Forum Pompieri Militari si Civili
Salvarea partenerului /Tehnici si tehnică de salvare - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Tehică de luptă, mijloace și materiale folosite (/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Subiect: Salvarea partenerului /Tehnici si tehnică de salvare (/showthread.php?tid=450)

1 2

Salvarea partenerului /Tehnici si tehnică de salvare - Covalciuc Bogdan - 07-12-2010 09:15 PM

salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - pompier_talpas - 30-01-2011 02:39 PM

Spor la antrenament.....

RE: salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - chrisfire02 - 30-01-2011 03:15 PM

La toate capitolele inca mai avem de invatat de la strainii.Foarte interesant si educativ materialul postat.

RE: salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - pompier_talpas - 30-01-2011 03:34 PM

(30-01-2011 03:15 PM)chrisfire02 Scris:  La toate capitolele inca mai avem de invatat de la strainii.Foarte interesant si educativ materialul postat.

Da, este foarte interesant.."panglica" ( 6 m ) se gaseste in comert..am facut antrenament cu ea..deci se merita...

RE: salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - Nimeni - 30-01-2011 07:36 PM

Intradevar utila aceasta panglica ,desi cred ca pana ai pun dupa tot corpul acea panglica ,mai ales daca se afla in situatie critica , mai degraba il trag de harnasamentul aparatului afara - sa nu uitam ca fiecare secunda dureaza ......si problema este ca la noi doar 1% din pompieri folosesc asa ceva , masinile nu vin echipate cu modelul asta de panglica si nici in antrenamentele noastre a Romanilor nu sa auzit si vazut ,asa ca .....frumos turape ul ala, puternic!

RE: salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - enviro - 30-01-2011 09:21 PM

(30-01-2011 07:36 PM)sor7n Scris:  Intradevar utila aceasta panglica ,desi cred ca pana ai pun dupa tot corpul acea panglica ,mai ales daca se afla in situatie critica , mai degraba il trag de harnasamentul aparatului afara - sa nu uitam ca fiecare secunda dureaza ......si problema este ca la noi doar 1% din pompieri folosesc asa ceva , masinile nu vin echipate cu modelul asta de panglica si nici in antrenamentele noastre a Romanilor nu sa auzit si vazut ,asa ca .....frumos turape ul ala, puternic!

<iframe frameborder="0" scrolling="no" style="border:0px" src="http://books.google.ro/books?id=1aANGiViUSwC&lpg=PA43&ots=5pTDVU2h4f&dq=%22chinga%20pentru%20scos%20ranitiI%22&hl=en&pg=PA43&output=embed" width=500 height=500></iframe>

RE: salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - Nimeni - 30-01-2011 09:41 PM

Super enviro ,cartea are perfecta dreptate , nu neg ca e buna chinga aia , dar as vrea sa vad 1 singura persoana care a folosit o in cazuri reale la noi in tara!
so ?

RE: salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - Covalciuc Bogdan - 30-01-2011 09:47 PM

(30-01-2011 09:41 PM)sor7n Scris:  Super enviro ,cartea are perfecta dreptate , nu neg ca e buna chinga aia , dar as vrea sa vad 1 singura persoana care a folosit o in cazuri reale la noi in tara!
so ?
In "realitate"..la interventie NU !...dar am experimentat metoda la antrenament !..este super !..recomand sa se 'faca" la antrenamente !...

RE: salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - enviro - 30-01-2011 09:48 PM

(30-01-2011 09:41 PM)sor7n Scris:  Super enviro ,cartea are perfecta dreptate , nu neg ca e buna chinga aia , dar as vrea sa vad 1 singura persoana care a folosit o in cazuri reale la noi in tara!
so ?

"Chinga pentru scos raniti" pe vremuri stiu ca exista in dotarea formatiunilor de deblocare salvare si respectiv sanitare ale apararii civile - protectiei civile. Despre restul, cazuri reale si alte formatiuni chiar habar nu am! Sorry about this!

RE: salvarea partenerului /sauvetage de sauveteur - pompier_talpas - 31-01-2011 07:13 PM

(30-01-2011 07:36 PM)sor7n Scris:  Intradevar utila aceasta panglica ,desi cred ca pana ai pun dupa tot corpul acea panglica ,mai ales daca se afla in situatie critica , mai degraba il trag de harnasamentul aparatului afara - sa nu uitam ca fiecare secunda dureaza ......si problema este ca la noi doar 1% din pompieri folosesc asa ceva , masinile nu vin echipate cu modelul asta de panglica si nici in antrenamentele noastre a Romanilor nu sa auzit si vazut ,asa ca .....frumos turape ul ala, puternic!

Asa este cum spui ,nu s-a vazut si nici auzit...eu am primit linkul pe youtube de la un pompier din Franta....dar sper ca un prieten va implementa aceste metode de salvare si La Scoala de subofiteri pompieri Boldesti....si sunt sigur de lucrul acesta.....