Forum Pompieri Militari si Civili
Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești. - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Acces în profesia de pompier (/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: Cum poți deveni pompier profesionist? (/forumdisplay.php?fid=92)
+---- Subiect: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești. (/showthread.php?tid=81)



RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Alexandru F - 28-01-2014 08:03 PM

Buna seara! -
Sunt nou pe acest forum! am intrat cu idee de a clarifica anumite lucruri care nu`mi sunt clare. Am 24 ani, proaspat absolv de fac ( Drept), si am de gand ca in anul curent sa candidez la un post pentru a intra la aceasta scoala. Am cateva intrebari pentru cei care sunt in aceasta scoala si ma pot ajuta :

1. Se poate oferi derogari de inaltime ( aprox 2-3cm?)
2. Probele pt admitere din sept. afara de (matematica + fizica), probe sportive ? care ar fi acestea? barem ?
3. Care este data limita pentru depunerea dosarului si unde se poate depune, sau doar in Boldesti?
4. Dupa admiterea* in scoala ce statut ai? cat timp dureaza si ce suma ar avea soldul oferit?
5. Dupa terminarea stadiului de subofiter din cadrul scolii repartizarea se face automat?
6. Se poate avansa in functie dupa reparitie cu timpul ?

VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI ! Imi cer scz daca pun intrebari stupide!
Huh


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Coffeeman - 28-01-2014 08:23 PM

Buna seara!

1. Se pot oferi derogari pentru diferentele de inaltime, dar trebuie sa te adresezi sefului CMJ al MAI, din judetul din care esti. Acolo poti obtine informatii mai clare despre astfel de probleme.
2. Poti intra pe site-ul scolii si vei vedea si modele de subiecte din anii anteriori. Probele fizice se mai pot schimba, cu mici diferente, la fel si probele scrise.
3. In momentul de fata, nu-ti putem raspunde la intrebarea asta, dar dupa ce apar locurile puse la examen pentru anul acesta, va aparea si data limita pentru depunerea dosarului de candidat la examenul de admitere.
4. In timpul scolii ai statutul de elev (soldat, fruntas, caporal, sergent - toate cu "elev" inainte). Acum nu stiu daca mai este ca in 2007-2009 cand am fost eu acolo, este foarte posbili sa ramai elev-fruntas pana la terminarea scolii, sau daca ai functia de cdt. grupa sau pluton (loctiitor la comanda plutonului sau la comanda destasamentului) poti avea gradul de elev-caporal sau sergent. Cursului dureaza cam 2 ani, in care sunt incluse si stagiile de practica, facute in cadrul fiecarui ISUj, de obicei din judetul din care esti. Solda nu as putea sa-ti spun exact cat este. Noi, cei din perioada 2007-2009 am avut-o mai mica decat o aveau sergentii telefonisti, de pe vremea militarilor in termen, adica pana in maxim 2006. Am terminat cu solda din timpul scolii in valoare de aproximativ 45 lei.
5. De obicei repartizarea se face la alegere, in functie de media examenului de absolvire. Se poate schimba in functie de necesitatile MAI sau ale IGSU.
6. Avansarea se face in primul rand in grad, cam la 4 -5-7-6 ani. Sau in cazuri speciale si mai devreme de perioadele astea. Depinde de functia cu care termini sau pe care esti repartizat sau pentru care te-ai pregatit in timpul scolii. Am un coleg care a venit anul trecut si este subofiter operativ ( servant), eu am terminat cu functie de cdt. echipaj si conducator autospeciale si ocazional mai sunt si sef de tura. Acum totul depinde de nevoile fiecarui ISU/Detasament.
Numai bine!


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Cosmin14 - 28-01-2014 11:15 PM

Salut ! Imi poate spune si mie cineva ce materii se fac in cei 2 ani de scoala ? Cam care ar fi orarul si programul . Am inteles de pe forum ca nu s-ar face matematica , fizica , chimie si ca ar fi orele sub forma de module . Deci matematica doar la admitere si gata . Poate detalia cineva . Cum vine programul , practica , ce se face intr-o zi obisnuita ?
Multumesc !


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Covalciuc Bogdan - 29-01-2014 08:42 AM

(28-01-2014 11:15 PM)Cosmin14 Scris:  Salut ! Imi poate spune si mie cineva ce materii se fac in cei 2 ani de scoala ? Cam care ar fi orarul si programul . Am inteles de pe forum ca nu s-ar face matematica , fizica , chimie si ca ar fi orele sub forma de module . Deci matematica doar la admitere si gata . Poate detalia cineva . Cum vine programul , practica , ce se face intr-o zi obisnuita ?
Multumesc !


Procesul de pregătire in scoala este conceput la ora actuală în sistem modular, curriculumul fiind centrat pe unităţi de competenţă cheie, generale şi de specialitate.
Citat:Potrivit prevederilor curriculum-ului, subofiţerul de pompieri şi protecţie civilă desfăşoară acţiuni de intervenţie în situaţii de urgenţă şi aplică normele de prevenire şi stingere a incendiilor, utilizează autospecialele de intervenţie, organizează şi conduce acţiunile de intervenţie pentru limitarea şi înlăturarea efectelor dezastrelor, execută misiuni privind descarcerarea şi acordarea primului ajutor medical prespitalicesc. Prevenirea situaţiilor de urgenţă, pregătirea personalului pentru intervenţie, utilizarea autospecialelor pentru de intervenţie, organizarea, desfăşurarea şi conducerea acţiunilor de intervenţie constituie alte unităţi de competenţă a căror realizare este necesară exercitării atribuţiunilor de serviciu.

Specificul calificării de maistru militar constă în desfăşurarea de activităţi tehnice, organizatorice, de conducere a acţiunilor de intervenţie şi de asigurare a mentenanţei mijloacelor tehnice din înzestrare.
Detaliere ...

Citat:
UNITĂŢI DE COMPETENŢĂ CHEIE - asigură pregătirea necesară dobândirii competenţelor transferabile în cadrul structurilor M.A.I. prin parcurgerea următoarelor module:

Comunicarea profesională

Comunicarea profesională într-o limbă modernă;

Utilizarea tehnicii de calcul;

Cooperarea şi lucrul în echipă;

B.) UNITĂŢI DE COMPETENŢĂ SPECIALIZATE - asigură pregătirea necesară dobândirii competenţelor specifice standardului ocupaţional prin parcurgerea următoarelor module:

Conducerea autovehiculelor;

Gestionarea evenimentelor;

Instruirea militară şi metodică;

Primul ajutor calificat şi descarcerare;

Utilizarea mijloacelor tehnice de intervenţie pentru situaţii de urgenţă;

Pregătirea pentru intervenţie în situaţii de urgenţă;

Prevenirea situaţiilor de urgenţă;

Organizarea, desfăşurarea şi conducerea forţelor şi mijloacelor pentru intervenţie în situaţii de urgenţă în funcţia de comandant de echipaj;

Organizarea, conducerea şi desfăşurarea forţelor şi mijloacelor pentru intervenţie în situaţii de urgenţă în funcţia de şef gardă intervenţie.

planificarea, organizarea, desfăşurarea, conducerea, evaluarea şi valorificarea procesului instructiv - educativ conform standardelor de pregătire profesională;

realizarea competenţelor profesionale privind sistemul integrat de măsuri tehnico-organizatorice specifice, planificate pentru preîntâmpinarea sau eliminarea riscurilor generatoare de situaţii de urgenţă;

realizarea competenţelor profesionale privind organizarea, desfăşurarea şi conducerea acţiunilor de intervenţie în situaţii de urgenţă;

desfăşurarea de activităţi teoretice şi practice în vederea obţinerii permisului de conducere auto categoriile B, C, C+E;

calificarea profesională privind mentenanţa mijloacelor de intervenţie, conform standardelor de pregătire profesională;

organizarea şi desfăşurarea activităţii de specializare în conducere şi lucru practic cu instalaţiile speciale ale autospecialelor de intervenţie;

realizarea competenţelor de comunicare profesională;

realizarea competenţelor de comunicare profesională în limbi moderne prin aplicarea unui limbaj specializat domeniului de activitate;

realizarea competenţelor de operare a programelor informatice şi de folosire a mijloacelor de comunicaţii aplicate la realităţile muncii operative;

menţinerea şi dezvoltarea capacităţilor psiho - fizice de asigurare a lucrului în echipă prin educaţie fizică;

formarea iniţială a competenţelor în vederea îndeplinirii misiunilor specifice subofiţerilor pentru intervenţie în situaţie de urgenţă, asigurând cunoaşterea şi mânuirea tehnicii, aparaturii, mijloacelor şi materialelor specifice, însuşirea corectă a poziţiilor şi procedeelor de lucru pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă, executarea tehnicilor de descarcerare, cunoaşterea şi aplicarea în orice situaţie a regulilor şi măsurilor de securitate şi sănătate în muncă;

O scurta prezentare ....





