Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 10 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firefighting and Rescue Vehicles
Autor Mesaj
Exal Grup Romania Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 8
Alăturat: Jul 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 7 thank(s) in -1 post(s)

Mesaj: #31
Firefighting and Rescue Vehicles
Nu ma dezamagiti ! Ceea ce este aratat in acest scurt film de prezentare al firmei slovene sunt autospeciale care inglobeaza tehnologia secolului 21, a anului 2011 in care traim cu totii. Aceste autospeciale sunt cumparate de pompieri profesionisti si voluntari din toata lumea. Nu ar trebui sa va obisnuiti prea mult cu tehnica de interventie care este in jurul dumneavoastra. Mettis International doo Slovenia a avut onoarea acum cativa ani de a fi gazda unei delegatii formate din reprezentanti ai Inspectoratelor Judetene pentru Situatii de Urgenta din Romania. Din pacate cei care ar trebui sa aleaga pentru dumneavoastra tehnica de lupta impotriva incendiilor de care aveti nevoie sunt inca atasati (poate sentimental) de ultimele ramasite ale unui producator bucurestean de asa zise "masini de pompieri". Mai nou, ISU-urile din zona de sud a Romaniei vor utiliza autospeciale de interventie le incendii produse in Turcia, cu dublu airbag si perioada de garantie de 15 ani. De mentionat ca al doilea airbag (cel de la pasager) este instalat in Turcia (in afara Uniunii Europene) deoarece niciun producator de sasiuri specializate pentru astfel de aplicatii nu are in oferta dublu airbag. Nici macar un airbag pentru sofer nu este prevazut pentru astfel de aplicatii deoarece acesta se poate declansa accidental in timpul unei interventii datorita socurilor sau loviturilor pe care le-ar putea suferi cabina autospecialei. Cat despre garantia de 15 ani nu mai comentez deoarece durata normata de utilizare a unei autospeciale prevazuta de IGSU este de 8 ani.
Dar atata timp cat sunt punctate in licitatii astfel de anomalii orice este posibil.
Pentru a beneficia cat mai curand de tehnologia viitorului eu cred ca ar trebui sa cereti calitate si siguranta !
Poate unii ar spune ca aceasta tehnologie costa si statul roman nu are fonduri necesare achizitionarii acestei tehnologii. Nu este adevarat ! Banii pentru achizitia de autospeciale vin din fonduri ale Uniunii Europene la care si noi romanii contribuim din putinul pe care il avem. Consiliile judetene au infiintat Asociatii de Dezvoltare Comunitare pentru a accesa aceste fonduri.
Mettis International este interesata sa produca pentru clientii lor si pentru noi, in Romania aceste autospeciale.
De ce sa cumparam din afara Uniunii Europene si sa nu incurajam un producator de tehnica de interventie care vrea sa creeze in Romania locuri de munca. Poate o parte din cei disponibilizati acum din structurile IGSU isi gaseau un loc de munca in cadrul acestei firme.
Slovenia este o tara frumoasa (http://travel.descopera.ro/8554402-Slove...dragonilor ) cu locuitori hotarati.
Cred ca ar trebui sa ne urmarim si noi interesul, sa producem si sa intretinem astfel de autospeciale, sa infiintam centre de pregatire cu instructori recunoscuti international, sa avem o retea de service profesionala pentru tehnica pe care o utilizati !
Altfel o sa ramanen cu mana pe furtunul de pompieri si o sa ne uitam (poate cu invidie unii) la altii care stiu ce vor.

Am incercat sa postez o fotografie cu colegii dumneavoastra care au fost in Slovenia.
Nu stiu daca am si reusit.

------mesaj editat de@karin-----de ce trebuie sa dati de 2 ori "Reply" la un mesaj care nu are legatura cu ce ati postat dumneavoastra?

Cand secundele conteaza ...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-05-2023 12:21 PM de Homefire News.)
02-08-2011 11:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: SPGFire , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #32
RE: Fire-fighting and Rescue Vehicles
Cea mai rapida autospeciala de pompieri este un Nissan GT-R

Citat:Pompierii de la Nurburgring beneficiaza de cea mai rapida autospeciala pentru lupta cu focul din lume. Germanii au primit un Nissan GT-R echipat cu tot ceea ce este necesar pentru a stinge flacarile ce ar putea surveni in urma unui accident auto. Modelul a primit numele de Nurburgring Rapid Response GT-R.
Autospeciala Nissan GT-R are o cusca de protectie in caz de rasturnare si beneficiaza de un tun cu spuma anti-incendiu. Bancheta din spate a fost eliminata pentru a face loc unui rezervor de spuma speciala, iar portbagajul contine toate elementele necesare unei prime interventii rapide in cazul unui incendiu. Avand in vedere ca versiunea standard a lui Nissan GT-R poate sa parcurga circuitul Nurburgring in mai putin de 7 minute si 30 de secunde, autospeciala de pompieri bazata pe acest model este una dintre cele mai rapide vehicule de interventie din lume.

[Imagine: post-2-1249286576.jpg]
[Imagine: post-2-1249286557.jpg]
[Imagine: post-2-1249286588.jpg]
SURSA : forums.nissansportz.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
31-08-2011 10:53 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Valentin P , SPGFire , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,307
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #33
RE: Fire-fighting and Rescue Vehicles

Cullman Fire Rescue's new E-ONE Custom Pumper
Acest camion a fost proiectat de către departamentul de foc care urmează să fie pregătit pentru orice caz de urgenţă care se poate întâmpla în Cullman şi zona înconjurătoare. Dupa cum puteti vedea, acest camion este pe deplin pregatit si are unele dintre caracteristicile cele mai inovatoare din industrie. E-ONE a făcut o treabă incredibilă referitoare la siguranţa pompierilor şi calitatea acestui camion.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-03-2023 08:03 PM de Covalciuc Bogdan.)
03-10-2011 05:21 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: SPGFire , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
florentiu112 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 5
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 2 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #34
RE: Scania rescue vehicles
visul a devenit realitate autospecialele de pompieri SCANIA au sosit si in Romania
07-10-2011 05:05 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,307
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #35
RE: Fire-fighting and Rescue Vehicles
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-03-2023 08:09 PM de Covalciuc Bogdan.)
11-10-2011 07:56 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Homefire News , SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #36
RE: Fire-fighting and Rescue Vehicles
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie MAN TGM 18.340 4x4 Euro 6 ZIEGLER TLF 4000

[Imagine: image-productview.jpg]

Citat:Suprastructură ALPAS de ultimă generație
Încărcare maximă
Suprastructura flexibilă ALPAS oferă până la 10% mai mult volum a ”bancheților” și, prin urmare, spațiu maxim pentru încărcare. Sertarele de extracție ai echipamentului oferă o îndepărtare ușoară și, în plus, reprezintă o utilizare practică a spațiului.
[Imagine: image-productview-9.jpg]
Sistemul patentat de panouri din aluminiu ALPAS este baza oricărei suprastructuri ZIEGLER – un exemplu perfect al filozofiei calității ZIEGLER .
ALPAS a fost dezvoltat constant și se spune că este unul dintre cele mai bune sisteme de suprastructură din industrie. ALPAS se caracterizează nu numai prin flexibilitatea sa extremă, ci în special prin stabilitatea (valorică) și longevitate. Vehiculele de stingere a incendiilor cu suprastructură ALPAS sunt instrumente absolut fiabile pentru fiecare operațiune.
[Imagine: image-productview-1.jpg]
Suprastructura ALPAS
[Imagine: image-productview-2.jpg]
Unitatea de agent de stingere, formată dintr-un rezervor de apă de 5.000 l și două rezervoare de spumă de 500 / 200 l
[Imagine: image-productview-3.jpg]
Catarg pneumatic de iluminare
Prin panoul de operare Z-Control, catargul de iluminare pneumatic atașat în spate poate fi extins, iar cele opt lumini LED de mare putere pot fi rotite până la 360° în direcția dorită și înclinate în două zone diferite.
[Imagine: image-productview-4.jpg]
Monitor de protecție
[Imagine: image-productview-5.jpg]
Bară de pulverizare pentru autoprotecția vehiculului
[Imagine: image-productview-6.jpg]
Unitate de control al pompei Z-Control
Unitatea de comandă a pompei ZIEGLER convinge prin structura sa foarte clară și ușor de utilizat. Panoul de operare Z-Control permite o operare intuitiva, prin care toate functiile de stingere pot fi executate prin apasarea unui buton. Mai mult, Z-Control oferă o imagine de ansamblu constantă asupra proceselor de lucru, a stării de funcționare, a debitului de apă și spumă și a ratei de amestecare.
[Imagine: image-productview-7.jpg]
Z-Control de ultimă generație
Panoul nostru Z-Control – ușor și eficient de utilizat. Butoanele mari asigură o funcționare în siguranță chiar și atunci când purtați mănuși.
[Imagine: image-productview-8.jpg]
OpțiuniZ-Control
Interfață de utilizator identică pentru toate vehiculele și componentele grupului ZIEGLER: pentru Ultra Power, precum și pentru Clasa Z, pentru un vehicul standard, precum și pentru o turelă
Operare sigură, ghidare intuitivă a utilizatorului (prin culoare și animație luminoasă): numai funcțiile care pot fi activate vor fi vizibile pe interfață
Sistem de asistență pentru avertismente, erori, afișaje de stare și alte informații
Modul antrenament posibil – întregul sistem (vehiculul) poate fi setat opțional în modul antrenament, iar operatorul poate efectua, de exemplu, o aplicare simulată a spumei.
Carcasa constă dintr-o carcasă fiecare (spre deosebire de două carcase de mai înainte) și sunt sigilate cu folie de funcționare. Prin urmare, unitățile de operare sunt absolut impermeabile atât în ​​poziție verticală cât și orizontală
Flexibilitate maximă în combinarea funcțiilor prin module care pot fi combinate individual în diverse carcase sau în panouri de comandă de operare. Acestea pot fi utilizate în vehiculele standard sau speciale și în tabloul de bord al noii Clase Z
Noua serie de unități de control mobile sunt disponibile pe produse și vehicule într-o varietate de moduri
Atașamente ergonomice pentru a se asigura că unitatea de control stă confortabil în mână
Funcție telematică integrată pentru accesul viitor la toate datele importante
[Imagine: image-productview-10.jpg]
[Imagine: image-productview-11.jpg]
Panou de operare montat pivotant
Panoul de operare montat pivotant oferă acces ușor pentru inspecții și operare de urgență.
[Imagine: image-productview-12.jpg]
Cabina de pilotaj
Panoul de operare Z-Control este montat pivotant pe tabloul de bord și permite o vedere de ansamblu și controlul tuturor funcțiilor importante. Elementele de comutare proiectate ergonomic sunt în plus clare și bine aranjate.
[Imagine: image-productview-13.jpg]
Prin panoul de operare Z-Control, catargul de iluminare pneumatic poate fi extins, iar cele opt lumini LED de mare putere pot fi rotite până la 360° în direcția dorită și înclinate în două zone diferite. Curelele de prindere și butoanele mari permit o utilizare în siguranță a panoului de operare Z-Control, chiar și atunci când purtați mănuși.

Şasiu MAN TGM 18.340 4x4 Euro 6
Putere motor 251 KW (341 CP)
Ampatament 4.200 mm
Dimensiuni L x l x H: 8.000 x 2.500 x 3.300 mm
Greutatea totală a vehiculului 18.000 kg
Cabină / echipaj MAN C Cabină / 1+2
Accesorii speciale
Cabină MAN C cu extensie „Wittlich” de 239 mm
Suprastructura ALPAS
Stingere internă pentru cea mai bună distribuție posibilă a sarcinii pe osie, spațiu maxim de depozitare lateral și construcție economică
Conceptul de iluminat Z-Vision cu Top Integral
Placa de igienă ZIEGLER PUSH
Generator portabil 13 kVA
Echipament hidraulic de salvare
Platformă de salvare
Rampa de descărcare cu agent mobil de stingere cu pulbere de 50 kg
SURSA info : https://www.ziegler.de


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-03-2023 08:46 PM de Covalciuc Bogdan.)
22-11-2011 09:22 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: SPGFire , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #37
RE: Bremach T-REX
[Imagine: 01_fire.jpg]

[Imagine: 02_fire.jpg]

[Imagine: 03_fire.jpg]

[Imagine: 06_fire.jpg]

[Imagine: 08_fire.jpg]

[Imagine: 09_fire.jpg]

[Imagine: 10_fire.jpg]

[Imagine: 16_fire.jpg]

[Imagine: 18_fire.jpg]

[Imagine: 22_fire.jpg]

[Imagine: 23_fire.jpg]

[Imagine: 24_fire.jpg]

[Imagine: 26_fire.jpg]

[Imagine: 28_fire.jpg]

[Imagine: 29_fire.jpg]

[Imagine: 30_fire.jpg]

[Imagine: 04_fire.jpg]

SURSA Foto : .bremachtrex.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-02-2012 08:29 PM de Covalciuc Bogdan.)
20-02-2012 08:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
Stefan Radu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 9
Alăturat: Oct 2011
Locatie:
Thanks: 4
Given 13 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #38
RE: Fire-fighting and Rescue Vehicles
Inainte de '89 si noi aveam trenuri de stins incendii in dotarea Pompierilor Militari
27-02-2012 01:17 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #39
RE: Fire-fighting and Rescue Vehicles
Autospeciala de stins incendii ZIL Carmichael Cougar
Greutate cu încărcătura - 32000 kg,
Dimensiuni de gabarit - 10,2 m x 2,9 m x 3,6 m.
Rezervor pentru apă : 11500 l,
Rezervorul instalaţiei cu spumă - 1380 l.

[Imagine: masini_comunale_autospeciala_de_stins_incendii_Z.jpg]
[Imagine: masini_comunale_autospeciala_de_stins_incendii_Z.jpg]
[Imagine: masini_comunale_autospeciala_de_stins_incendii_Z.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
27-02-2012 09:31 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: MARIUS N , SPGFire , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #40
RE: Fire-fighting and Rescue Vehicles
Autospeciala de stins incendii ZIL Angloco Protector
Greutate cu încărcătura - 26000 kg,
Dimensiuni de gabarit - 10,5 m x 2,5 m x 3,6 m.
Rezervor pentru apă : 10000 l,
Rezervorul instalaţiei cu spumă - 1200 l.

[Imagine: masini_comunale_autospeciala_de_stins_incendii_Z.jpg]
[Imagine: masini_comunale_autospeciala_de_stins_incendii_Z.jpg]
[Imagine: masini_comunale_autospeciala_de_stins_incendii_Z.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-02-2012 09:40 AM de Covalciuc Bogdan.)
27-02-2012 09:38 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: MARIUS N , SPGFire , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411466
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283530
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029893
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25545
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5371
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro