Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laudáțio ...
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #31
RE: Laudáțio ...
Dragă Pompierule!

[Imagine: pompieri.jpg]

Scris de: Mesagerul de Covasna la data de: 20 martie

Citat:Atunci când te vad la intervenție, alergând cu furtunul pe umăr, ori scoțând cu grijă victima unui accident rutier din resturile de nerecunoscut ale autoturismului, pentru mine ești un erou, cu puteri supraomenești, ești înconjurat de o aură divină, de înger păzitor. Din fericire, te văd prea rar la intervenții. În restul timpului, pentru cei care nu te cunosc, ești doar un alt bugetar, un tip care stă degeaba la locul de muncă 24 de ore, care joacă fotbal în curtea unității sau cărți, atunci când e prea frig să ieși la aer.

Dar eu știu mai mult de atât: eu știu că dimineața îți săruți soția și copiii, rugându-te să te întorci sănătos și întreg la ei a doua zi. Eu știu că în geanta cu care pleci la muncă îți duci caserola cu ciorbă și sticla de apă, pentru că statul nu îți asigură o popotă și nici măcar apă îmbuteliată, pe care să o poți lua cu tine la intervenții, pentru a-ți ostoi setea. Eu știu că odată ajuns la muncă urmează o zi în care tot timpul îți este împărțit între verificarea atentă a echipamentului (uneori învechit) cu care lucrezi, pregătirea de specialitate (unde cari, urci și cobori scări de fereastră, ridici greutăți și alergi kilometri), pregătirea fizică (moment în care, da, ți se permit jocurile sportive, pentru că unii superiori înțeleg că echipele se sudează și prin distracție), pregătirea teoretică (unde citești de ani de zile aceleași manuale și îndrumătoare, dar mereu găsești câte ceva nou de învățat), pregătirea militară – pentru că ești militar gata să mă aperi în caz de conflict armat. Eu știu că din cele 25-26 (nu 24!) de ore cât durează o tură de serviciu, cel puțin 14 sunt dedicate pregătirii tale, atunci când nu ești plecat la intervenție. Și mai știu că dacă pleci, în timpul zilei, în misiune, atunci când te întorci, nu ai program de voie, ci îți reiei activitatea de pregătire așa cum este trecută în program. Eu știu că ești pregătit oricând să montezi și să demontezi, cu ochii închiși, tehnica de lucru, să escaladezi ziduri pentru a salva victime surprinse de incendiu la etaje superioare ale clădirilor, să te scufunzi în ape întunecate în căutarea victimelor înecate, să asanezi terenuri agricole de muniție neexplodată, rămasă din cine-știe-care război, să dezmembrezi cu grijă mașini contorsionate, pentru a extrage victimele muribunde dinăuntru, să acorzi primul ajutor în cazuri din cele mai traumatizante pentru psihicul oricărui martor, să identifici substanțele periculoase care se scurg din cisternele răsturnate ori care sunt emanate în fabrici, în urma accidentelor de muncă, să urci kilometri întregi pe dealuri și munți cu lopata în spate și PET-uri cu apă la cingătoare ca să stingi incendiile ce amenință să mistuie pădurea.

Și mai știu că atunci când sună alarma de intervenție, inima ți se strânge cât un purice de teama ca adresa la care ți se va comunica să te deplasezi să nu fie a vreunei persoane dragi, sau chiar a ta. Îmi pot doar imagina durerea care distruge câte o bucățică din tine, de fiecare dată când ai o intervenție cu victime pe care nu ai putut să le salvezi.

Dragă Pompierule, eu știu că uneori, când te îndrepți către locul unui dezastru, fie el incendiu, accident, inundație, ori altă nenorocire, cel mai mare pericol de care trebuie să te păzești nu este focul, apa ori intemperiile, ci…omul. Acel om care te cheamă disperat că îi este pusă agoniseala în pericol este acum gata să te lovească pentru că nu ai ajuns la el în clipa în care a încheiat apelul la 112. Acel om care nu știe că tu și echipamentul tău nu zburați, ci veniți cu o autospecială greoaie, care pune la încercare toate abilitățile șoferului. Acel om care uită să îți spună „Mulțumesc” atunci când îți termini treaba, frânt de oboseală, iar el este în siguranță.

Dragă Pompierule, eu știu că în aceste zile, în care Natura vrea să ne arate că nu avem nici o putere împotriva furiei ei, în aceste zile în care eu stau liniștit în căldura, siguranța confortul casei mele, tu poate ți-ai văzut familia pentru numai 2 ore. Și asta dacă ai avut noroc. Eu știu că tu ești la datorie, cărând în spinare saci cu nisip, prin apa rece ca gheața, știu că patrulezi ore întregi prin ploaie sau viscol, ca să poți interveni la timp, în caz că apele dau iar năvală. Eu știu că încerci să îi convingi pe oamenii aflați în calea pericolului să își părăsească gospodăriile și agoniseala de-o viață, cu promisiunea că vor avea la ce să se întoarcă. Și mai știu gustul amar de fiere pe care îl simți în fundul gâtului când îi vezi pe cei pe care încerci să îi protejezi că stau liniștiți în birtul din sat și se uită cum tu cari și sapi ore întregi, fără să îți ofere măcar o cană cu apă. Eu știu că abia ai apucat, cu mâinile murdare, să mănânci un sandwich ori o banană, mai știu că poate ai reușit să îți odihnești ochii pentru câteva minute în autospeciala rece, știu că ești înghețat și frânt de oboseală, dar cu toate acestea reziști stoic, pentru că aceasta este meseria pe care ai ales-o, pe care o iubești și nu concepi viața altfel.

Dragă Pompierule, știu că după ce vor trece aceste zile care îți pun la încercare rezistența fizică și psihică, nu îți vei lua concediu, nu vei avea parte de zile de recuperare, ci te vei întoarce la programul obișnuit, cu speranța că primăvara va veni, de această dată, cu soare, flori și albinuțe, nu cu ger, viscol și inundații. Iar ție îți vom mulțumi noi, cei care te cunoaștem întâmplător de la televizor ori de pe Internet, de la știri și din poveștile altora, nu cei pe care i-ai salvat sau protejat, nu cei pentru care ai stat departe de casa ta zile la rând. Statul, poate îți va mulțumi, prin acordarea de „Felicitări”, sau, în cel mai bun caz, printr-o avansare în grad înainte de termen, un gest simbolic, care nu te va scuti, însă, niciodată de noi experiențe precum cele pe care le-ai trăit în aceste zile.

Dragă Pompierule, eu, un simplu om, îți mulțumesc că mulțumită ție eu pot să dorm liniștit, în patul meu, știind că orice s-ar întâmpla, tu ești la datorie, gata să mă aperi ori să mă salvezi.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-06-2019 12:49 PM de Covalciuc Bogdan.)
20-03-2018 04:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: laurentiu valentin , cipcip2009 , Karin , Homefire News , Baloo , Bătrânul pompier , Tablagiu
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #32
RE: Laudáțio ...
Cuvintele sunt de prisos. Pompier în misiune. Într-o misiune în care puţini ne-am dori să fim. Asta ne face să-i respectăm!

EMILIAN ANDREI - REDACTOR-ŞEF http://www.ziuaconstanta.ro

[Imagine: pompier-inundatii-judetul-neamt-1.jpg]

Citat:Cuvintele sunt de prisos. Pompier în misiune. Într-o misiune în care puţini ne-am dori să fim. Asta ne face să-i respectăm!

Puţini dintre noi văd ce fac pompierii în misiunile lor. Ne-am obişnuit să spunem: au venit pompierii, au stins incendiul! Au venit pompierii au degajat drumul! Au venit pompierii târziu! Şi altele din astea.

Sunt rare cazurile în care vedem ce fac, cum şi în ce condiţii participă la intervenţii.

Aşa se face că ieri eu, care am văzut multe, am rămas şocat de condiţiile în care intervine, acest pompier din judeţul Neamţ.

Potrivit unei declaraţii a sublocotenentului Adrian Rotaru, purtătorul de cuvânt al ISU Petrodava Neamţ, pentru ZIUA de Constanţa, „imaginile sunt de la misiuni de evacuarea apei din gospodării situate în cartierele Văleni şi Bâtca Doamnei, din Piatra Neamţ”.

Iar noi atâta spunem: cuvintele sunt de prisos. Şi ne înclinăm în faţa voastră, a pompierilor, pentru ce faceţi zi şi noapte.
SURSA : https://www.ziuaconstanta.ro

[Imagine: pompier-inundatii-judetul-neamt1.jpg]

[Imagine: pompier-inundatii-judetul-neamt2.jpg]

[Imagine: pompier-inundatii-judetul-neamt3.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
23-06-2019 12:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Baloo , Bătrânul pompier , Tablagiu
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #33
RE: Laudáțio ...
[Imagine: Bourdain-BW2.jpg]

"Firefighters, in my experience, are a lot like the Marines I've met over the years. No matter how badly led, ridiculously under equipped, under appreciated, no matter how doomed their mission, they take a bizarre and quite beautiful pride in at least being screwed more than everybody else and doing it with style. They seem to do what they do for themselves. It's not a job. It's a calling"

Citat:"Pompierii, din experiența mea, seamănă foarte mult cu US Marines pe care i-am întâlnit de-a lungul anilor. Indiferent cât de prost ar fi conduși, indiferent cât de ridicol ar fi echipați, indiferent cât ar fi de subapreciați, indiferent cât de înspăimântătoare ar fi misiunea lor, ei au o ciudată și extrem de frumoasă mândrie de a suferi mai mult decât oricine, și fac asta cu extrem de multă grație. Par să facă ceea ce fac, doar pentru ei înșiși.Nu e o slujbă, e o vocație.

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
08-04-2020 07:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo , Bătrânul pompier , Tablagiu
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #34
RE: Laudáțio ...
Mulțumesc.... e prea puțin...
Laudatio pentru pompierii ISU Argeș

[Imagine: safe-image.jpg]

Citat:INGERII ROSII !
Mulțumesc.... e prea puțin...
ISU ARGEȘ,
alta instituție care funcționează perfect....
Astazi, practic, am început o zi de coșmar, care s-a terminat în lacrimi, dar pline de speranță, printr-o o acțiune ca-n filme a ISU.
Credeam ca doar la tv. e posibil sa suni la 112, sa ți se facă legătura la Pompieri, sa le spui ce problema ai, sa te țină 5 min. la tel. și pe urmă să ți se spună : " nu închideți, ca aproape am ajuns"
Inițial am crezut ca e o glumă și ca vor sa ma încurajeze, mi se părea imposibil cum pot ajunge atât de repede însă, era adevărat.
In timp ce priveam viteza cu care avea sa mi se năruiască munca și economiile de-o viață și nu mai aveam putere nici sa vorbesc la telefon, DOMNUL îmi băga pe poartă INGERII ROSII, despre al căror profesionalism, șamd, ar fi inutil sa mai spun ceva.....as vrea sa spun despre OMENIE și despre faptul ca deși activitatea se desfășura cu o viteză uluitoare, tot atât de multă grijă aveau ca fiecare piesă desfacută de pe acoperiș sa nu fie și mai mult deteriorată, iar pagubele sa fie cât mai mici.......
Pana la urma, nici nu mai pot vorbi de pagube, sunt insignifiante în comparație cu ceea ce am simțit eu astăzi........SPERANȚĂ, MULTĂ SPERANȚĂ !

LINK Incendiu la ferma din Albota

INGERII ROSII !
Mulțumesc.... e prea puțin...
ISU ARGEȘ,
alta instituție care funcționează perfect....
Astazi, practic,...

Publicată de Gabi Matei pe Miercuri, 9 februarie 2022

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-02-2022 02:28 PM de Covalciuc Bogdan.)
10-02-2022 02:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , apca2003 , Baloo , Bătrânul pompier , Tablagiu
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #35
RE: Laudáțio ...
Nu toți eroii poartă pelerină, unii poartă costum de pompier!
Editorial 25 Febbruarie 2023 by Cecilia ZAGONEANU https://www.ziuaconstanta.ro
[Imagine: editorial-cecilia.jpg]

Citat:În urmă cu două seri, un incendiu de proporții a cuprins terasa unui bloc din cartierul constănțean Faleză Nord.
În cauză, este deschis un dosar penal pentru distrugere din culpă, iar autoritățile în drept vor decide cine se face răspunzător de izbucnirea incendiului.
Dincolo, însă, de aceste aspecte, mi se pare esențial să vorbim, să scriem și să lăudăm prompta intervenție a echipajelor de salvare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dobrogea al Județului Constanța.
Circa 40 de persoane au fost scoase din blocul în flăcări de către pompierii constănțeni, iar alte 30 de persoane s-au autoevacuat.
În total, aproximativ 70 de persoane au fost salvate și, din fericire, orice tragedie a fost evitată, nicio viață nefiind pierdută.
Mobilizarea pompierilor, ireproșabilă de altfel, nu a trecut neobservată, iar oamenii le-au mulțumit salvatorilor pentru promptitudine și profesionalism.
„Au fost operativi toți! Trebuie să specificați asta“, le-au spus oamenii salvați din blocul în flăcări membrilor mass-media prezenți la eveniment.
Și este, cu adevărat, de specificat.
Cu atât mai mult cu cât aceasta nu este singura misiune pe care pompierii din Constanța o încheie cu succes și în care își dovedesc profesionalism și dedicarea.
Incendiul care a cuprins în decembrie 2021 imobilul devenit cunoscut drept Blocul Grindeanu, care a distrus zeci de apartamente, nu a reușit însă să facă nicio victimă, oamenii fiind salvați de pompierii ISU Dobrogea.
Totodată, incendiul izbucnit în cursul verii 2022 la biserica din cartierul Tomis Plus a fost lichidat tot fără pierderi de vieți omenești, de asemenea, grație intervenției prompte a pompierilor constănțeni.
Exemplele nu se opresc însă aici.
Cu atât mai mult, trebuie specificat că acești oameni reușesc să înfăptuiască adevărate minuni în contextul în care tehnica și dotările nu sunt poate, de fiecare dată, excepționale.
Într-o lume în care părem tot mai axați pe sublinierea aspectelor negative, pe egoism și gânduri rele, este bine să ni se reamintească prin fapte concrete că nu toți eroii poartă pelerină – unii poartă costum de pompier!
SURSA info : https://www.ziuaconstanta.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
25-02-2023 08:08 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , apca2003 , Baloo , Bătrânul pompier , Tablagiu
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #36
RE: Laudáțio ...
Pentru spiritul civic și contribuția adusă salvării de vieți, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a primit astăzi distincția onorifică pentru curajul și devotamentul manifestate de pompierii salvatori în gestionarea misiunilor interne și internaționale, derulate în sprijinul comunităților afectate de incendii de pădure și alte dezastre naturale.
[Imagine: distinctie-facebook-igsujpg-2.jpg]
Citat:Pentru spiritul civic și contribuția adusă salvării de vieți, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a primit astăzi distincția onorifică pentru curajul și devotamentul manifestate de pompierii salvatori în gestionarea misiunilor interne și internaționale, derulate în sprijinul comunităților afectate de incendii de pădure și alte dezastre naturale.
Evenimentul, organizat de Familia Regala a Romaniei, s-a desfășurat în prezența Majestății Sale Margareta Custodele Coroanei și a Alteței Sale Regale Principele Consort, cu ocazia ????? ?????? ????????̆ ????????? ?????.
Ne bucurăm pentru recunoașterea eforturilor noastre, suntem onorați și vă asigurăm că jurământul rostit față de patrie ne va fi călăuză în misiunile viitoare orientate către salvarea de vieți!
AUDACIA ET DEVOTIO!
SURSA info :IGSU

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
29-11-2023 08:37 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier_vechi , Bătrânul pompier , Homefire News , Tablagiu , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 04:43 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25696
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 03:52 PM
» Mesaje: 94
» Vizualizări: 353
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177322
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556590
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747548
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511788
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155353
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1426090
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479333
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232406

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro