Forum Pompieri Militari si Civili
Ore suplimentare - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Acte normative pompieri (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Subiect: Ore suplimentare (/showthread.php?tid=79)

RE: Ore suplimentare - yul34 - 13-04-2015 12:11 AM

Pot spune ca e penibil sa furi pe fata atatea ore suplimentare lucrate si sa le spui oamenilor ca nu au dreptate. Efectiv noi suntem platiti in raport de timpul normal de lucru adica daca tnl = 176 de ore adica 7 ture si 8 ore. La fel si sambetele si duminecile, ce se fac in astea 7 ture si 8 ore se platesc restul, o sa-l plateasca peste 60 de zile daca nu iti da liber. Restul de 56 de ore suplimentare insemnand 2 ture lucrate insemnand si o zi de weekend in teoria vietii inseamna o tura libera si ziua de weekend platita cu 175% peste 60 de zile.Cum bani pentru alea cateva ore platite cu 175% nu sunt, o sa ramanem si fara liber si fara ore platite. Pana acum fiecare a luat salar ca si pana a se trece la mizeria asta de 24 cu 48. Daca iti spui parerea si argumentezi pe internet te trezesti cu amenintari. Nici pe net nu mai poate pompierul sa stea, ca se irita superiorii ca prostutii aia de servanti au prins glas. Din pacate corb la corb nu-si scot ochii si atata timp cat sub forma legala nu-ti poti spune nemultumirea........... vom fi folositi pe post de experimente din cauza unor oameni numiti in functii cheie pe criterii politice. Sper sa nu se simta nimeni lezat in orgoliu de mesajul unui amarat de pompier care a avut tupeul sa posteze un mesaj pe un forum de specialitate, in rest sanatate si sarbatori fericite tuturor care citesc acest mesaj. Hristos a Inviat !!!!

RE: Ore suplimentare - raul popa - 15-04-2015 12:52 PM

Interesant este ca a inceput sezonul incendiilor de vegetatie uscata si de padure,suntem aproape non stop la lucru si as dori sa intreb mintile luminate care au conceput acest program minunat ce vor face cu sutele de ore suplimentare acumulate,ca d-nul arafat a spus ca vor fi remunerate corespunzator?

RE: Ore suplimentare - Miguel SERVANTes - 15-04-2015 03:38 PM

Ma faci sa rad... La noi atat de mare este nerusinarea incat au ajuns si orele suplimentare sa fie un lux si un mod de a face smenuri...Eu cum am acumulat 40 de ore,in secunda urmatoare m-a trimis in liber,pe un lingau l-a lasat pana a acumulat 80 si a luat 2 libere de Paste...Niste jeguri!

RE: Ore suplimentare - Covalciuc Bogdan - 15-04-2015 05:56 PM

(15-04-2015 12:52 PM)raul popa Scris:  Interesant este ca a inceput sezonul incendiilor de vegetatie uscata si de padure,suntem aproape non stop la lucru si as dori sa intreb mintile luminate care au conceput acest program minunat ce vor face cu sutele de ore suplimentare acumulate,ca d-nul arafat a spus ca vor fi remunerate corespunzator?

Un batrân comandant de pluton de-al meu a spus așa: ” Diferența dintre un militar prost și un militar inteligent este ca prostul face mereu aceeași greșeală iar deșteptul tot timpul alta” . Răspuns la înterbarea ta (de la un MILITAR rezervist ) : vor fi renumerate corespunzător ...dacă se fac rapoarte personale în acest scop ...dacă nu se vor face rapoarte ..NU SE VA face NIMIC . Cool

RE: Ore suplimentare - raul popa - 15-04-2015 06:22 PM

D-nule Covalciuc nu stiu ce sanse sunt sa primim un raspuns pozitiv,doar cu incercarea ramanem din pacate, la fel ca si pentru chirie sau transport!!

RE: Ore suplimentare - Covalciuc Bogdan - 15-04-2015 06:42 PM

(15-04-2015 06:22 PM)raul popa Scris:  D-nule Covalciuc nu stiu ce sanse sunt sa primim un raspuns pozitiv,doar cu incercarea ramanem din pacate, la fel ca si pentru chirie sau transport!!

Făcut ierarhic ... înregistrat "cu nr " ...si cu rezoluție ( albastru pe alb ) ... are un mare impact în contencios administrativ grandpa ...finalmente grandpa . Zic și eu ...nu 'dau cu parul" Big Grin

RE: Ore suplimentare - calea - 15-04-2015 07:07 PM

AIUREA,la noi ni sa spus sa o lasam mai moale cu nemultumirile pe forumuri.in subunitate,Facebook si altele, sa nu avem probleme pe urma.De cand sa schimbat programul numai controale inopinante pe noi si colonei cu "acolo e poarta"Noroc ca ne-am injectat cu imunitate si nu ne pasa Smile

RE: Ore suplimentare - raul popa - 15-04-2015 07:25 PM

Asta deoarece nu gandesc ca pe munca noastra ei culeg laurii,laudele si au scaunele caldute, daca ne arata poarta la toti sa vedem pe acea poarta ies ei sa isi puna viata in pericol pentru semenii lor!!?

RE: Ore suplimentare - Covalciuc Bogdan - 15-04-2015 07:39 PM

(15-04-2015 07:07 PM)calea Scris:  AIUREA,la noi ni sa spus sa o lasam mai moale cu nemultumirile pe forumuri.in subunitate,Facebook si altele, sa nu avem probleme pe urma.De cand sa schimbat programul numai controale inopinante pe noi si colonei cu "acolo e poarta"Noroc ca ne-am injectat cu imunitate si nu ne pasa Smile

fireman11 Au dreptate ...
Citat:sa o lasam mai moale cu nemultumirile pe forumuri.in subunitate,Facebook si altele,
. Asa am spus si eu ...rapoarte , rapoarte și rapoarte ...pe cale ierarhică , cu număr de inregistrare și rezoluție . Corect și regulamentar ...și mai puțin cu " sindicalismele" de pe forumuri ( exceptie http://forum.pompierii.info/ Tongue ) si paginile de socializare . Angel

RE: Ore suplimentare - shrekulpompi - 17-04-2015 06:43 AM

Replica asta " daca nu iti convine, acolo e poarta" , este replica neputintei . Cand nu poti explica cuiva cum stau lucrurile , logica care trebuie sa predomine orice decizie , arunci replica de doi lei.
Domnii nostri ofiteri nu inteleg ca noi ne cerem drepturile si nimic mai mult. Nu vrem mariri de salarii , nu vrem conditii mai bune , vrem pur si simplu sa se respecte legea. Cand a fost vorba sa se treaca la 24/48 am zis ok. Lucram mai mult si ei ne platesc mai mult ( asta inseamnand TOATE orele suplimentare), dar se pare ca lucrurile nu au stat deloc asa. Lumea a vazut ca se platesc DOAR orele suplimentare lucrate Sambata si Duminica , iar la sfarsit de luna se aduna ore suplimentare care nu se recupereaza. Si atunci normal ca intrebi un superior ce se intampla cu acele ore suplimentare , iar daca replica este " Nu iti convine , acolo e poarta" iti vine sa te sui pe pereti de nervi .
Asa ca sa ne mai lase cu replici de genul asta , pentru ca intr-o zi o sa se umple paharul si cativa ( vreo 20 la numar) o sa respecte " in tocmai si la timp " ordinul " nu iti convine , acolo este poarta" si o sa isi dea demisia toti o data.