Forum Pompieri Militari si Civili
Ore suplimentare - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Acte normative pompieri (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Subiect: Ore suplimentare (/showthread.php?tid=79)

Ore suplimentare - marius.g - 12-03-2015 12:27 PM

Avem și un avantaj din acest "dezavantaj " chiar dacă ai co 5 zile si ti-ai făcut norma pe o lună (TNL) primești sporul de antenă pe toată luna ,cum s-ar spune , chiar dacă stai acasă sau unde vrei tu in co spre deosebire de calculul anterior.
Incearcă să iei partea plină a paharului

RE: Ore suplimentare - mp23 - 12-03-2015 02:06 PM

Marius- eu nu o pot privi nici partea plina a paharului nici pe cea goala.Eu spun decat cum ar fi legal .Cmd detasament este raspunzator de modul de intocmire al pontajului si de acordarea sau nu a liberelor'conform metodologiei ,a codului muncii .a directivei europene etc)Ca vrea sa o faca el altfel , ca imi da un liber sau niciunul ca imi da niste bani (sporul de antena )pe care nu ii merit sau ca imi calculeza Co ca fiind concediul fara plata este numai problema lui. Numai ca la un moment dat ,probabil ,v-a trebui sa raspunda de ce nu a facut toate aceste lucruri in confotmitate cu legislatia in vigoare .

RE: Ore suplimentare - Friedel Alexandru - 12-03-2015 02:23 PM

Dupa logica mea daca faci 80 de ore suplimentar trebuie sa primesti compensare in bani sau in timp liber. Orele lucrate de mine suplimentar inseamna jumatate din programul normal de lucru pe o luna. Cu o planificare buna in 60 de zile se pot acorda libere pentru toti de pe tura care trebuie sa beneficieze de acest lucru. Alta varianta ar fi sa plateasca jumatate din orele suplimentare daca prin acordarea de libere s-ar creea un deficit de personal.

RE: Ore suplimentare - siv1984 - 12-03-2015 02:58 PM

Sunt de acord cu colegul Bogdan Covalciuc: singura rezolvare legala a acestor probleme e intocmirea de rapoarte personale catre IS si IG.
Singurul neajuns ar fi ca aceste rapoarte trebuiesc intocmite foarte bine. Fiecare stim sa intocmim rapoarte pentru diferite spete, de data asta e o problema mai delicata.
Parerea mea e ca rapoartele trebuie sa fie personale, dar in acelasi timp sa urmareasca toate aceleasi puncte pertinente. Ce spuneti de o schita de raport pe aceasta tema din care sa ne putem inspira cu totii si in acelasi timp sa avem o voce unitara?
Ce parere aveti?

RE: Ore suplimentare - raul popa - 12-03-2015 04:57 PM

Asa cu plata in 60 zile cu ce ne ajuta?ca efectiv o sa le intoarca de ne platesc 50-100 lei!nu ne mai compare cu franta ori anglia doar cu nr de ore compare si cu conditiile de munca si siguranta de acolo sa nu mai vb de salarii!poate se intereseaza d-nul arafat si de asta nu doar de timp!!!

RE: Ore suplimentare - pyelmusvasyle - 12-03-2015 09:44 PM

(11-03-2015 01:45 AM)marius.g Scris:  Uite-l mai sus de povestire, in link-ul ăla, dai click și aștepți

Sal. Ajuta-ma te rog. Am luat programul tau dar de la nr 177 in jos nu mai calculeaza!

RE: Ore suplimentare - grasutu111 - 13-03-2015 11:48 AM

de cand se platesc orele SDSL??de la 01.01.2015 sau in data de 23.01.2015???????
de cand trebuie intocmit pontajul???

RE: Ore suplimentare - marius.g - 13-03-2015 01:06 PM

01.01.2015 ora 00:00
Adik cei care au fost de serviciu pe 31 dec, au 8 ore și pe 01 ian

RE: Ore suplimentare - grasutu111 - 13-03-2015 02:14 PM

este o lege ceva sa vedem scris ca la dambovita din cate am inteles ni se dau din data de 23.01.2015!!!!sa ne documentam un pic!!!!(la nivel de zvon,diseara vedem concret) Smile))

Ore suplimentare - marius.g - 13-03-2015 02:27 PM

OMAI 4 ZICE pe undeva cp se pune in aplicare de la 01.01