Forum Pompieri Militari si Civili
Ore suplimentare - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Acte normative pompieri (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Subiect: Ore suplimentare (/showthread.php?tid=79)

RE: Ore suplimentare - Covalciuc Bogdan - 13-02-2015 09:11 PM

@mangone78, am o intrebare : ȘI ?

RE: Ore suplimentare - Lion - 13-02-2015 09:20 PM

Probabil vrea sa sugereze ca respectivul a actionat in instanta statul pt plata orelor suplimentare. Nici nu am citit tot pt ca si eu mi-am pus cam aceiasi intrebare: Asa, si?

RE: Ore suplimentare - sebita - 13-02-2015 11:07 PM

Oare ce.i care au rămas cu salariul de merit din 2009 pana acuma e corect? Ce au făcut acești oameni fata de ceilalți, nimic, poate nici nu se omoară cu munca. Când o sa fie apreciați ce.i care muncesc, niciodată ca ăsta e sistemul (Romania)

RE: Ore suplimentare - JJAACCKK - 13-02-2015 11:11 PM

Nimanui nu ii convine situatia actuala, dar pentru acest motiv nu trebuie sa facem si din acest topic un fel de zidul plangerii.Prima-data sa vedem medodologia;iar apoi putem s-a dezbatem si asupra renumerarii soldelor si asupra orelor suplimentare,majoritatea ne dam cu parerea asupra unor lucruri pe care inca nu le cunoastem;eu propun sa asteptam 15,16 .17 sau ce data va fii iar pe urma sa discutam,pentru ca altfel doar ne amagim si mai tare si ramanem doar cu supararea in suflet....in rest Stima baieti

RE: Ore suplimentare - Focus - 13-02-2015 11:23 PM

Daca nu au bani pentru plata orelor suplimentare si pentru a nu se ajunge in justitie au o problema cu acest program.

RE: Ore suplimentare - DANI-EL - 13-02-2015 11:36 PM

"Avem",nu "au"
Ei nu au probleme,noi avem...Angry

RE: Ore suplimentare - Focus - 13-02-2015 11:48 PM

Ups!

Art. 9 - OUG 103/2013
(1) În anul 2014, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcţii de execuţie sau de conducere, precum şi munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale şi în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează, în cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzător.

Este o limitare in baza bugetului de stat stabilit pentru anul in curs.

RE: Ore suplimentare - harpalete22 - 14-02-2015 12:01 PM

(13-02-2015 06:46 PM)Lion Scris:  Va calculati zilele de week-end si sarbatori legale intr-o luna pana in pragul de 160 de ore, zilele de week-end care trec de acest prag e munca voluntara.
Cine a inteles bine cine nu sa aiba rabdare sa revin cu date suplimentare sau cu raspuns la intrebarile lor.
Nu pot sa ma abtin dar nu am alt loc mai potrivit pt un off-topic. Vad cativa colegi care posteaza de zor la topicuri de genul asta legate de ore si bani si nu i-am vazut pana acum. Cred ca ma bucuram mai mult daca ii vedeam ca posteaza in topicuri de specialitate si puneau acolo intrebari si postari cu aceiasi inversunare.

S-a saturat lumea de texte de genul"sgenul"sa ne bucuram ca luam salar" nu exista un precedent favorabil astfel incat colegii sa aibe sperante, e normal sa ne framantam dar tu daca vrei poti sa vii 240 de ore si pentru orele suplimentare iti dau regulamente si topicuri de specialitate , Ps. Pana nu scapam de comunisti nu va fii bine in sistemele astea militare, am uitat sa'i mentionez pe Pupincuristi, Lingai specii sociale josnice care se ocupa cu dezinformarea , sabotarea colegilor cu coloana vertebrala pentru a se bucura Ei de un tratament preferential

RE: Ore suplimentare - raul popa - 14-02-2015 12:24 PM

am vazut ca in legea bugetului pe 2015 e interzisa plata orelor suplimentare!interesant, doar ca am uitat ca noi nu facem ore suplimentare,ce cusuta cu ata alba e toata treaba asta!!!

Ore suplimentare - se7en15 - 14-02-2015 01:41 PM

La noi se dau libere...o tura...pe vara comandatul a zis sa ne luam gandul de la asa ceva ca o sa ramanem prea putini pe tura..cat despre bani inca nu am vaz fluturasul dar dupa unele calcule am primit vreo 250-260 lei daca nu s-au bagat banii de echipament(am fost pe tura in data de 1 ian. ). Un alt coleg de pe alta tura a avut 100 lei in plus. La unii colegi nu le ajung banii nici pt naveta...de mancare nu mai zic nimik... L-am intrebat pe cmd daca ii normal asa ceva si mi-a raspuns ca un ofiter adevarat: dute in altundeva .. Traiasca Romania !!!
Bihor
Scuze pt greseli