Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
chrisfire02 Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 371
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 250
Given 152 thank(s) in 38 post(s)

Mesaj: #51
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Nu am avut ocazia sa lucrez cu o asfel de scula,dar din ce ziceti voi pare extrem de utila.Dar degeaba putem lucra la presiuni si debite mari daca nu avem o retea de hidranti care sa faca fata la un incendiu mare.Poate la voi e altfel da noi avem o problema in sensul asta.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 02:10 PM de Homefire News.)
20-02-2011 11:22 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Friedel Alexandru Offline
Membru activ
***

Mesaje: 64
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 48
Given 34 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #52
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
@Nimeni - Poate nu m-am facut inteles Smile sunt PRO tevilor de refulare care au comanda de refulare si inchidere separata. Tevile TURA-P sunt si ele bune dar nu la blocuri.

@chrisfire02 - Conteaza foarte mult si reteaua de hidranti, dar in lipsa ei se poate utiliza o autospeciala cu linii de inalta presiunie cum este SIDES-ul si Volkan-ul care poate fi alimentat de o APCA. Ideea este cat de eficent consumi apa, aici ma refer doar la un incediu de apartament.

"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe." Nicolae Iorga
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-03-2023 02:21 PM de Homefire News.)
21-02-2011 12:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #53
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Arata interesant capul tractor de la Wolkswagen , doar ca autospeciala cred ca e putin cam mare pentru strazile noastre si e bazata pe hidranti ext.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 02:11 PM de Homefire News.)
21-02-2011 01:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #54
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Primul Lancer il avem si noi, din cate am inteles, motorul ar fi ceva american. Din pacate pompa de inalta presiune nu merge, "nu sunt bani pentru reparatie", are modul de descarcerare plus alte accesorii "proprii" si o folosim pentru descarcerari etc., bazinul de apa putin cam "scapa", eh "drumurile noastre toate". Este o masina usoara si rapida, pana acum si-a indeplinit atributiile de VitoSmile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 02:12 PM de Homefire News.)
23-02-2011 10:29 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #55
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
(21-02-2011 08:49 PM)sor7n Scris:  Daca si aia este masina pentru teren accidentat e groasa treaba !! Parca ar fi masina de la Dorna transport lapte batut.
@sor7n ra foarte bine daca la autospeciala de descarcerare avea pe ea capestan (troliu) Ati avut nevoie de acest dispozitiv ?


E alegerea lor ce model de autospeciala au ales @Focus
De cabestan cred ca este nevoie pe aproape orice autospeciala .
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 02:12 PM de Homefire News.)
23-02-2011 04:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Lion Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 456
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 328
Given 387 thank(s) in 163 post(s)

Mesaj: #56
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Cabestan nu capestan Wink
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 02:13 PM de Homefire News.)
23-02-2011 07:17 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #57
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Super Vac Inc ~ 22' USAR Heavy Rescue Spartan Gladiator Classic LFD Chassis Aluminum Rescue Body Rear Stairway Access

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 02:39 PM de Homefire News.)
15-03-2011 02:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #58
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
(08-04-2011 10:30 PM)Karin Scris:  13 masini de interventie pentru Zona Transilvania Nord

Citat:Astazi a avut loc la Cluj-Napoca predarea oficiala a 13 masini de interventie pentru Inspectoratele pentru Situatii de Urgenta din judetele Bihor, Bistrita-Nasaud, Cluj, Satu Mare, Salaj si Maramures.
13 autospeciale de interventie pentru bazele operationale din cele sase judete. Cele 13 masini se impart in trei tipuri: 3 autospeciale de descarcerare grea, 9 autospeciale de interventie cu apa si spuma de medie capacitate si o autospeciala de interventie Nuclear, Biologic, Chimic si Radiologic (NBRC).
http://www.citynews.ro
Multumim @karin, super utile informatiile dar spune-mi daca stii cumva (nu era scris) despre ce fel de autospeciale de interventie cu apa si spuma de medie capacitate este vorba ?
ms.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 03:21 PM de Homefire News.)
08-04-2011 10:58 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #59
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Da ,asa am banuit si eu ,credam ca ai alte info.
Am fi curiosi daca cineva din jud. Bihor, Bistrita-Nasaud, Cluj, Satu Mare, Salaj si Maramures ne poate oferi detalii referitoare la acele MAN uri ,
multumim !
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 02:41 PM de Homefire News.)
09-04-2011 06:29 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
firefighter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 67
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 1
Given 180 thank(s) in 9 post(s)

Mesaj: #60
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Aici detalii cu lux de amanunte

[Imagine: 7788884c9975cefc677a2e6acaa92fa0.jpg]
Citat:Pompierii clujeni au primit doua autospeciale noi, in valoare fiecare de aproximativ 100.000 de euro, pentru interventie la incendii si descarcerare.
Reprezentantii Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) Cluj sustin ca aceste masini sunt foarte utile. "Am primit astazi doua masini: o autospeciala de stins incendii de capacitate medie si o autospeciala pentru descarcerari grele. Sunt foarte bine dotate si pot interveni in cazurile extreme, cum ar fi accidentele feroviare sau calamitatile naturale", a spus colonelul Dorin Ungur, prim adjunct al Inspectorului Sef al ISU Cluj.
Masinile in valoare fiecare de 100.000 de euro au dotari de ultima generatie. "Este construita pe un sasiu de Mercedes si este dotata cu echipamente de descarcerare de ultima ora, care lucreaza pe principiul presiune de aer si ulei. Poate interveni in cazul unor accidente feroviare, rutiere si alte calamitati", a spus si maiorul Tucra Branga Dan, sef Logistica ISU Cluj.
Colonelul Dorin Ungur a mai spus ca in acest moment cea mai veche autospeciala de stins incendii pe care ISU Cluj o foloseste a "implinit" 33 de ani. "Probabil ca noua autospeciala pe care am primit-o astazi o sa inlocui pe cea veche si o vom casa. Nu mai avem nici piese de schimb la ea si ne este foarte greu", a mai spus colonelul Ungur.
Cele 18 autospeciale prezentate la ISU Cluj au fost achizionate prin intermediul Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara "Transilvania de Nord", care a castigat un proiect european cu o finantare de 49,8 milioane de lei.
Din acesti bani vor fi achizitionate si alte autospeciale de interventie, dar si ambulante pentru SMURD.
Pentru Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta "Avram Iancu" Cluj urmeaza a fi achizitionate pana la finalul proiectului 5 autospeciale pentru lucru cu apa si spuma, 1 autospeciala de interventie la accidente colective si pentru salvari urbane, 1 autospeciala pentru descarcerari grele, 4 ambulante de prim-ajutor si o ambulanta de reanimare.
http://www.stiridecluj.ro/social/vezi-ce...ndii-video
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2023 03:21 PM de Homefire News.)
09-04-2011 08:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Nimeni
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411592
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283745
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029990
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25564
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9462

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro