Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #111
RE: Plt. maj. Viorel Avram - salvator si in timpul liber
Instinct de salvator. Pompierul Viorel Avram a salvat de la înec un copil căzut în heleşteul din Parcul Crâng


[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:Un puşti nu mai mare de 8 ani se bucură în continuare de copilărie datorită unui pompier. Băiatul se plimba duminică seara cu bicicleta, pe marginea heleşteului din Parcul Crâng, şi a căzut în apă după ce s-a dezechilibrat. Soarta l-a adus în apropiere de locul incidentului pe Viorel Avram, un pompier care, în timpul său liber, îşi plimba fetiţa pe aleile parcului.
Viorel Avram îmbracă doar de şapte ani uniforma Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Neron Lupaşcu”, din Buzău. Au fost ani trăiţi la intensitate mare, care au lăsat amprente în personalitatea sa. Meseria de salvator i-a modelat în bine caracterul, dovadă fiind şi gestul pe care tânărul l-a făcut, din instinct, atunci când destinul i-a scos în cale proba vieţii. Ezita să iasă la plimbare însă „ceva” l-a făcut să meargă în parc Plutonierul major Viorel Avram locuieşte în satul Sudiţi, comuna Poşta Câlnău, împreună cu soţia şi fiica lor, de numai un an şi o lună. În weekend-urile libere, obişnuieşte să îşi aducă familia în oraş, la plimbare prin Parcul Crâng. „Duminică, mi-a spus soţia că îmi calcă o cămaşă înainte să ieşim însă i-am spus că nu e nevoie, pentru că nu vreau să mai merg, de oboseală. Aveam de gând să le trimit cu fratele meu şi cumnata iar eu să stau acasă. La un moment dat, brusc, mi-a venit cheful de plimbare, mai ales că soţia tot insista să merg. A fost ca un impuls interior”, povesteşte pompierul. Viorel Avram îşi aminteşte că, în jurul orei 19.30, în timp ce îşi plimba fetiţa cu căruciorul pe marginea heleşteului, a auzit strigăte de ajutor dinspre pontonul cu hidrobiciclete. A văzut agitaţie pe mal, apoi, din instinct, a fugit pentru a da o mână de ajutor celui aflat la ananghie, indiferent de ceea ce urma să facă. „Auzeam două femei cum strigau disperate după ajutor. Într-o fracţiune de secundă, am analizat opţiunile, ştiam că soţia şi fratele meu sunt puţin în urma mea, deci puteam lăsa căruciorul din mână câteva minute. Aşa că, am fugit spre ponton iar când am ajuns acolo, mi-au spus oamenii că un copil de vreo şapte, opt ani, căzuse în apă. Se plimba cu bicicleta şi a intrat cu o roată într-o balustradă, după care a plonjat în apă cu capul în jos. Eu mai fusesem la înecaţi şi ştiam că mai ies la suprafaţă, însă copilul ăsta nu mai dădea niciun semn de viaţă”, îşi aminteşte Viorel. Se pregătea să se arunce după înecat însă, la un moment dat, a observat o pată de culoare închisă pe fundul apei. „Am fost ţinut de picioare şi m-am aplecat peste mal, în apă. Am intrat cu capul, până la brâu, şi am reuşit să îl apuc pe băiat ca să îl aduc la suprafaţă. Nu mă aşteptam să fie atât de dificil să îl smulg dintre algele crescute pe fundul apei. Când l-am scos, puştiul era plin de vegetaţie, nu respira, aşa că l-am ţinut cu picioarele în sus şi şi-a revenit după ce i s-a scurs toată apa din plămâni. Două minute a durat toată operaţiunea şi cred că dacă mai întârziam un pic, nu se mai putea face mare lucru pentru salvarea lui, pentru că băiatul se prinsese între alge”, povesteşte salvatorul. Viorel spune că, după un minut, cât a durat manevra de resuscitare, copilul şi-a revenit şi a început să întrebe dacă mai trăieşte. Apoi, i-a spus salvatorului său că era cu părinţii prin parc, dar că îi lăsase în urmă. „Imediat au sosit şi părinţii băiatului, oameni la vreo 40 de ani, foarte speriaţi. Tatăl şi-a mustrat băiatul apoi a vrut să îmi dea bani, ca recompensă. Am refuzat şi i-am spus doar să aibă mai multă grijă de copil. A venit şi fratele meu care m-a ajutat să scot şi bicicleta din apă. M-au felicitat mulţi oameni însă pentru mine cea mai mare satisfacţie a fost că l-am salvat pe cel mic. Nici nu-i ştiu numele, nici pe cele ale părinţilor, dar nu mai contează”, spune Viorel Avram. Heleşteul din Crâng, pericol pentru copii Viorel Avram nu-şi putea închipui niciodată că în heleşteul din Parcul Crâng se poate muri prin înec. „Apa nu are mai mult de un metru şi jumătate adâncime dar cred că băiatul s-a zbătut şi s-a prins în vegetaţia acvatică. Probabil că s-a şi pierdut, pentru că a ajuns în apă cu capul înainte, bicicleta peste el, iar în apă era dezorientat. Probabil că de acolo i-ar fi fost greu să iasă şi unui înotător cu ceva experienţă. Mulţi mi-au zis că de acum înainte o să fie mai prudenţi când îşi plimbă copiii pe malul lacului”, spune pompierul. Viorel Avram are 36 de ani şi lucrează din 2007 la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Neron Lupaşcu”, din Buzău. Este şofer pe maşini de intervenţie iar luni dimineaţă, când a intrat în tură, i-a povestit unui coleg de întâmplarea din ziua precedentă. „E un băiat foarte modest şi nu ar fi spus niciunui superior despre fapta sa. La urechile comandantului s-a ajuns abia după-amiază, din vorbă în vorbă, totul plecând de la o simplă discuţie între colegi, în curtea unităţii. A fost felicitat de toată lumea iar el aproape că era jenat”, spune Marius Sârbescu, coleg cu subofiţerul Viorel Avram. În cei şapte ani de muncă în uniforma de pompier, Viorel Avram a participat la numeroase misiuni, atât la stingerea unor incendii, cât şi de căutare şi salvare. A mai scos oameni din apă, însă, din păcate, niciunul nu mai era în viaţă.
SURSA : http://adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-08-2013 10:25 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #112
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Plt.adj. CHIRIPUCI IULIAN - “PORTRET” de salvator

[Imagine: chiripuci_iulian.jpg]

Citat:Duminică, 4 august a.c., ora 15.45, Detaşamentul ISU Giurgiu a fost anunţat prin 112 despre producerea unui accident rutier, în urma căruia un autoturism intrase într-un cap de pod, pe DN5 la km 46.

Soarta sau poate buna întâmplare au făcut ca la nici două minute plutonierul adjutant CHIRIPUCI IULIAN- Şef GIS la Detaşamentul de Pompieri Giurgiu - care se întorcea cu familia din concediu, să treacă prin acea zonă.

Fără a zăbovi, pompierul militar a oprit imediat automobilul personal şi s-a îndreptat spre locul impactului pentru a recupera potenţialele victime. Utilizând o rangă, a spart geamul portierei din stânga faţă a autoturismului avariat, reuşind recuperarea şoferului, captiv între fiarele contorsionate ale maşinii din care începuse să iasă fum.

Şoferul de 23 de ani, un cetăţean bulgar de origine turcă, a fost transportat pe braţe de colegul nostru într-un loc sigur, cu puţin înainte ca incendiul izbucnit să cuprindă în totalitate autoturismul.

Prezenţa de spirit, calităţile native şi cele dobândite în multele misiuni de salvare pe care militarul le-a coordonat, au făcut ca tânărul bulgar să supravieţuiască.

La faţa locului au ajuns în cel mai scurt timp şi echipajele Detaşamentului de Pompieri Giurgiu, cu autospeciala de descarcerare, ambulanţa SMURD şi o autospecială de lucru cu apă şi spumă.

„Noi suntem cei aleşi să salvăm vieţi!”, le-a spus, cu mândrie, Iulian coechipierilor săi.

Înainte de toate, eroul nostru este un om obişnuit. Portretul de familie dezvăluie soţia şi cei doi copii (o fetiţă de 9 ani şi un băieţel de 1 an şi 3 luni), imagine de suflet regăsită în privirea semenilor aflaţi în dificultate.
SURSA : http://business-forum.ro

[Imagine: CP_09_08_2013_Chiripuci_Iulian.png]

CP 09.08.2013 Chiripuci Iulian


SURSA : http://www.igsu.ro/index.php

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-01-2014 11:30 AM de Covalciuc Bogdan.)
10-08-2013 10:37 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #113
RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
(10-08-2013 10:37 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Plt.adj. CHIRIPUCI IULIAN - “PORTRET” de salvator

EROU! Iulian Chiripuci, pompierul giurgiuvean care a salvat de la moarte un tânăr bulgar!

[Imagine: Chripuci_Iulian_by_Giurgiuveanul_2.jpg]

Citat:Este subofiţer la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Giurgiu și a devenit erou fără voie, după ce a salvat de la moarte un tânăr, de doar 22 de ani. Deşi nu se afla în misiune, nu a ezitat să ajute un om încarcerat într-o maşină care luase foc. Scena a avut loc la Plopşoru, pe DN 5, când o maşină condusă de Isak Bilgin, un bulgar de origine turcă, a ieşit în afara părţii carosabile, izbindu-se de un cap de pod. Maşina a luat foc iar şoferul a rămas încarcerat. În acest timp, plutonierul adjutant Iulian Chiripuci, şef de Gardă de Intervenţie în cadrul Detaşamentului Giurgiu, se întorcea de la mare împreună cu familia. Era supărat pentru că automobilul i se defectase pe la Cernavodă şi avusese nevoie de o platformă pentru a-l tracta. Când mai avea puţin să ajungă acasă, pe drumul dintre Giurgiu şi Bucureşti, a observat maşina de pe marginea părţii carosabile, care luase foc. Nu a stat pe gânduri şi a sărit să ajute eventualele victime. Profitând de meseria de salvator, împreună cu un tânăr care îl adusese cu platforma de tractare, cu ajutorul a încă doi şoferi, care au venit cu stingătoarele, a spart cu o rangă geamul şi l-a scos pe şoferul bulgar, care era seminconştient şi rănit.
„Când am ajuns la maşină, ieşea fum din spate, iar când am intrat în interior, au început să iasă flăcări. Cred că ardea dedesubt. Peste şofer căzuse bordul maşinii şi era încarcerat în scaun. Cu ajutorul a încă două persoane, am spart geamul dinspre şofer cu o rangă şi l-am scos pe tânărul rănit din maşina care începuse să ardă. Întâmplător, pe acolo a trecut şi doamna doctor Rodica Buşcu, care i-a acordat primul ajutor şoferului rănit până la venirea ambulanţei”.

Subofițerul Iulian Chiripuci nu se comportă astfel pentru prima oară. El, alături de un alt coleg, deși se afla în timpul liber, a participat și la scoaterea taximetristului prins în mașină, la accidentul de pe strada Gării

Conducerea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Giurgiu nu a rămas indiferentă la gestul făcut de pompierul giurgiuvean. El va fi recompensat pentru fapta sa de omenie.
Colonelul Emil Apostol , inspectorul şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Giurgiu, va propune avansarea sa la excepţional pentru fapte deosebite de curaj.
SURSA : http://giurgiuveanul.ro


[Imagine: Accident_pe_DN_5_by_Giurgiuveanul.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-01-2014 11:31 AM de Covalciuc Bogdan.)
11-08-2013 10:02 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ladoi , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #114
RE: Plt. maj. Viorel Avram - salvator si in timpul liber
Salvator avansat în grad în mod excepțional

[Imagine: Salvator_avansat_in_grad_in_mod_exceptional_1.jpg]

Citat:Miercuri, 14 august a.c., la sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă ,,Neron Lupaşcu,, al Judeţului Buzău, a avut loc avansarea în grad în mod excepţional la gradul de plutonier adjutant a plutonierului major Avram Viorel, care, în data de 28 iulie a.c., aflat în timpul liber, a intervenit decisiv în salvarea vieţii unui copil căzut inconştient în apă.

Cu aceeaşi ocazie, i s-a înmânat Diploma de Excelenţă acordată de către inspectorul general al I.G.S.U., col.dr. Ion Burlui, în semn de recunoştinţă şi apreciere pentru spiritul civic, curajul, implicarea şi devotamentul manifestate pentru salvarea semenilor.
SURSA : http://agendapompierului.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
16-08-2013 08:16 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #115
RE: Plt Claudiu Pălimariu - salvator de weekend
Din Ordinul inspectorului general al I.G.S.U, col.dr.Ion Burlui, pompierul care a salvat o tânără din râul Strei, a fost avansat în grad, la excepțional

[Imagine: Din_Ordinul_inspectorului_general_al_IGSU_col_d.jpg]

Joi, 22 august a.c., la sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Iancu de Hunedoara” al judeţului Hunedoara, a avut loc festivitatea de înaintare la gradul de plutonier major, în mod excepţional, a plt.Ioan Claudiu Pălimariu, pompierul care a intervenit decisiv în salvarea vieții unei tinere ce risca să se înece în râul Strei, după ce a suferit o comoţie cerebrală.

Plt.Ioan Claudiu Pălimariu, avansat plutonier major
Citat:La ceremonia de avansare a participat şi prefectul judeţului Hunedoara, Sorin Adrian Vasilescu. Acesta i-a acordat pompierului salvator o diplomă de merit. Lt.col.Viorel Demean, inspectorul şef al I.S.U. Hunedoara, a evidenţiat în faţa întregului colectiv faptele pompierului, înaintându-l la gradul de plutonier major, în mod excepţional, conform ordinului inspectorului general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, col.dr. Ion Burlui.

Lt.col.Viorel Demean, inspectorul-șef al ISU Hunedoara, a precizat pentru “Agenda Pompierului”:“Subofiţerul a fost recompensat atât cu citarea prin Ordin de Zi pe Unitate cât şi prin avansarea la excepţional, la gradul de plutonier major, pentru profesionalismul şi modul exemplar în care s-a comportat, salvând viaţa unei persoane accidentate, cu toate că se afla în timpul liber şi nu dispunea de tehnica de acordare a îngrijirilor medicale de urgenţă.”

Col.dr.Ion Burlui: “Oamenii care muncesc, vor fi recompensați”

Citat:Aceasta este cea de a treia avansare în grad, în mod excepțional, care are loc din luna iunie, de când col.dr.Ion Burlui a fost numit inspector general al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență. Venit din mijlocul pompierilor, parcurgând toate etapele unei cariere profesionale în această armă, inspectorul general demonstrează astfel că apreciază munca oamenilor pe care îi are în subordine. Col.dr.Ion Burlui, a confirmat pentru “Agenda Pompierului” că astfel de avansări în grad vor mai fi, ori de câte ori situația o va cere. “Oamenii care muncesc, vor fi recompensați” - a declarat ferm inspectorul general al IGSU.

“Aveam un singur gând: să-i fie fetei bine!”

Citat:În data de 14 iulie a.c., plt. Claudiu Ionel Pălimariu, în vârstă de 31 de ani, subofiţer operativ principal în cadrul Detaşamentului de Pompieri Orăştie, a salvat viaţa unei tinere în vârstă de 18 ani. Subofiţerul aflat în timpul liber, împreună cu familia, pe malul râului Strei, într-o zonă populată, a fost singura persoană care a răspuns apelurilor disperate ale unui tânăr care solicita ajutor pentru salvarea unei tinere aflată în stare de inconştienţă în râul Strei. Deplasându-se la locul în care tânăra zăcea inconştientă în apă, plt. Claudiu Ionel Pălimariu i-a evaluat starea de sănătate, constatând că aceasta era inconştientă în urma unei lovituri la cap şi avea o hemoragie puternică la nivelul unei urechi, necesitând o intervenţie promptă. Cu ajutorul unor prieteni, pompierul a transportat victima pe mal, unde i-a acordat primul ajutor medical, până la sosirea ambulanţei SMURD solicitate la caz, care a preluat-o şi transportat-o la spital.

“Eram la iarbă verde cu familia când am auzit strigăte de ajutor. M-am apropiat de fata care era în apă, inconştientă şi am făcut tot ce am învăţat la cursul de prim-ajutor ca să o salvez. Nu mai vedeam şi nu mai auzeam pe nimeni în jurul meu. Aveam un singur gând. Să-i fie bine fetei. Cea mai mare satisfacţie a fost că după ce tânăra şi-a revenit mi-a mulţumit că am salvat-o.” - a declarat curajosul pompier, proaspăt avansat.
SURSA : http://agendapompierului.ro

[Imagine: Din_Ordinul_inspectorului_general_al_IGSU_col_d.jpg]

[Imagine: Din_Ordinul_inspectorului_general_al_IGSU_col_d.jpg]

[Imagine: Din_Ordinul_inspectorului_general_al_IGSU_col_d.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
23-08-2013 08:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , maf150 , acreteilus
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #116
RE: Plt. maj. Viorel Avram - salvator si in timpul liber
(16-08-2013 08:16 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Salvator avansat în grad în mod excepțional




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
24-08-2013 10:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #117
RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
(10-08-2013 10:37 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Plt.adj. CHIRIPUCI IULIAN - “PORTRET” de salvator

Iulian Chiripuci, pompierul din Giurgiu, erou naţional, avansat la excepţional!

(26-08-2013 09:32 PM)tulumba49 Scris:  
Citat: Potrivit legislaţiei, în noul grad, plutonier adjutant principal, el va primi 60 de lei în plus la salariu, însă ceea ce a făcut nu este legat de salarizare: subofiţerul Iulian Chiripuci este înainte de toate un OM! El a primit noul grad din partea prefectului judeţului Giurgiu, Nina Carmen Crişu!

Duminică, 4 august a.c., ora 15.45, Detaşamentul ISU Giurgiu a fost anunţat prin 112 despre producerea unui accident rutier, în urma căruia un autoturism intrase într-un cap de pod, pe DN5 la km 46.

Soarta sau poate buna întâmplare au făcut ca la nici două minute plutonierul adjutant CHIRIPUCI IULIAN- Şef GIS la Detaşamentul de Pompieri Giurgiu – care se întorcea cu familia din concediu, să treacă prin acea zonă.


Fără a zăbovi, pompierul militar a oprit imediat automobilul personal şi s-a îndreptat spre locul impactului pentru a recupera potenţialele victime. Utilizând o rangă, a spart geamul portierei din stânga faţă a autoturismului avariat, reuşind recuperarea şoferului, captiv între fiarele contorsionate ale maşinii din care începuse să iasă fum.

Şoferul de 23 de ani, un cetăţean bulgar de origine turcă, a fost transportat pe braţe de colegul nostru într-un loc sigur, cu puţin înainte ca incendiul izbucnit să cuprindă în totalitate autoturismul.

Prezenţa de spirit, calităţile native şi cele dobândite în multele misiuni de salvare pe care militarul le-a coordonat, au făcut ca tânărul bulgar să supravieţuiască.

La faţa locului au ajuns în cel mai scurt timp şi echipajele Detaşamentului de Pompieri Giurgiu, cu autospeciala de descarcerare, ambulanţa SMURD şi o autospecială de lucru cu apă şi spumă.

„Noi suntem cei aleşi să salvăm vieţi!”, le-a spus, cu mândrie, Iulian coechipierilor săi.

Înainte de toate, eroul nostru este un om obişnuit. Portretul de familie dezvăluie soţia şi cei doi copii (o fetiţă de 9 ani şi un băieţel de 1 an şi 3 luni), imagine de suflet regăsită în privirea semenilor aflaţi în dificultate.

[Imagine: Pompierul-salvator-1.jpg]

[Imagine: Pompierul-salvator-Iulian-Chiripuci-2.jpg]

Detalii pe site: http://giurgiuveanul.ro/stiri/iulian-chi...z2d6Kquy00





Citat:CEREMONIE SPECIALA LA ISU PENTRU UN EROU...

Iulian Chiripuci este pompierul care, la inceputul lunii august, aflat in timpul liber, a sarit sa scoata dintr-o masina accidentata pe DN 5 un cetatean bulgar, iar interventia pompierului giurgiuvean i-a salvat viata bulgarului, pentru ca, la scurt timp dupa ce a fost scos din masina, aceasta a luat foc... Gestul lui Iulian Chiripuci nu a trecut neobservat, iar primii care l-au felicitat au fost chiar colegii sai de la ISU. Nici comanda unitatii nu a ramas indiferenta la acest act al plutonierului Iulian Chiripuci, asa ca luni a organizat o ceremonie speciala, in care plt. adj, Iulian Chiripuci a fost avansat in grad la exceptional, ca rasplata pentru interventia sa de atunci...
SURSA: http://www.giurgiu-news.ro/CEREMONIE-SPE...2/pagina-0

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-01-2014 11:32 AM de Covalciuc Bogdan.)
27-08-2013 06:00 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #118
RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Plt.maj. Bucuroaia C şi Plt. Parconie R -salvatori prin metode neconventionale

PENTRU IMPLICAREA DE CARE AU DAT DOVADĂ ÎN ÎNDEPLINIREA MISIUNILOR ÎNCREDINŢATE DOI SUBOFIŢERI DIN DISPECERATUL ISU „DOBROGEA”, AVANSAŢI ÎN MOD EXCEPŢIONAL

[Imagine: subofiteri_isu_dobrogea.jpg]
plt.maj. Bucuroaia Cristian şi plt. Parconie Răzvan Cătălin

[Imagine: subofiteri_isu_dobrogea4.jpg]


Citat:Implicare!
Victimă salvată de pompieri prin metode neconvenţionale

Doi subofiţeri din Dispeceratul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa au fost avansaţi în grad pentru modul în care şi-au îndeplinit misiunile încredinţate. Cei doi, au dat dovadă de ingeniozitate prin faptul că au folosit o metodă ce nu există în procedurile interne de salvare pentru localizarea victimei unui accident rutier.
În data de 08.08.2013, ora 19:12, în dispeceratul I.S.U.J. Constanţa s-a primit un apel de la o persoană de sex feminin care semnala faptul că a fost victima unui accident rutier şi a rămăs încarcerată în maşină. Tura de serviciu din dispecerat, formată din plt.maj. Bucuroaia Cristian şi plt. Parconie Răzvan Cătălin, a intrat în dialog cu persoana care solicita ajutorul echipajelor de pompieri.
Apelul a fost reperat ca venind printr-un releu din judeţul Tulcea însă apelanta afirma că se afla în judeţul Constanţa. Fiind confuză şi singură în maşină, victima nu putea furniza date concrete sau cel puţin un punct de reper cunoscut. Din informaţiile oferite, reieşea faptul că a plecat din Galaţi şi se deplasa spre Constanţa, iar accidentul s-a produs la circa 30 minute după ce a ieşit din oraşul Hârşova. La întrebările dispecerilor, apelanta a răspuns că se află sub un pod, că din locaţia în care se găsea nu vedea vreun indicator rutier de informare şi nici nu îşi amintea vreun nume de localitate pe care o traversase recent.
Cei doi subofiţeri au demarat imediat procedura de căutare şi localizare a victimei. Pentru că singura informaţie certă era că a tranzitat oraşul Hârşova, plutonierul Parconie a luat legatura cu primarul localităţii Saraiu, rugându-l să trimită o maşină pe direcţia de mers Saraiu – Hârşova pentru a verifica dacă s-a produs vreun accident. Concomitent, echipaje ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean şi Secţia 7 Poliţia Rurală Crucea au plecat să verifice DN 2A Hârşova – Constanţa.
Echipajele trimise în patrulare nu au reperat autoturismul, iar din discuţiile telefonice cu victima reieşea că starea acesteie devenea critică de la un minut la altul. Într-un moment de inspiraţie, cei doi au apelat la o metodă inedită de localizare geografică. Astfel, subofiţerii s-au informat asupra tipului de telefon mobil pe care apelanta îl folosea şi dacă era conectat la internet pentru utilizarea unei aplicaţii care foloseşte modulul GPS şi este destinată telefoanelor inteligente. După ce i s-a explicat cum să procedeze pentru a detecta locaţia cu ajutorul aplicaţiei WhatsApp, utilizând telefonul personal, plutonierul Parconie a reuşit să o localizeze, ulterior comunicând locaţia echipajelor pentru descarcerare, poliţie şi ambulanţă în vederea angrenării forţelor şi mijloacelor necesare salvării victimei.
În momentul în care echipajele de intervenţie au identificat autoturismul, s-a constatat ca accidentul a avut loc pe DN 2A, la intrarea în localitatea Crucea dinspre Hârşova, autoturismul fiind la aproximativ 9 metri sub şosea, după ce a ieşit de pe carosabil, s-a prăbuşit şi răsturnat sub un pod.
Locul în care a fost găsit autoturismul avariat nu este vizibil din drumul naţional nici pe timp de zi, cu atât mai puţin pe timpul nopţii. Cum victima era în imposibilitate să se autosalveze, apreciem că modalitatea ingenioasă de localizare pe care au utilizat-o subofiţerii a redus timpul de intervenţie şi de acordare a asistenţei medicale de urgenţă.

Victima accidentului, Ana Maria Ursu, în vârstă de 28 ani, a fost transportată la Spitalul Clinic Judeţean Constanţa cu multiple fracturi şi traumatisme, dar în afara oricărui pericol.
Pentru implicarea de care au dat dovadă în îndeplinirea misiunilor încredinţate, prin Ordinul Inspectorului General cei doi subofiţeri au fost avansaţi în mod excepţional după cum urmează: plutonier major Bucuroaia Cristian la gradul de plutonier adjutant şi plutonier Parconie Răzvan Cătălin la gradul de plutonier major.
SURSA : http://www.ziuaconstanta.ro/

[Imagine: subofiteri_isu_dobrogea3.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-01-2014 11:21 AM de Covalciuc Bogdan.)
30-08-2013 01:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: chrisfire02 , cipcip2009 , Pompier tălpaș , maf150 , mkissj , Friedel Alexandru , apca2003 , Valentin P , Doru , billy the kid
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #119
RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
(30-08-2013 01:20 PM)HomefireNews Scris:  Plt.maj. Bucuroaia C şi Plt. Parconie R -salvatori prin metode neconventionale

Ingeniozitatea a doi pompieri a salvat o viaţă
plt. maj. Cristian Bucuroaia
[Imagine: 1d51d81e45f2854a2c7dba68a9aa86ea.jpg]
Plt.Răzvan Cătălin Parconie
[Imagine: 9b0de8b1bb6dcaf454d13b64a9f956ac.jpg]

Citat:Iniţiativa şi perspicacitatea a doi pompieri constănţeni au făcut diferenţa dintre viaţă şi moarte în cazul unei tinere care a fost implicată într-un accident rutier. În timp ce toate indiciile îi duceau pe salvatori pe o pistă falsă, unul dintre cei doi pompieri care au preluat apelul victimei şi-a pus în practică cunoştinţele şi a reuşit, cu ajutorul unei aplicaţii de pe telefonul mobil al victimei, să afle locul în care s-a petrecut accidentul. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că evenimentul rutier a avut loc pe 8 august şi că alarma a fost dată în jurul orei 19.00.
„Am primit un apel prin 112 prin care ne era semnalat un accident rutier. Era vorba de o tânără de 28 de ani, care rămăsese încarcerată în maşină. Am întrebat-o dacă s-a răsturnat cu maşina sau a intrat într-un copac, pentru că nu înţelegeam de ce nu poate să iasă din maşină. Tot ce ne putea spune era că se află sub un pod. Am întrebat-o atunci de unde vine şi ne-a spus că circula dinspre Galaţi spre Constanţa şi că era pentru prima dată pe acest drum. Am reuşit să mai aflăm de la ea că au trecut cam 30 de minute de când a ieşit din Hârşova. Ce ne-a indus în eroare a fost faptul că sistemul nostru recepţiona apelul ca venind de la un releu din Tulcea“, a povestit plutonierul Răzvan Cătălin Parconie, unul dintre salvatorii şoferiţei.

CALVARUL LOCALIZĂRII Cei doi pompieri spun că lipsa indiciilor şi a informaţiilor i-a dat peste cap şi, din cauza şocului suferit în urma accidentului, victima i-a pus pe piste greşite.
„Am întrebat-o dacă la ieşirea din Hârşova a ţinut drumul cu prioritate sau dacă a mers înainte. Ea a răspuns că a mers înainte, ceea ce ar fi însemnat că a luat-o pe drumul spre Tulcea. Am cerut mai multe detalii, dar victima repeta întruna că este blocată în maşină şi că nu poate să respire şi ne ruga să venim cât mai repede. Iar noi nu ştiam unde să trimitem maşinile. Preventiv, am sunat la Primăria din Saraiu şi am rugat să se trimită o maşină spre Hârşova, iar colegul meu, plt. maj. Cristian Bucuroaia, a sunat la Poliţia din Crucea, unde a cerut să se trimită o maşină pe drumul spre Hârşova. Victima a sunat din nou la 112 şi a zis că nu poate să respire şi că nu poate să mişte o mână şi un picior. Atunci, m-am gândit la telefonul mobil. Am sunat-o şi am întrebat-o ce tip de telefon are şi mi-a spus că este smartphone şi că are internet pe el. Am rugat-o să se conecteze la WhatsApp. Probabil că, din cauza locaţiei, nu a reuşit să se conecteze. Între timp, o prietenă a victimei a sunat la 112, îngrijorată de soarta acesteia, şi aşa am aflat că tânăra mai avea un telefon mobil cu ajutorul căruia a intrat în aplicaţie şi i-am explicat cum să îmi trimită locaţia concretă. Atunci am văzut că se află la intrarea în Crucea. Ne-am gândit în permanenţă că se poate să o pierdem, pentru că spunea că este destul de grav rănită. La un moment dat, chiar i-am spus că am trimis maşinile şi am rugat-o să se liniştească şi să ne ajute să ajungem la ea cât mai repede. Cert este că nu ştiam exact unde e. Dar aşa am reuşit să menţinem comunicarea“, a spus Parconie. Totul a durat aproape jumătate de oră .

ASCUNSĂ SUB PĂMÂNT În momentul în care echipajele de intervenţie au ajuns la locul indicat de cei doi pompieri care au preluat apelul victimei, au descoperit că maşina ieşise de pe carosabil şi se prăbuşise sub un pod aflat la aproximativ nouă metri sub nivelul şoselei. Victima, Ana Maria Ursu, din Galaţi, era rănită şi prizonieră între fiarele maşinii. Ea a fost transportată la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa, cu multiple fracturi şi traumatisme, dar în afara oricărui pericol. „De Sfânta Maria Mare, am fost la spital şi i-am dat un buchet cu flori de ziua numelui“, a spus Răzvan Cătălin Parconie. Victima nu îşi poate aminti nici măcar acum ce s-a întâmplat în acea zi.
„Mergeam la o şedinţă în Constanţa, iar în rest nu îmi aduc aminte nimic, nici ce s-a întâmplat înainte de accident şi nici după. Cât am stat în maşină, am vorbit la 112 cu Răzvan şi lui i-a venit ideea să ceară locaţia prin WhatsApp. Am avut noroc că i-a venit ideea lui Răzvan. Îmi aduc aminte că i-am dat „share location“ şi aşa au aflat unde sunt. Mi-era tot mai rău. Simţeam că nu am aer, că nu pot să respir. Am avut şapte coaste rupte şi fracturi la mâna şi piciorul drept. Am avut mare noroc că am scăpat cu viaţă“, a declarat Ana Maria Ursu. Pentru implicarea de care au dat dovadă, vineri, prin Ordinul Inspectorului General, cei doi subofiţeri au fost avansaţi în mod excepţional: Cristian Bucuroaia a primit gradul de plutonier adjutant, iar Răzvan Cătălin Parconie - cel de plutonier major.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro

Ana Maria Ursu
[Imagine: c225b9fe2e3f520724f7ed3573630275.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-01-2014 11:27 AM de Covalciuc Bogdan.)
31-08-2013 08:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #120
RE: Plt.maj. Bucuroaia C şi Plt. Parconie R -salvatori prin metode neconventionale
(30-08-2013 01:20 PM)HomefireNews Scris:  Plt.maj. Bucuroaia C şi Plt. Parconie R -salvatori prin metode neconventionale

Doi pompieri constănțeni, avansați după ce au salvat viața unei tinere folosind satelitul

Citat:Pentru ideea lor care i-a salvat tinerei viața, cei doi pompieri au fost avansați în grad, astăzi, pentru merite deosebite.

Plutonierului Răzvan Parconie, dispecer la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Dobrogea lucra în tură cu plutonierul major Cristian Bucuroaia în seara de 8 august 2013. La ora 19 și 12 secunde primesc un apel prin 112 de la o persoană care le cere ajutorul însă nu poate să dea detalii exacte despre locul în care se află.

Răzvan Parconie a întrebat-o dacă a trecut de Hârșova și cât timp s-a scurs de atunci. Victima a spus că în urmă cu 30 de minute a traversat localitatea. Subofiterul a făcut un calcul simplu și a apreciat că femeia s-a putea afla în Crucea. Cei doi dispeceri au alertat primaria, au trimis echipajele de salvare, dar nimeni nu o găsea.

Pentru că starea tinerei în vârstă de 28 de ani era tot mai gravă, lui Răzvan Parconie i-a venit ideea să o localizeze cu ajutorul GPS-ului, o aplicație inteligentă pe care o au telefoanele de ultimă generație. Era de fapt ultimă șansă la viață pentru victimă.

Cei doi au fost astăzi avansați în grad de plutonier adjutant și respectiv de plutonier major.

Deși sunt oameni în toată firea, cei doi angajați ai ISU Dobrogea povestesc că s-au bucurat ca doi copii în seara de Crăciun atunci când au reușit să o localizeze pe tânără. Acum, după 3 săptămâni de la misiunea lor ne spun că nimic nu îi recompensează mai mult ca ideea de a fi salvat o viață, atunci când sorții nu voiau să-i ajute deloc.
SURSA : http://www.reporterntv.ro




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-01-2014 11:27 AM de Covalciuc Bogdan.)
31-08-2013 09:23 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , NED 68 , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 04:43 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25696
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 03:52 PM
» Mesaje: 94
» Vizualizări: 353
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177322
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556588
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747543
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511785
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155353
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1426087
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479331
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232404

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro