Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programul de lucru la pompierii militari
Autor Mesaj
asbacan Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 9
Alăturat: Oct 2011
Locatie:
Thanks: 6
Given 11 thank(s) in 6 post(s)

Mesaj: #11
RE: Program de lucru.
Din pacate (stimabili nostri sefi) ori nu stiu ori nu vor sa spuna ca acest program este total ilegal, iar conform teoriei care este aplicata la tot ce inseamna ISU ,CAPUL PLECAT SABIA NU-L TAIE, nu zice nimeni nimic, ca vorba aia importat este scaunelul meu, nu se mai tine cont de principii, de oameni, de nimic. Stimabilii nostri sefi au uitat ca ei sunt sefi datorita oamenilor buni care isi fac treaba si ii tin acolo sus. Si ca sa raspund unui sef de-al meu colonel , Ce ba, eu pe timpul meu lucram si 24/24 si nu mai ziceam nimic si nu am murit si voi comentati acum,. Dle colonel Armata a mai evoluat de atunci, as vrea sa cred eu, iar daca apar semne de intrebare este ca poate voi sefii astia ai nostri ar trebui sa mai aveti grija si de noi numai de scaunele voastre.
20-02-2015 07:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ion
{myadvertisements[zone_3]}
sandus21 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 79
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 22
Given 18 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #12
RE: Programul de lucru la pompieri
24/48 . Smile asta e.

Cele 5 porunci ale vietii :
1. Sa nu gandesti
2. Daca gandesti, sa nu spui
3. Daca spui, sa nu scrii
4. Daca scrii, sa nu semnezi
5. Daca semnezi, sa nu te miri.
20-02-2015 07:30 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #13
RE: Programul de lucru la pompieri
Noul program 24 cu 48 determină creșterea veniturilor unui pompier cu până la 400 RON pe lună - interviu cu dr. Raed Arafat, Şef al Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă

[Imagine: Noul_program_24_cu_48_determina_cresterea_venitu.jpg]

Citat:Noul program 24 cu 48 al pompierilor români care își desfășoară activitatea în ture naște noi și noi semne de întrebare. Deși a fost pus în practică începând cu data de 10 februarie a.c., metodologia aferentă mult așteptată a sosit abia vineri, 20 februarie a.c.. Și, deoarece întrebările și nelămuririle pe tema ”ce aduce de fapt acest program?” nu au contenit, ne-am adresat Domnului dr. Raed Arafat, Secretar de Stat și Şef al Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, care a avut amabilitatea de a răspunde întrebărilor Agendei Pompierului.

Conform Metodologiei, noul program se aplică unitar în toate inspectoratele
- De ce un program 24 cu 48?

- În ceea ce privește programul pompierilor în ture de 24 cu 48, noi am început să analizăm necesitatea acestei măsuri încă de câteva luni de zile, nu este o decizie luată peste noapte. Sunt mai multe aspecte care se iau în considerare în momentul în care este necesară luarea unor astfel de decizii: resursa umană - dacă este suficientă sau nu, posibilitatea de completare a resursei umane - de exemplu, posibilitatea de a angaja din afară un număr mare de oameni pregătiți. Și aici aș dori să subliniem că de angajat oameni, poate mâine putem angaja 500-1000 de oameni, dar asta nu înseamnă că sunt și pregătiți pentru intervenție. În plus, personalul pe care îl avem trebuie să fie utilizat eficient în timpul de lucru pe perioada unui an, respectând drepturile ce îi revin.

- Cum va fi aplicat acest nou program al pompierilor militari la nivelul inspectoratelor județene? Metodologia permite o aplicare uniformă sau vor fi diferențe de la un județ la altul?

- S-a dat astăzi (vineri, 20 februarie a.c. - n.r.) o procedură de sistem, adică o procedură unitară la nivel național pentru aplicarea prevederilor de program 24 cu 48. Aceasta vine în sprijinul acestui program, a uniformizării lui, pentru a nu exista diferențe de interpretare și aplicare de la un inspectorat la altul. În mod normal, de acum, conform acestor precizări, ar trebui ca toate inspectoratele să lucreze unitar în acest sens.
Estimativ, un subofițer ajunge să-și suplimenteze venitul lunar cu o sumă de până la 400 RON


- S-au auzit tot soiul de zvonuri pe tema 24 cu 48, rețelele de socializare au gemut de întrebări și nemulțumiri care sugerau că doar munca va fi mai multă și nu banii, iar timpul liber inexistent. Ce aduce bun acest program? Se dau sau nu zile libere? Vor fi sau nu banii pompierilor mai mulți?

- Nu se pune problema - așa cum au circulat tot felul de zvonuri - cum că s-ar trece la un program 24 cu 48, dar nu se primește niciun leu în plus, sau că nu vor fi acordate zile libere. Dacă ne referim acum la modul în care, după foarte multe discuții și consultări, s-a elaborat procedura de sistem cu tot ce ține de implementarea acestui nou program de 24 cu 48, vom observa că un pompier, pe an, la acest moment, va beneficia de concediul de odihnă care presupune între 38 și 44 de zile calendaristice, în funcție de vechimea în muncă; va avea, în afara perioadei de concediu, perioade de zile libere, dar și, bineînțeles, cele două zile libere, între turele de 24 de ore.
La acestea se mai adaugă venitul. Și acum, în fluturașii de salariu din această lună, s-a simțit deja o diferență, pentru că, prin Ordonanța de Urgență aprobată de Guvern și prin Ordinul emis de domnul ministru Oprea, referitor la plata zilelor de sâmbătă-duminică și sărbători legale, la fiecare sâmbătă sau duminică lucrată, se primește cu 75% în plus, chiar dacă este timp normal de lucru. Dacă se lucrează într-o zi de sâmbătă sau duminică, în plus față de orele normale de lucru, dacă nu se acordă timp liber în schimbul acestor ore, ei primesc o majorare salarială de 175%.
Deci, estimativ, un subofițer poate ajunge să-și suplimenteze venitul lunar, conform noului program, cu o sumă ce poate ajunge la aproximativ 400 RON, în funcție de vechimea sa în muncă, grad, funcție etc.
Noul program va suferi ajustări în funcție de cum vor evolua lucrurile în următoarele 6 luni


- Trecerea la programul 24 cu 48 rezolvă problema lipsei de personal sau se va recurge și la angajarea de personal?

- Trecerea la programul 24 cu 48 a fost necesară. Noi aveam deja unități care se confruntau cu lipsa de personal și nu puteau să acopere nevoile de personal pe echipaje. De-abia după această modificare putem veni cu o analiză care să arate de cât personal mai avem nevoie în plus pentru buna funcționare, de cât personal avem nevoie în plus ca să deschidem câteva puncte necesare de lucru și să venim cu un raport către conducerea Ministerului, către Guvern, în care să specificăm în următorii ani de ce avem nevoie. Înainte de asta, trebuia, obligatoriu, să se demonstreze clar că resursa pe care o avem este folosită la o capacitate maximă.

- Acest nou program de lucru în ture este definitiv?

- Sunt măsuri care vor fi evaluate la 6 luni, se vor aduce ajustările care vor fi necesare, dacă am greșit undeva, vom vedea cum putem corecta, dar acest lucru nu se poate realiza decât pe parcurs, vazând cum lucrează sistemul. Am vizitat după demararea acestui program unități de pompieri din țară și am văzut că s-a realizat creșterea numărului de personal pe tură, ba chiar a fost posibilă configurarea unui echipaj suplimentar funcțional în tura respectivă, inclusiv completarea echipajelor de pe unele mașini care înainte nu erau complete.

Programul 24 cu 48 legal și european

- Cum se aliniază acest nou program la programul pompierilor europeni?

- Până acum, programul unui pompier pe perioada unui an de zile, însuma 77 de ture a câte 24 de ore. Comparând acest program cu programul pompierilor din alte țări europene, ca de exemplu Franța - o țară în care legislația care reglementează drepturile oamenilor care muncesc este foarte strict respectată -, vom vedea că la sfârșitul anului 2013, în Franța, s-a emis un decret pentru pompierii civili profesioniști - ei au și pompieri militari, și pompieri civili profesioniști, și pompieri civili - care dispunea reducerea timpului de lucru până la maxim 94 de ture a câte 24 de ore pe an. Aceasta însemnând că până la începutul anului 2014 pompierii francezi aveau lucrate mai mult de 94 de ture a câte 24 de ore pe an. În Anglia, și în acest moment, se depășește numărul a 100 de ture a câte 24 de ore pe an. Conform legislației engleze a muncii, se permite personalului să opteze pentru o creștere a timpului de lucru săptămânal de până la 64 de ore.
Ar mai trebui să menționăm că pompierii militari din Paris desfășoară la acest moment, până la 135 ture de 24 de ore pe an, directiva privind scăderea numărului acestora la maxim 94 de ture adresându-se, în special, acelor unități care nu au capacitate de cazare și odihnă.
În România, cu acest nou program 24 cu 48, nu vom fi la nivelul francez de 94 de ture pe an, ci vom avea, anual, 3-4 ture în plus.Trebuie să menționăm încă un aspect: funcționarea serviciilor de pompieri, ambulanța și alte servicii de intervenție beneficiază de excepții de la prevederile legislației muncii. Luând în considerare aceste aspecte, nu pot să admit ideea că depășim prevederile Codului Muncii european și că suntem exagerați în ceea privește numărul anual al turelor. Noi, de fapt, acum atingem un nivel similar cu colegii din alte țări europene.
În această structură, munca principală este activitatea de pompier!


- Citind nemulțumirile/nelămuririle postate fie pe pagina de Facebook a revistei Agenda Pompierului, fie primite prin email, fie postate pe site-ul publicației noastre, am remarcat dese referiri la pompierii din alte țări europene. Analizând puțin site-urile câtorva departamente de pompieri din Franța și Anglia, am observat că aceștia lucrează deseori fie două ture de noapte consecutive, urmate de două ture de zi (aceasta implicând prezența la serviciu 4 zile consecutiv), urmate ulterior de zile libere, fie chiar în regim de 24 cu 24. E drept, ei sunt mult mai bine plătiți și nu au nevoie să desfășoare alte activități între turele de serviciu precum pompierii români. Cum se ”împacă” noul program cu eventualele angajamente pe care pompierii români le au între turele de serviciu?

- Noul program, așa cum spuneam, va permite prin aplicarea metodologiei și să dăm zile libere, și să creștem veniturile, dar și ca oamenii să beneficieze de odihnă. De asemenea, cei care desfășoară alte activități între turele de serviciu, vor putea face asta în continuare, cu condiția ca acest lucru să respecte legea și să nu afecteze munca lor de bază. Spun asta pentru că trebuie să se înțeleagă, totuși, în această structură, că munca principală pentru care omul trebuie să fie apt, pregătit de intervenție, este activitatea de pompier.
SURSa : http://agendapompierului.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
25-02-2015 07:21 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Karin , corleone3888 , sertorius
{myadvertisements[zone_3]}
ionut212010 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 8
Alăturat: Feb 2013
Locatie:
Thanks: 5
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #14
RE: Programul de lucru la pompieri
Ce misto ca ne comparam cu francezii,spaniolii,etc...dar numai la ore lucrate,nu la salarii si alte beneficii,ne a aburit cu aia 75% care oricum se acordau si la 24/72 ,iar aia 400 ron sunt daca ai maxim vechime eu iau 200 ...
25-02-2015 12:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #15
RE: Programul de lucru la pompieri
Doar suntem europeni, deci trebuie sa fie putina uniformitate, asa e frumos. Dar cand iti cumperi 3 cauciucuri de 4000 de euro bucata, iar pe unul romanesc, care are teoretic aceleasi caracteristici, dai 50 euro, practic ai 4 cauciucuri, dar ghici care nu se va putea tine cu celelalte!?
Ce-mi plac alaturarile astea cu alti pompieri din alte tari, mai ales cand vin pe foi si din birouri. Foarte interesant!

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

25-02-2015 01:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: lukian , Karin , Pintilescu , corleone3888 , Angelfire , shrekulpompi
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #16
RE: Programul de lucru la pompieri
Doar suntem europeni, deci trebuie sa fie putina uniformitate, asa e frumos.

E f bine sa ne comparam cu europenii, ar fi f bine sa implementam metodele lor de instructie - pregatire, de interventie si nu in ultimul rand de reducerea birocratiei. Pt un echilibru corect intre operativi si neoperativi ar fi f necesar ceva schimbari si pt personalul din birouri, ce parere aveti? Atata timp cat toata lumea produce hartii si iar hartii, chiar si in subunitati...suntem departe de europeni...

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
25-02-2015 10:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Doru , Miguel SERVANTes
{myadvertisements[zone_3]}
shrekulpompi Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 491
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 52
Given 170 thank(s) in 45 post(s)

Mesaj: #17
RE: Programul de lucru la pompieri
Salutare, am o rugaminte. Imi poate spune cineva caror legi si acte normative ne supunem noi , privind durata timpului de munca , a concediului etc etc ? Tot citesc ca ba ne supunem codului muncii , ba regulamentelor militare. Pana la urma ce regulament sau cod trebuie invocat atunci cand vrem sa ne sustinem punctul de vedere referitor la modificarea programului de lucru ? Sunt 3 intrebari care as vrea sa le adresez:
1) Cum este posibil ca sa lucrezi intr-o luna 160 ore si sa am si concediu de odihna, dar sa nu primesc libere ? Cand esti in CO nu esti pontat cu 8 ore /zi lucrate ?
2) Cum este posibil ca sa lucrezi o tura ( 24 ore) si cand ai liber sa iti spuna ca ai
de recuperat 40 ore ( 24 ore din tura lucrata +8+8 din cele 2 zile in care stai acasa)
3) Rationamentul meu este urmatorul : Lucrez intr-o luna nr normal de ore ( 160 sa spunem), suplimentar lucrez 8 ore/sapt x 4 , adica 32 ore suplimentare si apoi mai fac alte ore in plus in numar de 48. Nu ar fi NORMAL sa fiu platit pt cele 32 ore suplimentare ( nr maxim de ore suplimentare care pot fi platite) si pt cele 48 ore sa primesc 2 ture libere in decurs de 60 zile , iar daca nu o sa primesc liber sa fiu platit si pt acele 48 ore? Asta cu toate ca pt a lucra in PLUS fata de nr maxim de ore trebuie sa imi dau acordul !
Multumesc pt raspunsuri !
26-02-2015 11:30 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #18
RE: Programul de lucru la pompieri
(26-02-2015 10:38 AM)Miguel SERVANTes Scris:  Am spus mai demult...intr-o dimineata la schimbarea turei,in fata garajului .....

Ceea ce ai scris mai sus s-a intamplat la "Amarastetnii de Sus"?
Este usor sa acuzi sub anonimat. Nu spun ca nu s-a intamplat dar trebuie sa iti amintesc ceva din regulament:
Citat:*Se interzice implicarea unui angajat al Ministerului de Interne in discutiile de pe forum, acuzarea acestuia, in lipsa unor dovezi indubitabile si fara asumarea identitatii si a raspunderii celui care publica aceste date.
Sanctiune: Suspendarea contului.

*Este interzisa inscrierea de mesaje care nu detin o relatie directa cu tema topicului insusi, acestea numindu-se "mesaje offtopic".


Mesajul a fost sters. Daca vii cu completarile necesare il republicam.

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-02-2015 12:10 PM de Doru.)
26-02-2015 12:00 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
claudiu_clo Offline
Membru activ
***

Mesaje: 95
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 81
Given 35 thank(s) in 14 post(s)

Mesaj: #19
RE: Programul de lucru la pompieri
(25-02-2015 10:25 PM)faninter Scris:  Doar suntem europeni, deci trebuie sa fie putina uniformitate, asa e frumos.

E f bine sa ne comparam cu europenii, ar fi f bine sa implementam metodele lor de instructie - pregatire, de interventie si nu in ultimul rand de reducerea birocratiei. Pt un echilibru corect intre operativi si neoperativi ar fi f necesar ceva schimbari si pt personalul din birouri, ce parere aveti? Atata timp cat toata lumea produce hartii si iar hartii, chiar si in subunitati...suntem departe de europeni...

Foarte corect punctat cu birocratia la pompieri si nu numai. Nu se poate ca intr-un birou sa stea 4 oameni toata ziua cu telefonul in mina stind pe internet sau stind pe afara la cafele cu orele, asteptind sa se faca ora 16. Nu am nimic cu acei colegi de la 8h , nu e vina lor,dar e prea multa birocratie. Ar fi fost o solutie buna cu reorganizarea acestora iar cei in plus sa fie redistribuiti la tura si in acest fel s-ar mai fi cistigat oameni si nu ar mai fi fost nevoie de a se schimba programul de lucru.
26-02-2015 12:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: lukian
{myadvertisements[zone_3]}
silviutacaciuc
Unregistered

 
Thanks:
Given thank(s) in post(s)

Mesaj: #20
RE: Programul de lucru la pompieri
Va salut,dragi colegi!
Spun de la inceput,am fost si sunt impotriva schimbarii programului de la 24/72 la cel cu 48 ore libere si 24 lucrate.
Din ce s-a disecat aici,un aspect mi-a atras atentia in principal: Dr.Arafat a subliniat un aspect privitor la faptul ca multi colegi pun slujba la ISU pe planul doi,primordial fiind ceea ce se intreprinde in timpul liber si care este(asa se pare...)mult mai banos decat solda lunara primita pe 14 ale lunii.Pai daca este asa ,stimati colegi,nu este prea bine,cel putin in perceptia celor care ne comanda.Si dreptate au...
O sa-mi spuneti ca este punctul de vedere al unuia care nu este in stare sa faca ceva in timpul liber.Poate da ,poate nu.Eu zic sa nu va hazardati in a eticheta un forumist .Insa,la o gandire logica,cei care au spus asa ceva, au trambitat ceea ce noi gandeam demult.Sunt o multime de zidari,electricieni,tamplari,dulgheri,soferi de cursa lunga printre noi.Jos cu palaria,nimic de reprosat!Insa noi suntem POMPIERI!
Oare nu ne supralicitam?Un salariu de 2400(aici incluzand maririle anuntate ) lei pentru un servant cu 10 ani vechime nu este un venit cat de cat onorabil in Romania zilelor noastre ?Un muncitor in domeniul forestier,textile sau un angajat la o vulcanizare castiga 1300 lei maxim,daca e o luna plina.Riscuri?Riscuri sunt peste tot,depinde cum le privesti.Avem o munca grea,dar nu mai putin grea decat a altor categorii sociale.
Sunt impotriva programului pentru ca,asa cum spuneau si ante-comentatorii mei,as fi gasit solutii alternative celei insusite.Insa nu pot fi ipocrit sa nu ma gandesc ca serviciul la ISU este unul pe care MI L-AM ALES si nu am fost adus cu forta pe poarta unitatii.Si mai stiu ca sunt multi care aleg sa lucreze afara pe mai putin decat castig eu lunar aici,acasa,langa familia mea.
Pentru cei vor sa improaste cu jigniri:Sunt servant,fac garda,am interventii destule si am mai lucrat la acest program un an(2006-2007)fara sa am orele suplimentare platite(nici acum nu inteleg de ce doar soferii luau atunci plata acestor ore).Cu stima!
26-02-2015 04:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , magirus , corleone3888 , Doru , claudiu_clo , Pintilescu , superman
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283184
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029853
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25527
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5360
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9451
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318019

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro