Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #201
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Citat:Zece autospeciale noi pentru Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă din Oltenia

Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) din Oltenia vor fi dotate cu zece autospeciale noi. Consiliul Judeţean (CJ) Dolj, în calitate de lider de proiect, a reuşit să obţină cinci milioane de euro din fonduri europene pentru dezvoltarea Inspectoratelor pentru Situaţii de Urgenţă din cele cinci judeţe ale Olteniei. Acestea vor fi dodate cu zece autospeciale noi pentru intervenţie. Cinci dintre autospeciale sunt de tip FRAP (autospeciale complexe de intervenţie, descarcerare şi acordare a asistenţei medicale de urgenţă) iar cinci sunt echipate pentru salvare de la înălţime.

SURSA:http://www.gds.ro/Actualitate/2013-01-23...in+Oltenia
23-01-2013 05:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #202
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
AUTOSPECIALĂ DE CAPACITATE MĂRITĂ PENTRU STINGEREA INCENDIILOR, DESCARCERARE ŞI PRIM AJUTOR CALIFICAT

DESTINAŢIE: Autospeciala este destinată intervenţiei pentru stingerea incendiilor în mediu urban şi rural, punându-se accentul pe deplasarea rapidă, realizarea în timp scurt a dispozitivului de intervenţie şi utilizarea apei cu randament de stingere ridicat în spaţii închise si deschise, la misiuni de descarcerare şi pentru acordarea primului ajutor calificat.
Autospeciala poate lucra independent (folosind apa din rezervorul propriu sau din alte surse) sau în cooperare cu alte autospeciale similare sau diferite, dar concepute pentru lucru cu apă şi spumă.

Tip autospeciala: IVECO MAGIRUS TLF 22/50 -5 GERMANIA
Autosasiu: Iveco Traker
Masa maxima autorizata: 30000Kg
Viteza maxima constructive:110Km/h
Putere motor:330Kw
Tractiune: integrala
Numar Axe:3
Cabina: dubla 1 + 5 locuri
Dimesiuni de gabarit Lxlxh: 9000x2500x3500
Motor: diesel Euro 5

Dotare echipamente si instalatii speciale

Sistem de avertizare acustico-optic si de adresare catre populatie
Sistem de comunicatii radio pe platforma Tetra cu GPS incorporate
Instalaţie pentru intervenţie la stingere:
Set de descarcerare
Echipament de prim ajutor calificat

[Imagine: IMG_5590.JPG]


AUTOSPECIALĂ DE CAPACITATE MEDIE PENTRU STINGEREA INCENDIILOR, DESCARCERARE ŞI PRIM AJUTOR CALIFICAT

DESTINAŢIE: Autospeciala este destinată intervenţiei pentru stingerea incendiilor în mediu urban şi rural, punându-se accentul pe deplasarea rapidă, realizarea în timp scurt a dispozitivului de intervenţie şi utilizarea apei cu randament de stingere ridicat în spaţii închise si deschise, la misiuni de descarcerare şi pentru acordarea primului ajutor calificat.
Autospeciala poate lucra independent (folosind apa din rezervorul propriu sau din alte surse) sau în cooperare cu alte autospeciale similare sau diferite, dar concepute pentru lucru cu apă şi spumă.

Tip autospeciala: IVECO MAGIRUS TLF 20/20 -2 GERMANIA
Autosasiu: Iveco Euro Fire
Masa maxima autorizata: 14000Kg
Viteza maxima constructive:110Km/h
Putere motor:185Kw
Tractiune: spate
Numar Axe:2
Cabina: dubla 1 + 5 locuri
Dimesiuni de gabarit Lxlxh: 7000x2500x3300
Motor: diesel Euro 5

Dotare echipamente si instalatii speciale:

Sistem de avertizare acustico-optic si de adresare catre populatie
Sistem de comunicatii radio pe platforma Tetra cu GPS incorporate
Instalaţie pentru intervenţie la stingere
Set de descarcerare
Echipament de prim ajutor calificat

[Imagine: 2.jpg]




SURSA:http://www.isuarad.ro/?page_id=103
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-04-2023 12:04 PM de Homefire News.)
25-01-2013 10:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
NED 68 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 44
Alăturat: Jan 2013
Locatie:
Thanks: 314
Given 35 thank(s) in 21 post(s)

Mesaj: #203
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Felicitari celor care s-au ocupat de proiectele in urma carora au putut fi achizitionate aceste autospeciale ! Sunt unele inspectorate din tara care au in desfasurare al doilea sau chiar al treilea proiect de achizitii de echipamente specifice . Din pacate zona de sud-est este singura zona din tara unde nu s-au putut achizitiona autospeciale de stingere desi au fost oganizate doua licitatii .Asteptam cu speranta noua licitatie organizata din cate stiu eu in luna martie. Tot in luna martie am inteles ca se finalizeaza proiectul transfrontalier cu bulgarii in cadrul caruia este prevazuta si achizitionarea a 5 autospeciale pentru pompieri de diferite categorii pentru judetul Constanta . La Mangalia din 3 A.P.C.A. in momentul de fata functioneaza doar una si aceea e cu un picior(roata) in groapa. Se simte nevoia de oschimbare .
01-02-2013 10:55 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
corleone3888 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 62
Alăturat: Jan 2012
Locatie:
Thanks: 42
Given 41 thank(s) in 24 post(s)

Mesaj: #204
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
dar ce facem cu cei ce nu fac nimic pentru ISU peste cateva zile incepe FOTE la BRASOV ghici cu ce masini asiguram aceasta misiune cred ca suntem cei mai praf din toata ROMANIA am ajuns sa faca lumea misto de noi la interventii ca nu suntem in stare de nimic si ca vin alti sa ne stinga incendiile vezi cazul MY PLACE cand au venit din BUCURESTI autoscari si masini de apa din SINAIA si COVASNA restul este realitate pacat ca centrul tarii sta asa de rau la capitolul DOTARE
01-02-2013 02:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
NED 68 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 44
Alăturat: Jan 2013
Locatie:
Thanks: 314
Given 35 thank(s) in 21 post(s)

Mesaj: #205
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Orice padure are uscaturile ei. Din fericire cei mai multi vor sa faca ceva bun, sa imbunatateasca situatia, sa caute sponsori,prieteni etc.,mai aduc si de acasa dar sunt cazuri cand te impotmolesti din cauza nepasarii, indiferentei unora care nu stiu exact ce inseamna sa fii in strada, sa ajungi la incendiu in 40 de minute in loc de 15 si sa te alerge lumea cu furca caci a ramas fara casa .
Faceti si voi ca noi. La Mangalia am amenajat o troita si dimineata la intrare in tura ne rugam sa avem un serviciu usor. Nu e o gluma troita exista !
Sper ca in curand sa pot prezenta imagini cu autospeciale noi si de la noi de la Mangalia sau ma rog de la alte subunitati sau inspectorate .Unii nu inteleg ca o masina buna nu ma juta numai pe mine ci si pe cetatenii care ne solicita ajutorul.
01-02-2013 05:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , corleone3888
{myadvertisements[zone_3]}
nemotoujours Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Feb 2013
Locatie:
Thanks: 23
Given 17 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #206
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
AM O SERIE DE FOTO PERSONALE PE CARE VREAU SA LE INSEREZ.
CUM FAC?
MERCI.
16-02-2013 12:02 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #207
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Folseste site-urile pentru incarcarea fotografiilor gen http://imageshack.us/ sau poti sa le incarci direct din meniul Raspunde (ai in partea de jos a casetei obtiunea Atasamente). Daca le incarci direct pe site ar fi bine sa le redimensionezi la niste rezolutii mai mici pt. ca ai limita de upload si daca sunt la rezolutii foarte mari nu este ok ca aspect pe pagina.
16-02-2013 12:25 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: nemotoujours
{myadvertisements[zone_3]}
nemotoujours Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Feb 2013
Locatie:
Thanks: 23
Given 17 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #208
RE: Fire-fighting and Rescue Vehicles
CU OCAZIA VENIRII PRINTRE VOI , DEBUTEZ CU O SERIE DE FOTO REALIZATE LA BSDA 2012 SI IN ALTE LOCURI FRUMOASE.
SPER SA VA PLACA , MAI ALES CA AM MULTE DETALII.
1.
[Imagine: p1010209mv.jpg]
2.
[Imagine: p1010208mq.jpg]
3.
[Imagine: p1010207o.jpg]
4.
[Imagine: p1010206ar.jpg]
5.
[Imagine: p1010203i.jpg]


DACA MAI DORITI , CU CEA MAI MARE PLACERE.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-02-2013 10:31 AM de Covalciuc Bogdan.)
16-02-2013 12:27 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
nemotoujours Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Feb 2013
Locatie:
Thanks: 23
Given 17 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #209
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(16-02-2013 12:25 AM)maf150 Scris:  Folseste site-urile pentru incarcarea fotografiilor gen http://imageshack.us/ sau poti sa le incarci direct din meniul Raspunde (ai in partea de jos a casetei obtiunea Atasamente). Daca le incarci direct pe site ar fi bine sa le redimensionezi la niste rezolutii mai mici pt. ca ai limita de upload si daca sunt la rezolutii foarte mari u este ok ca aspect pe pagina.

MULTUMESC
16-02-2013 12:32 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #210
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Frumoase fotografii, chiar te rog sa mai incarci mai ales cu cele noi din Bucuresti si cele mai deosebite. Mersi
16-02-2013 06:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 197
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029849
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25521
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5352
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9443
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318013
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145389

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro