Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 10 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Autor Mesaj
parvu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Jul 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 4 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #11
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
............... mesaj OFF-Topic ....................

...................editat de Covalciuc Bogdan.......................
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-08-2011 07:03 PM de Covalciuc Bogdan.)
06-08-2011 06:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
parvu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Jul 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 4 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #12
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Draga Bogdane asa cum ti-am spus despre colegul tau care a cazut la datorie etc, am reusit cu ajutorul lui Dumnezeu sa mai dau la lumina inca doua Autospeciale de dimensiuni mici care sa faciliteze opratiunile de stingere a incendiilor in locuri destul de periculoase.
Daca cei de la MAI ar zice mai baiete ia vino pana la noi si dane cateva explicatii in mare pe intelesul tau ca te putem ajuta intr-o oarecacre masura sa le pui in aplicare, iti mai dam cati-va artisti si doi-trei INGINERI sa vedem la cet te duce capul, ca prea te lauzi.
Eu le-as fi raspuns cam asa : Sa faceti bine ca Inginerii pe care mi-i dati sa fie si buni psihologi artisti. De asta nu ma indoiesc de fel, stiu prea bine cine sunteti voi Pompierii din Romania.
Nu vreau sa va ung si sa va laud pana la cel mai inalt varf de piramide, dar am avut de-a face cu oameni foarte INTELIGENTI, unul este cel de la Redactia revistapompierii mai sunt si aici in Franta Pompieri Romani care lucreaza la BSPP Cartier General, le-am aratat si imediat mi-au raspuns la imaginile in color ce rol are lucrarea etc.
Va trebui draga Bogdane sa comp si o masina speciala numai pentru stingerea de incendii vegetare, sa sti ca imi prinde bine aceasta imagine care am vazut-o aici.
Vreau sa stiu si eu de la ce a porinit acest incediu in Focsani ?
Daca vrei sa-mi raspunzi. Am inteles ca unii o fac din rea vointa, pe mine ma interesa daca ai stiri cum a izbucnit acest incediu de vegetatie, adica ce s-a putut folosi ca substante etc.
Merci !
http://www.coloanadeinimi.wordpress.com
09-08-2011 02:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 655
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2864
Given 1395 thank(s) in 192 post(s)

Mesaj: #13
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
De astăzi, Dispeceratul Unic pentru Situaţii de Urgenţă funcţionează şi în Vrancea
[Imagine: 94546724.jpg]
Citat:La eveniment a fost prezent şi Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii. Dispeceratul din cadrul ISU Vrancea va eficientiza intervenţiile la situaţiile de urgenţă şi comasează dispeceratele care funcţionau până acum separat la Serviciul Judeţean de Ambulanţă şi la ISU Vrancea.

Noul dispecerat funcţionează în sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, iar prin formarea numărului 112 cei doi dispeceri de la Ambulanţă şi de la ISU vor fi informaţi cu privire la tot ceea ce înseamnă urgenţe, respectiv incendii, descarcerări, accidente de circulaţie sau alte cazuri şi vor coordona toate echipajele pregătite pentru intervenţie.

"Este al cincilea dispecerat integrat între ISU şi SAJ din ţară din programul pilot. Aşteptăm ca rezultatele să fie foarte bune, pentru că acum deciziile se vor lua mult mai repede, deoarece în aceeaşi încăpere va sta şi dispecerul ISU, şi cel de la Ambulanţă, care decid împreună pentru intervenţie. Au fost finalizate contractile pentru noi ambulanţe, atât pentru SMURD, cât şi SAJ, care vor sosi anul acesta", a declarat Raed Aradat, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii şi totodată iniţiatorul acestui proiect.

La rândul său, prefectul a precizat că noul dispecerat este un câştig pentru judeţ, în condiţiile în care timpii de reacţie vor fi îmbunătăţiţi.

"Prin angajamentele pe care le-am luat faţă de Uniunea Europeană, până în anul 2014 timpii de intervenţie trebuie să fie de maxim opt minute în mediul urban şi 12 minute în mediul rural. Judeţul nostru este singurul din Moldova care are Dispecerat Unic Integrat şi vrem să mai avem două puncte SMURD la Vidra şi la Panciu", a precizat Ion Oprea, prefectul judeţului.

Coordonatorul la nivel judeţ a Dispeceratului Unic pentru Situaţii de Urgenţă este medicul Dana Dincă, şefa Unităţii de Primire Urgenţe Vrancea.
sursa:http://www.adevarul.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
07-09-2011 02:53 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #14
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
"Cupa 13 Septembrie“
Citat:Luni, la sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă a avut loc concursul de şah pe unitate.
La competiţie au participat jucători de la sediul inspectoratului şi de la cele patru subunităţi, respectiv Detaşamentul de Pompieri Focşani, Staţia de Pompieri Adjud, Secţia de Pompieri Panciu şi Secţia de Pompieri Vidra. Competiţia a avut ca scop selecţionarea jucătorilor care vor reprezenta unitatea în etapa zonală. Pe locul I s-a clasat locotenent colonel Viorel Balla, din cadrul Detaşamentului de Pompieri Focşani, locul II i-a revenit plutonierului major Nicolae Dediu, de la Adjud, iar pe locul III s-a clasat plutonierul adjutant Laurenţiu Zăuşilă, de la Panciu. Activităţile au continuat şi ieri. Astfel, pe stadionul Tineretului din Municipiul Focşani a avut loc concursul de atletism, 1500 metri, organizat la nivelul ISU Vrancea.
Cel mai bun atlet a fost plutonierul Lucian Maxim, de la Detaşamentul de Pompieri Focşani, pe locul II s-a clasat plutonierul Valentin Mocanu, iar locul al III –lea i-a revenit plutonierului Costel Vlad, ambii de la Focşani.
Competiţiile fac parte din întrecerile sportive „Cupa 13 Septembrie“ organizate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a Pompierilor din România.
În acelaşi context, zilele următoare vor avea loc alte două competiţii: minifotbal şi fotbal – tenis.
SURSA : http://www.monitorulvn.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
07-09-2011 04:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #15
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
12 octombrie 2011-Ziua „Porţilor Deschise” la Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea


[Imagine: 4.jpg]
Citat:Evenimentul ce va avea loc miercuri, 12 octombrie, la sediul ISU Vrancea, între orele 10.00 şi 14.00, marchează Ziua Internaţională pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale.
Cu această ocazie se vor desfăşura activităţi de informare şi conştientizare a cetăţenilor, privind riscurile generatoare de dezastre naturale, a măsurilor de prevenire, precum şi a conduitei de urmat pe timpul producerii acestora.
Tot miercuri, cu începere de la ora 10.30, la Casa de Cultură din oraşul Mărăşeşti, se va organiza un seminar la care au fost invitaţi să participe toţi şefii serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă din judeţul Vrancea.
De asemenea, vor fi distribuite cetăţenilor pliante cu principalele reguli şi măsuri de comportare în diferite situaţii de urgenţă.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
11-10-2011 10:52 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #16
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Adăpost de animale distrus într-un incendiu
Vineri, 04 Noiembrie 2011
[Imagine: incendiu_la_depozit_de_cherestea__1_.jpg]
Citat:Un adăpost de animale din localitatea Blidari, comuna Cârligele, a fost distrus, vineri după-amiază, într-un incendiu provocat de un rest de ţigară aruncat la întâmplare.
În urma incendiului au ars adăpostul de animale, construit din paiantă cu acoperiş din lemn şi învelitoare de carton asfaltat, pe o suprafaţă de aproximativ 100 metri pătraţi, o anexă - adăpost păsări, confecţionată din lemn, pe o suprafaţă de 20 metri pătraţi, 15 tone lucernă, 2 tone fân, material lemnos şi bunuri de uz gospodăresc.
La faţa locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Focşani, cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă şi 10 subofiţeri, pompierii militari acţionând în colaborare cu Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Cârligele.
În momentul sosirii forţelor de intervenţie la faţa locului, incendiul se manifesta cu violenţă la nivelul întregului adăpost de animale, pompierii militari acţionând pentru localizarea incendiului şi protecţia celorlalte construcţii învecinate. Pompierii spun că incendiul a fost provocat de fumatul în locuri nepermise sau neprotejate corespunzător.
SURSA : http://antenasatelor.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-11-2011 12:09 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ghido Offline
Membru junior
**

Mesaje: 26
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 11
Given 15 thank(s) in 4 post(s)

Mesaj: #17
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
ISU, propus pentru desfiinţare

[Imagine: pompieri-IRENA.jpg]

Citat:După reducerea salariilor, disponibilizări în masă, desfiinţarea posturilor de poliţie şi înfiinţarea Secţiilor de Poliţie Rurală, sindicaliştii spun că ar urma şi desfiinţarea unor instituţii de care oamenii nu s-ar putea lipsi. Una dintre acestea este Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă. Reprezentanţii Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate, în Rezervă şi în Retragere (SCMD) susţin că pompierii vor fi desfiinţaţi. În locul lor, primarii vor înfiinţa structuri pseudospecializate, cu efective pe care şi le pot permite administraţiile locale.


Sindicaliştii spun că disponibilizaţii de până acum, de la poliţie, pompieri şi jandarmi, au făcut parte din primul val. Distrugerea Internelor, a siguranţei cetăţeanului şi implicit a siguranţei naţionale, continuă susţin sindicaliştii, „în cadrul unei grandioase şi fără precedent opere de trădare“. „Spre ştiinţa dumneavoastră, ISU se desfiinţează complet. Se are în vedere înfiinţarea unei structuri pseudospecializate, de către primar, cu efective pe care şi le pot permite primăriile. Cei mai şmecheri dintre foştii comandanţi se înghesuie deja să-şi facă rapid companii private de pompieri, spre a beneficia de jaful programat cu parcul auto şi celelalte dotări ale ISU“, se arată în comunicatul SCMD.
Sindicaliştii vrânceni dau asigurări că înformaţiile sunt reale şi că ele au fost aflate pe surse, cel mai probabil din Mi-nisterul Administraţiei şi Internelor. Vicepreşedintele SCMD – Filiala Vrancea, locotenent comandor ® Stan Dumitru, spune că informaţiile sunt cât se poate de reale. „Informaţiile publicate pe site-ul principal sunt reale. Probabil că informaţiile provin chiar din MAI. Detalii despre ceea ce ar urma să se întâmple nu am. Cert este că în România, cuvântul de ordine este «grav». De fiecare dată zvonistica pleacă chiar de la Guvern, care a devenit o sperietoare pentru funcţionari. Este grav ceea ce se întâmplă şi dacă nu facem ceva, nu vom putea trece peste această situaţie tragică din ţara noastră“, a spus locotenent comandor ® Stan Dumitru.

„Nimic nu mă surprinde“

Întrebat ce părere are despre această situaţie, un angajat al ISU Vrancea ne-a spus că nu-l miră nimic. „Nimic din ceea ce se întâmplă nu mă surprinde. Este foarte posibil să fie aşa, pentru că sindicaliştii au cam avut dreptate de fiecare dată. Ne-am obişnuit cu ideea că această ţară va merge spre pieire şi nu cred că se mai poate face ceva pentru ca lucrurile să o ia pe calea cea dreaptă. Ce-i pasă mi-nistrului de Interne că-i arde casa lu ţaţa Florea din orice comună vrânceană? Important este să nu-i ardă lui nimic“, ne-a spus acesta.
De asemenea, este ştiut faptul că două direcţii ale MAI, respectiv Ordinea Publică şi Rutieră, vor trece tot la primării. Această operaţiune ar presupune un nou val de disponibilizări, practic privarea românilor de siguranţă. În aceste condiţii, ţara noastră va deveni raiul hoţilor şi asasinilor, al criminalităţii organizate.
Tot sindicaliştii mai spun că Inspectoratele Judeţene de Poliţie dispar şi ele, ceea ce înseamnă alte sute de disponibilizaţi. Totodată, DGIPI şi DGA se comasează, noua structură, care presupune doar jumătate din funcţiile avute de cele două, ramânând în MAI. În MAI mai rămân Jandarmeria, diminuată, şi Poliţia judiciară, la fel de decimată.

Sursa http://www.monitorulvn.ro
16-11-2011 06:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #18
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Casă mistuită de flăcări din cauza unui coş de fum deteriorat
20 noiembrie 2011
[Imagine: 1.jpg]
Citat:Un incendiu de proporţii a izbucnit azi-noapte la o gospodărie din comuna Vizantea - Mănăstireasca. La faţa locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Staţiei de Pompieri Vidra, care au acţionat în colaborare cu Serviciul Voluntar al localităţii Vizantea Livezi.
Flăcările au distrus acoperişul casei pe o suprafaţă de aproximativ 100 de metri pătraţi, planşeul locuinţei fiind de asemenea deteriorat.
Cel mai probabil, incendiul a izbucnit din cauza unui coş de fum deteriorat.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
20-11-2011 01:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #19
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Concurs pentru ocuparea postului de adjunct al inspectorului sef la inspectotatul pentru situatii de urgenta al judetului VRANCEA
Anunt Concurs Adj Inspector Sef SB VN
SURSA : http://www.igsu.ro/domenii_ru_cariera_oc...sturi.html

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
21-11-2011 05:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #20
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Fetiţă de 14 ani, moartă într-un incendiu la Faraoanele
Citat:Trupul copilei a fost găsit carbonizat de pompieri într-un vagon metalic pe roţi, folosit pentru transportul muncitorilor.Pompieri cercetează cauzele producerii sinistrului.
Incendiul a fost anunţat la ora 17.40, iar potrivit primelor informaţii oferite de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea o fetiţă a cărei vârstă a fost apreciată la 14 ani a murit în incendiu.
„Focul a izbucnit la o construcţie metalică pe roţi tip vagon, locuită din câte am înţeles de muncitorii care tăiau lemne la pădure. S-a intervenit cu o autospecială şi împreună cu pompierii de la serviciul de voluntari din Odobeşti s-a reuşit stingerea focului. Din păcate, aceştia au descoperit în vagon trupul carbonizat al unei fetiţe", ne-a declarat lt. Cristina Duţă, purtător de cuvânt al ISU Vrancea.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
06-12-2011 08:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 510889
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155142
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422600
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478947
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232087
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322033
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037758
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116325
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 195

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro