Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
Nimeni Offline
Veteran

Alăturat: Nov 2010
Given 357 thank(s) in 55 post(s)

RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Interesant de vazut cand o sa ajunga si la noi aceste autospeciale cu apa si spuma de capacitate medie si mare de care se tot vorbeste pentr-ca avem nevoie de ele ,fapte !!
18-08-2011 12:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Exal Grup Romania Offline
Membru junior
**

Alăturat: Jul 2011
Given 7 thank(s) in 1 post(s)

RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(18-08-2011 12:49 PM)Nimeni Scris:  Interesant de vazut cand o sa ajunga si la noi aceste autospeciale cu apa si spuma de capacitate medie si mare de care se tot vorbeste pentr-ca avem nevoie de ele ,fapte !!

Toata lumea este curioasa cand si pompierii nostrii se vor bucura de tehnologia secolului 21.
Ce citesc pe acest forum referitor la problemele autospecialelor pe care le utilizati este de necrezut.
Nu inteleg de ce nu se face ceva pentru cresterea nivelului tehnologic si calitativ al autospecialelor care se vor achizitiona in sensul imbunatatirii specificatiilor tehnice din caietele de sarcini ale viitoarelor licitatii.
Sau pregatirea unor evaluatori care sa aleaga cea mai buna oferta nu numai din punct de vedere al pretului.
Pentru a schimba actuala situatie trebuie ca toata lumea sa afle care sunt acele probleme care va afecteaza activitatea sau chiar viata.
Este un prag pe care ar trebui ca cei care vor sa schimbe ceva acum sa-l treaca !

Cand secundele conteaza ...
18-08-2011 05:43 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12641 thank(s) in 5803 post(s)

(18-08-2011 05:43 PM)Exal Grup Romania Scris:  ................................................................................​..............
Nu inteleg de ce nu se face ceva pentru cresterea nivelului tehnologic si calitativ al autospecialelor care se vor achizitiona in sensul imbunatatirii specificatiilor tehnice din caietele de sarcini ale viitoarelor licitatii.
................................................................................​......
Chiar de ce ??? Huh Stie cineva raspunsul la intrebarea (dilema) userului @Exal Grup Romania ?????
[Imagine: b0201.gif]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
18-08-2011 06:09 PM
Pompier_anonim Offline
Membru experimentat

Given 49 thank(s) in 21 post(s)

Probabil dnl @Exal Grup "Romania" nu stie in ce tara este , desi scrie si in numele lui ! Smile oricum tare autospeciala aiai care are apa si sapun , ca sa te speli dupa interventie , ceva care nu am mai vazut pana acum Smile
19-08-2011 09:21 AM
pompier_talpas Offline
Moderator

Given 1241 thank(s) in 153 post(s)

Pompierii vor fi dotaţi cu autospeciale noi
Citat:În această perioadă, Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară "Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia" şi S.C. ROMPRIM S.A. (Lider al Asocierii ROMPRIM S.A. şi SC MHS Truck&Bus SRL) au semnat contractul de furnizare nr. 11, având ca obiect "furnizarea, respectiv vânzarea şi livrarea a 21 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate mare, 14 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate medie" - LOT1, cu o valoare a acestuia de 28.916.552 lei cu T.V.A. şi contractul de furnizare nr. 12, obiectul acestuia fiind "furnizarea, respectiv vânzarea şi livrarea a 7 autospeciale pentru descarcerări grele" - LOT 2, valoarea contractului fiind de 6.770.400 lei cu T.V.A.. Durata contractelor mai sus menţionate este de 120 zile, începând cu ziua imediat următoare constituirii garanţiei de bună execuţie. Contractele au fost încheiate şi se vor derula în cadrul proiectului "Achiziţie echipamente specifice pentru îmbunătăţirea capacităţii şi calităţii sistemului de intervenţie în situaţii de urgenţă şi pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi a primului ajutor calificat, în regiunea Sud Muntenia", proiect finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional 2007 – 2013, Axa prioritară 3, D.M.I. 3.3. În calitatea sa de membru al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară "Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia", Consiliul Judeţean Călăraşi va primi trei autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate mare şi două autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate medie şi o autospecială pentru descarcerări grele. După efectuarea recepţiei, instituţia va preda echipamentele, spre folosinţă, Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (IJSU) "Barbu Ştirbei" Călăraşi, care va selecta un număr de 116 cadre proprii ce vor fi pregătite să lucreze cu noile maşini primite în dotare. De asemenea, în cadrul contractului de finanţare, în perioada următoare vor fi achiziţionate ambulanţe de tip B2, judeţului Călăraşi urmând a-i fi repartizate două autospeciale de acest tip.
sursa:http://www.observatorcl.info

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
19-08-2011 06:35 PM
 Thanks given by: Valentin P
Membru junior
**

(18-08-2011 06:09 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(18-08-2011 05:43 PM)Exal Grup Romania Scris:  ................................................................................​..............
................................................................................​......
Chiar de ce ??? Huh Stie cineva raspunsul la intrebarea (dilema) userului @Exal Grup Romania ?????
[Imagine: b0201.gif]

Pai daca voi stiti ce se intampla de ce nu spuneti ? Noi cei din afara sistemului nu stim exact ce se intampla.
Aveti cuvantul, domnilor !
(19-08-2011 09:21 AM)Pompier_anonim Scris:  Probabil dnl @Exal Grup "Romania" nu stie in ce tara este , desi scrie si in numele lui ! Smile oricum tare autospeciala aiai care are apa si sapun , ca sa te speli dupa interventie , ceva care nu am mai vazut pana acum Smile

Credeti ca nu putem schimba ceva in tara noastra ? Eu cred ca impreuna putem reusi sa traim asa cum vrem aici in Romania si nu in alta parte.
Sunt cumparate autospeciale invechite din punct de vedere tehnologic la preturi nejustificate si cand vedem cu ce intervin altii in afara Romaniei unii dintre noi prefera sa se faca prosti si sa denigreze tara noastra.
Eu va inteleg de ce stati pe loc sau faceti un pas inapoi.
Aveti familii si viata este grea.
Trimiteti-mi nemultumirile voastre si eu le voi face publice pe raspunderea mea !
Incerc sa va conving sa aratati celor din jurul vostru cat de greu va este !
Demascati prostia si coruptia din sistem !

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-08-2011 07:20 PM de Exal Grup Romania.)
19-08-2011 07:10 PM
 Thanks given by: Pompa
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Given 12641 thank(s) in 5803 post(s)

@Exal Grup Romania noi suntem talpasii , profesionistii , executantii , salvatorii ....noi ne facem meseria salvand vieti si bunuri ...cu ceea ce ne ofera societatea care ne plateste .... voi trebuie sa ridicati standardele ...contribuabilii !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-08-2011 07:43 PM
 Thanks given by: Coffeeman , Exal Grup Romania
Nimeni Offline
Veteran

Alăturat: Nov 2010
Given 357 thank(s) in 55 post(s)

@Exal Grup Romania sustin ceea ce spunea si @Bogdan C. ,poate ca voi care faceti masini si schimbati tehnologii ar trebui sa veniti printre noi la locul de munca si sa ne intrebati, sa ne cereti pareri despre ce este bun despre ce ar trebui schimbat sau nu , as cred ca ar trebui sa functioneze , nu crezi ?Sad
20-08-2011 11:39 AM
Membru junior
**

(20-08-2011 11:39 AM)Nimeni Scris:  @Exal Grup Romania sustin ceea ce spunea si @Bogdan C. ,poate ca voi care faceti masini si schimbati tehnologii ar trebui sa veniti printre noi la locul de munca si sa ne intrebati, sa ne cereti pareri despre ce este bun despre ce ar trebui schimbat sau nu , as cred ca ar trebui sa functioneze , nu crezi ?Sad

Ar fi posibil ca noi cei de pe acest forum sa ne intalnim ca sa discutam despre ceea ce se intampla in jurul nostru ) ?
Sau macar sa facem schimb de adresele noastre de Skype ?
A mea este ............mesaj editat de .....pompier_talpas....
Ca si voi si eu sunt un contribuabil interesat de servicii corespunzatoare standardelor Uniunii Europene. Dar voi si cei care au nevoie de serviciile voastre isi pot pune viata in pericol daca echipamentele cu care interveniti nu sunt de calitate.
Trebuie sa existe o legatura intre producatorii de autospeciale de interventie la incendii si cei care le utilizeaza adica voi pompierii.
Eu si partenerii mei sloveni suntem deschisi unei astfel de colaborari dar ar trebui ca si voi sa comunicati celor care fac achizitiile ce aveti nevoie pentru a va desfasura activitatea in siguranta.
Cred ca si voi v-ati saturat sa primiti tehnica de lupta uzata din punct de vedere tehnologic si care dupa cativa ani de utilizare sa genereze pagini intregi de probleme tehnice.
Numai luptand impreuna (producatori - utilizatori) putem schimba multe in lumea noastra!
Media a inceput sa relateze despre autospecialele care au fost achizitionate (http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Bloca...52411.html) dar noi cred ca trebuie sa continuam aceste dezvaluiri !
Citat:Regulament forum
*Se interzice adaugarea adreselor de email, a adreselor postale precum si a numerelor de telefon personale sau ale altor persoane

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-08-2011 01:22 PM de pompier_talpas.)
22-08-2011 12:16 PM
parvu Offline
Membru junior
**

Given 3 thank(s) in 0 post(s)

Domnilor,
Daca tot ziceti despre Pompierii din tara noastra ca au Autospeciale ca vai de mama lor, va indemn sa strangem in fiecare luna cate 10 lei si astia sa ajunga la IGSU.
Cate proiecte n-am dat eu ?
Foarte multe ! Le puteti vedea pe http://www.coloanadeinimi.wordpress.com
Cei interesati de imaginatie va indemn sa va duceti la Muzeul Pompierilor din Bucuresti sau la Revista Pompierii de pe strada Ceasornicului Nr 19.
Nu-i mai criticati pe bietii oameni ca au aceste carute de stins incedii etc, nu Pompierii sunt de vina ci cei de la GUVERN care da afara tinerii pompieri sa nu mai munceasca, ca sa nu mai salveze pe oamne.
http://www.coloanadeinimi.wordpress.com
22-08-2011 01:43 PM
 Thanks given by: Pompa
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 06:16 AM
» Mesaje: 248
» Vizualizări: 272636
Justiție, investigații, m...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 05:51 AM
» Mesaje: 472
» Vizualizări: 17782