Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #101
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
@parvu, va fac trimitere catre regulamentul Forumului
Citat:*Respectati deciziile administratorilor si moderatorilor, fara a le comenta pe forum; daca aveti nelamuriri sau considerati ca ati fost nedreptatit, adresati-va administratorilor prin mesaj privat.
Sanctiune: 1 punct de avertizare.
@Coffeeman,(si nu numarul 157 ) nu este vinovat ca: cei de la OSIM v-au furat taxele;nu este vinovat fiindca nu corespunde cu imaginatia dumneavoastra;nu a pus bete in roate ca aeronavele dumneavoastra sa fie pe cerul Romaniei........etc
Eu nu am o perceptie Germanica ca si a dumneavoastra ci a unui Roman in adevaratul sens al cuvantului..iar Regulamentul forumului se respecta nu se dicuta.
scuze pentru mesaj offtopic....

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:30 PM de Homefire News.)
22-08-2011 05:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
parvu Offline
Membru junior
**

Mesaje: 22
Alăturat: Jul 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 4 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #102
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Auziti stiti ce ?!
Pe mine nu ma luati de fraier, eu sunt recunoscut de cea mai mare institutie de Drepturi de Autori din toata lumea, si nu numai ei, ci si arhitectul ca si executant.
..............[Imagine: t10519.gif].....de Covalciuc Bogdan

...................mesaj editat de Covalciuc Bogdan...............
motivul :

Citat:Este obligatorie utilizarea limbii romane in acest forum, incercand, pe cat posibil, folosirea corecta a acesteia.
Sanctiune: 1 punct de avertizare
Citat:*Se interzice aducerea de jigniri sau injurii, sau folosirea unui limbaj vulgar pe acest forum.
Sanctiune: de la 2 la 10 puncte de avertizare(adica, blocarea contului).
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:30 PM de Homefire News.)
22-08-2011 09:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #103
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Domnule parvu, poate este greseala mea ca nu m-ati inteles, dar din pacate dumneavoastra ati gresit mult. Nimeni nu v-a luat de fraier, nimeni nu a facut misto de recunoasterea talentului si imaginatiei dumneavoastra. Spuneti ca aveti o gandire nemteasca dar actiunile sunt tipice unui francez. Spuneti ca aveti o gandire germanica dar vorbiti despre imaginatie si turnul Eiffel. Eu doar am spus ca ceea ce dumneavoastra desenati ca si proiecte, din punctul meu de vedere, nu sunt adaptabile noua, pompierilor in nici un mod, mai ales in formele alea. Ati inteles gresit, noi nu avem nimic cu dumneata si nici cu proiectele pe care le promovezi.
Credeti-ma ca am destula imaginatie, nu duc lipsa, dar m-am adaptat unui alt stil de gandire, unei imbinari a imaginatiei si logicii, pentru a putea face ceva, daca as trai numai cu imaginatia.......
Sa dam bani toti pompierii sa ne cumparam autospeciale? banii aia care poate se vor strange nici macar n-ar ajunge de 3-5 autospeciale, iar restul ce vom face?
Noi suntem executantii, noi suntem talpa care trece prin jar si cioburi, noi suntem cei care intindem mainile pentru a-i apuca pe cei care au nevoie de noi; nu depinde de noi sa achizitionam autospeciale si alte accesorii/echipamente. Noi ne descurcam cu ceea ce avem, iar faptul ca spunem ca sunt vechi de 140 de ani, poate nu inseamna ca ne plangem, pentru ca ne facem treaba cu ele in modul ala; deja suntem obisnuiti cu aceste masinarii sa se strice sau sa aiba alte probleme, noi facem misto de ele pentru ca le cunoastem prea bine, iar conditia noastra ca tara, nu ne prea permite multe lucruri. Si nu in ultimul rand, suntem militari, noi spre deosebire de altii, respectam anumite decizii si regulamente.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:31 PM de Homefire News.)
23-08-2011 08:34 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Doru , Pompier tălpaș , zane
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #104
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
(22-08-2011 09:14 PM)parvu Scris:  Auziti stiti ce ?!
Pe mine nu ma luati de fraier, eu sunt recunoscut de cea mai mare institutie de Drepturi de Autori din toata lumea, si nu numai ei, ci si arhitectul ca si executant.


Domnule Parvu, ne-ati stricat cateva topicuri de specialitate. Va rog in numele echipei: "lasati-ne!" Respectati munca voluntara prestata de membrii acestui forum!

Din partea mea este ultima rugaminte si ultimul avertisment.

Multumesc pentru intelegere!

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:31 PM de Homefire News.)
23-08-2011 04:36 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: billy the kid , Covalciuc Bogdan , Coffeeman , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
rescue1 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 9
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 11 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #105
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Salut pe toti colegii de pe acest forum!
Incerc sa va postez cateva poze cu cele mai noi autospeciale ale ISU OLTENIA DOLJ
LINK catre galerie foto.

[Imagine: untitled.jpg]

[Imagine: untitled_1.jpg]
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:31 PM de Homefire News.)
08-09-2011 11:10 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: zane , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #106
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Citat:In data de 15.07.2011 a fost semnat, intre Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara "Situatii de Urgenta Sud Muntenia" si S.C. ROMPRIM S.A. (Lider al Asocierii ROMPRIM S.A. si S.C. MHS Truck&Bus S.R.L.), contractul de furnizare nr.11, avand ca obiect "furnizarea, respectiv vanzarea si livrarea a 21 autospeciale pentru lucrul cu apa si spuma de capacitate mare, 14 autospeciale pentru lucrul cu apa si spuma de capacitate medie" - LOT 1, cu o valoare a acestuia de 29.916.552 lei cu T.V.A. si contractul de furnizare nr.12, obiectul acestuia fiind "furnizarea, respectiv vanzarea si livrarea a 7 autospeciale pentru descarcerari grele" - LOT 2, valoarea contractului fiind de 6.770.400 lei cu T.V.A.
Durata contractelor mai sus mentionate este de 120 zile, incepand cu ziua imediat urmatoare constituirii garantiei de buna executie.
Contractele au fost incheiate si se vor derula in cadrul proiectului "Achizitie echipamente specifice pentru imbunatatirea capacitatii si calitatii sistemului de interventie in situatii de urgenta si pentru acordarea asistentei medicale de urgenta si a primului ajutor calificat, in regiunea Sud Muntenia", proiect finantat in cadrul Programului Operational Regional 2007 - 2013, Axa prioritara 3, D.M.I. 3.3.
In calitatea sa de membru al Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara "Situatii de Urgenta Sud Muntenia", Consiliul Judetean Calarasi va primi 3 autospeciale pentru lucrul cu apa si spuma de capacitate mare, 2 autospeciale pentru lucrul cu apa si spuma de capacitate medie si 1 autospeciala pentru descarcerari grele.
Dupa efectuarea receptiei, institutia va preda echipamentele, spre folosinta, Inspectoratului Judetean pentru Situatii de Urgenta "Barbu Stirbei" Calarasi, care va selecta un numar de 116 cadre proprii ce vor fi pregatite sa lucreze cu noile masini primite in dotare.
In data de 10.08.2011, la sediul ROMPRIM S.A. a avut loc o intalnire de lucru in cadrul careia a fost prezentat si supus unei analize amanuntite prototipul unei Autospeciale de capacitate marita. De asemenea, in cadrul contractului de finantare, in perioada urmatoare vor fi achizitionate ambulante de tip B2, judetului Calarasi urmand a-i fi repartizate 2 autospeciale de acest tip.
http://www.calarasi.ro/index.aspx?page=doc&DocID=1195
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:32 PM de Homefire News.)
22-09-2011 05:05 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Nimeni , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
claudiu_clo Offline
Membru activ
***

Mesaje: 95
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 81
Given 35 thank(s) in 14 post(s)

Mesaj: #107
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
salutare colegilor!! nu am urmarit daca s-a mai scris despre AspMAN de descarcerari grele. aveti mare grija cei ce conduc aceasta masina ca se deschid usile din mers si riscati sa produceti un accident in trafic. mie personal mi s-a deschis o usa in mers dar spre marele meu noroc ca am vazut-o la timp. dupa aceasta intimplare i-am mai facut un sistem suplimentar de inchidere pt siguranta noastra si a celorlalti participanti la trafic. marfa romaneasca....!!!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:32 PM de Homefire News.)
23-09-2011 03:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Covalciuc Bogdan , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Lion Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 456
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 328
Given 387 thank(s) in 163 post(s)

Mesaj: #108
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
claudiu_clo era bine daca ne impartaseai si noua despre ce sistem suplimentar de inchidere este vorba, chiar daca este unul improvizat sau artizanal,
Eu, miercuri 21.09 a.c. am fost in tura si am observat la colegul meu sofer pe Iveco Magirus ca avea un oblon legat/asigurat cu un zgarci(sa ii zic asa). L-am intrebat de ce si mi-a spus ca i se deschide in mers.
Impreuna cu el am desfacut la suruburi pe acolo, am studiat problema si am gasit o solutie pe care am si pus-o in aplicare.
Am rezolvat 3 din cele 5 obloane ale autospecialei, tura urmatoare am sa aflu si daca solutia noastra a fost eficienta iar cand ne vom ocupa si de cele doua obloane ramnase am sa fac niste poze si am sa expun un tutorial aici pentru restul colegilor din tara care intampina astfel de probleme.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:32 PM de Homefire News.)
23-09-2011 08:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #109
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
La noi, cam toate sunt legate in felul asta. Smile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:32 PM de Homefire News.)
23-09-2011 08:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
billy the kid Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 180
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 188
Given 74 thank(s) in 27 post(s)

Mesaj: #110
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Si eu am patit la fel cu Iveco.S-a deschis un oblon in mers(si nu doar odata),era vorba de cel amplasat in spate stanga,unde sunt accesorile pentru descarcerare.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 02:33 PM de Homefire News.)
23-09-2011 08:58 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283487
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029884
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25545
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5370
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318099

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro