Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
firefighter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 67
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 1
Given 180 thank(s) in 9 post(s)

Mesaj: #31
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Adrian Constantin, siguranţa pietrenilor este în mâinile sale


[Imagine: image.jpg]

Citat:La numai 30 de ani este şeful Detaşamentului de Pompieri din Piatra Neamţ şi este responsabil cu intervenţile din trei oraşe şi 28 de comune.

Încă din adolescenţă, Adrian Constantin a optat pentru o educaţie cazonă. „La 14 ani am intrat la liceul militar şi pot spune că acolo m-am format ca om. Am învăţat ce înseamnă disciplina şi mi-am format şi o cultură generală care m-a ajutat în viaţă. Întotdeauna am încercat să am o relaţie de colegialitate cu subordonaţii, să fiu cât mai obiectiv şi să nu emit pretenţii care ştiu că nu ar avea soluţii“, povesteşte Adrian Constantin.

A urmat Facultatea de Pompieri

Totuşi, nu şi-a dorit să rămână în armată, ci s-a reorientat la terminarea liceului.

„Mi-am dat seama că nu sunt atras de o carieră în armată şi atunci am aflat întâmplător de oferta Academiei de Poliţie. Am ales Facultatea de Pompieri, care are specializarea instalaţii pentru construcţii-pompieri, pentru că admiterea presupunea numai materii tehnice, precum matematica şi fizica“, îşi aminteşte pompierul.

Cu un an înainte de a termina facultatea, Adrian Constantin a făcut practica la Piatra Neamţ şi spune că i-a plăcut oraşul. „Atunci când s-au făcut repartiţiile, am ales acest oraş. Agitaţia din Bucureşti nu m-a atras foarte mult, iar aici aveam muntele aproape. La Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Neamţ am intrat în luna august 2005, ca locţiitor al comandantului Detaşamentului din Piatra Neamţ“, spune Adrian Constantin.

Prima intervenţie a avut-o o lună mai târziu. „În septembrie 2005 am intervenit, împreună cu un coleg, la Slobozia de Roznov. În urma unei viituri, mai multe persoane au rămas izolate şi era un bolnav care trebuia preluat de ambulanţă“, îşi aminteşte locotenentul. În august 2006, când fostul comandant a ales alt post, s-a înscris la concurs şi a fost numit comandant la detaşamentul de la poalele Pietricicăi.

A văzut panica în ochii oamenilor

Printre evenimentele care l-au marcat în cei şase ani de activitate la ISU Neamţ se numără un incendiu izbucnit în 2006 la o fabrică de vopseluri de lângă oraş.

„Atunci am văzut ce înseamnă panica în rândul oamenilor. Angajaţii s-au speriat şi au fugit. Pericolul a fost destul de mare pentru că incendiul putea degenera în ceva de amploare, însă intervenţia a fost una reuşită şi nu s-a soldat cu victime. Totuşi, cel mai impresionant caz pentru mine a fost o sinucidere din urmă cu trei ani. O femeie s-a aruncat de pe podul de la Căprioara şi noi am intervenit la câteva minute, dar, din păcate, decedase deja“, a încheiat pompierul.

Profil
Născut: 18 august 1980, la Sinaia.
Studii: Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Poliţie.
Familie: Este căsătorit, are o fetiţă.

Întrebări şi răspunsuri
Cum sunt intervenţiile la inundaţii?
Şi eu şi colegii mei am constatat că, din păcate, oamenii nu se mobilizează în astfel de cazuri. Sunt şi situaţii în care nemţenii
ne-au ajutat la intervenţii, dar şi multe cazuri în care nu s-au mobilizat deloc. Alt lucru care m-a impresionat negativ au fost părinţii care refuzau să-şi părăsească locuinţele înainte de viituri, deşi aveau copii mici.
Dacă ar fi s-o luaţi de la capăt aţi alege aceeaşi meserie?
Dacă n-aş fi fost pompier, aş fi vrut să fiu inginer. Totuşi, n-aş lăsa intervenţiile pentru munca la birou. Adrenalină este întotdeauna şi sunt şi satisfacţii când vezi că salvezi oameni.

Ce-i place
„Îmi place muntele. În vară voi merge cu soţia pe Ceahlău, cu tot cu fetiţă, care are acum un an şi două luni. Sunt pasionat şi de fotografie. De doi ani am un aparat profesional şi mă axez pe fotografia artistică“, povesteşte Adrian.

Ce nu-i place
Pasionat de muzica rock, pompierul spune că nu-i plac manelele. „Un alt lucru pe care nu-l suport este lipsa de comunicare dintre oameni în general. Nu-mi plac nici persoanele care nu au curajul de a spune lucrurilor pe nume, indiferent de situaţie“, recunoaşte locotenentul.


sursa: adevarul.ro


Blog Pompieri
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 05:01 PM de Covalciuc Bogdan.)
05-04-2011 04:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
firefighter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 67
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 1
Given 180 thank(s) in 9 post(s)

Mesaj: #32
Salvat de la înec de un pompier în vacanţă
[Imagine: 4.jpg]


Sg. maj. Alin Boieş, subofiţer al Secţiei de pompieri Jibou din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Porolissum” al judeţului Sălaj, a salvat de la inec un tanăr de 36 de ani, care a căzut, la finele săptămanii trecute, in raul Someş.


In timp ce se aflau intr-o barcă pneumatică pe raul Someş, executand măsurători langă oraşul Jibou, doi tineri in varstă de 36 şi 23 de ani, angajaţi ai unei societăţi comerciale din Bucureşti, au căzut in rau. „Din cauza unui dig şi a curenţilor puternici, barca in care se aflau cele două persoane s-a răsturnat, iar tinerii au căzut in rau.

Una dintre persoanele aflate in barcă purta echipament de protecţie adecvat şi a reuşit să se salveze, iar cealaltă persoană, neavand vestă de salvare a fost luată de ape, existand pericol de inec”, a declarat lt. Lucian Jacodi, purtător de cuvant al ISU Sălaj.

In tot acest timp, un subofiţer din cadrul ISU Sălaj, aflat la pescuit pe malul Someşului, a sărit in apă şi a salvat victima. „Sg. maj. Alin Boieş, subofiţer al ISU Sălaj, aflandu-se in timpul liber cu un prieten la pescuit pe malul raului, asistand la tragedia care se profila, a sărit in apă şi, inotand, a scos victima pe mal”, a adăugat Jacodi.

Potrivit aceleiaşi surse, după ce a scos victima din apă, subofiţerul ISU a constatat că bărbatul, in varstă de 36 de ani nu prezenta semne vitale şi i-a acordat primul ajutor, după care a fost predat Serviciului de Ambulanţă.


Felicitari pentru colegul nostru, cred ca a ramas numai cu acestea.

sursa: salajeanul.ro


http://pompierivideo.blogspot.com
03-05-2011 09:17 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Pompier tălpaș , secarianu , pascaru , Karin , Covalciuc Bogdan , Friedel Alexandru , dragos
{myadvertisements[zone_3]}
secarianu Offline
Secarica
**

Mesaje: 49
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 63
Given 36 thank(s) in 3 post(s)

Mesaj: #33
RE: Salvat de la înec de un pompier în vacanţă
Se poate spune ca e bun si pescuitul la ceva Smile)

blogu' lui Secarica ®
03-05-2011 09:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
skodaoctavia82 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 8
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #34
RE: Salvat de la înec de un pompier în vacanţă
felicitari colegului merita macar avansat
03-05-2011 06:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
superman Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 100
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 112
Given 39 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #35
RE: Salvat de la înec de un pompier în vacanţă
jos palaria !!!
03-05-2011 07:15 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #36
RE: Salvat de la înec de un pompier în vacanţă
Bravo ! ....cinste si respect !

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
05-05-2011 08:48 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
stefanutz Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 105
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 96
Given 74 thank(s) in 21 post(s)

Mesaj: #37
RE: Salvat de la înec de un pompier în vacanţă
nu sunt pescar, dar in aceasta perioada nu e cumva prohibitie la pescuit? ar fi culmea ca cineva sa se sesizeze si sa se intrebe ce cauta colegul pe malul raului.
toata stima pentru fapta lui.

Nu m-am nascut sofer, nu vreau sa mor sofer. vreau sa mor pensionar.
06-05-2011 09:27 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
pompi_erul Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 9
Alăturat: Sep 2010
Locatie:
Thanks: 18
Given 8 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #38
RE: Salvat de la înec de un pompier în vacanţă
Este deschis la pescuit de rapitori.
Tot respectul pentru colegul nostru.
06-05-2011 12:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #39
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Colonelul Niculae Fiţa - A reuşit să stăpânească furia focului
Citat:Dorinţa de a-i ajuta pe oamenii înconjuraţi de pericole l-a făcut să intre în lupta cu flăcările. Cel mai mult îi place să îşi înveţe semenii cum să se ferească de dezastre.
Ca orice copil visa la profesia pe care urma să o îmbrăţişeze în momentul în care se va face mare. Gândul îi zbura tot timpul la felul în care va arăta în momentul în care va îmbrăca haina de militar.
„Mereu am fost atras de această profesie. În opinia mea, militarii sunt cei mai serioşi şi oneşti oameni. Sunt cei care ne apără şi ne feresc de toate pericolele“, rememorează colonelul gândurile pe care le avea în copilărie.
Inginerul care stinge focul
Visul de a îmbrăca hainele statului i s-a îndeplinit cu nouă luni înainte de admiterea la facultate, în momentul în care şi-a satisfăcut stagiul militar. A fost încorporat în cadrul companiei a IV-a Pompieri din cadrul Grupului de Pompieri al municipiului Bucureşti.
[Imagine: 646x404.jpg]
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-10-2020 06:03 AM de Homefire News.)
22-06-2011 06:47 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Homefire News , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #40
Sergiu Tîrla alias GAO
Pilot pe ambulanţă

[Imagine: 12_aug_pilot_m1_ca00288412-24-27.jpg]

Citat:Lupta permanent cu secundele atat in viata de zi cu zi cat si atunci cand se afla pe pistele de raliu. Vorbim de Sergiu Tîrla sau GAO, asa cum ii spun prietenii, un timisorean de 28 de ani. Tinarul este paramedic pe o maşină SMURD, in timpul saptamanii, iar in week-end, pilot de raliu. In ambele situatii, viteza este pentru el totul.
Pasiunea lui GAO pentru masinile de curse a inceput inca de copil. Mai tarziu, dupa ce si-a luat carnetul de conducere, a inceput să-şi exerseze talentul pe şoselele din oraş. Era vedetă printre cei care executau pe terenurile virane din jurul oraşului celebrele…. liniuţe. In urma cu 11 ani insa, a vazut un concurs in centrul Timisoarei si s-a inscris. Surpriza a venit la sfarsitul competitiei.
De atunci a continuat sa participe la competitii si de fiecare data a iesit printre primii. A fost campion in 2002, 2009 si 2010 iar acum se gandeste sa intre in campionatul national. Masina, reprezinta pentru pilotul timisorean totul. Cheltuielile foarte mari de intretinere a masinii il fac pe GAO să-şi dea intreg salariul pentru pasiunea sa.
Lupta cu secundele o poarta si in viata de zi cu zi. Sergiu este paramedic pe SMURD si in tura sa de 24 de ore se infrunta zi de zi cu moartea, asa cum o face si in concursurile de raliu. Nu de putine ori, viata victimelor depinde de viteza si indemanarea cu care conduce autospeciala Serviciului Mobil de Urgenta, Reanimare si Descarcerare.
GAO recunoaste ca a ajuns sa fie angajat la SMURD si datorita indemanarii de a conduce masina. Rapid si in siguranta.Nu putini sunt cei pe care pilot si paramedicul timisorean i-a salvat.Cea mai mare mandrie insa a pilotului timisorean, a fost cand la Summitul NATO de la Bucuresti, a fost selectat din 64 de candiadati sa fie sofer in coloana oficiala pentrun presedinti si diplomati.

SURSA : www.analogtv.ro
LINK pompierivideo.blogspot.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-10-2020 05:53 AM de Homefire News.)
13-08-2011 06:20 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: chrisfire02 , Pompier tălpaș , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283218
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029856
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25529
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5363
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318023

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro