Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
billy the kid Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 175
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 188
Given 74 thank(s) in 27 post(s)

Mesaj: #21
RE: Cinci pompieri hunedoreni, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr
(08-01-2011 09:27 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  3 septembrie 2010
Cinci pompieri hunedoreni , Gheorghe Boha, Marius Gheţea, Adrian Purcaru şi Ion Cambrea, Adrian Avram, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr


Am aflat mai tarziu despre acesti colegi care ne fac cinste ...dar niciodata nu este prea tarziu ! Bravo si cinste lor !

Si in cadrul inspectoratului au fost premiati la categoria" Echipajul anului", cu ocazia zilei de 13 septembrie 2010.Toata festivitatea de premiere a fost postata pe http://www.isuhd.ro
Cinste lor!!!!!!
08-01-2011 09:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #22
RE: Cinci pompieri hunedoreni, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr
Bravo baieti ! ....Wink
Am o intrebare : Big Grin...
de ce IGSU nu face cunoscute aceste exemple pozitive din trupe ? ..sau sunt mai "mobilizatoare" faptele negative ?!

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
10-01-2011 06:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
chrisfire02 Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 365
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 250
Given 152 thank(s) in 38 post(s)

Mesaj: #23
RE: Cinci pompieri hunedoreni, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr
Primim materiale cu fapte de coruptie ale pompierilor si materiale cu accidente in care au fost implicati pompieri dar niciodata cu astfel de fapte.Oare de ce?CINSTE LOR!
10-01-2011 07:43 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , stefanrares , zero cool
{myadvertisements[zone_3]}
pascaru Offline
Membru junior
**

Mesaje: 33
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 177
Given 47 thank(s) in 4 post(s)

Mesaj: #24
RE: Cinci pompieri hunedoreni, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr
bravo baieti,audacia et devotio
11-02-2011 12:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #25
RE: Cinci pompieri hunedoreni, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr
felicitari. In legatura cu faptul ca, de ce IGSU nu face publice aceste lucruri...uitati-va la site-ul lor, ca arata deplorabil si este actualizat din an in paste, plus de asta unii sunt preocupati cu deconspirarea coruptilor si cei care nu-si vad de treaba; nu vor sa stie ca in randul lor sunt si oameni care sunt premiati pentru meseria lor.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

11-02-2011 03:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
silviutacaciuc
Unregistered

 
Thanks:
Given thank(s) in post(s)

Mesaj: #26
RE: Cinci pompieri hunedoreni, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr
RESPECT!
11-02-2011 03:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
secarianu Offline
Secarica
**

Mesaje: 49
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 63
Given 36 thank(s) in 3 post(s)

Mesaj: #27
RE: Cinci pompieri hunedoreni, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr
BRAVO si respect Smile Asemenea colegi merita toata aprecierea noastra, a celorlalti, fie ca suntem pusi sau nu in asemenea situatii de stres psihic si fizic. Nu este usor sa vezi ca un om, disperat din motive economice, familiare sau emotionale, este determinat sa fac gesturi necugetate...familiile sunt afectate cel mai mult si, desi pe moment nu ne dam seama, mai tarziu regretam persoana pierduta precum si ajutorul pe care il aducea in comunitate Smile

blogu' lui Secarica ®
11-02-2011 07:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
zero cool Offline
Membru junior
**

Mesaje: 42
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 32
Given 13 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #28
RE: Cinci pompieri hunedoreni, premiaţi pentru salvarea vieţii unui tânăr
Toata Cinstea pentru ca au aratat profesionalism !!!

Carpe Diem !!!
08-03-2011 01:02 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
zero cool Offline
Membru junior
**

Mesaje: 42
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 32
Given 13 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #29
RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
(29-11-2010 03:40 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Mihai Drăgănesc este paramedicul anului 2010 în judeţul Hunedoara !

Un baiat deosebit, o sa ajunga departe cu abitia de care da dovada !

Carpe Diem !!!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 02:33 PM de Covalciuc Bogdan.)
08-03-2011 01:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Mihai SMURD
{myadvertisements[zone_3]}
firefighter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 62
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 1
Given 180 thank(s) in 9 post(s)

Mesaj: #30
Florin Rizea, pompierul care a adus numele Domnului la Detaşamentul Alexandria
Florin Rizea, pompierul care a adus numele Domnului la Detaşamentul Alexandria

Citat:S-a specializat în scufundări, dar în acelaşi timp nu a renunţat nici la harul bisericesc, pe care la descoperit în copilărie.
[Imagine: 4.jpg]


Florin povesteşte că a început să meargă la biserică încă din copilărie. Bunicii săi, care l-au crescut au fost cei de la care a învăţat să-l iubească pe Dumnezeu. „Bunicii mei au fost foarte credincioşi. Încă de la vârsta de nouă ani am fost atras de slujbe şi de viaţa bisericească. Eram un copil care învăţam foarte repede cântecele bisericeşti şi colindele. Ducându-mă săptămânal la biserică mi-am deschis acest drum în viaţă”, a spus subofiţerul. Deşi şi-a dorit dintotdeauna să se facă preot, a fost nevoit să mai încerce şi alte meserii pentru a se întreţine. A făcut liceul Rulmentul, după care a urmat cursurile Facultăţii de Teologie din Piteşti, timp în care a şi lucrat. După ce a terminat facultatea, s-a întors pe meleagurile natale şi a fost hirotonit diacon la biserica Sfântul Nicolae din Alexandria. „Am slujit trei ani la această biserică, până în anul 2006, când am aflat că se scot posturi de subofiţeri la pompieri. Pentru că eu am făcut armata la o subunitate de pompieri din Dolj, unde m-am remarcat şi chiar am fost comandat de echipaj, m-am înscris imediat la concurs. După ce am promovat examenul, am lucrat ca subofiţer operativ la intervenţie, mergeam la incendii. Din septembrie când am fost angajat la pompieri şi până în decembrie, am slujit în continuare la biserica Sf. Nicolae”, a mai spus pompierul.


Episcopul i-a dat binecuvântarea pentru a sluji la capela unităţii
Când a ajuns la Detaşamentul de Pompieri din oraş, în incinta unităţii exista o capelă, unde cadrele militare mergeu să se roage. „Nu era preot care să ţină slujbe şi Presfinţitul Galaction Stângă m-a hirotonit preot. Aşa am început activitatea pe linie spirituală şi administrativă la această capelă”, ne-a mai spus Florin. Ajutat de cadrele militare ale unităţii au renovat lăcaşul de cult, au cumpărat icoane şi tot ceea ce era necesar pentru buna desfăşurare a slujbelor. „La slujbele pe care le oficiez eu vin pe lângă colegii mei şi credincioşi din afară. Ţinem ca în orice alt lăcaş de cult, toate sărbătorile.”, a mai spus subofiţerul. Împreună cu cinci colegi care au aptitudini muzicale şi au făcut un program de colinde, cu care merge în fiecare an de sărbători să colinde instituţiile din oraş.

Din 2007, este scafandru profesionist
Trei subofiţeri de la ISU Teleorman au fost selectaţi în anul 2007 să facă cursul de brevetare pentru scafandru autonom. „Din 12-13 judeţe câte am fost la acest cocurs, ne-am calificat doar trei, printre care şi noi. Cursul a durat o lună la Centrul de pregătire General de brigadă Stoicheci al IGSU Bucureşti. După partea teoretică, am făcut practică două săptămâni la Eforie Nord, unde la final am condus operaţiunile de scufundare. A fost o experienţă deosebită”, spunea pompierul. Deşi nu a avut nicio intervenţie pe linie de scafandru, anul următor a fost avansat subofiţer operativ principal I, la Centrul Operaţional din cadrul ISU Teleorman.

PROFIL
Născut: 28 martie 1976, în Alexandria
Studii: Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii din Piteşti, promoţia 2003
Familie: căsătorit, două fete

ÎNTREBĂRI
Ca şi preot, participaţi şi la alte slujbe în alte biserici?
„Dacă sunt invitat, merg şi alte evenimente la care sunt invitat (cununii, botezuri, înmormântări etc.). Chiar aici în capelă am şi oficiat cununia unor fini de-ai mei”
La câte intervenţii aţi participat ca şi pompier?
„Când eram în aramtă, la vreo 40 de incendii şi cât am fost la detaşament, la aproximativ 30. Cea ma dificilă intervenţie a fost la Băbăiţa, chiar atunci când m-am angajat, a trebuit să decopertăm o casă pentru a stinge incendiul şi să scoatem toate bunurile”

Ce-i place
„Îmi place muzica bisericească greacă şi şahul. De asemenea, am făcut TIR de performanţă. Îmi place să citesc cărţi de medicină şi istorie şi să alerg”
Ce nu-i place
„Nu îmi plac viciile, certurile între oameni şi asuprirea. Nu mai îmi place să stau degeaba, tocmai de aceea nu prea am timp liber, găsec tot timpul ceva de făcut”
Sursa : Link blog - SITUAŢII DE URGENŢĂ ALE POMPIERILOR ROMÂNI
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-03-2011 09:38 AM de Covalciuc Bogdan.)
15-03-2011 09:27 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Karin , Homefire News , zane , eugen , sandu.pas , Pompier tălpaș , Doru
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177226
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556436
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747226
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511624
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155319
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1424111
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479161
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232324
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322859
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1038293

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro