurarea procesului didactic si de asigurarea instructorilor formatori SMURD, una dintre conditiile necesare acreditãrii centrelor de formare si pregãtire în descarcerare si asistentã medicalã de urgentã.
'Banii pentru achizitionarea acestor echipamente provin din cei 2% din impozitul pe venit diretionati de populatie cãtre Fundatia pentru SMURD si sunt utilizate pentru pregãtirea paramedicilor. Costul acestora a fost de 419.000 de lei. Extrem de complex, echipamentul include simulatoare si aparaturã folositã în cadrul activitati de interventie. Prin intermediul acestora viitoriii participanti vor urma cursuri teoretice, practice, vor face simulãri, evaluãri si reevaluãri', a declarat Raed Arafat.
Aceste noi centre de formare vin în sprijinul activitãtii SMURD, care se desfãsoarã în prezent în cadrul Inspectoratelor pentru Situatii de Urgentã din Craiova, Galati, Iasi, Oradea, Timisoara, Târgu Mures, municipiul Bucuresti, precum si Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civilã 'Pavel Zãgãnescu' Boldesti, ajungând astfel la 13 centre de formare, a explicat dr. Raed Arafat. El a adãugat cã aceste centre vor contribui la dezvoltarea bazei materiale specifice, necesare pentru desfãsurarea în conditii optime a pregãtirii în domeniul primului ajutor calificat si descarcerãrii, crescând astfel capacitatea de pregãtire a viitorilor paramedici SMURD.
Prin înfiintarea acestor centre de formare si dezvoltând serviciile oferite populatiei, în anul 2010 au fost operationalizate încã 14 module ale serviciilor mobile de urgentã, reanimare si descarcerare la nivelul a cinci inspectorate judetene pentru situatii de urgentã (Botosani, Harghita, Maramures, Neamt si Vrancea), numãrul acestora ajungând la 193 de echipaje dispuse în 36 de judete si municipiul Bucuresti.
Centrele au o capacitate totalã de pregãtire de 1420 de persoane pe an, cursurile având durata de patru sãptãmâni, iar fiecãrui centru de formare îi revin zece serii de pregãtire pe an. Atât cursantii, cât si instructorii formatori SMURD provin din rândurile angajatilor unitãtilor Inspectoratului General pentru Situatii de Urgentã.
În anul 2010, serviciile mobile de urgentã, reanimare si descarcerare au intervenit, în medie, la 407 cazuri pe zi, fiind asistati 139.584 adulti si 12.015 copii.
Fatã de anul 2009, a crescut atât numãrul cazurilor de urgenþã la care au participat SMURD (cu 41%), cât si numãrul persoanelor asistate (cu 57%). Timpul mediu de rãspuns al SMURD a fost de 9 minute.

Mihaela Arion
Sursa : http://www.facebook.com/topic.php?uid=147059011979309&topic=430

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - CHANGE - 27-02-2011 02:25 AM

(10-01-2011 08:09 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(10-01-2011 07:59 PM)chrisfire02 Scris:  multumesc pt raspuns.
Merita SMURD-ul mult mai mult decat 2% al nostru.Oamenii au mare incredere in acest serviciu.
Cu placere !....Dupa umila mea parere , institutia SMURD este singura institutie din Romania care merge in "normalitate".

Sa stii ca aici nu sunt de acord cu formularea! Smurd nu este o institutie si nici un serviciu public de sine statator. Si o stii foarte bine!

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - Covalciuc Bogdan - 27-02-2011 12:38 PM

(10-01-2011 08:09 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Cu placere !....Dupa umila mea parere , institutia SMURD este singura institutie din Romania care merge in "normalitate".
(27-02-2011 02:25 AM)CHANGE Scris:  Sa stii ca aici nu sunt de acord cu formularea! Smurd nu este o institutie si nici un serviciu public de sine statator. Si o stii foarte bine!
Da! ...stiu ... dar eu ma refeream la institutie ca un angrenaj , mecanism care functioneaza foarte bine ....care desfasoara o activitate cu un anumit scop ...
Dupa parerea mea esti putin cam rigid in privinta SMURD ...te axezi doar pe partea de organizare ...punct unde ai dreptate ...

INSTITÚȚIE s.f. 1. Formă de organizare a unor raporturi sociale – politice, juridice etc. – parte a suprastructurii. 2. Organ, unitate cu caracter politic, economic, administrativ etc. care cuprinde o anumită activitate, care îmbrățișează un anumit domeniu etc. ♦ Așezământ. [Gen. -iei, var. instituțiune s.f. / cf. fr. institution, lat. institutio]. unitate, (astăzi rar) așezământ, (înv.) stabiliment ,Organ sau unitate (de stat) care îndeplinește anumite funcții (administrative, economice, politice, cultural-educative etc.) sau cuprinde un anumit domeniu de activitate.

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - Covalciuc Bogdan - 05-03-2011 11:48 PM

Fundatia pentru SMURD vrea sa achizitioneze un avion sanitar !

