Forum Pompieri Militari si Civili
Ore suplimentare - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Servicii suport (/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Forum: Serviciul financiar -contabil (/forumdisplay.php?fid=103)
+---- Subiect: Ore suplimentare (/showthread.php?tid=79)



RE: Ore suplimentare - JJAACCKK - 22-02-2015 06:34 PM

Baieti ne prea avantam sa-l mitraliem pe dl.Arafat,totusi ar trebui s-a mai asteptam ca sa vedem ce va fii,inca nu a trecut nici o luna de la aceasta decizie.Iara la nervi vorbim doar prostii,parca am fii in clasa a 8 .,si pana la urma e sigur ca doar el a luat aceasta decizie?(Referitor la acest program),pana la urma suntem militari si ar trebui sa ne comportam ca atare
Stima


RE: Ore suplimentare - raul popa - 22-02-2015 06:51 PM

Corect,ne comportam ca atare si tot timpul am facut-o dar avem si calitatea de om pe langa cea de militar,avem familii care ne asteapta acasa!respect calitatea pe care o am dar am si o familie acasa si copii la care e greu sa le explic ca pt 200 ron in plus nu pot fi alaturi de ei la diferite evenimente!cat despre domnul arafat am urmarit declaratiile si va spun sigur ca e principalul vinovat de acest program inuman!


RE: Ore suplimentare - Angelfire - 22-02-2015 06:56 PM

Corect,suntem militari si TREBUIE sa respectam legile tarii si regulamentele militare.Care legi,ne INTERZIC si noua si angajatorului sa lucram mai mult de 48 de ore pe saptamana!


RE: Ore suplimentare - raul popa - 22-02-2015 07:04 PM

(22-02-2015 06:56 PM)Angelfire Scris:  Corect,suntem militari si TREBUIE sa respectam legile tarii si regulamentele militare.Care legi,ne INTERZIC si noua si angajatorului sa lucram mai mult de 48 de ore pe saptamana!

cand a impus situatia am mers la munca si 96 de ore pe saptamana la inundatii,incendii de padure,dar stiam ca o sa am un timp de odihna,dar ce se intampla acum cand se vor ivi aceste situatii?suntem militari dar organismul e cat se poate de uman!


RE: Ore suplimentare - sias23 - 22-02-2015 09:07 PM

Interesele instituție sunt mai presus decat cele ale angajaților, de aceea au si spus ca sunt conștienti de iesiri din sistem a celor care nu o sa le convină noul program , de asta si comandantii le transmit celor care vocifereaza, că la poartă așteaptă o grămadă un loc de muncă.


RE: Ore suplimentare - superbase2014 - 22-02-2015 10:43 PM

(22-02-2015 09:07 PM)sias23 Scris:  Interesele instituție sunt mai presus decat cele ale angajaților, de aceea au si spus ca sunt conștienti de iesiri din sistem a celor care nu o sa le convină noul program , de asta si comandantii le transmit celor care vocifereaza, că la poartă așteaptă o grămadă un loc de muncă.

Si nu vad de ce nu am locui in institutii sa nu mai mergem deloc acasa, ca la conditile din unitati traim un pic mai bn ca si in africa. Oprim gazul 6ore, bijbaim pe intuneric nu mai zic de apa calda ca e marfa de contrabandabangnut


RE: Ore suplimentare - DANI-EL - 22-02-2015 10:48 PM

Daca "cei de sus" considera ca "suntem militari" si trebuie sa spunem doar "am inteles" se inseala amarnic...Asteptam sa fim tratati ca si militari,apoi ne vom comporta ca atare...


RE: Ore suplimentare - shrekulpompi - 22-02-2015 11:13 PM

Stiati ca daca ne luam liber o tura , de fapt avem 40 ore libere ???? 24 ore pt tura de serviciu si inca 8 ore pentru fiecare dintre cele 2 zile de dupa.


RE: Ore suplimentare - Lion - 22-02-2015 11:25 PM

Da. Orele de dupa tura de serviciu care le aveam liber ni le calculeaza ca ore libere. 24+8+8=40. Deci vom primi 40h liber pe luna iar in ultimile 4 luni cate 80h libere si astfel incheie socotelile cu noi


RE: Ore suplimentare - shrekulpompi - 22-02-2015 11:38 PM

Exact, asa cam ies calculele in favoarea lor. Mai este un lucru semnalat de mine in pagina anterioara : cum este posibil sa lucrezi 160 ore intr-o luna ( orele normale) si sa ai si concediu de odihna, iar liberul sa nu il iei ? Practic sa iti compenzezi liberul cu zilele de concediu.