Programul este de scoala militara ... si poate arata in felul urmator :
Programul zilnic cuprindea, în principiu, 6 ore de cursuri în clase, săli de specialitate, laboratoare sau pe terenul de instrucţie şi 4 ore de studiu obligatoriu, după-amiaza....activitatilor didactice fiind de 50 minute, iar a pauzelor fiind de 10 minute.

La fiecare clasa de elevi este desemnat un diriginte competent (commandant de pluton) care organiza si conduce activitatile educative si extracurriculare si de consiliere ale clasei.
Programul scolii cuprindea:
- cursuri
- studiu
....in rest ...odihna , activitati de relaxare si "nevoi personale"
Elevii scolii au dreptul la invoiri , permisii ...si concediu conform regulamentelor militare .

Pe scurt ...asta este viata in Scoala de Pompieri .


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Homefire News - 29-01-2014 09:39 AM

Elevi în stagiu de practică la ISU Bistriţa

[Imagine: Studenti_si_elevi_in_stagiu_de_practica_la_ISU_B.jpg]

Citat: 12 elevi ai Şcolii de Subofiţeri Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldeşti îşi desfăşoară stagiul de practică la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Bistriţa” al judeţului Bistriţa - Năsăud.
Absolvenţi ai liceelor din judeţul Bistriţa – Năsăud, aceştia au fost recrutaţi de către unitatea noastră.
Pentru cei doisprezece elevi ai Şcolii de Subofiţeri Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldeşti, perioada stagiului de practică a început în data de 6 ianuarie a.c. şi o vor finaliza la data de 30 ianuarie a.c., pentru zece dintre ei fiind primul stagiu de practică. Elevii nu participă în mod direct la intervenţii, ci observă activitatea desfăşurată de către tutorele profesional. Stagiul de practică se va finaliza cu aprecierea fiecărui participant, prin acordarea unei note şi întocmirea unui raport de evaluare profesională.
SURSA : http://agendapompierului.ro
[Imagine: Studenti_si_elevi_in_stagiu_de_practica_la_ISU_B.jpg]


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Cosmin14 - 29-01-2014 12:04 PM

Multumesc , m-au ajutat raspunsurile ! Sunteti tari .
Ceva mai am de intrebat . "Utilizarea tehnicii de calcul" Ce inseamna asta ?


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Homefire News - 29-01-2014 12:15 PM

(29-01-2014 12:04 PM)Cosmin14 Scris:  Multumesc , m-au ajutat raspunsurile ! Sunteti tari .
Ceva mai am de intrebat . "Utilizarea tehnicii de calcul" Ce inseamna asta ?

Utilizarea echipamentelor IT , a retelelor de calculatoare (intranet ) , a programelor instalate pe calculatoare ( Office etc ) . mentenanta etc


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Alexandru F - 29-01-2014 12:20 PM

va multumesc pentru raspuns. O alta intrabare:
- dupa intrarea in aceasta scoala, am obs ca sunt cursuri, studii etc. dupa o anumita perioada se da examene finale sau ceva de genu care ar putea sa te elimine din scoala? sau cum se procedeaza? va multumesc
revin cu o intrebare. Eu am prieteni care sunt politisti ( subofit) si care acum termina dreptul ( doar pentru a avansa in functie - respectiv obfiteri). Eu avand drp terminat nu pot sa ma incadrez la ofiteri ? sau cum se procedeaza?


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Coffeeman - 29-01-2014 02:19 PM

In timpul anilor de studiu, se vor da evaluari semestriale sau dupa o anumita perioada de timp. Din subofiter sa devii ofiter trebuie sa dai un examen, de obicei daca sunt asemenea cereri din partea institutiei respective, adica ISUj sau IGSU sau etc. Altfel, daca termini la Boldesti, vei fi incadrat subofiter si atat. Se va mentiona in dosarul tau studiile superioare absolvite.


RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Alexandru F - 29-01-2014 03:30 PM

am inteles. va multumesc. Deci odata ce esti ADMIS in sistem sa zic, nu poti fi dar afara ca nu ai promovat un anume exam sau ceva de genu?
Afara de taxa de inscriere mai trebuie platit ceva? de exp: haine, scolarizare, etc?

Imi puteti spune si mie asa infor. in ce perioada se depun dosarele ( de exp in 2013 care a fost data? ) unde sunt sustinute probele?

ce dezavantaje ar avea incadrarea in aceasta meserie?