Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Subiect: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov (/showthread.php?tid=59)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Covalciuc Bogdan - 06-07-2020 06:39 AM

Incendiu la Cetatea Râșnov

[Imagine: screenshot-165.png]

[Imagine: screenshot-164.png]

[Imagine: screenshot-166.png]

[Imagine: PWM5-MDc5-NDgz-Yj-E1-Nj-A0-Zj-Ew-MTg3-YW...-thumb.jpg]

[Imagine: screenshot-167.png]

Citat:Un incendiu a izbucnit, duminică după-amiază, la Cetatea Râşnov. Pompierii au intervenit rapid, iar vizitatorii au fost evacuaţi, scrie Mediafax.

„Incendiul se manifestă la un acoperiş al unei laturi aflate în curs de restaurare. În zona respectivă nu aveau acces vizitatorii, ci doar muncitorii societăţii care se ocupă de restaurare (care duminică sunt în timpul liber). Se intervine pentru lichidarea incendiului”, a transmis Poliţia Braşov.

Pompierii intervin cu mai multe autospeciale.

„Incendiul este localizat şi s-a manifestat la acoperiş, pe o suprafaţă de aproximativ 50 mp”, au declarat pompierii.

Incendiul a fost stins la scurt timp. A ars acoperisul unei construcţii din interiorul Cetatii Râşnov pe o suprafaţă de aproximativ 50 mp.



Foc la Cetatea Râşnov!

Publicată de Mihaela Mimi pe Duminică, 5 iulie 2020



RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Homefire News - 22-10-2020 02:08 PM

Purtătorul de cuvânt al ISU Braşov, Ciprian Sfreja, a fost filmat şi fotografiat la o petrecere la care oamenii se înghesuiau pe ringul de dans, fără să poarte măști, potrivit site-ului local de știri brasov.net.

[Imagine: Untitled.jpg]

Citat:Surse din anchetă au spus pentru Libertatea că Sfreja a fost amendat cu 500 de lei, iar conducerea ISU Brașov a declarat că va demara o anchetă după “comportamentul impardonabil și intolerabil” al angajatului.

Conform Poliției Brașov, a fost vorba despre “o aniversare, la care au participat mai multe persoane”, iar evenimentul privat a avut loc sâmbătă, 17 octombrie, “într-o anexă a unui imobil din localitatea Hărman, județul Brașov”.

În continuare, polițiștii efectuează verificări pentru identificarea tuturor persoanelor participante, în vederea luării măsurilor legale care se impun.

Surse din anchetă au precizat pentru Libertatea că purtătorul de cuvânt al ISU Brașov, Ciprian Sfreja, a fost amendat cu 500 de lei, în timp ce organizatorul petrecerii și proprietarul imobilului au fost amendați cu câte 1.500 de lei.

ISU Brașov: “Comportamentul este intolerabil”

Totodată, conducerea ISU Brașov a transmis Libertatea că nu va tolera comportamentul angajatului unității și că, după ce se va desfășura cercetarea, se vor stabili și măsurile care se impun. “Un asemenea comportament este impardonabil și intolerabil. Vom dispune cercetarea prealabilă a acestui eveniment, în vederea luării măsurilor care se impun, în conformitate cu regulamentele interne”, a transmis conducerea ISU Brașov. Purtătorul de cuvânt al ISU Brașov, Ciprian Sfreja, nu a putut fi contactat de ziar pentru un punct de vedere.
SURSA : https://www.libertatea.ro


RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Homefire News - 20-07-2021 12:49 PM

ISU BRAȘOV, executat silit pentru daunele morale neachitate unui angajat

Citat:Magistraţii Judecătoriei Braşov au admis, vineri, cererea de încuviinţare a executării silite către ISU Braşov, din cauza unor daune de 20.000 de lei pe care Inspectoratul le are de plătit către un angajat al instituției, plutonierul major Ciolan Valentin Ciprian, pompier militar alpinist. Astăzi, la sediul instituției a ajuns un executor judecătoresc, potrivit Radio România Brașov FM.

Pomipierul acționase în judecată Inspectoratul pentru Situații de Urgență Brașov la începutul anului, din cauza unor abuzuri repetate, la care, susține el, a fost supus. „Am luat decizia de a acţiona în judecată instituţia pentru că am fost victima unor abuzuri repetate, întrucât am dorit să-mi apăr unele drepturi fundamentale. Am sesizat de mai multe ori condiţiile improprii în care ne desfăşurăm activitatea. Am făcut mai multe solicitări oficiale în acest sens, însă nu s-a rezolvat nimic. Mai mult, pentru asta am fost trimis la Detaşamentul 2, fără funcţie de alpinist, pe care am câştigat-o prin concurs. Am depus contestaţie şi evident că am fost readus la Detaşamentul 1. Abuzurile însă nu se opreau şi de aceea am decis să-i dau în judecată. Am văzut moartea cu ochii de atâtea ori prin intervenţiile la care am luat parte şi consider că merit măcar să fiu respectat!”, a declarat pompierul alpinist militar, citat de adevărul.ro.

Tribunalul Brașov i-a dat, pe 29 iunie, o decizie definitivă favorabilă, prin care ISU era obligat să achite daunele de 20.000 de lei, iar pentru că instituţia a întârziat cu plata, Ciolan a făcut demersurile legale pentru executarea silită. Pompierul alpinist a precizat că nu este vorba despre bani, ci despre onoare, care i-a fost încălcată de instituţie.

Reprezentanții ISU Brașov nu au dorit, până acum, să comenteze decizia instanței
SURSA : https://www.mytex.ro


RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Covalciuc Bogdan - 12-08-2021 06:48 AM

Explozie pe platforma uzinei de armament Tohan / O persoană a murit / A ars un depozit de artificii al unei companii private

[Imagine: screenshot-1081.png]

Citat:În jurul orei 20:50, la Uzina Tehnică Tohan din județul Brașov a avut loc o explozie, potrivit ISU Brașov.

ISU Brașov a alocat 4 autospeciale cu apă și spumă, 1 autocistera 10000l, 2 echipaje de prim ajutor, 1 echipaj de cercetare chimica CBRN, 1 echipaj pirotehnic.

Din primele informații este posibil sa fie o victimă. De asemenea, sunt 2 persoane intoxicate cu fum.

Au fost alertare și serviciile voluntare pentru situatii de urgență Rasnov, Bran, Cristian și Vulcan.

21.47: O persoană a murit ca urmare a exploziei, potrivit informațiilor G4Media.ro.

Uzina Tohan din Zărnești (Brașov) este o subsidiară a Companiei Romarm, care funcționează sub autoritatea Ministerului Economiei. Este condusă de Administratorul special Blejdea Elviss Liviu și de Directorul General Florin Ștefan Tudorache.

21.57: Explozia a avut loc la instalațiile operate de o companie privată, numită Temexson SRL, care are un spațiul de lucru pe platforma Uzinei Tohan, a declarat pentru G4Media.ro Ionuț Tudorică, purtătorul de cuvânt al Ministerul Economiei. El a confirmat decesul unei persoane.

22.55: Explozia a avut loc la ora 20.49 într-un depozit de artificii aflat în proprietatea companiei Temexson SRL, aflat pe platforma Uzinei Tohan din Zărnești, transmite Ministerul Economiei într-un comunicat. Incendiul a fost stins în jumătate de oră. Accidentul s-a soldat cu decesul unui muncitor în vârstă de 29 de ani, transmite ministerul. Familia a fost anunțată și urmează să fie ajutată de compania Tohan. Muncitorul mort era angajat al companiei Tohan și era în afara programului de lucru în momentul producerii incidentului, arată Ministerul Economiei, care anunță că relațiile sale de muncă cu compania privată Temexson Srl urmează să fie stabilite de Inspectoratul Teritorial de Muncă, instituție care se deplasează chiar în această seară la locul incidentului.

O anchetă va fi desfășurată și de instituțiile abilitate pentru determinarea cauzelor accidentului. Echipele specializate au semnalat degajări de fum în urma deflargrației, însă consideră că acestea nu au fost în cantitate însemnată și nu sunt toxice pentru polulație.
SURSA : G4 Media



Citat:Primarul din Zărnești, Alexandru Igrișan, a declarat la Digi 24 că explozia a avut loc la un depozit privat de artificii din curtea uzinei Tohan

Conform datelor furnizate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Braşov, deflagraţia a fost anunţată la ora 20:50, potrivit News.

"ISU Braşov a alocat 4 autospeciale cu apă şi spumă, 1 autocisterna 10000 litri, două echipaje de prim ajutor, un echipaj de cercetare chimica CBRN, un echipaj pirotehnic. Din primele informaţii este posibil sa fie o victimă. De asemenea, sunt 2 persoane intoxicate cu fum”, informează ISU Braşov.

https://www.hotnews.ro

LIVE: Explozie la Uzina Mecanică Tohan din Zărnești

LIVE: Explozie la Uzina Mecanică Tohan din Zărnești. O persoană a murit: https://observatornews.ro/432606

Publicată de Observator pe Miercuri, 11 august 2021



RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Homefire News - 12-08-2021 03:46 PM

Incendiu la restaurantul Zorba the Greek din Brașov/ Incendiul s-a extins și la două depozite de încălțăminte din vecinătate

[Imagine: incendiu-isu-brasov-640x400.jpg]

Citat:Un incendiu a izbucnit, joi noapte, la restaurantul Zorba the Greek din Brașov, informează ISU. Incendiul, care s-a propagat rapid la două depozite de încălțăminte din vecinătate, a fost stins la ora 07.00 dimineața. În urma incidentului nu există victime.

„În jurul orei 03:18 ISU Brașov a fost informat despre producerea unei incendiu la restaurantul Zorba the Greek situat pe strada Avram Iancu, Municipiul Brașov. ISU Brașov a alocat 8 autospeciale cu apă și spumă, 2 autoscari mecanice , 1 ambulanță SMURD și 1 autospecială de descarcerare. Incendiul s-a propagat rapid la alte două depozite de încălțămine aflate în vecinătatea restaurantului, până la ajungerea forțelor de intervenție. Suprafața totală afectată aproximativ 800 mp În jurul orei 07:00 incendiul a fost lichidat. Nu au rezultat victimei în urma producerii situației de urgență”, a informat ISU Brașov.
SURSA : https://www.g4media.ro

Incendiu puternic în Brașov. Un restaurant s-a făcut scrum

[Imagine: 62207047.jpg]

Citat:Un restaurant din Brașov s-a făcut scrum, în urma unui incendiu izbucnit, în noaptea de miercuri spre joi.

La incendiul de pe strada Avram Iancu au intervenit opt autospeciale, două autoscări și două ambulante.

Flăcările s-au extins aici la două depozite de încălțăminte din apropiere, înainte ca pompierii să ajungă la fața locului, conform Europa FM.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Brașov a informat că suprafața afectată a fost de aproximativ 800 de mp.

Alarma a fost dată în jurul orei 03:00 și abia spre dimineață pompierii au reușit să stingă incendiul.
SURSA : https://stirileprotv.ro


RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Covalciuc Bogdan - 21-09-2021 07:12 PM




RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Covalciuc Bogdan - 04-11-2021 06:21 AM

Interviu col. Lucian Marciu, inspector şef I.S.U."Ţara Bârsei" Braşov




RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Homefire News - 30-01-2022 08:35 AM

Hotel evacuat, în Râșnov. Foc la mansardă, 5 mașini de pompieri și 3 autoscări la intervenție

[Imagine: screenshot-1319.png]

Citat:Sâmbătă noapte, în jurul orelor 23.30, s-a dat alarma de incendiu în central Râșnovului. Focul a izbucnit la hotelul Radsor, la mansardă, aproximativ 60 de persoane fiind evacuate.

„Aproximativ 60 de persoane se aflau în hotel în momentul izbucnirii incendiului: 30 dintre acestea s-au autoevacuat până la sosirea fortelor de interventie, alte 30 fiind evacuate de către pompieri”, ne-a transmis maior Ciprian Sfreja, purtător de cuvânt ISU Brașov.

Imediat au fost mobilizate la fața locului 4 autospeciale cu apă și spumă, dintre care o autospecială aparținând SVSU Râșnov, două autoscări (una trimisă de la Brașov și una a pompierilor voluntari de la Râșnov) și un echipaj SMURD. Ulterior, s-a suplimentat numărul echipajelor de intervenție cu încă o autospecială cu apă si spumă și o autoscară.

În jurul orelor 00.40, incendiul a fost lichidat. „Din fericire, nu s-au înregistrat victime”, ne-a precizat maior Ciprian Sfreja.

[Imagine: screenshot-1320.png]

[Imagine: screenshot-1321.png]

[Imagine: screenshot-1322.png]

[Imagine: screenshot-1323.png]
SURSA info : https://bzb.ro


RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Covalciuc Bogdan - 30-04-2022 10:52 AM

Incendiu puternic în municipiul Brasov

[Imagine: 278577781-302744078703165-1527014317757110627-n.jpg]

Citat:Ieri, în jurul orei 19.00 am fost anuntati de izbucnirea unui incendiu la mai multe contructii în care se aflau depozitate haine.
Incendiul se manifesta cu flacari puternice și cu degajare mare de fum și prin urmare s-au deplasat la fata locului 7 autospeciale cu apă și spumă, o autoscară și un echipaj SMURD din cadrul ISU Brasov.
Interventia a fost dificilă din cauza fumului dens și a suprafetei mari ( aproximativ 3000 mp) cuprinsă de flăcări.
Pentru optimizarea misiunii de răspuns, în sprijinul pompierilor brașoveni au fost dislocate 3 mașini de stingere ( 2 de la ISUJ Covasna și 1 de la ISUJ Prahova).
Totodată, au mai intervenit în sprijin si două autospeciale de la SVSU Cristian.
Din cauza degajărilor mari de fum, pentru protecția populației aflate in proximitatea zonei de manifestare, a fost transmis un mesaj de avertizare prin intermediul sistemului Ro-Alert.
S-a format un dispozitiv perimetral de stingere și s-a reusit localizarea incendiului înainte ca acesta să se extindă la alte clădiri din apropiere.
Dupa aproximativ 7 ore de luptă cu flăcarile incendiul a fost lichidat
Au ars mai multe constructii modulare în care se aflau depozitate materiale textile pe o suprafata de aproximativ 3000 mp.
Pe tot parcursul noptii au mai ramas la fata locului 2 autospeciale de stingere pentru a supraveghea zona afectată de flăcări.
Din fericire, în urma incendiului nu s-a înregistrat victime.
Pentru ca misiunea să se desfăsoare în bune conditii, alături de pompierii brașoveni au cooperat și colegi de la IPJ Brasov, IJJ Brasov, Gruparea Mobilă de Jandarmi și Politia Locală Brasov, SVSU Cristian, cărora le multumim.


Incendiu puternic în municipiul Brasov

Ieri, în jurul orei 19.00 am fost anuntati de izbucnirea unui incendiu la mai...

Publicată de ISU Brasov pe Sâmbătă, 30 aprilie 2022



RE: I.S.U. "Tara Barsei" al Judetului Brasov - Homefire News - 06-05-2022 04:19 PM

JURĂMÂNTUL MILITAR - LEGĂMÂNTUL SACRU FAŢĂ DE ŢARĂ

“Eu.... jur credinţă patriei mele, România.
Jur să-mi apăr ţara,...

Publicată de ISU Brasov pe Luni, 2 mai 2022