Citat:Fundatia pentru SMURD a inceput de sambata, 5 martie, campania de informare privind redirectionarea a 2% din impozitul pe venit catre aceasta structura. Daca pana acum, scopul acestei campanii era de a aduna fonduri pentru achizitia, imbunatatirea si mentinerea in standarde a logisticii SMURD in general, de aceasta data campania isi propune atingerea unui obiectiv concret, achizitionarea unui avion medical pentru urgente, gandit pentru a fi o "ambulanta aeromedicala", a anuntat in cadrul unei conferinte de presa, sustinuta la Targu Mures, presedintele Fundatiei pentru Smurd, Raed Arafat, care este si secretar de stat la Ministerul Sanatatii.
Ultima campanie de redirectionare a 2% din impozitul pe venit, cea din 2010, a indreptat catre SMURD cu 80% mai multe fonduri decat campania din 2009.
Pana in acest moment, pe durata anului 2010, SMURD a pus in practica acest deziderat prin inchirierea unui astfel de avion. Acest lucru a dus deja la executarea a peste 40 de msiiuni umanitare pentru salvarea a 40 de vieti, dintre care 13 copii, cu varsta mai mica de 6 ani.
"Cand s-a facut cheta publica de 100.000 de dolari prin '98, adunati in trei luni pentru o ambulanta, sper ca si de aceasta data sa reusim pentru achizitionarea avionului sanitar. As insista la oricine care are venit sa completeze formularul pentru 2% chiar daca nu redirectioneaza catre fundatia pentru SMURD. Noi incercam sa apelam si la alte fonduri astfel incat sa putem sa achizitionam avionul", a declarat Arafat.
Acesta a precizat ca valoarea unui astfel de avion se cifreaza intre 1,5 milioane de euro -unul second-hand- si intre 4 si 5 milioane de euro pentru unul nou.
"Avionul va stationa la Bucuresti, unde avem piloti, infrastructura si echipa medicala. Va fi 24 din 24 la Bucuresti unde aeroporturile sunt deschise non-stop", a precizat presedintele Fundatiei pentru SMURD.
Campania de colectare a fondurilor din redirectionarea impozitului pe venit se va incheia in data de 15 mai.
Datele fundatiei, dar si forumularul se pot gasi pe site-ul fundatiapentrusmurd.ro.
Formularul se completeaza de mana, in doua exemplare, din care unul ramane la contribuabil. Depunerea formularul se poate face direct la SMURD sau poate fi trimis prin posta cu scrisoare recomandata (confirmare de primire) la Administratia Finantelor Publice a localitatii de domiciliu.

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - Doru - 05-03-2011 11:54 PM

Bogdan, subiectul de mai sus trebuie facut topic separat si promovat.
Ma voi ocupa maine de asta Wink

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - Covalciuc Bogdan - 05-03-2011 11:55 PM

(05-03-2011 11:54 PM)Doru Scris:  Bogdan, subiectul de mai sus trebuie facut topic separat si promovat.
Ma voi ocupa maine de asta Wink
Super ....eu am inceput deja pe facebook !

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - Covalciuc Bogdan - 06-03-2011 12:10 AM

SMURD vrea să-şi cumpere un avion după campania de redirecţionare a 2% din impozit
Citat:SMURD vrea să-şi cumpere un avion după campania de redirecţionare a 2% din impozit
Fondatorul SMURD, subsecretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Raed Arafat, a declarat sâmbătă, că din banii care vor fi colectaţi din redirecţionarea de către populaţie a 2% din impozitul pe venit se va cumpăra un avion propriu al serviciului.
"Este prima dată când vom face o campanie naţională, care să ducă la realizarea unui proiect distinct. Cu siguranţă fondurile din 2% izolate, singure, nu vor fi suficiente, aşa că vom apela şi la alte forme de sponsorizare. Vom achiziţiona un avion complet dotat, de terapie intensivă, care să ne permită transportul în condiţii optime a pacienţilor. Vom renunţa să mai închiriem avionul pentru că este foarte costisitor. Uneori, avionul pe care îl închiriem este ocupat", a declarat Raed Arafat.
Acesta a adăugat că prin achiziţionarea unui aparat propriu, SMURD ar putea reduce timpul de zbor până la aproximativ 75%, pe distanţe lungi, faţă de elicoptere, iar elicopterele ar rămâne disponibile pentru intervenţiile grave pe distanţe mai scurte.
Avionul ar costa de la 1,5 milioane de euro, dacă este second hand, sau cinci milioane de euro, dacă este nou. Fundaţia pentru SMURD a lansat sâmbătă, la Târgu Mureş, campania "2% pentru SMURD" sub genericul "Nu lăsa distanţa până la spital să devină incurabilă". Raed Arafat a mai spus că din sumele provenite din redirecţionarea a 2% din impozitul pe venit au fost colectate sume imporante: 500.000 lei în 2009 şi 1,2 milioane de lei în 2010. După Biserică, SMURD este a doua instituţie din ţară în preferinţele contribuabililor care aleg să redirecţioneze suma de 2% din din impozitul pe venit.
Mihaela Arion http://www.facebook.com/topic.php?uid=147059011979309&topic=438

RE: FUNDATIA PENTRU S.M.U.R.D. - CHANGE - 06-03-2011 12:15 AM

Citat:Dupa parerea mea esti putin cam rigid in privinta SMURD ...te axezi doar pe partea de organizare ...punct unde ai dreptate ...

N-am vrut sa sune chiar asa, doar ca am eu o propblema cu faptul ca nu multa lume asociaza pompierii sau Isu cu Smurd-ul. Cred ca ati auzit cu totii formularile de la Tv gen - pompierii si cei de la smurd sau cei de la descarcerare...Angry e vorba de identitate si chiar ar trebui sa ne aplecam putin mai mult asupra subiectului. SMURD nu este o institutie pt ca nu are personalitate juridica dar este intr-adevar un "fenomen" bazat pe multa munca, care din fericire e si apreciata.
Sunt multe de spus dar poate le dezbatem intr-un nou topic. Cel care exprima cel mai bine si mai corect aceste aspecte este Arafat (RESPECT) aplause care mentioneaza de cate ori are ocazia, aspectul colaborarii. Dar...pt ca exista un dar...sunt si persoane (ca peste tot) care nu au interesul ca aceasta mentiune sa fie accentuata. Subiectul ramane deschis...

PS. NU UITATI completati-va formularele cu 2 % - Fundatia pentru SMURD - nu mai e f mult timp pentru depunere (aprilie daca nu ma insel)