Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Întrebări și răspunsuri - specialitatea pompieri -
Autor Mesaj
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #31
RE: Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
(18-06-2013 09:48 PM)Karin Scris:  
(18-06-2013 03:03 PM)faninter Scris:  SIMULARE:

Pompierii au ajuns în faţa combinatului cu trei autospeciale de lucru cu apă şi spumă, două autospeciale pentru transport personal şi victime multiple, două ambulanţe SMURD, o autospecială CBRN, autospeciala de intervenţie la accidente colective, punctul de comandă mobil, autospeciala de suport logistic şi autospeciala grupei operative.

HOOOOP si eu "ca vitelul la poarta noua"...autospecialele CBRN sunt folosite si la interventii sau doar la "simulari" ???????
Un exemplu ...o butelie 2mc fisurata pe la robinet ,cu emanatie de gaz galbui si miros intepator (pana la urma sa constatat ca este clor ) ...oare nu era indicata si interventia autospecialei CBRN ?

Fisa Clorului sub presiune .

clor_lichid

Adevarat graiesti colegu..chiar este indicata folosirea autospecialei CBRN.
In astfel de obiective este indicata folosirea autospecialei CBRN,fie ca vorbim de simulare fie ca vorbim de interventie..La simulare facem antrenament si lucru cu aparatele si detectoarele de pe autospeciala si respectam pasii ce ii avem de urmat cu mare simt de raspundere cat si procedura in sine.Pentru ca echipele de interventie sa poata actiona si sa patrunda in zona potential contaminata,exploziva..etc este nevoie de echipa si autospeciala CBRN. Echipa de pe CBRN..este singura care poate "ridica cartonasul verde"... a evaluat situatia,a identificat substanta si comunica echipajelor s-au comandantului interventiei masurile ce se impun pentru inlaturarea pericolului,scoaterea eventualelor victime.Deci si la simulare se actioneaza ca si in situatie reala...fara a neglija nimic din procedura.A trata simularea ca pe o joaca, s-au mai nou pentru foto-video.. sa dea bine pe sticla la tv...avem rezultat cu urmari grave pentru echipe cat si populatie.

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:28 AM de Covalciuc Bogdan.)
19-06-2013 02:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #32
RE: Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
(27-06-2013 05:52 PM)mangone78 Scris:  as avea si eu o intrebare, sunt comandat de echipaj la o subunitate de pompieri port cioc dinainte da a ma angaja la pompieri deci il am si in buletin si in permis chiar si in legitimatia de servici din 2006 si pana acum nu sa legat nimeni de mine pana astazi cand ma sunat comandantul spunandu-mi cand vin din concediu sa apar fara cioc, nu am inteles eu bine ca si dormeam conform "" RG1 art.97 (2) Bărbieritul feţei se face ori de câte ori este nevoie, pentru ca obrazul să fie proaspăt ras; purtarea mustăţii este facultativă; mustaţa trebuie tunsă scurt, astfel încât să nu depăşeascăcolţurile gurii."" deci nu spune nimic de cioc daca ma puteti ajuta in privinta asta cu vre-o informatie si ce as putea face ca nu vreau sa il dau jos, va multumesc.
raspunsuri la dilema ta

Exista mai multe raspunsuri la dilema ta :
1 . Este un ordin ... pe care il executi ...sau nu . Este alegerea ta ...dupa care trebuie sa urmezi caile regulamentare de justificare a neexecutarii ordinului .
2 .Instrucţiunile de utilizare masca aparate : "Etanşeitatea măştii este afectată şi de barbă, favoriţi sau braţele ochelarilor" Extras din SR CR 529 "Ghid pentru selecţionarea şi utilizarea aparatelor de protecţie respiratorie":
Citat:4.3 Compatibilitate cu purtătorul şi ajustare pe figură

O precondiţie pentru protecţia efectivă a aparatelor de protecţie respiratorie este o bună ajustare a piesei faciale. Persoanele cu barbă şi favoriţi în regiunea ramei de etanşare a măştilor complete, semimăştilor şi semimăştilor filtrante nu trebuie să poarte aceste aparate. De asemenea, nu sunt indicate pentru utilizarea acestor piese faciale cei la care etanşeitatea adecvată a măştii nu poate fi realizată din cauza formei capului, cicatricilor adânci sau altele asemănătoare. Braţele ochelarilor intervin de asemenea sub rama de etanşare şi, în general, ochelarii nu trebuie purtaţi cu măşti complete. Totuşi, în unele cazuri, pot fi utilizaţi ochelari speciali montaţi în interiorul măştilor.
....

Acesta este raspunsul corect ...esti comandant de echipaj pompier militar si te echipezi la interventie cu aparatul de respirat cu aer comprimat

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:29 AM de Covalciuc Bogdan.)
27-06-2013 08:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: mangone78 , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
ciprian ripan Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Nov 2011
Locatie:
Thanks: 251
Given 150 thank(s) in 76 post(s)

Mesaj: #33
RE: Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
Daca din 2006 si pana acum nu ti-a avut nimeni treaba inseamna ca ori ai calcat de curand pe bec, ori comandantul tau a prins de stire ca s-ar putea sa aveti vreo vizita inopinata de sus si nu vrea sa raspunda la intrebari fara rost in ceea ce priveste ciocul tau. Oricum ar fi, seful intotdeauna are dreptate iar in cazul tau chiar are acoperire legala. Pe de alta parte in 7 ani ma gandesc ca ai purtat masca la incendii si n-ai avut probleme. Insa Bogdan are dreptate in ceea ce priveste portul mastii. TE-ai gandit vreodata ca poate pana acum ai avut noroc?
De regula,in meseria asta, regulile-s facute ca sa apuci pensia. Incearca sa nu te legi de ce NU scrie in regulamente.

cand noi intram, ne descultam
27-06-2013 08:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , mangone78
{myadvertisements[zone_3]}
lupuvictor Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Dec 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #34
Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
Am o intrebare si va rog sa imi raspundeti daca se poate. Sunt cadru militar si nu sunt casatorit. Lucrez in alta localitate fata de cea de domiciliu, la cateva sute de km. Vreau sa stiu daca pot beneficia de permisie pentru vizitarea parintilor, care sunt familia mea, nefiind casatorit, si vreau sa stiu la ce perioade si cate zile pot sa cer.
Multumesc.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:29 AM de Covalciuc Bogdan.)
06-12-2013 10:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
raoul Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 122
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 154
Given 102 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #35
RE: Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
Ti-am trimis raspuns documentat pe email.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:29 AM de Covalciuc Bogdan.)
07-12-2013 03:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #36
RE: Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
(07-12-2013 03:55 PM)raoul Scris:  Ti-am trimis raspuns documentat pe email.
Intrebare pentru @ raoul : de ce nu postezi raspunsul si pe forum ? ... ca sa invatam si noi de ce si cum Huh

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:31 AM de Covalciuc Bogdan.)
08-12-2013 12:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
metasobea Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Jan 2014
Locatie:
Thanks: 1
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #37
Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
Buna ziua!
Cum pot să curăţ o fântâna în care s-a turnat motorină?
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:29 AM de Covalciuc Bogdan.)
02-01-2014 07:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #38
RE: Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
(02-01-2014 07:13 PM)metasobea Scris:  Buna ziua!
Cum pot să curăţ o fântâna în care s-a turnat motorină?


Spalarea se poate face prin doua procese: unul fizic (mecanic adica), frecat cu diverse feluri de perii sau cu un aparat de curatat cu apa sub presiune, celalalt chimic, diversi detergenti.

Combinarea lor conduce cu siguranta la rezultate mai bune.

La final se seaca fantana de cateva ori, ca sa elimini complet detergentul.

Nu uita ca inainte de a bea, dupa ce termini, sa iei o proba de apa si sa o duci la analiza la Directia de sanatate publica din judetul tau, va trebui sa platesti o suma, undeva in jur de 200-300 de lei, poate sa para mult, dar sunt bani cheltuiti cu folos.

Si daca eu am fost dragut si ti-am raspuns, si am facut efortul sa scriu, ne-ar fi de mare folos daca dupa ce rezolvi problema, si speram din toata inima sa o rezolvi! sa ne spui cum ai facut!

Multumim anticipat pentru ce vei posta si multumim de asemenea ca ai avut incredere in noi si ai postat aici!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:30 AM de Covalciuc Bogdan.)
02-01-2014 07:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: metasobea
{myadvertisements[zone_3]}
metasobea Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Jan 2014
Locatie:
Thanks: 1
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #39
RE: Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
(02-01-2014 07:13 PM)metasobea Scris:  Buna ziua!
Cum pot să curăţ o fântâna în care s-a turnat motorină?

(02-01-2014 07:55 PM)Parvu Florin Scris:  Spalarea se poate face prin doua procese: unul fizic (mecanic adica), frecat cu diverse feluri de perii sau cu un aparat de curatat cu apa sub presiune, celalalt chimic, diversi detergenti.

Combinarea lor conduce cu siguranta la rezultate mai bune.

La final se seaca fantana de cateva ori, ca sa elimini complet detergentul.

Nu uita ca inainte de a bea, dupa ce termini, sa iei o proba de apa si sa o duci la analiza la Directia de sanatate publica din judetul tau, va trebui sa platesti o suma, undeva in jur de 200-300 de lei, poate sa para mult, dar sunt bani cheltuiti cu folos.

Si daca eu am fost dragut si ti-am raspuns, si am facut efortul sa scriu, ne-ar fi de mare folos daca dupa ce rezolvi problema, si speram din toata inima sa o rezolvi! sa ne spui cum ai facut!

Multumim anticipat pentru ce vei posta si multumim de asemenea ca ai avut incredere in noi si ai postat aici!


Mulţumesc! O să vă spun rezultatul acţiunii!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:30 AM de Covalciuc Bogdan.)
02-01-2014 10:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #40
RE: Intrebari si raspunsuri - specialiatea pompieri -
(02-01-2014 07:13 PM)metasobea Scris:  Buna ziua!
Cum pot să curăţ o fântâna în care s-a turnat motorină?

Salut ! Un mic sfat.. sa folosesti o substanta absorbanta (PERLIT ABSORBANT - este un material granular si poros, care are capacitatea de a absorbi motorina, uleiuri de ungere, uleiuri hidraulice, kerosen, uleiuri alimentare, diversi solventi organici, acizi, hidroxid de sodiu, emulsii de racire si taiere, solutii apoase de amoniac, etc.)
Legenda spune ca dupa terminarea curatarii unei fantani este cinstita cu o masa pentru sporul apei.

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2015 09:30 AM de Covalciuc Bogdan.)
03-01-2014 09:36 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029346
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25138
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5267
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1899
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317785
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145313
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro